Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


NAVY

Recommended Posts

Νεος ( οχι στα χρονια ) στο αλλατι.

Θελω την βοηθεια σας για το καινουργιο μου ενυδρειο 1,40 μηκος 0,50 πλατος 0,70 υψος

Η υπερχειλιση με την επιστροφη μπορει να ειναι στην ιδια πλευρα του ενυδρειου η' η επιστροφη πρεπει να μπει στην αντιθετη πλευρα ?

Εσωτερικη η' εξωτερικη υπερχειλιση θα ηταν καλυτερα να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 390
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλώς όρισες στα αλάτια φίλε NAVY..

.. αν κατάλαβα καλά το ενυδρείο δεν έχει φτιαχτεί ακόμα …

.. σε αυτή τη περίπτωση προσπάθησε να δώσεις λίγο ακόμα βάθος στη δεξαμενή .. είναι καλό για πολλούς λόγους .. στα 60εκ προτείνω..

με την επιστροφή έχεις πολλές επιλογές .. τη φτιάχνεις όπως σε βολεύει , απλά κοιτάς να εκμεταλλευτείς την ροή της ώστε να βελτιώσεις την κυκλοφορία του νερού μεσα στο ενυδρείο .. ..

οι εσωτερικός πύργος υπερχείλισης είναι πολύ συνηθισμένος και αποτελεσματικός ..

.. περισσότερα θα σου πουν στη συνέχεια τα παιδιά που τις δουλεύουν ..

καλή αρχή λοιπόν με υπομονή και διάβασμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον μας.... και ας άργησες!

Όπως ανέφερε και ο Τάσος, η εσωτερική υπερχείληση με κολώνα είναι σίγουρα, πολύ πιο αποτελεσματική και λειτουργική, από τις αντίστοιχες εξωτερικές.

Καλό θα είναι η είσοδος της υπερχείλησης και η επαναφορά, να είναι σε αντιδιαμετρικά σημεία, ώστε το νερό, που επιστρέφει από το sump, να μην πέφτει αμέσως στην υπερχείληση.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νεος ( οχι στα χρονια ) στο αλλατι.

Θελω την βοηθεια σας για το καινουργιο μου ενυδρειο 1,40 μηκος 0,50 πλατος 0,70 υψος

Η υπερχειλιση με την επιστροφη μπορει να ειναι στην ιδια πλευρα του ενυδρειου η' η επιστροφη πρεπει να μπει στην αντιθετη πλευρα ?

Εσωτερικη η' εξωτερικη υπερχειλιση θα ηταν καλυτερα να κανω ?

Αντε καλη αρχη :excl:

Και εγω δεν εχω να προσθεσω κατι ιδιαιτερο σε οτι σου ειπαν παραπανω... αν σε περνει απο αποψη χωρου δωσε 10 εκ ακομα στο πλατος (το λιγοτερο)... Η υπερχειλιση αφου δεν υπαρχει ηδη το ενυδρειο πρεπει να ειναι 100% εσωτερικη κυριως για λογους ασφαλειας.... και η επιστροφη στην αντιθετη πλευρα....

Περιμενουμε αλλες ερωτησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥΣ

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, και σας γνωριζω λιγα πραγματα για το ενυδρειο.

Εχει ηδη κατασκευασθει σε αυτες τις διαστασεις 1.40 χ 50 χ 70 και γνωριζω οτι 10 cm πλατος ακομα, θα ηταν καλο αλλα δεν εχω χωρο.

Υπαρχει στην αριστερη πλευρα τρυπα για την υπερχειλιση, αλλα για λογους εμφανισης ( θα πρεπει να την καλυψω με προεκταση του ξυλου του επιπλου και το μηκος του μετα θα ειναι 1.50, δηλ. παλι προβλημα χωρου ) λεω να κλεισθει η τρυπα και να γινει εσωτερικη η υπερχειλιση, για το οποιο νομιζω συμφωνητε ολοι.

