Jump to content

βοηθεια στο νεο ξεκινημα


miro

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για το πολυτιμο forum που δημιουργησατε!!εχω κι εγω ορισμενες αποριες που ισως σας φανουν γελιες,οπως το "ψωνισμα" υποστρωμματος απο τη θαλασσα που αναφερω παρακατω,ζητω την κατανοηση σας ομως!ειμαι νεος στο σπορ,απεκτησα το ενυδρειο περιπου 9 μηνες πριν!λογω της φοιτητικης οικονομικης στενοτητας ομως τα βηματα μου ειναι αρκετα αργα!!το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα και αρχικα φιλοξενουσε ενα ζευγαρι Maylandia zebra,το αρσενικο ομως εδω και 3 μηνες μας αφησε χρονους.το εσωτερικο του ενυδρειου προς ωρας δεν ειναι ικανο να φιλοξενησει κι αλλες αφρικανες με τις απειροελαχιστες κρυψωνες που εχω.θελω να το ξαναστησω σωστα αυτη τη φορα.εχω μαζεψει αμμο απο τη θαλασσα και θα ηθελα απο εσας να μου προτεινετε το καταλληλο πετρωμα για να βαλω και που θα το βρω.κανει πχ πετρα απο ορεινες περιοχες ή μονο στην παραλια θα βρω?η maylandia zebra με socolofi συνδιαζεται?και κατι τελευταιο,το θηλυκο εχει φτασει ηδη τα 8-9 εκ θα τα καταφερουν τα νεα ψαρια?σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για τις μαζεμενες ερωτησεις!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για το πολυτιμο forum που δημιουργησατε!!εχω κι εγω ορισμενες αποριες που ισως σας φανουν γελιες,οπως το "ψωνισμα" υποστρωμματος απο τη θαλασσα που αναφερω παρακατω,ζητω την κατανοηση σας ομως!ειμαι νεος στο σπορ,απεκτησα το ενυδρειο περιπου 9 μηνες πριν!λογω της φοιτητικης οικονομικης στενοτητας ομως τα βηματα μου ειναι αρκετα αργα!!το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα και αρχικα φιλοξενουσε ενα ζευγαρι Maylandia zebra,το αρσενικο ομως εδω και 3 μηνες μας αφησε χρονους.το εσωτερικο του ενυδρειου προς ωρας δεν ειναι ικανο να φιλοξενησει κι αλλες αφρικανες με τις απειροελαχιστες κρυψωνες που εχω.θελω να το ξαναστησω σωστα αυτη τη φορα.εχω μαζεψει αμμο απο τη θαλασσα και θα ηθελα απο εσας να μου προτεινετε το καταλληλο πετρωμα για να βαλω και που θα το βρω.κανει πχ πετρα απο ορεινες περιοχες ή μονο στην παραλια θα βρω?η maylandia zebra με socolofi συνδιαζεται?και κατι τελευταιο,το θηλυκο εχει φτασει ηδη τα 8-9 εκ θα τα καταφερουν τα νεα ψαρια?σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για τις μαζεμενες ερωτησεις!!

Καλημερα φιλε miro.

κανενας λογος ανησυχιας!!! :)

επειδη οι αφρικανες ειναι σκληρα ψαρια μπορεις να παρεις πετρες απο οπουδηποτε σχεδον και με καλο πλυσιμο (βρασιμο κατα προτιμηση) να ετοιμασεις κατι πολυ καλο! φυσικα και με την αμμο πρεπει να ακολουθησεις την ιδια διαδικασια!

το μονο που εχω να επισημανω ειναι πως τα 120 λιτρα που διαθετεις δε θα ειναι ποτε αρκετα για τα θηρια σου. Χρειαζονται ΠΟΛΛΑ λιτρα! Γι'αυτο πριν ξανοιχτεις στην αγορα πολλων ψαριων καλυτερα να προσανατολιστεις στο να αυξησεις και τα λιτρα σου καποια στιγμη!!

Φυσικα περιμενουμε φωτο του ενυδρειου σου και της νεας προσπαθειας!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :excl:

Link to comment
Share on other sites

giasoy file .kali epitixia gia to enidriosou.ego tha sou po mono mia pliroforia sxetikA me to xaliki tis thalasas ke den xero an isxii ke gi tin amo.

symfona me plirofories pou silego pri kano mia kinisi gia ta enidria moy pliroforithika apo <epistimona>oti to xaliki tis thalasasas exi kati sistatika pou fthiri(troi)tin silikoni tou enidriou kai iparxi periptosi diarois neroy apo auto>.vevea ine ligo xronovoro mesa se ea xrono tha dis ta apotelesmata.na simioso oti den isxii gia ta xalikia apo oles tis perioxes .analogos tis perioxes .ayto to fenomeno paratirite mono sta mesogiaka xalikia.

ego prosopika pira xaliki apo ΨΑΘΑ TO exo akrivos 1 xrono ke den exo kanena provlima xoris na to exro vrasi mono kalo plisimo.

