Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


NAVY

Recommended Posts

με τις αντλίες που έχει μέσα στο βαρέλι … νομίζω ότι η <μούργα> θα είναι διαρκώς σε κίνηση .. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 390
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με τις αντλίες που έχει μέσα στο βαρέλι … νομίζω ότι η <μούργα> θα είναι διαρκώς σε κίνηση .. :thaman:

Νομιζεις..! Στα στασιμα σημεια θα γινεται panic. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Οι σημέρινες μετρήσεις μου ειναι ΝΟ2 - 0,02 και ΝΟ3 - 20

Εχω την εντύπωση πως με τα τεστ ( tropik marin ) το ΝΟ3 ειναι ενδιάμεσα στο 10 με 20. :bowdown:

ξεκινά η κατηφόρα ? ?

Link to comment
Share on other sites

με τη βοήθεια σου θα δούμε ένα παράδειγμα για τις δυνατότητες του βράχου . :bowdown: .

.. φωσφορικά μπορείς να μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

με τη βοήθεια σου θα δούμε ένα παράδειγμα για τις δυνατότητες του βράχου . :bowdown: .

.. φωσφορικά μπορείς να μετρήσεις?

ΤΑΣΟ παω να παρω τωρα τεστ και τα λεμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

.. μπορείς Απόστολε να μετρήσεις φωσφορικά? αν δεν έχεις τεστ .. να βρεις κάποιο ( salifert , tropic marine ) που να μπορεί να μετρήσει από 0,01 είναι σημαντικό

..

ποιο τεστ πήρες? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε την εξέλιξη και στα φωσφορικά… :bowdown:

..

σε κουράζουν τα τεστ η το διασκεδάζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάσο όταν κάνεις κάτι που αγαπάς δεν υπάρχει κούραση , ( μόνο η πεθερά μου με κουράζει ) :bowdown::thumbup::D

Με τα τεστ ( συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια ) ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα υπολοιπα συμφωνω. Εδω θα διαφωνησω αν μου επιτρεπετε. Απο εμπειρια, το ηζημα που καθετε σιγα σιγα εμποδιζει το βραχο που ειναι στη μεση και κατω να αναπνευσει σωστα. Και οταν τελειωσει η κουρα τα κατω κοματια δεν εχουν καθαρισει καλα. Ειναι εμφανες.

:thumbup::bowdown:

Νομίζω πως αυτό που αναφέρει ο Μάριος συμβαίνει τώρα στο κουράρισμα.

Όλο το νερό είναι κρυστάλλινο / πεντακάθαρο.

Η πάνω σειρά των βράχων είναι και αυτή πεντακάθαρη γιατί δέχεται την μεγαλύτερη πίεση νερού από τις αντλίες επανακυκλοφορίας.

Στην από κάτω σειρά είναι σίγουρο ότι έχουν επικαθίσει κάποια από τα υπολείμματα τις πάνω σειράς, αλλά με τόση ανατάραξη νομίζω θα πρέπει να είναι πάρα πολύ λίγα αυτά που έχουνε μείνει πάνω στα βράχια.

Τώρα από κάποια κενά που φαίνεται ο πυθμένας, αλλού είναι καθαρός και αλλού έχει μικρά λοφάκια άμμο.

Μάριε πανικός τώρα νομίζω δεν υπάρχει, για μετά θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Στα υπολοιπα συμφωνω. Εδω θα διαφωνησω αν μου επιτρεπετε. Απο εμπειρια, το ηζημα που καθετε σιγα σιγα εμποδιζει το βραχο που ειναι στη μεση και κατω να αναπνευσει σωστα. Και οταν τελειωσει η κουρα τα κατω κοματια δεν εχουν καθαρισει καλα. Ειναι εμφανες.

Ενω ο βραχος κατα την διαρκεια της θεραπειας δεν εχει κανενα προβλημα να τον μετακηνησεις, διοτι δεν εχει κατσει στο ενυδρειο σε συγκεκριμενο σημειο για να πρεπει να μεινει.

Αυτός είναι και ο λόγος, που προτιμούμε δεξαμενές, χαμηλής στάθμης και όχι ψηλές βαρέλες. Όπως, ακριβώς, έχει κάνει και ο Φίλος μας Αποστόλης.

