Jump to content

Νεο Aquascape


nicpapa

Recommended Posts

Ο φωτισμός αλλάχθηκε μπηκαν λάμπες Τ5 , ηδη απο την 1η μέρα τα φυτά ξαναπερναν τα χρωματα τους...

Ο προηγουμενος φωτισμός ητανε , 4 skywhite ,2 fluora, 2 t5 daylight συνολο 258 watt στα 180 λιτρα που ειναι το ενυδρειο με αναλογια σε watt. 1.43 .

Τωρα πήγα σε Τ5 για 2 λόγους ειναι πιο δυνατες απο τις Τ8 , και πρεπει να εχουν μεγαλυτερο par.

Ο συνδιασμος τώρα ειναι 2 τ8 fluora , 2 t5 39 watt 830 , 4 t5 39 watt 840,συνολο 294 watt, με 1,63 .

860 ηθελα να βάλω αλλα δεν εβρισκα.

Εχει δοκιμάει κανεις τοσο ψηλό φωτιμσό?

Επεσε καλό κλάδεμα και θα δουμε σε μια εβδομάδα πως θα πάνε..

Το glosotigma τελικά ειναι το χειρότερο γκαζονάκι... αν 2 εβδομάδες το κόβω μεχρι το χαλίκι , δεν το προλαβαινω , πάει παντου.

H τονίνα πάλι κανει τα δικά της , μου κιτρινιζουν τα καινουρια φυλλα, καμία ιδέα ?

dsc2441o.jpg

dsc2440r.jpg

dsc2434s.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι έξω από τα νερά μου, δεν μπορώ να μη θαυμάσω το ωραίο αποτέλεσμα.... Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

απλά συγχαρητήρια .δεν υπάρχουν λόγια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις κάνει υπέροχη δουλειά.Τα συγχαρητήριά μου.Δεν το κρύβω ότι ζηλεύω αρκετάαααααααα.

Εύχομαι να σου πάνε όλα προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αποτέλεσμα!!!! πολλά μπράβο να το χαίρεσαι το στολίδι σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

update ...
H tonina sp belem πεταξε ειδη καινουρια φυλλα, και τα άλλα κοκκινισανε, απλα παιδια δεν τα προλαβαίνω..
Την Κυριακη ειχε κλαδεφτει αλλα πάλι πάνε προς την επιφανεια..




Το κακο του να εχεις υψηλωνα απαιτησεων , οτι κλαδεψεις αν δεν το καθαρισεις , πιανει ,, μου γεμισε το ενυδρειο με cuba...






macranda sp mini ,δεν εχω καταφερει να την κανω κατακοκκινη..





κουρεμα πριν 2 εβδομάδες , στο υψος οσο ειναι το χαλικι , παει πολυ γρηγορα το γκαζονακι ...





Το emersed μου....
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ...... Αν βάλεις δηλαδή time lapse θα τα βλέπουμε να μεγαλώνουν σε σχεδόν πραγματικό χρόνο ;

Link to comment
Share on other sites

εχω μεινει με το στομα ανοιχτο.... :w00t: αν και δεν εχω καμια σχεση με φυτεμενα,υποκλινομαι!!!!!!!!!ποιος δεν θα ηθελε ενα τετοιο στολιδι!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο αποτέλεσμα!!!! πολλά μπράβο να το χαίρεσαι το στολίδι σου!!!!!

Αν και είναι έξω από τα νερά μου, δεν μπορώ να μη θαυμάσω το ωραίο αποτέλεσμα.... Μπράβο.

Εσείς τι δουλειά έχετε εδώ μέσα....;

ΥΓ.Κουκλί είναι το ενυδρείο σου φίλε μου.....από τα ωραιότερα φυτεμένα που έχω δει!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Νικο,τι θα γινει με σενα ρε φιλε? αχαχαχαχαχαχαααχ σε λιγο η κουμπα θα φυτρωσει και στα τζαμια! :bigemo_harabe_net-137:

Το ενυδρειο σου ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδία ...

Νικο,τι θα γινει με σενα ρε φιλε? αχαχαχαχαχαχαααχ σε λιγο η κουμπα θα φυτρωσει και στα τζαμια! :bigemo_harabe_net-137:

Το ενυδρειο σου ειναι σουπερ!

