Jump to content

Φυτεμένο Ενυδρείο Με Πολλα Σαληγκαρια


Recommended Posts

καλησπέρα , έχω ένα ενυδρείο 300+ λίτρα φυτεμένο με καμιά 20 αριά εύκολα φυτα και 6 αγκελοψαρα

τον τελευταίο καιρώ έχω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα έχω γέμιση σαλιγκάρια !!!!!!!!!!!!!

Malaysian Trumpet Snail

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36078

έχω γέμιση τι να κάνω? δοκίμασα παγίδες αλλα τιποτα σ.ο.σ πρεπει να ειναι πανο απο 70 !!!!!

ειναι μεσα στο χαλικακι !!

Link to comment
Share on other sites

Anetoma helena θα τα εξολοθρεύσουν,ακόμη μπορείς να βάλεις ένα κομματι αγγούρι και όταν μαζευτουν να το φάνε τα βγάζεις.Εναλακτικά το ψάρι κλόουν τα τρώει

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα φυτεμένα ενυδρεία είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Αν το πρόβλημά σου είναι τόσο μεγάλο αφαίρεσε με το χέρι σου όσα μπορείς, φρόντiσε να μην υπάρχουν στο βυθό σου περισεύματα τροφών και μπορείς να προσθέσεις στο ενυδρείο σου, τους φυσικούς εχθρούς τους (Helena) ώστε να καταφέρεις να ελέγξεις το πλυθησμό τους. Ανάλογα με την ψαροσύνθεση που έχεις μπορεί να προσθέσεις και ψάρια που τρέφονται με αυτά.

Πάντως πιστεύω πως δεν χρειάζεται ο πλήρης αφανισμός τους μιας και αυτά έχουν το ρόλο τους στα συστηματά μας

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα πολλα πριν λιγο καιρο. εβαλα μερικες ελενες και μειωθηκε αισθητα ο πλυθησμος τους...

τωρα μουλειπουν και εχω μετανιωσει που τα εβγαζα με το χερι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...