Jump to content

Το Ενυδρείο Μου Έσπασε !!!!!


AngelinaA

Recommended Posts

μπενω μεσα στο δωματιο και τι να δω γεματο νερα το ενυδρειο εσπασμενο ανοιξαν οι σιλικονες τα χρυσοψαρα μου στο πατωμα !!!! τα προλαβα ευτιχος ! ειναι καλα που τα εβαλα σε λεκανη μεχρι να παρω αλλο?? θα παθουν κατι μεχρι να στρωσει το νεο ενυδρειο?post-50906-0-43508900-1352670976_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν χρειαζεται να αγορασεις αλλο! μπορεις να το επισκευάσεις! ποσα λιτρα ηταν? καινουριο το πηρες? αν εβαλες το στρωμενο φιλτρο που ειχες στο ενυδρειο να τρεχει στη λεκανη τοτε θεωρητικά δεν θα εχουν προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να αγορασεις αλλο! μπορεις να το επισκευάσεις! ποσα λιτρα ηταν? καινουριο το πηρες? αν εβαλες το στρωμενο φιλτρο που ειχες στο ενυδρειο να τρεχει στη λεκανη τοτε θεωρητικά δεν θα εχουν προβλημα!

70λ ηταν ναι το παλιο φιλτρο ! δεν πηρα ακομα σημερα εγινε αυτο
Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασια να προσεξεις... Μεχρι αυριο πιστευω οτι θα αντεξουν ειδικα αν τα ειχες καιρο τα ψαρακια και εχουν "γερο" οργανισμο...

Link to comment
Share on other sites

Τη θερμοκρασια να προσεξεις... Μεχρι αυριο πιστευω οτι θα αντεξουν ειδικα αν τα ειχες καιρο τα ψαρακια και εχουν "γερο" οργανισμο...

τα εχω 3 μηνες τα συγκεκριμενα το σπιτι ειναι ζεστο γυρω στους 23 βαθμους
Link to comment
Share on other sites

το τζαμι εσπασε ή ξεκολλησε? το ενυδρειο ηταν καινουριο ή μεταχειρησμενο? στο λεω για να μην αγοραζεις καινουριο αν μπορεις να το φτιαξεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε AngelinaA πολλές ατυχίες.. Αν έχει εγγύηση πας πρωί πρωί και παίρνεις άλλο. Αλλιώς αν έχεις τη δυνατότητα πάρε το καινούριο που συζητούσαμε και τα βάζεις μια και καλή εκεί..

Link to comment
Share on other sites

το τζαμι εσπασε ή ξεκολλησε? το ενυδρειο ηταν καινουριο ή μεταχειρησμενο? στο λεω για να μην αγοραζεις καινουριο αν μπορεις να το φτιαξεις!! :D

ξεκολησε και νομιζψ εχει μια ρογμη στο τζαμι 1 χρονο το εχω!
Link to comment
Share on other sites

το τζαμι εσπασε ή ξεκολλησε? το ενυδρειο ηταν καινουριο ή μεταχειρησμενο? στο λεω για να μην αγοραζεις καινουριο αν μπορεις να το φτιαξεις!! :D

εχετε να μου προτεινετε καποιο ενυδρειο? το 70΄λ δεν μπορει να διορθωθει εχει ρογμη στο τζαμι και απο το να δωσω 70ευρο για ενα τζαμι θελω να παρω αλλο μεχρι 100λ γιατι δεν εχω χωρο δεν θελω να πιανει πολυ χωρο κατι σαν κυβος ας πουμε !?
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να αλλαξεις ολο το ενυδριεο, μονο το ραγισμενο τζαμι! ουτε 10 ευρω δεν θα σου βγει! παιρνεις και μια ενυδρειακι σιλικονη και το κολλας εσυ ή καποιος γνωστος σου!

αν το βλεπεις σαν ευκαιρια και σκεφτεσαι να παρεις αλλο μεγαλυτερο οκ! μπορεις να ψαξεις και στις αγγελιες που εχει διαμαντια σε καλες τιμες! ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να αλλαξεις ολο το ενυδριεο, μονο το ραγισμενο τζαμι! ουτε 10 ευρω δεν θα σου βγει! παιρνεις και μια ενυδρειακι σιλικονη και το κολλας εσυ ή καποιος γνωστος σου!

αν το βλεπεις σαν ευκαιρια και σκεφτεσαι να παρεις αλλο μεγαλυτερο οκ! μπορεις να ψαξεις και στις αγγελιες που εχει διαμαντια σε καλες τιμες! ;)

Πηρα ενα μεγαλητερο σε πολυ καλη τιμη ! το παλιο δεν αξιζε τον κοπο τζαμαρας μου ζητησε πολλα..
Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα μεγαλητερο σε πολυ καλη τιμη ! το παλιο δεν αξιζε τον κοπο τζαμαρας μου ζητησε πολλα..

:bigemo_harabe_net-64:

μια χαρα! τι διαστασεις? τα χρυσοψαρα θα βαλεις? :)

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

μια χαρα! τι διαστασεις? τα χρυσοψαρα θα βαλεις? :)

ειναι 100λ και ειναι σε σχημα κυβου ναι τα 2 χρυσοψαρα μου!
Link to comment
Share on other sites

ειναι 100λ και ειναι σε σχημα κυβου ναι τα 2 χρυσοψαρα μου!

