Jump to content

Αποριεσ Για Φυτεμενο-Καινουργια Αρχη


GXSARA

Recommended Posts

Μετα την διαλυση της αφρικης αποφασισα να ξεκινησω νεο στησιμο του ενυδρειου και να το κανω φυτεμενο με αργους και σωστους ρυθμους

το ενυδρειο που ειναι αδειο αυτην την στιγμη ειναι της anubias και οι διαστασεις του ειναι 1*40*60

απο φιλτρανση υπαρχει ενα εξωτερικο φιλτρο eheim 2236 eco pro

απο φωτισμο εχει θεση για 2 λαμπες τ5 39 watt η καθε μια

απο λαμπες που υπαρχουν ειναι

2 τ5 sylvania grolux &

1 τ5 day-light τις anubias &

1 τ5 red τις anubias (αυτες υπηρχαν οταν αγοραστηκε το ενυδρειο)

Tι θα ηταν καλυτερα να βαλω για φωτισμο την μια day-light μπροστα και μια grolux πισω

ή να βαλω και τις 2 grolux.

το σκευτικο μου ειναι να το κανω η ζουγκλα ή να χωριστη στα δυο και να μπει στο ενα μερος βυθος για φυτα και το αλλο κομματι να μπει λευκη αμμος η αλλο ειδος βυθου

τα φυτα θα ειναι διαφορων απαιτησεων και θα μπει και diy co2

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους φυτά θα βάλεις? γενικά φωτισμό πρέπει να βάλεις 100 watt + για εύκολα γυτά αν θέλεις να βάλεις κάτι πιο δύσκολο θέλεις παραπάνω. Από όσο ξέρω καλό είναι να υπάρχουν και των δύο ειδών λάμπες ... άρα πρέπει να δεις τον φωτισμό.,,,, για ζουγκλα που αναφέρεις θες δυνατό φωτισμό και πολύ δυνατό υπόστρωμα...σήμερα τελείωσα την δοκιμή του diy υποστρώματος και πάει καλά...έχεις σκεφτεί τι παροχές θα έχεις σε αυτόν τον τομές?

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα δεν εχω αποφασιση ακομα τι θα βαλω. αλλα καποια εχω κατα νου. οταν το ειχα καποτε παλι δασος ,ειχα βεβαια ευκολα φυτα και ειχα τις λαμπες απο την μανα του που ειχε το ενυδρειο. απο υποστρωμα λεω για το flourite (εχω δοκιμασει αρκετα υποστρωματα) αλλα θα δουμε και αλλες αποψεις.

θα κατσω να διαβασω και για το diy υποστρωμα αλλα βλεπω με μια γρηγορη ματια οτι δεν το κατεχω.

δεν θα προσθεσω 3 λαμπα προς το παρων. γιατι δεν υπαρχει χωρος καθολου στα καπακια απο τα ανεμηστηρακια και την λεντοταινια rgb(by fotisgt)

για τις παροχες που λες τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Στον τομέα τπυ υποστρώματος εννοείς πάντως μια καλή λύση είναι και το manado....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιωργο και καλη αρχη στο φυτεμενο ενυδρειο.

Εχεις ενα ενυδρειο 240 λιτρα μεικτα και ο φωτισμος σου ειναι 78 βατ,αρα εχεις πολυ χαμηλο φωτισμο με τον οποιο θα αρκεστεις σε πολυ ευκολα φυτα.

Αν βαλεις και 3η λαμπα θα μπορεσεις να βαλεις περισσοτερα φυτα.

Το diy co2 δεν θα κανει δουλεια στο ενυδρειο σου γιατι εχεις πολλα λιτρα,αν βαλεις κανενα μπουκαλι 5-6 λιτρων ισως κατι να γινει,αλλιως πας αναγκαστικα σε ολοκληρομενο συστημα co2.

Αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω για την ζουγκλα δεν ισχυει,μπορεις να φτιαξεις ζουγκλα με ευκολα φυτα και με μετριο φωτισμο:)

Link to comment
Share on other sites

Στον τομέα τπυ υποστρώματος εννοείς πάντως μια καλή λύση είναι και το manado....

