Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


NAVY

Recommended Posts

Στο μοντελο που εχω εγω παντως οταν ειναι με Aquabee το δινει για πολυ λιγοτερα λιτρα απο οτι οταν ειναι με Eheim...αρα εκτος απο τα αλλα καλα εχουν και σημαντικη διαφορα στην αποδοση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 390
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H εταιρια δινει τα παρακατω

400 lit. 1 Aqua Bee 2000/18W

850 lit. 1 << << 2001/38W

1200 lit. 1 Eheim 1260

1500 lit. 2 Aqua Bee 2001/38w

2200 lit. 3 << << <<

2200 lit. 2 Eheim 1260

4000 lit. 3 << <<

Link to comment
Share on other sites

το έχει η εταιρία και με δυο eheim αλλά είναι λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος ..

.. και το δίνει για 2200 λίτρα ..

.. εγώ πάλι θα προτιμούσα τη μια eheim από τις δυο aqua bee αλλά αυτά είναι γούστα ..

Link to comment
Share on other sites

το έχει η εταιρία και με δυο eheim αλλά είναι λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος ..

.. και το δίνει για 2200 λίτρα ..

.. εγώ πάλι θα προτιμούσα τη μια eheim από τις δυο aqua bee αλλά αυτά είναι γούστα ..

ΕΗΕΙΜ και ξερο ψωμι κυριολεχτικα.. Η μονη αντλισ που με 2 χιλιοστα καθιζηση ασβεστιου δουλευε και ας την ακουγα λιγο να "βρονταει". Την αφηνα επιτηδες για να δω... Απιστευτη αποδοση και αντοχη. Πραγματικα απιστευτη.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πότε θα δούμε κάποια εξέλιξη???

Με τους ρυθμούς, που πας.....

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπλεξεις με μαστορους αστα να πανε. :rasp::lmao::lmao:

Περιμενω ακομα την βαση ( ντουλαπι ) απο τον κουζουλο μου ξαδερφο (επιπλοποιος ), που την φτιαχνει απο μασιφ ξυλο ( λουστρατο ), αλλα που να αφησει την ρακη για να το φτιαξει.

Την Κυριακη βαπτιζει το πεμπτο του κοπελι :(:unsure::hysterical: και γι' αυτο δεν τον ζοριζω, αλλα αμα δεν το εχει ετοιμο την αλλη εβδομαδα θα του σπασω την κεφαλη. :lmao::D:wacko:

Ολα τα αλλα υλικα εχουν αγοραστει, εκτος απο βραχο.

ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μικρός είσαι ακόμα μέχρι να μεγαλώσεις και να πας στο ναυτικό ( κατά το να πας φαντάρος) έχεις καιρό να το στήσεις το ενυδρείο :lmao: .

Εκτός αν κουζουλαθείς και φας τον σύντεκνο που δε σου φτιάχνει το ντουλάπι οπότε θα αργήσει πολύ το ενυδρείο :rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μικρός είσαι ακόμα μέχρι να μεγαλώσεις και να πας στο ναυτικό ( κατά το να πας φαντάρος)

Καλα δεν το εμαθες..............εχω ΑΝΑΒΟΛΗ 2 χρονια για να φτιαξω το ενυδρειο και μετα θα παω φανταρος :rasp::lmao::lmao::D:lmao::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν το εμαθες..............εχω ΑΝΑΒΟΛΗ 2 χρονια για να φτιαξω το ενυδρειο και μετα θα παω φανταρος :lmao::D:lmao::wacko::lmao::(

2 χρονάκια μια χαρά ειναι...... :unsure::rasp:

Link to comment
Share on other sites

2 χρονάκια μια χαρά ειναι......

μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε Navy!!! Περιμενουμε !!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΓΕΜΙΖΕΙ

Αφού δεν βλέπω να έρχεται το ενυδρείο με την βάση από τον μάστορα, ξεκίνησα σιγά – σιγά το μάζεμα των υλικών από την ντόπια αγορά, ( όλα είναι φρέσκα )

ΑΛΑΤΣΙ ( αλάτι γι αυτούς που δεν ξέρουν Κρητικά ) 14 κιλά

ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ αζωντανο ( LIVE ) 24 κιλά ( ακριβουλης ο μπαγάσας )

ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ αποθαμένο(DEAD ) 13,5 κιλά

ΑΝΘΡΑΚΑ (MATRIX )

ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΡΟ

ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ PH

ΛΑΜΠΑ MARINE BLUE ( Τ5 ) ΤΕΜ. 1

ΛΑΜΠΑ MARINE WHITE ( Τ5 ) ΤΕΜ. 1

BALLAST

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ TJAGER 300w

ΑΝΤΛΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ EHEIM 5000

SKIMMER H & S 1500 ( ακριβουλη το εργαλείο )