Στην αριστερη πλευρα του πυθμενα υπαρχουν 3 τρυπες, η μια θα ειναι για την υπερχειλιση, η δευτερη θα ηταν για την επιστροφη , αλλα οπως σωστα μου λετε δεν κανει να ειναι στην ιδια πλευρα, θα κλεισθει και θα ανοιχθει νεα στην δεξια πλευρα οπου συμφωνα και με το σχεδιο που εφτιαξε ο πνευματικος μου ( ΤΑΝ ) για την κατασκευη του sump υπαρχει η αντλια επιστροφης.

Η τριτη θα ειναι με βανα για αδειασμα.

Σας ευχαριστω και παλι.

ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, δεν νομίζω να υπάρχουν αρνητικές κριτικές.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, δεν νομίζω να υπάρχουν αρνητικές κριτικές.

Καλή συνέχεια.

Σ' ευχαριστω ΝΙΚΟ

Με την βοηθεια ολων σας πιστευω να κανω και εγω κατι ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

ο πνευματικος μου ( ΤΑΝ )

Θα αγιασει αυτο το παιδι :):excl::thumbup:

Μια χαρα ακουγονται ολα Navy...περιμενουμε νεα.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις μέντορα το ΤΑΝ .. :wub:

.. να πω κάτι και να το αφήσω στη κρίση σας :)

.. μην κάνεις και άλλη τρύπα στο τζάμι .. χρησιμοποίησε αυτή που είχες σχεδιάσει εξ αρχής για επιστροφή..

πιστεύω ότι θα κάνεις μια χαρά δουλειά χωρίς κόπο και ρίσκο.. :excl:

καλή συνέχεια.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις μέντορα το ΤΑΝ .. :wub:

.. να πω κάτι και να το αφήσω στη κρίση σας :)

.. μην κάνεις και άλλη τρύπα στο τζάμι .. χρησιμοποίησε αυτή που είχες σχεδιάσει εξ αρχής για επιστροφή..

πιστεύω ότι θα κάνεις μια χαρά δουλειά χωρίς κόπο και ρίσκο.. :excl:

καλή συνέχεια.. :thumbup:

Το προβλημα ειναι οτι οπως ειναι τωρα (με την τρυπα επιστροφης στα αριστερα, μαζι με την υπερχειλιση και την επιστροφη απο το sump στα δεξια) θα υπαρχει προβλημα με την αντλια επιστροφης και το μανομετρικο.. δεν θα στελνει πανω "τιποτα" οποτε ανα ωρα θα γυριζει λιγο νερο σχετικα...

Επισης θα πρεπει να πουμε εδω (επειδη μιλησα στο τηλ. με Navy) οτι επειδη το ενυδρειο θα εχει και τις 4 πλευρες ανοιχτες η τρυπα θα ειναι ετσι και αλλιως στον πατο του ενυδρειου. Εδω προτεινα για ασφαλεια να ξεκιναει εσωτερικος σωληνας που να ανεβενει μεχρι λιγο κατω απο την επιφανεια για την επιστροφη του νερου. Αυτο θα γινει οπου και αν ειναι τελικα η επιστροφη.... το μονο προβλημα με την τρυπα που υπαρχει τωρα ειναι το οτι θα χρειαστει μια πορεια κοντα στα 2.70 (οχι ολο σε υψος βεβαια) μεχρι να φτασει το νερο πανω...

Και εμενα δεν μου αρεσει πολυ η ιδεα της νεας τρυπας αλλα δεν ξερω....ας ακουσουμε και αλλες ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι οπως ειναι τωρα (με την τρυπα επιστροφης στα αριστερα, μαζι με την υπερχειλιση και την επιστροφη απο το sump στα δεξια) θα υπαρχει προβλημα με την αντλια επιστροφης και το μανομετρικο.. δεν θα στελνει πανω "τιποτα" οποτε ανα ωρα θα γυριζει λιγο νερο σχετικα...

Επισης θα πρεπει να πουμε εδω (επειδη μιλησα στο τηλ. με Navy) οτι επειδη το ενυδρειο θα εχει και τις 4 πλευρες ανοιχτες η τρυπα θα ειναι ετσι και αλλιως στον πατο του ενυδρειου. Εδω προτεινα για ασφαλεια να ξεκιναει εσωτερικος σωληνας που να ανεβενει μεχρι λιγο κατω απο την επιφανεια για την επιστροφη του νερου. Αυτο θα γινει οπου και αν ειναι τελικα η επιστροφη.... το μονο προβλημα με την τρυπα που υπαρχει τωρα ειναι το οτι θα χρειαστει μια πορεια κοντα στα 2.70 (οχι ολο σε υψος βεβαια) μεχρι να φτασει το νερο πανω...