Exω το manado μονο του στο γαριδαδικο και ειναι αθλιο για μενα οταν καθαριζω το ενυδρειο και κουνιουνται τα φυτα τσουπ πεταγονται στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιωργο και καλη αρχη στο φυτεμενο ενυδρειο.

Εχεις ενα ενυδρειο 240 λιτρα μεικτα και ο φωτισμος σου ειναι 78 βατ,αρα εχεις πολυ χαμηλο φωτισμο με τον οποιο θα αρκεστεις σε πολυ ευκολα φυτα.

Αν βαλεις και 3η λαμπα θα μπορεσεις να βαλεις περισσοτερα φυτα.

Το diy co2 δεν θα κανει δουλεια στο ενυδρειο σου γιατι εχεις πολλα λιτρα,αν βαλεις κανενα μπουκαλι 5-6 λιτρων ισως κατι να γινει,αλλιως πας αναγκαστικα σε ολοκληρομενο συστημα co2.

Αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω για την ζουγκλα δεν ισχυει,μπορεις να φτιαξεις ζουγκλα με ευκολα φυτα και με μετριο φωτισμο :)

το ειχα ζουγκλα παλια με τα σκαλαρια και με ευκολα φυτα οπως την ντοματια δεν θυμαμε την καις νονικη ονομασια και δεν μπορω να ψαξω να την βρω απο το κινητο.

απο φωτισμο παιζει να βρω αλλο ενα φωτιστικο σαν αυτο που εχω αλλα δεν ειναι τιποτα σιγουρο ακομα

οποτε συνολο 4 λαμπες.

ας παμε παλι στην ερωτηση την αρχικη ποιες λαμπες θα ηταν καλυτερα να βαλω ? τις grolux και τις δυο η μια και μια αν παραμεινει ενα φωτιστικο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι καλητερα να βαλεις μια και μια αν παραμεινεις με το ενα φωτιστικο.

Το φυτο που ψαχνεις ειναι αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

το ότι δεν ριζώνουν καλά είναι πιθανόν αποτέλεσμα του χαμηλού φωτισμού... αν δεν έχει τον πρέπον φωτισμό το ενυδρείο τα φυτλα δε ριζώνουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κωστα,

και αντωνη για την βοηθεια (απο πιο μερος στην Αρκαδια εισαι κοντοχωριανος να πω? χαχαχα)

και ενα λινκ απο την παρουσιαση που ειχα κανει του γαριδαδικου

http://www.aquazone....showtopic=71224

βεβαια τωρα ειναι εντελος διαφορετικο.

και ο φωτισμος ηταν παραπανω για τα 16 λιτρα

http://www.ebay.co.uk/itm/T5-8Wx3-Aquarium-Fish-Tank-Overhead-Light-Aluminum-Lamp-/280725931959?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item415c91c7b7

και τωρα εχει γινει ζουγκλα

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

από τον τυρό όπως αναφέρω και στο προφιλ... εσυ? όσο για το manado εγώ είχα πρόβλημα με ότι φυτά έβαλα από κλαδέματα με όσα ήταν ρίζες ήμουν μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Exω το manado μονο του στο γαριδαδικο και ειναι αθλιο για μενα οταν καθαριζω το ενυδρειο και κουνιουνται τα φυτα τσουπ πεταγονται στην επιφανεια.

από τον τυρό όπως αναφέρω και στο προφιλ... εσυ? όσο για το manado εγώ είχα πρόβλημα με ότι φυτά έβαλα από κλαδέματα με όσα ήταν ρίζες ήμουν μια χαρα...

Επιβεβαιώνω και εγώ για το Manado. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω υποστρωμα δεν εχω, μονο οσο στρωθηκε ο βυθος στους 4 μηνες, παντως δεν χρειαζεται να το βαλεις σκετο, βαλε μεχρι να φτασει 2-3 ποντου και απο πανω χαλικι ψιλο και θα εισαι κομπλε...επιση προτηνω η μια η δυο λαμπες ακομα να παιξης και με κανα κοκκινο φυτουλι βα δεις εκει φαση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...