Jump to content

Νεο Ενυδρειο Guppy


Crowntail8

Recommended Posts

και κατι τελευταιο ... καθε ποτε αλλαγες του νερου ? Ότι σου πουν οι μετρήσεις του νερού

μια φορα το μηνα η καθε βδομαδα ?

φωτισμος 8 ωρες την μερα στο ενυδριο ? με 7-8 ώρες θεωρώ πως είσαι μια χαρά

παιζει ρολο αν ειναι βραδυνες ή οχι ? επέλεξε ώρες για να το απολαμβάνεις (για παράδειγμα εγώ το έχω 1500-2300 για να μπορούν να φωτοσυνθέτουν μέρα και για να το απολαμβάνω το βραδάκι)

Δίαβασε το φόρουμ στα φυτεμένα και γενικώς ψάξε πράγματα στο φόρουμ. Θα βοηθηθείς πάρα πολύ.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν μ ειπες ομως εντυπωσεις !!! χαχαχ ... ευχαριστω και παλι ...

Link to comment
Share on other sites

δεν μ ειπες ομως εντυπωσεις !!! χαχαχ ... ευχαριστω και παλι ...

Πολύ όμορφο φιλαράκι..!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

διαβασα καποια πραγματα στο φορουμ οπως με προετρεψες φιλε

ch_kyriakos

και μου δημιουργηθηκαν αποριες ...

θα πρεπει να κανω ξανα χρηση βακτηριων και αν ναι ποτε ?

το ενυδρειο θα πρεπει να το βλεπει ο ηλιος η δν παιζει ρολο ?

και εχει κανενα νοημα η αγορα ετοιμου νερου για μονομαχους ? οφελει καπου ?

μια φορα το μηνα θα πλενω και τα σφουγκαρακια του φιλτρου !! με ενυδρειακο νερο ετσι ?!

σε περιπτωση που θελω να αλλαξω καποια στιγμη φιλτρο πως θα προβω σε αυτη την ενεργεια ?

Link to comment
Share on other sites

θα πραγματοποιω αλλαγες του νερου καθε 7 μερες μεχρι τον επομενο μηνα που θα κανω μετρησεις ... τοτε θα ζητησω τα φωτα σας για να δουμε καθε ποτε ειναι καλυτερο να αλλαζω το νερο !! απαντηστε στα παραπανω ερωτηματα που μ δημιουργηθηκαν παρακαλω !! σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια !!

Link to comment
Share on other sites

διαβασα καποια πραγματα στο φορουμ οπως με προετρεψες φιλε

ch_kyriakos

και μου δημιουργηθηκαν αποριες ...

θα πρεπει να κανω ξανα χρηση βακτηριων και αν ναι ποτε ?

το ενυδρειο θα πρεπει να το βλεπει ο ηλιος η δν παιζει ρολο ?

και εχει κανενα νοημα η αγορα ετοιμου νερου για μονομαχους ? οφελει καπου ?

μια φορα το μηνα θα πλενω και τα σφουγκαρακια του φιλτρου !! με ενυδρειακο νερο ετσι ?!

σε περιπτωση που θελω να αλλαξω καποια στιγμη φιλτρο πως θα προβω σε αυτη την ενεργεια ?

θα πραγματοποιω αλλαγες του νερου καθε 7 μερες μεχρι τον επομενο μηνα που θα κανω μετρησεις ... τοτε θα ζητησω τα φωτα σας για να δουμε καθε ποτε ειναι καλυτερο να αλλαζω το νερο !! απαντηστε στα παραπανω ερωτηματα που μ δημιουργηθηκαν παρακαλω !! σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια !!

Βακτυριδια οποτε καθαρισεις το φιλτρο σου,την μιση δοση για να βοηθεισης την βιολογια σου,το φιλτρο σου θα το καθαριζεις καθε 2 με 3 μηνες και ταν θα πεφτη η ροη και αποδοση του,απ το φιλτρο θα ξεπλενεις,με νερο ενυδρειου,τα σφουγκαρια,μεγαλη προσοχη στο δοχειο που θα κανεις αλλαγες νερου και καθαρισμο,δεν πρεπει να εχει γινει χρηση χειμηκων η απορυπαντικων ποτε και θα τα ξεπλενεις με μπολικο νερο βρυσης οταν τελειωνεις....το ενυδρειο απαγορευετε να το βλεπει ο ηλιος απευθειας γιατι θα πιασεις αλγες και θα ανεβενει η θερμοκρασια κατακορυφα....αλλαγες νερου καθε 7 μερες το 25% του συνολικου ογκου νερου που εχεις βαλει και οχι οσα λεει η εταιρια οτι ειναι το ενυδρειο.....μετρησεις καθε 3 μερες τωρα που ειναι αρχη και μερα την ημερα της αλλαγεις για να βλεπεις πως παει το ενυδρειο...φιλτρο θα ρωτησεις στην αναλογει κατηγορια για το πως θα αλλαξεις γιατι αυτο τωρα μπορει να παρει απο μηνες εως χρονια.....