Και εμενα δεν μου αρεσει πολυ η ιδεα της νεας τρυπας αλλα δεν ξερω....ας ακουσουμε και αλλες ιδεες...

Mια αλλη προταση ειναι η επιστροφη ατο sump να μην ειναι ακριβως απο κατω απο την υπερχειληση. Αλλα να πηγαινει με σωληνα στην αλλη πλευρα της βασης και η επιστροφη θα ειναι στην ιδεατη θεση για να μην χασουμε απο μανομετρικο κτλ. Στην επιστροφη δεν εχουμε κανενα προβλημα μανομετρικου οσα μετρα και να ειναι, αρκει να ειναι σχετικα μεγαλη η διαμετρος του σωληνα και να μην εχει κανενα προβλημα μπουκωματος στο μελλον. Κατι που παντα κανουμε.

Λυθηκε το προβλημα? :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Mια αλλη προταση ειναι η επιστροφη ατο sump να μην ειναι ακριβως απο κατω απο την υπερχειληση. Αλλα να πηγαινει με σωληνα στην αλλη πλευρα της βασης και η επιστροφη θα ειναι στην ιδεατη θεση για να μην χασουμε απο μανομετρικο κτλ. Στην επιστροφη δεν εχουμε κανενα προβλημα μανομετρικου οσα μετρα και να ειναι, αρκει να ειναι σχετικα μεγαλη η διαμετρος του σωληνα και να μην εχει κανενα προβλημα μπουκωματος στο μελλον. Κατι που παντα κανουμε.

Λυθηκε το προβλημα? :)

Καλησπερα σε ολους

Μαριε εαν καταλαβα σωστα μιλας για αναστροφη του sump και να ελθει η αντλια επιστροφης απο την δεξια πλευρα στην αριστερη, ωστε να ειναι κατω απο την τρυπα και να μην χρειαστει παραπανω σωληνας 1,10 που ειναι το μηκος του sump.

Και αυτο γινεται, αλλα αυτο που ρωτησα και δεν ξερω ειναι, οτι, εαν επηρεαζει η μικρη αποσταση που θα υπαρχει μεταξυ εισοδου υπερχειλισης με την εξαγωγη της επιστροφης εαν μπουνε μαζι στην αριστερη πλευρα.

Στην μια ( εξαγωγη επιστροφης ) θα υπαρχει πιεση με αναταραξη στην επιφανειας, ενω στην εισοδο της υπερχειλισης θελουμε ηρεμια.

Εαν στο λειτουργικο κομματι αυτο δεν υπαρχει προβλημα, τοτε ειναι μονο το αισθητικο που η σωληνα της επιστροφης θα ειναι κοντα στο μπροστινο τζαμι.

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Μαριε εαν καταλαβα σωστα μιλας για αναστροφη του sump και να ελθει η αντλια επιστροφης απο την δεξια πλευρα στην αριστερη, ωστε να ειναι κατω απο την τρυπα και να μην χρειαστει παραπανω σωληνας 1,10 που ειναι το μηκος του sump.

Και αυτο γινεται, αλλα αυτο που ρωτησα και δεν ξερω ειναι, οτι, εαν επηρεαζει η μικρη αποσταση που θα υπαρχει μεταξυ εισοδου υπερχειλισης με την εξαγωγη της επιστροφης εαν μπουνε μαζι στην αριστερη πλευρα.

Στην μια ( εξαγωγη επιστροφης ) θα υπαρχει πιεση με αναταραξη στην επιφανειας, ενω στην εισοδο της υπερχειλισης θελουμε ηρεμια.

Εαν στο λειτουργικο κομματι αυτο δεν υπαρχει προβλημα, τοτε ειναι μονο το αισθητικο που η σωληνα της επιστροφης θα ειναι κοντα στο μπροστινο τζαμι.

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα...ετσι και αλλιως το τελειωμα του σωληνα λιγο κατω απο την επιφανεια θα κανει μια γωνια ας πουμε 90 μοιρες και θα σπρωχνει το νερο προς την αλλη μερια του ενυδρειου...