kali epitixia :buttro

:):excl:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια!!!εχω κολλησει απιστευτα με τις αφρικανες,θα το ρισκαρω με ενα μικρο κοπαδακι το πολυ των 4 ψαριων μεχρι να μαζεψω μαρουλι για νεο ενυδρειο!!!ελπιζω να μην ειναι μοιραιο το ρισκο που θα παρω!αυτο για την αμμο ουτε που μου ειχε περασει απο το μυαλο,ισως και απο μονο του το γεγονος οτι ειναι ψιλη να καταστρεφει τη σιλικονη με την τριβη!αν εχει καποιος εμπειρια με maylandia zebra και ps.socolofi να μου πει τις εντυπωσεις του,να το επιχειρησω η θα το μετανοιωσω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια!!!εχω κολλησει απιστευτα με τις αφρικανες,θα το ρισκαρω με ενα μικρο κοπαδακι το πολυ των 4 ψαριων μεχρι να μαζεψω μαρουλι για νεο ενυδρειο!!!ελπιζω να μην ειναι μοιραιο το ρισκο που θα παρω!αυτο για την αμμο ουτε που μου ειχε περασει απο το μυαλο,ισως και απο μονο του το γεγονος οτι ειναι ψιλη να καταστρεφει τη σιλικονη με την τριβη!αν εχει καποιος εμπειρια με maylandia zebra και ps.socolofi να μου πει τις εντυπωσεις του,να το επιχειρησω η θα το μετανοιωσω?

φιλε μου με ενα καλο πλυσιμο και βρασιμο της αμμου η σιλικονη σου δε θα παθει τιποτα. οσο για τα ειδη που εγραψες επειδη εχουν μια επιθετικοτητα μεσα σε τοσο λιγα λιτρα θα σε κανουν να το μετανιωσεις και εσυ αλλα και τα ιδια θα μπλεξουν σε φασαριες και καβγαδες για τις λιγες επιλογες τους στην καταληψη περιοχων.

προτεινω πιο ηρεμα ειδη οπως labidochromis η ας πουμε iodotropheus sprengerae.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ φιλε malawi!!

να εισαι καλα.. αν θελεις γραψε και καποιες λεπτομερειες..

ας πουμε τι εχεις σκεφτει για τη φιλτρανση σου ή τι χρησιμοποιεις κτλ.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια!!!εχω κολλησει απιστευτα με τις αφρικανες,θα το ρισκαρω με ενα μικρο κοπαδακι το πολυ των 4 ψαριων μεχρι να μαζεψω μαρουλι για νεο ενυδρειο!!!ελπιζω να μην ειναι μοιραιο το ρισκο που θα παρω!αυτο για την αμμο ουτε που μου ειχε περασει απο το μυαλο,ισως και απο μονο του το γεγονος οτι ειναι ψιλη να καταστρεφει τη σιλικονη με την τριβη!αν εχει καποιος εμπειρια με maylandia zebra και ps.socolofi να μου πει τις εντυπωσεις του,να το επιχειρησω η θα το μετανοιωσω?

Ειναι κολημα οι ατιμες... :bowdown: Απλα για τα λιτρα σου θα σου προτεινω καπως ποιο ηρεμα ειδη οπως σου αναφερει και ο φιλος malawi. Τα συγκεκριμενα ψαρακια ειναι λιγο..αρκετα επιθετικα και σε αυτα τα λιτρα θα εχεις προβληματα. Η σιλικονη δεν θα εχει κανενα προβλημα :lol: .

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω της eheim το 2215 620 l/h,τη θερμοκρασια την εχω στους 28 βαθμους,το NO2 ειναι μια χαρα,το NO3 δεν το κατεβαζω με τιποτα απο τα κοκκινα,επισης το ph μου ειναι σε μαυρα χαλια(σχεδον ουδετερο) ελπιζω να το βελτιωσω με τις πετρες που θα βαλω τωρα μεσα.επισης απο φιλτρανση βυθου,εκτος του οτι δεν ξερω ακριβως τι ειναι απλως φανταζομαι,δεν εχω τπτ και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλο αυτο τωρα που θα βαλω αμμο κατ'ευθειαν στο τζαμι.ασχετο,υπαρχει καποιο μαγαζι στη λεωφορο Μαραθωνος με πετρες και μαλιστα αρκετα φθηνο?ξερετε λεπτομερειες?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω της eheim το 2215 620 l/h,τη θερμοκρασια την εχω στους 28 βαθμους,το NO2 ειναι μια χαρα,το NO3 δεν το κατεβαζω με τιποτα απο τα κοκκινα,επισης το ph μου ειναι σε μαυρα χαλια(σχεδον ουδετερο) ελπιζω να το βελτιωσω με τις πετρες που θα βαλω τωρα μεσα.επισης απο φιλτρανση βυθου,εκτος του οτι δεν ξερω ακριβως τι ειναι απλως φανταζομαι,δεν εχω τπτ και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλο αυτο τωρα που θα βαλω αμμο κατ'ευθειαν στο τζαμι.ασχετο,υπαρχει καποιο μαγαζι στη λεωφορο Μαραθωνος με πετρες και μαλιστα αρκετα φθηνο?ξερετε λεπτομερειες?

υπαρχει το "επι γης" . απο εκει εχω ψωνισει τα παντα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...