μια χαρα!! ειναι χρυσοψαρα οποτε τα λιτρα οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα!!!! :D

καλογεμιστο!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα!! ειναι χρυσοψαρα οποτε τα λιτρα οσο πιο πολλα τοσο καλυτερα!!!! :D

καλογεμιστο!

ναι εβαλα φυσικη αμμο και μια ανουβια αλλα θα βαλω συντομα ενα ωραιο ξυλο και καποια ακομα φυτα ειναι λιγο αδειο τωρα !
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα Angelina! την anubia φανταζομαι ξερεις οτι δεν πρεπει να φυτεψεις τον κορμο αλλα μονο τις ριζουλες ετσι? :D

α! ανεβασε και καμια φωτο γιατι ειμαστε ματακιδες! :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα Angelina! την anubia φανταζομαι ξερεις οτι δεν πρεπει να φυτεψεις τον κορμο αλλα μονο τις ριζουλες ετσι? :D

α! ανεβασε και καμια φωτο γιατι ειμαστε ματακιδες! :hysterical: :hysterical:

ναι το ξερω !! θα ανεβασω !! οταν ομως ολοκληρωθει ουτε τα ψαρια δεν μπηκαν ακομα ! :P
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω !! θα ανεβασω !! οταν ομως ολοκληρωθει ουτε τα ψαρια δεν μπηκαν ακομα ! :P

:bigemo_harabe_net-64: αναμένουμε.. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο κουβας ελπιζω να ηταν αχρησημοποιητος διοτι αν ειχε μεσα το παραμικρο θα υπαρχει προβλημα με τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά μεγειά και να μην έχεις άλλες ατυχίες.. Έχω την εντύπωση πως η Ανούμπια αν φυτευτεί σαπίζουν οι ρίζες της, οπότε πρέπει να τη δέσεις κάπου, όχι να φυτέψεις τις ρίζες της!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα Angelina! την anubia φανταζομαι ξερεις οτι δεν πρεπει να φυτεψεις τον κορμο αλλα μονο τις ριζουλες ετσι? :D

α! ανεβασε και καμια φωτο γιατι ειμαστε ματακιδες! :hysterical: :hysterical:

Μεγειά μεγειά και να μην έχεις άλλες ατυχίες.. Έχω την εντύπωση πως η Ανούμπια αν φυτευτεί σαπίζουν οι ρίζες της, οπότε πρέπει να τη δέσεις κάπου, όχι να φυτέψεις τις ρίζες της!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τις ριζούλες πρέπει να φυτέψει ή μάλλον ειδικά τις ριζούλες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου! μαλλον τα μπερδεψες λιγο.. :)

ο κεντρικος κορμος πρεπει να μεινει εκτος και οι ριζες να φυτευτουν! αν φυτευτει και ο κορμος θα σαπισει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα επιμείνω αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση στο google και στα ποστ συμφορουμτών ( :) ) όταν ρωτούσα για φυτά και σε ξενόγλωσσα άρθρα, διαβάζω ξεκάθαρα πως η Ανούμπια αν φυτευτεί σαπίζει. Και όταν λέμε φυτεύουμε δεν εννοούμε να τοποθτεούμε τις ρίζες κάτω από το χαλικάκι-άμμο-υπόστρωμα;

Anyway, δεν αντιπαρατίθεμαι, απλά λέω τη γνώμη μου. Ας μιλήσουν όσοι είναι γνώστες

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης φιλε μου! :D

καλο ειναι να διευκρινίζονται μερικα πραγματα!

εδω ενα αποσπασμα απο το προφιλ του φυτου στο φορουμ μας απο τον rastafarian!

"Φύτεμα

Για καλύτερο αποτέλεσμα, θα πρέπει να δένουμε τη Anubias barteri ''coffeefolia'' πάνω σε κάποιο ξύλο η πέτρα.

Γι αυτόν τον σκοπό. μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πετονιά η χοντρή κλωστή.

Αν θέλουμε να την φυτέψουμε στο χαλίκι η την άμμο, θα πρέπει να προσέξουμε να μην είναι όλη η ρίζα μέσα στο βυθό και ο κεντρικός κορμός να είναι έξω, σε αντίθετη περίπτωση θα σαπίσει."

και εδω μια μικρη παραγραφο που εχω κανει εγω για το συγκεκριμενο φυτο στα πλαισια των φυτων που ταιριαζουν σε αφρικανικα ενυδρεια μετα απο ερευνα αλλα και προσωπικη εμπειρια:

ANUBIAS BARTERI: ενα απο τα αγαπημενα φυτα των αφρικανων λογο της ευκολιας στην διατηρηση του! προσαρμόζεται πολυ ευκολα στο σκληρο νερο του αφρικανικου ενυδρειου και οι απαιτησεις του στον φωτισμο ειναι ελαχιστες! η ανάπτυξη του ειναι αργη και στο ενυδρειο το βρίσκουμε δεμένο σε καποιο κορμο ή πετρα. αν θελουμε να το φυτεψουμε θα πρεπει ο κορμος του φυτου να μεινει εξω ωστε να μην σαπίσει! στη φυση συνανταται σε ποταμια της δυτικης αφρικης!

:)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...