Jump to content

Διαρκεια Εγκυμοσυνης Xiphophorus Helleri


math01141

Recommended Posts

Εχω ενα ξιφοφορο εδω και 1,5 περιπου μηνα οταν τον αγορασα ηταν εμφανως εγκυος, αρκετα φουσκωμενη και ενας μαυρος μεγαλος σακος στην κοιλια.

Το παραξενο ειναι πως ακομα δεν εχει γεννησει.. Πραγματικα ειναι ετοιμο να εκραγει... Πιστευω θα κανει πανω απο 150 μικρα... Συνολικα εχει τουλαχιστον 7-8 εβδομαδες εγκυμοσυνης και το λεω αυτο μιας και εγω το εχω ηδη 6,5 και οπως ειπα ποιο πανω οταν το πηρα φαινοταν οτι εγκυος. Εχει παρατηρηθει τοσο μεγαλη περιοδος εγκυμοσυνης? Εχω παρει ενα μικρο ενυδρειακι 10-15 λιτρα να το βαλω εκει να γεννησει?Φοβαμαι μπως κανει κανα μηνα ακομα να γεννησει...

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36731&st=0&p=323412entry323412

Link to comment
Share on other sites

Λεει : "Η κυοφορία του θηλυκού κρατάει από 4 μέχρι 6 εβδομάδες"

Το εχω διαβασει, αλλα το δικο μου εχει ξεπερασει κατα πολυ τις 6 εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ήταν εγκυος γενικότερα το ανώτερο 30 μέρες είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν ήταν εγκυος γενικότερα το ανώτερο 30 μέρες είναι...

Οχι ρε συ δεν υπαρχει περιπτωση σιγουρα ειναι εγκυο μου το ειχε πει και ο petshop οτι θα εχω συντομα μικρα αλλα περναει ο καιρος και μικρα δεν βλεπω.... να το απομονωσω μηπως δεν γενναει απο αγχος? βλακειες λεω αλλα δεν ξερω τι να πω εδω κοντευω ναα γεννησω εγω....

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις να χάσεις κάτι αν την βάλεις στο άλλο ενυδρείο μήπως και γεννήσει.!! Συνήθως νοιώθουν ποιο άνετα βράδυ χωρίς φώτα και στην ησυχία.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις να χάσεις κάτι αν την βάλεις στο άλλο ενυδρείο μήπως και γεννήσει.!! Συνήθως νοιώθουν ποιο άνετα βράδυ χωρίς φώτα και στην ησυχία.

Με την μεταφορά ίσως στρεσαριστεί περισσότερο ; Το άλλο ενυδρείο που θέλεις να την βάλεις πως είναι στρωμένο , διαμορφωμένο κτλ ; :)

Link to comment
Share on other sites

την περιπτωση να μην προλαβες να δεις τη σκεφτηκες? είναι μπουκομένη?

Link to comment
Share on other sites

ειναι ετοιμο να σκασει... δεν υπαρχει θεμα να μην ειναι εγκυος. Το αλλο ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο δεν ειναι καν ενυδρειο μια τετραγωνη γυαλα ειναι που θα ανακυκλωνω το νερο του ενυδρειου. Να γεννησε και να μην την ειδα δεν παιζει η κοιλια της σταθερα μεγαλωνει μερα με την ημερα θα ανεβασω φωτο αυριο να δειτε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και τώρα λίγο στρεσαρισμένη. Δεν ξέρω πως είναι διαμορφωμένο τώρα το μεγάλο σου ενυδρείο. Άποψή μου είναι να κάνεις λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτό θα βοηθήσει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.dropbox....13.34.36-18.jpg

Και ναι ακομα δεν γεννησαμε..... Η φωτο ειναι πριν απο μια εβδομαδα περιπου.

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Αν την παρατηρήσεις πολύ καλά φαίνονται ματάκια από τα μικρά μέσα στην κοιλιά ; Έτοιμη είναι πάντως ...

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα ένα άρθρο προχθές πάντως που έλεγε ότι οι ξιφοφοροι είναι οι πιο δύσκολοι σε γεννά από τα σωοτοκα κ γενικά αποβάλουν εύκολα;...εγώ εχω είδη 2 αποβολές...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν παίζει...καμιά φωτό βάλε....

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους γεννησε.... Αν και αργει λιγο... ολη μερα σημερα εχει κανει μονο 2 ξιφοφορακια...Παραξενο αν σκεφτεις οτι το γκαπυ γεννησε 30 μικρα σε λιγοτερ απο μια ωρα...Μπορω να μετρησω ποσα εκανε γιατι την εχω απομονωσει για να μη γινουν τα μικρα μεζες... ενα γκαπυ μου γεννησε χωρις να το βαλω χωριστα και δεν βρηκα ουτε ενα μικρο το πρωι....

Έγινε επεξεργασία - math01141
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται φυτα επιφανειας για να επιβιωνουν τα νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι φιλαρακο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ακομα να γεννησει.... εκανε 2 μικρα και σταματησε.... το ενα το εφαγε μαλλον το αλλο το εβαλα στο νηπιαγωγειο... Εκει που το εχω ειναι φουλ στο φυτο επιφανειας αν γεννησει αλλα θα επιβιωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...