Jump to content

Νεο Ενυδρειο Guppy


Crowntail8

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους !! θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλο να φιλοξενησω δυο Guppy (1αρσ 1 θηλ) σε ενυδρειο 20λ ? επισης αν μπορει να ζησει μαζι με apple snail η μικρες γαριδες ? διαβασα οτι γεννανε ευκολα και οτι χρειαζονται κρυψωνες ... ετσι προχωρησα στην αγορα θαμνων ! σωστη κινηση ? τι κοστος εχουν τα Guppy ? και μπορουμε να βρουμε ολα αυτα τα ωραια χρωματα σε ολα τα pet shop ?αυτα για αρχη !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστοιχος το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για γκαπυ,ασε που θα σου γεννησουν πολυ γρηγορα και θα εχεις προβλημα υπερπληθυσμου.

Γαριδες και ενα σαλιγκαρι θα μπορουσες να βαλεις.ομως θα πρεπει να περιμενεις τουλαχιστον 2 μηνες για να στρωσει καλα ο βυθος και μετα να βαλεις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον rastafarian ... Και τι εννοείς θάμνους? γενικά αν φτιάξεις μεγαλύτερο ενυδρείο τα μικρά των ζωότοκων επομένως και των γκάπυς κρύβονται κυρίως σε κερατόφυλο που είναι φυτό επιφανείας... καλή αρχή σε ότι και αν αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

θα εχω καποιο προβλημα αν βαλω αρσενικα Guppy μαζι ή μηπως μαλωνουν οπως οι μονομαχοι ? και ποσοι μπορουν να μπουν σε ενα 20λ ?

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο !! τα βακτηρια τα ριχνω πριν ενεργοποιησω το φιλτρο η μετα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα είναι λιγα για γκάπυ όπως προαναφέραμε... αλλά γενικά όχι δεν έχουν πρόβλημα τα αρσενικά μεταξύ τους . Τα βακτήρια τα ρίχνεις κατά το στρώσιμο του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Αναλοθα τα βακτυριδια η καθε εταιρια λεει μετα απο ποσες ωρες βαζεις ψαρι,οποτε διαβασε τις οδηθιες προσεχτικα παι κανε οτι λενε...για γκαπι δεν Προτινω γιατι θελω χωρο να κολυμπανε,επισης αμα θελεις σε αυτα τα λιτρα ξεκινα με την κλασσικη μεθοδο στρωσιματος και μετα απο κανα μηνα παντο ενα τελειο γαριδαδικο με ευκολα φυτουλια να γουσταρεις....

Link to comment
Share on other sites

τα βακτηρια που αγορασα λενε μετα απο 24 ωρες !! εριξα αντιχλωριο και ενεργοποιησα το φιλτρο , το θερμοστατη και το νερο !! πειραζει τα βακτηρια να τα ριξω αυριο για να μπορω να βαλω το ψαρι μετα απο 24 ωρες ? μην το εχω σε σακουλα !! καταληγω μαλλον προς μονομαχο που ειναι κομπλε σε αυτα τα λιτρα αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ενα μικροτερο ψαρι απο το μονομαχο χρειαζεται περισσοτερα λιτρα ? ειναι περιπου 3,5 εκ σε συγκριση με το μονομαχο που φτανει τα 5-8 και ειναι καλα στα 20λ !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση με τον τρόπο ζωής του στη φύση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα γκαπι κανονικα πανε χαρεμι(1αρσε.-3θυλ.) και ο μονομαχος μονος του,επιση τα θυληκα γκαπι δεν ξερεις ποσο θα γινουν γιατι εχει αναφερθη και 13 εκ.,επισης τα γκαπι γεννανε μια φορα το μηνα απο 20 εως 40 μικρα....τι θα γινουν αυτα;!ειναι κριμα να παρεις 2 γιατι δεν θα χαρεις συμπεριφορες,κυνηγη,τσαλιμια και γεννες....ενω με τον μονομαχο και 2 σαληγκαρακια με το καταληλο στησιμο(ξυλα,φυτα) θα εχει ενα πολυ σωστο αποτελεσμα και οπτικο και υπερ των ψαριων,που στην τελικη κριμα ειναι να κανουμε οτι μας αρεσει για το εται της υποθεσης...ολα αυτα στα λεω πολυ φιλικα....θα κανεις οτι λενε οι οδηγιες τβν βακτυριδιων....υπολογισε ποτε μπορεις να εχεις το ψαρι(ψαρακια,εσυ αποφασισεις στην τελικη) ξαι ριχτα,γιατι στην σακουΛα θα ταλαιπωριθουν αν μηνουν και προσπαθουμε να τα βγαλουμε απο 'κει οσο πιο συντομα γινεται.....φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα γκαπι κανονικα πανε χαρεμι(1αρσε.-3θυλ.) και ο μονομαχος μονος του,επιση τα θυληκα γκαπι δεν ξερεις ποσο θα γινουν γιατι εχει αναφερθη και 13 εκ.,επισης τα γκαπι γεννανε μια φορα το μηνα απο 20 εως 40 μικρα....τι θα γινουν αυτα;!ειναι κριμα να παρεις 2 γιατι δεν θα χαρεις συμπεριφορες,κυνηγη,τσαλιμια και γεννες....ενω με τον μονομαχο και 2 σαληγκαρακια με το καταληλο στησιμο(ξυλα,φυτα) θα εχει ενα πολυ σωστο αποτελεσμα και οπτικο και υπερ των ψαριων,που στην τελικη κριμα ειναι να κανουμε οτι μας αρεσει για το εται της υποθεσης...ολα αυτα στα λεω πολυ φιλικα....θα κανεις οτι λενε οι οδηγιες τβν βακτυριδιων....υπολογισε ποτε μπορεις να εχεις το ψαρι(ψαρακια,εσυ αποφασισεις στην τελικη) ξαι ριχτα,γιατι στην σακουΛα θα ταλαιπωριθουν αν μηνουν και προσπαθουμε να τα βγαλουμε απο 'κει οσο πιο συντομα γινεται.....φιλικα!

