Jump to content

Ρονταρισμα Η Όχι?


Savou

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Θελω να παραγγειλω να μου φτειξουν ενα ενυδρειο με διαστασεις 70x40x40!

Το προβλημα μου η μαλλον οχι προβλημα αλλα απορεια ειναι οτι η τιμη του ροντε με αρονταριστο ειναι αρκετα μεγαλη!

Ποιο τα μειωνεκτηματα του ενυδρειου χωρις ρονταρισμα?

Θα υπαρχει περιπτωση με τις εργασιες στο ενυδρειο να κοπω?

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα γυαλοχαρτο και με προσοχη κανε μερικα περασματα μεχρι να ''σπασει'' λιγο η γωνια και εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!τωρα αυτο που θα πω μπορει να ακουστη χαζο,οταν λες "εργασιες" αν καταλαβα σωστα εννοεις αλλαγες νερου και ετσι,γιατι λοιπον δεν τους λες να σου ρονταρουν μονο την πανω πλευρα ωστε να μην εχεις αυτο τη προβλημα και να μην ειναι υψηλο το κοστος;;; Λεω εγω τωρα που δεν εχω ασχοληθει με τζαμια(ακομα!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκεφτηκα!

Απλα μηπος εχει προβλημα γιατι το ενυδρειο θα το παρω κολημενο μην εχει καποιο θεμα αν τρυψω τις πανω πλευρες!

Ενα ακομα θεμα ειναι οτι ακου απο πολλους οτι δεν ειναι ωραιο εμφανισιακα και με ανχωνει λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκεφτηκα!

Απλα μηπος εχει προβλημα γιατι το ενυδρειο θα το παρω κολημενο μην εχει καποιο θεμα αν τρυψω τις πανω πλευρες!

Ενα ακομα θεμα ειναι οτι ακου απο πολλους οτι δεν ειναι ωραιο εμφανισιακα και με ανχωνει λιγο!

Καλημερα στο 170*48*85 με 15mm και με 16 κοντρες 10mm αρονταριστα ειχαν 200 ευρω και ρονταρισμενα ειχαν 250 ευρω δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα σε αυτο που θελεις ψαξτο λιγο!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά .

τι πάχος θα έχουν τα τζάμια σου?

αν είναι 10 χιλ τότε σε παίρνει ένα μικρό ροντέ .αν όχι τότε κάνε ροντέ μόνο τις επάνω πλευρές .

γενικά αν δεν έχεις ροντε έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια για την κόλληση με την σιλικόνη .

εγώ πάντως έχω κολλήσει 5 ενυδρεία μέχρι τώρα ο΄λα με ψιλό ροντε και δεν έχω κανένα πρόβλημα .

αν έχεις καπάκι δεν χρειάζεται να κάνεις ούτε τις επάνω πλευρές ροντε.

Link to comment
Share on other sites

Το παχος θα ειναι 6cm και τα λιτρα περιπου 115!

Μπιρω οπως θα ειναι το ενυδρειο ετοιμο απλα να κανω αυτο που ειπε ο Geosid?Δλδ να περασω με γυαλοχαρτο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν κολληθει το ενυδρειο τροχισε όλα τζάμια η εάν ειναι κολλημένο κανε μόνο τις πάνω πλευρές

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λύσεις αν θες να γλιτώσεις....

α) Μπορείς να βάλεις εξωτερικές κόντρες δηλαδή να φτιάξεις ένα τελάρο το οποίο εκτός από καλαισθησία σου δίνει και ασφάλεια...

β)μπορείς να το περάσεις σιλικόνη την μαλακή διαφανές....

γ)πέρασε το με ασετόν και βαμβάκι και μετά προσεκτικά με γυαλόχαρτο...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να το κανείς ροντε μόνο την πάνω μεριά δεν θα σου παει πολυ παραπάνω. Εγω με 100Χ40Χ40 extra clear 10αρι τσαμι και ροντε πάνω μεριά 100ευρω μου πήγε. Βέβαια εφτιαξα ένα πλαίσιο όπως είπε ο Αντώνιος για να πατάει το φωτιστικο που εφτιαξα οπότε άχρηστο μου πήγε το ροντε. Οπότε το βλέπεις τι θέλεις να κανείς και διαλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...