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΑΚΙ NANO STREAM 6025 TEM .1 ( περιμένω κι άλλα γιατί φέρνουνε λίγα και τα μοιράζουνε με το δελτίο )

ΨΥΚΤΙΚΟ TECO RA 680 ( ιντα να κάνομε πιάσανε νωρίς οι κάψες )

ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΟΣΜΟΣΗ

2 ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ 200 ΛΙΤΡΑ η κάθε μια

ΑAA................. ξέχασα έχω και 3 REFRACTOMETRA ( υπερτυχερός στην κοπή της πίτας ) :lmao::D:wacko::(:unsure::hysterical:

ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΟΠΕΛΙΑ :rasp::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΓΕΜΙΖΕΙ

Αφού δεν βλέπω να έρχεται το ενυδρείο με την βάση από τον μάστορα, ξεκίνησα σιγά – σιγά το μάζεμα των υλικών από την ντόπια αγορά, ( όλα είναι φρέσκα )

ΑΛΑΤΣΙ ( αλάτι γι αυτούς που δεν ξέρουν Κρητικά ) 14 κιλά

ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ αζωντανο ( LIVE ) 24 κιλά ( ακριβουλης ο μπαγάσας )

ΑΡΑΓΩΝΙΤΗ αποθαμένο(DEAD ) 13,5 κιλά

ΑΝΘΡΑΚΑ (MATRIX )

ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΡΟ

ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ PH

ΛΑΜΠΑ MARINE BLUE ( Τ5 ) ΤΕΜ. 1

ΛΑΜΠΑ MARINE WHITE ( Τ5 ) ΤΕΜ. 1

BALLAST

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ TJAGER 300w

ΑΝΤΛΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ EHEIM 5000

SKIMMER H & S 1500 ( ακριβουλη το εργαλείο )

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΑΚΙ NANO STREAM 6025 TEM .1 ( περιμένω κι άλλα γιατί φέρνουνε λίγα και τα μοιράζουνε με το δελτίο )

ΨΥΚΤΙΚΟ TECO RA 680 ( ιντα να κάνομε πιάσανε νωρίς οι κάψες )

ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΟΣΜΟΣΗ

2 ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ 200 ΛΙΤΡΑ η κάθε μια

ΑAA................. ξέχασα έχω και 3 REFRACTOMETRA ( υπερτυχερός στην κοπή της πίτας ) :(:unsure::hysterical::hysterical::hysterical::angry2:

ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΟΠΕΛΙΑ :rasp::lmao::lmao:

Ωε συντεκνε, στη λαικη πηγες μωρε και τα πηρες? :D

Μια χαρα αγορες βλεπω..Για ποτε τα μπριζολακια? :lmao::wacko:

Link to comment
Share on other sites

"Μάζευε κι ας είναι ρόγες"

Περιμένουμε το αποτέλεσμα, που προβλέπεται ΤΕΛΕΙΟ, από πλευράς προδιαγραφών, τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

κουμπαριό έκαμες πουσουνιά δυνατή !!

μα δε μας είπες για ρηφάκι θα το πας η αμοναχά τους θα ντα ψάρια ?

και τσι σκάφες 200 λ ήντα θα τσι κάμεις ?

μας εμπέρδεψες με τα refractoμετρα , το ένα το αγόρασες .. το δεύτερο στο δόκανε στο κλήρο … το τρίτο που το βρες ?

κάμε κουμάντο και με τα αποδέλοιπα .. και αν δε πηγαίνει σορδινιά αυτός που σου σάζει το ενυδρείο .. πε μου να πέψω το Σηφαλιό και ξα του …

τα καλά σου μαντάτα να γρικούμε ..

ώρα καλή .. :rasp:

και πούσε άμα ζοριστείς από λεφτά … αύριο σφάζω τη κλεψά και πε μου :lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao::lmao: Mαλλον στο www.aquazone.crete θα μπηκα..... :lmao::rasp:
Link to comment
Share on other sites

Ηντα λέτε μωρέ κοπέλια? Θα με κουζουλάνετε με αυτα που λέτε?

Ο Σηφαλιός προκάμει να χαλάσει και κανα 2 δικούς μου ή να τους δόκω σάλλον?? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

κουμπαριό έκαμες πουσουνιά δυνατή !!

μα δε μας είπες για ρηφάκι θα το πας η αμοναχά τους θα ντα ψάρια ?

και τσι σκάφες 200 λ ήντα θα τσι κάμεις ?

μας εμπέρδεψες με τα refractoμετρα , το ένα το αγόρασες .. το δεύτερο στο δόκανε στο κλήρο … το τρίτο που το βρες ?

κάμε κουμάντο και με τα αποδέλοιπα .. και αν δε πηγαίνει σορδινιά αυτός που σου σάζει το ενυδρείο .. πε μου να πέψω το Σηφαλιό και ξα του …

τα καλά σου μαντάτα να γρικούμε ..