Κυριολοκτικα την βαρέθηκα. οπως και το γλοστοστιγμα.,... το κλαδεμα δεν ειναι τιποτα αλλα θέλει καλο μαζεμα, απο εδω και απο εκει φυτρωνει..

Link to comment
Share on other sites

Νικολη εισαι αρχοντας!

Τη να πουμε τωρα.......

Δεν ανοιγεις και ενα κουρειο, πιστευω πως κατα βαθως θα εισαι και φοβερος μπαρμπερης!

Αληθεια με τα νιτρικα, προσθετης κατι? Γιατι με τοσο πρασινο και τουμπανο εξοπλισμο γενικος απορω πως το προλαβαινεις???

Link to comment
Share on other sites

Νικολη εισαι αρχοντας!

Τη να πουμε τωρα.......

Δεν ανοιγεις και ενα κουρειο, πιστευω πως κατα βαθως θα εισαι και φοβερος μπαρμπερης!

Αληθεια με τα νιτρικα, προσθετης κατι? Γιατι με τοσο πρασινο και τουμπανο εξοπλισμο γενικος απορω πως το προλαβαινεις???

Λες ε ? Το ψαλιδακι τοσο καιρο το εμαθα...

Σε λίγο θα παρω θαμνοκοπτικο οπως αυτα που χρησιμοποιουν στους κήπους.. :sarcasm:

Νιτρικα ναι προσθετω , νιτρικό καλιο σε σκονη περιπου 3 γραμμάρια 3 φορες την εβδομάδα.

Εμ πεφτει κλαδεμα αρκετό .

Και ανα 2 -3 μηνο περιπου τα αφηνω να μεγαλωσουν , τα αφαιρώ απο τις ριζες και φυτευω τα κλαδάματα.

Τα γκαζονάκια ανα 2 εβδομάδες και τα υπολοιπα ανα εβδομάδα ή και πιο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Χαρας το κουραγιο σου φιλε, αλλα το αποτελεσμα σε αποζημιωνη με το παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν λογια ΜΠΡΑΒΟ και παλι ΜΠΡΑΒΟ. Ζηλευω.... φτου φτου. Αυτο ειναι το αποτελεσμα οταν ξερεις απο την αρχη τι θες να κανεις και το κανεις βημα βημα, μακαρι να ειχα την υπομονη σου και το μερακι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πω πω τι υπεροχο ενυδρειο σαν ζωγραφια αλλα να ρωτησω κατι πως καθαριζετε ολο αυτο?? φανταζομαι μια μερα θα κανεις για να το καθαρισεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση ,,,,

Οσο παραξενο και αν φαινεταει ειναι ενα ευκολο ενυδρειο..

Εχει φυτα οπως τα στεμ που τα κλαδευω 2 φορες την εβδομάδα ,γιατι αναιβενουν στην επιφανεια δεν προλαβαινουν να βγαλουν καν ριζες.

Ξεκιναω το κλάδεμα αφου κλαδεψω τα πισω τα ψηλά φυτα ξεκιναω και βγαζω το νερό εξω, ταυτοχρονα κλαδευω οτι χρειάζεται και απο τα χαμηλά ,τα χαμηλα συνηθως; ανα 2 εβδομάδες κλαδευονται, τζαμια ανα 2-3 εβδομάδες.

Απλα πρεπει να εχεις μια ρουτινα αν τααφησεις δεν θα ξερεις απο που ναξεκινησεις ,

Συνολο 5 λέπτα καθημέρινα , λιπάσματα τροφες , και 30-50 λετττα την κυριάκη για αλλαγη και κλάδεμα. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικο το αποτελεσμα..!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ...
Επεσε γερό κλαδεμα, και μικρο μετακινησεις φυτων, γιατι πνιγονται μεταξυ τους.

 

Link to comment
Share on other sites

ζουγκλα!!!!!!!!μονο ο ταρζαν και η τσιτα λοιπει!!!!!!!!!!!!!!!τελειο το ενυδριο σου,αν και αφρικανος οφειλω να το ομολογησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...