+ 1

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ παιδια !! οπως ειναι φυσικο αφου ακουσα τις συμβουλες που μ δωσατε κατεληξα και παλι σε μονομαχο !! αρχιζει το ψαξιμο για το ψαρακι ... :P

Link to comment
Share on other sites

20λιτρο ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

δν εχω μετρησει τις διαστασεις για να ειμαι ειλικρινης !! χαχα ... γιατι ? τι σκεφτηκες ?

Link to comment
Share on other sites

δν εχω μετρησει τις διαστασεις για να ειμαι ειλικρινης !! χαχα ... γιατι ? τι σκεφτηκες ?

Διαβαζω αλλου οτι μπαινουν σε 20 λιτρα,αλλου σε 37 ελαχιστο,αλλου 50.

Εγω εχω ενα ενυδρειακι που ειναι 30Χ30Χ25 και εχω βαλει 1 αρσενικο και τρια θυληκα γκαπυ,και τα βλεπω μια χαρα.Και εχω και θυληκα.Νομιζω με τρια αρσενικα θα ηταν και ακομη καλυτερα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω αλλου οτι μπαινουν σε 20 λιτρα,αλλου σε 37 ελαχιστο,αλλου 50.

Εγω εχω ενα ενυδρειακι που ειναι 30Χ30Χ25 και εχω βαλει 1 αρσενικο και τρια θυληκα γκαπυ,και τα βλεπω μια χαρα.Και εχω και θυληκα.Νομιζω με τρια αρσενικα θα ηταν και ακομη καλυτερα.

:)

Για τα 3 αρσενικά δεν ξέρω αλλά για το χαρέμι θα στρεσάρονται απίστευτά όταν κυνηγιούνται κατά την περίοδο αναπαραγωγής ... εγώ τα βλέπω στο δικό μου 100 λίτρα και αγχώνομαι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε Αντωνιε,τα βλεπω να κανουν τη δουλεια τους και να το απολαμβανουν :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε Αντωνιε,τα βλεπω να κανουν τη δουλεια τους και να το απολαμβανουν :D

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε Αντωνιε,τα βλεπω να κανουν τη δουλεια τους και να το απολαμβανουν :D

ματακια!!!! :bigemo_harabe_net-107: :bigemo_harabe_net-107: :bigemo_harabe_net-107:

Link to comment
Share on other sites

καλα εχω λιωσει !!! χαχαχαχ .. βγαλατε τον ανθρωπο μπανιστιρτζη !!! χαχαχα ...

Link to comment
Share on other sites

σου γεννανε συνεχεια ??

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπι φιλαρακι ειναι να μην ξεκινησουνε...για αυτο σου εγω τουλαχιστων σου λεω κανε κατι αλλο με το ενυδρειο,γιατι και μεζε να θελεις να κανεις,ουτε για μππυκιτσες δεν κανουν,ασε που θα γινει "κονσερβα"....με χαρεμι παντα...τωρα με μονο αρσενικα η θυληκα τι να πω,πρωχορα :-)

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο που ηταν το καλυτερο για τα λιτρα που εχω !! αγορασα μονομαχο τελικα ... μολις τον εβαλα στο ενυδρειακι του !! ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες !! αν παρολο το σπρει μπαρ η ροη ειναι δυνατη τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...