Δεν είπα, ότι ο βράχος κατά τη διάρκεια της θεραπείας, δεν πρέπει να ξεπλένεται, με ενισχυμένη ροή ή τίναγμα, αλλά να μην εναλλάσσεται, συνέχεια η πάνω επιφάνειά του και η κάτω, όπως και οι περιοχές χαμηλής και ισχυρής ροής. Αυτό προκαλεί μια συνεχή εναλλαγή στην οργάνωση των βακτηριακών αποικιών, ή και τον θάνατο ορισμένων και πάλι από την αρχή. Αποτέλεσμα αυτές της ενέργειας, είναι η καθυστέρηση, της αποπεράτωσης, του κουραρίσματος του βράχου και η πλημμελής απόδοσή του.

Όταν τοποθετήσουμε το βράχο στο ενυδρείο, σίγουρα τέτοιου είδους "αντιστροφές" θα γίνουν, κυρίως για λόγους αισθητικής. Καλό όμως είναι να προσπαθήσουμε να κάνουμε τις λιγότερο κατά το δυνατό, ανακατατάξεις, προσήλιας και σκοτεινής πλευράς, ώστε να έχουμε την σύντομη λειτουργική του, αποκατάσταση και ισορροπία, στο ενυδρείο μας.

Από εκεί κει πέρα ισχύει η σοφή φράση: "λιγότερα χέρια στο νερό".

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό που αναφέρει ο Μάριος συμβαίνει τώρα στο κουράρισμα.

Όλο το νερό είναι κρυστάλλινο / πεντακάθαρο.

Η πάνω σειρά των βράχων είναι και αυτή πεντακάθαρη γιατί δέχεται την μεγαλύτερη πίεση νερού από τις αντλίες επανακυκλοφορίας.

Στην από κάτω σειρά είναι σίγουρο ότι έχουν επικαθίσει κάποια από τα υπολείμματα τις πάνω σειράς, αλλά με τόση ανατάραξη νομίζω θα πρέπει να είναι πάρα πολύ λίγα αυτά που έχουνε μείνει πάνω στα βράχια.

Τώρα από κάποια κενά που φαίνεται ο πυθμένας, αλλού είναι καθαρός και αλλού έχει μικρά λοφάκια άμμο.

Μάριε πανικός τώρα νομίζω δεν υπάρχει, για μετά θα δούμε.

Μπορείς να "φυσάς" με έναν χαμηλής ροής κυκλοφορητή (ώστε να μη ξεσηκωθεί όλο το ίζημα από τον πυθμένα) τις "σκονισμένες" επιφάνειες των βράχων, που διακρίνεις.

Όταν θα έλθει η ώρα της μεταφοράς, του βράχου στο ενυδρείο, προσπαθείς να κάνεις την λιγότερη ανακατωσούρα.

Ο καλύτερος τρόπος, είναι να ετοιμάσεις νέο φρέσκο νερό σε μια ευρύστομη βαρέλα και ένα - ένα κομμάτι βράχου, που θα διαλέγεις, θα το ξεπλένεις καλά πρώτα στην βαρέλα και μετά θα το τοποθετείς στη θέση του στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος, είναι να ετοιμάσεις νέο φρέσκο νερό σε μια ευρύστομη βαρέλα και ένα - ένα κομμάτι βράχου, που θα διαλέγεις, θα το ξεπλένεις καλά πρώτα στην βαρέλα και μετά θα το τοποθετείς στη θέση του στο ενυδρείο.

The best!!! Aλλα και τωρα μπορεις να κανεις μια σκουπα βυθου και με ενα ξεπλιμα του βραχου στο νερο τοτε ολα καλα. ΑΠλα να γινεται σχετικα συχνα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά .. :thumbup:

να αρχίζεις σιγά σιγά να πιέζεις να σου ετοιμάσουν τη γυάλα :bowdown: ..

τι θα κάνεις με τους ανεπιθύμητους λαθρεπιβάτες ?.. μπορείς να τους εντοπίσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Πας πολύ καλά.