θα ειναι σαν να εχεις εναν κυκλοφορητη κοντα στην υπερχειλιση :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε και επίσημα από εδώ σε καλωσορίζω στα αλάτια . :bowdown::bowdown::):lol:

Η ανάστροφη του sump είναι ότι καλύτερο αφού έτσι δεν θα χάσει η αντλία επιστροφής σε μανομετρικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα και την δικια σας προταση για την αγορα του Skimmer μου.

Ο συνολικος ( οχι καθαρος ) ογκος του ενυδρειου ειναι 490 λιτρα, και το sump 200 λιτρα.

Στα ποσα λιτρα θα πρεπει να ειναι το skimmer 850 , 1200 , 1500 ?

Με ενα η' με δυο κυκλοφορητες ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα NAVY ..

η καταλληλότητα του skimmer σχετίζετε με το βιο φορτίο του ενυδρείου ..

.. θα δεις εταιρίες που προτείνουν τα μοντέλα τους για μέσο η μεγάλο <<φόρτωμα>>..

… πιστεύω ότι ένα καλό skimmer με μια αντλία σοβαρή πχ eheim 1260

θα σε καλύψει .. αυτά τα δίνουν για 1200 λίτρα ενυδρείο ..

..

http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...mer%20200-1260/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα και την δικια σας προταση για την αγορα του Skimmer μου.

Ο συνολικος ( οχι καθαρος ) ογκος του ενυδρειου ειναι 490 λιτρα, και το sump 200 λιτρα.

Στα ποσα λιτρα θα πρεπει να ειναι το skimmer 850 , 1200 , 1500 ?

Με ενα η' με δυο κυκλοφορητες ?

Θα ελεγα να ξεχασεις το 850αρι... αντε για 1200 η 1500 αναλογα με τα χρηματα που θελεις να δωσεις.. για μενα το Skimmer δεν σηκωνει οικονομια στο θαλασσινο! Ειναι πραγματικα βασικος εξοπλισμος!

Επισης θα προτεινα με δυο αντλιες...more air...more bubbles, more water :lol:

Link to comment
Share on other sites

more air...more bubbles, more water

more air...more bubbles, more water

Δεν ειναι καλυτερα Χ2? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ, με όλα αυτά που αναφέρθηκαν.

Εκπτώσεις στο skimmer, δεν πρέπει να γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Navy εχουμε καμια εξελιξη ? Αποφασισες ? αγορασες ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

H αποφαση Ε Λ Η Φ Θ Ε Ι και ειναι σαν να το εχω στο σπιτι.

(Η ψηφοφορια ) ηταν ξεκαθαρη με μεγαλο ποσοστο 90% υπερ του H & S 1500

Link to comment
Share on other sites

H αποφαση Ε Λ Η Φ Θ Ε Ι και ειναι σαν να το εχω στο σπιτι.

(Η ψηφοφορια ) ηταν ξεκαθαρη με μεγαλο ποσοστο 90% υπερ του H & S 1500

Πολύ καλή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λιτρα η εταιρια βαζει κυκλοφορητες Αqua Bee 2001/38 w ενω σε αλλα βαζει Εheim 1260/65w.

Yπαρχουν διαφορες μεταξυ τους ? ( ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ - ΘΟΡΥΒΟ ) η' ειναι και οι δυο το ιδιο αξιοπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λιτρα η εταιρια βαζει κυκλοφορητες Αqua Bee 2001/38 w ενω σε αλλα βαζει Εheim 1260/65w.

Yπαρχουν διαφορες μεταξυ τους ? ( ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ - ΘΟΡΥΒΟ ) η' ειναι και οι δυο το ιδιο αξιοπιστες.

Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα, τις Εheim.Τις δουλεύω χρόνια και έχω την καλύτερη άποψη για αυτές. Είναι αθόρυβες, ποιοτικές και αποδοτικές.

Τις Αqua Bee , τις έχω ακουστά, αλλά δεν έχω, προσωπική εμπειρία.

Το θέμα τις θερμοκρασίας δεν νομίζω να έχει τόση σημασία, είναι 27w διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...