ώρα καλή .. :rasp:

και πούσε άμα ζοριστείς από λεφτά … αύριο σφάζω τη κλεψά και πε μου :D

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΕ

Άκου να δεις ήντα παθα. Το 1 refractometerAKI το είχα αγοράσει μια βδομάδα πριν την κοπή τσι πίτας.

Στα δώρα που είχαν κάνει προσφορές τα καταστήματα ( να ‘ναι καλά οι ανθρώποι ) ήταν και 2 refractometerΑΚΙΑ, το ένα το κέρδισα εγώ και το άλλο η καλοπαντρεμένη. :wacko::(:unsure:

Το πρώτο το δέχτηκε το κατάστημα πίσω ( να ‘ναι κάλα και αυτοί ), και τώρα μου απομείνανε 2

Τσι σκάφες τσι πείρα μεγάλες για να βάζω μέσα οποίον αγαπώ( ΠΕΘΕΡΑ ) :lmao::lmao::lmao:

Η μια θα έχει το καθαρό για τσι αλλαγές - συμπλήρωμα, και η άλλη το ( κακό ) για να ποτίζει η καλοπαντρεμένη και να πλένει τα μπαλκόνια. ( ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΦΕΤΟΣ )

Καλά για κουζουλό μ’ έχεις , να δώσω τοσανα λεφτά για να ξανοίγω σκέτα χαράκια,σιγά- σιγά θα γενεί REFΑΚΙ, πρώτα ο θεός , και τα κοπέλια όλα να ‘ναι κάλα που με βοηθούνε γι δε γατεω πράμα

Ο ξάδερφος ( Ρεθεμνιωτης κι αυτός )μου πε αύριο θα δουλεύει το ντουλάπι, και να πάω και γω στο μαγαζί οπότε βάστα το Σηφαλιο κάτω και θα σου κάμω μαντάτο άμα τον χρειαστώ. :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλο ένα βήμα μπροστά :rasp:

Με την βοήθεια του φίλου Γιάννη Πατούνα ( JDP ), σήμερα ήταν η πρώτη μου επαφή με το αλάτι .

Έφτιαξα / αλάτισα τα πρώτα 200 λίτρα από Α/Ο για να τα χρησιμοποιήσω στην δεξαμενή που θα βάλω τον βράχο για το κουράρισμα.

Το refractometraki μέτρηση στην μέτρηση επήρε φωτιά μέχρι να αλατιστή καλά το νεράκι ( κάτι μου θύμισε από το περισκόπιο του Υ/Β Παπανικολης ). :thaman: Και αφού όλα ήταν έτοιμα έγινε σήμερα και η αγορά του βράχου ( 58 ΚΙΛΑ )

Η επιλογή έγινε από τον φίλο Δημήτρη Λυσικατο ( Husky jim )γιατί εγώ ( ΣΤΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟ ) . Ο βράχος ήταν ολόφρεσκος με έντονα χρώματα και με πολλά ζωντανά πάνω του.

Όταν τον έφτιαχνα βρήκα 2 καβούρια, 1 αστακό 1 κοκκινοσκουλικα , 3 κοχύλια , ( κρίμα δεν φτάνουνε για κακκαβιά ) :thumbup:

Έβαλα μέσα στην δεξαμενή τον βράχο, 5 κυκλοφορητές να ανακατεύουνε (το τσικαλι ), και ένα θερμοστάτη καλού κακού.

Και τώρα περιμένουμε – περιμένουμε –περιμένουμε......................................... το ενυδρείο :thaman::wootwoot:;)

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

μπράβο NAVY :wootwoot:

πολύ ωραία .. :thaman:

αν μπορείς να βάλεις και ένα skimmer στη δεξαμενή με το βράχο θα βοηθούσε ..

..

αν δεν βαριέσαι κάνε καθημερινές μετρήσεις σε αμμωνία ΝΟ2 ,ΝΟ3 και γράφε τις σε ένα χαρτί .. θα έχει ενδιαφέρον ..

καλή συνέχεια .. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο βράχος δεν ήταν ζωντανός ....... σπαρταρούσε.

Αντε καλορίζικα!!!! :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Αποστόλη!!!

Προχωράς με πολύ καλούς ρυθμούς. Αυτό πάει να πει στρατιωτική πειθαρχία. Κάτι ξέρεις εσύ.

Τα καβούρια, αστακούς, καραβίδες, χελώνες....και ότι άλλο βρίσκεις, βάζε τα σε μια γεννήστρα, μέχρι νεοτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινάει δυνατά κι αυτό το θαλασσινό. :thaman::thaman:

Θελουμε και φωτογραφίες όμως. :wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους κοπέλια.

Τα συγχαρητήρια Νίκο ανήκουν σε όλους ΕΣΑΣ, που μας μεταφέρετε τις γνώσεις σας , και μας στηρίζετε σε κάθε δυσκολία.

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...