Θα πρότεινα να χρησιμοποιείς τα ίδια τεστ κάθε φορά, για να μπορείς να παρακολουθείς την εξέλιξη του κύκλου, χωρίς να μπερδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ Ε Φ Τ Α Σ Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε

Επιτέλους το ενυδρείο ήρθε. ;);););):blink::blink:

Η ειδική επιτροπή :bowdown::thumbup::D παρακαλείται να προσέλθει για έλεγχο, και να μου δώσει την άδεια λειτουργίας :rasp::rasp::thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

άντε μπράβο :D;);) … και καμιά φωτογραφία για μας τους περιέργους… :bowdown:

καλορίζικο και <σιδερένιο> :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

[quote

τι θα κάνεις με τους ανεπιθύμητους λαθρεπιβάτες ?.. μπορείς να τους εντοπίσεις ??

Τάσο κάθε βράδυ κάνω νυχτερινό ψαροτούφεκο. ;)

Έχω πιάσει 8 καβούρια, αλλά ο αστακός είναι άφαντος. :bowdown::thumbup::D

Συμφωνείς να του ρίξω λίγο ΛΑΝΕΙΤ. ;););)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω.. όπου κι αν το ‘χω βάλει κάνει καλή δουλειά :bowdown::thumbup:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΛΑΝΕΙΤ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Aντε Αποστολη με το καλο!! Τωρα θα περιμενεις να γυρισουμε απο τις διακοπες και θα σε περιποιηθουμε καλα... Βλεπεις εκατσε και το σωστο timing. Κοινος βλεπε μετα το πασχα για να συνεχισουμε τα κατσικακια+μπριζολακια+τσιπουρα+ουζακια, Τωρα τι σοι ενυδριο θα βγει αυτο με τοσο αλκοολ στο αιμα....Μαλλον ΚΟΥΖΟΥΛΟ θα ειναι!!!! :bowdown::thumbup::D

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχθηκες Αποστόλη!!!

Και καλορίζικο.

Ξεκίνα τώρα τη δουλειά, πρώτα επί χάρτου και μετά στην πράξη.

Έχεις σκεφτεί πως θα φτιάξεις τη βάση για να τοποθετήσεις το βράχο?

Αν όχι, άρχισε να τη σχεδιάζεις.

Η καλύτερη ώρα για να σκεφτείς με ηρεμία και να πάρεις τις σωστές αποφάσεις, είναι όταν θα γυρνάς τη σούβλα με το αρνί.

Καλό Πάσχα λοιπόν και θα τα πούμε μόλις επιστρέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΑΣΑΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ Ν’ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ

ΕΝΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙ

Μετά από πολύ υπομονή και προετοιμασία έγινε τελικά το στήσιμο του ενυδρείου.

Αρχιτέκτονες του έργου ΝΙΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ και ΜΑΡΙΟΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ( Discos ), πολιτικοί μηχανικοί ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΥΣΙΚΑΤΟΣ ( Husky jim ) και ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΤΟΥΝΑΣ ( JDP ). :thumbup::buttrock::buttrock:

Μετά τον αγιασμό με ρακί και μεζέδες από την καλοπαντρεμένη, όλα πήγαν καλά μέχρι τέλους με ένα όμορφο αποτέλεσμα. :D:D:thumbup:

Την επομένη ήμερα προσπαθώντας να λύσω ένα πρόβλημα θορύβου που έκανε η υπερχείλιση, κουνήθηκε ο σωλήνας και άρχισε μια ωραία διαρροή από κάτω. :hysterical::hysterical::thumbup: Οι προσπάθειες για στεγανοποίηση δεν απέδωσαν, και άρχισε το σχέδιο ξεστησιματος του ενυδρείου. :wootwoot::wootwoot::)

Στην πράξη όμως ήταν πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα,για να μπει ο καινούριος σωλήνας ( άδειασμα νερού, άνοιγμα πρόσβασης από τα βράχια ,καθαρισμός από νερά και άμμο της περιοχής )

Μετά από 7 ώρες ταλαιπωρίας έγινε πλήρης αποκατάσταση, και ξεκίνησε η λειτουργία του ενυδρείου και πάλι. :hysterical::hysterical::hysterical:

Ελπίζω να είναι το τελευταίο χοντρό πακέτο που έφαγα, γιατί μικρά σίγουρα θα προκύψουν.

Από καρδιάς ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους παραπάνω φίλους για την βοήθεια τους.

ΥΓ. η υπερχείλιση μόνο ΠΥΡΓΟΣ για να έχουμε την κεφαλή μας ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...