τελειο εγινε φιλαρακι...δεν χρειαζοταν να σκωτοθεις να τα παρεις τωρα,αλλα τι λεω,εμεις δεν ειμαστε καλητεροι :bigemo_harabe_net-130:

μεγεια ο μαγκας και το συστημα σου....οτι χρειαστης εδω ειμαστε...καλο διαβασμα(γιατι να περνεις βιβλια,εδω μεσα θα μαθεις να μαστορευεις,θα μαθεις χημεια,κηπουρικη και πολλα αλλα αμα εχεις ορεξει και χρονο).......

Link to comment
Share on other sites

τα βακτηρια θα τα ριξω μαζι με το αντιχλωριο στο νερο που φτιαχνω εκτος ενυδριεου ετσι ?

μετρησεις θα μπορεσω να κανω αρχες του αλλου μηνα γιατι εχω ξεμεινει απο χρηματα !! και κανει γυρω στα 17 ευρω το σετ ...

ειμαστε μια μεγαλη παρεα εδω !! δν ανησυχω για τπτ !! ξερω οτι θα με βοηθησετε ...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα αντιχλωριο και μετα απο καμια ωρα τα βακτυριδια..ναι βρε σιγα σιγα,δεν βιαζεσαι για τπτ...αμα εχουμε ριχνουμε,αλλιως τον αλλον μηνα...εδω ειμαστε οτι και εν χρειαστης...

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να ετοιμαζουμε το νερο απο την προηγουμενη μερα για τις αλλαγες να υποθεσω ή δν ισχυει αυτο με τις 24 ωρες για τα βακτηρια πλεον που ειναι σε λειτουργια το ενυδρειο !! δν βιαζομαι !! τα λαθη θελω να αποφυγω ... γι αυτο κανω και πολλες ερωτησεις !! χαχαχ ..

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτυριδια θα τα ριχνεις κατευθειαν στο ενδρειο οταν θα τελειωνης με την αλλαγη του νερου...και το αντιχλωριο θελει να το αφησεις 1 ωρα και κατι πριν κανεις αλλαγη...ποιο αντιχλωριο βαζεις;;;

Link to comment
Share on other sites

βαζω της JBL nano-biotopol betta (water conditioner for fighting fish ) !!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,το ιδιο βαζω και εγω....θα βαζεις λοιπον το νερο της αλλαγης στο κουβα,θα ριχνεις 2 σταγονες για καθε λιτρο,θα το ανακαταβεις ελαφρα με το χερι σου,θα το αφησεις 10 λεπτα και θα κανεις την αλλαγη σου,σιγα σιγα το νερο που θα βαζεις μην τα κανεις ολα ανω κατω...καο μετα θα βαζει βακτυριδια(αλλα μονο οταν καθαριζεις το φιλτρο σου,αλλιως δεν βαζεις)....οκ αγορι;;;

Link to comment
Share on other sites

yes master !!! χαχαχ ... κατι αλλο επειδη εχουμε πολλους χομπιστες εδω θα ηθελα

Akridas66

να προωθησεις οτι υπαρχει μεγαλος αριθμος μονομαχων κυριως veiltail αλλα και crowntail σε υπεροχα χρωματα (κιτρινος , ροζ με κοκκινο , κοραλλι , μοβ , μοβ με μαυρο , μπλε , μπλε με κοκκινο ) στο pet city που βρισκεται στην λεωφωρο ηρακλειου 72 !! επειδη ειναι σε κατι κυβακια χωρισμενα στα 2 με γυαλια δλδ ουτε ενα λιτρο στον καθε μονομαχο δν αντιστοιχει .... αν καποιος σκεφτεται να κανει αγορα μονομαχου τετοιου ειδους ας την κανει απο εκει ... να πανε και αυτα τα ψαρακια σε καλα χερια , στις σωστες συνθηκες !! ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

yes master !!! χαχαχ ... κατι αλλο επειδη εχουμε πολλους χομπιστες εδω θα ηθελα

Akridas66

να προωθησεις οτι υπαρχει μεγαλος αριθμος μονομαχων κυριως veiltail αλλα και crowntail σε υπεροχα χρωματα (κιτρινος , ροζ με κοκκινο , κοραλλι , μοβ , μοβ με μαυρο , μπλε , μπλε με κοκκινο ) στο pet city που βρισκεται στην λεωφωρο ηρακλειου 72 !! επειδη ειναι σε κατι κυβακια χωρισμενα στα 2 με γυαλια δλδ ουτε ενα λιτρο στον καθε μονομαχο δν αντιστοιχει .... αν καποιος σκεφτεται να κανει αγορα μονομαχου τετοιου ειδους ας την κανει απο εκει ... να πανε και αυτα τα ψαρακια σε καλα χερια , στις σωστες συνθηκες !! ευχαριστω !!!

Δεν ειμαι εγω μαστερ,οτι ξερω απο εδω μεσα τα εμαθα :-)

Θα σε παρακαλουσα ομως να κανεις αναφορες σε καταστηματα γιατι θεωρειτε διαφημισει...δεν κανω εγω τους κανονες ουτε συντονιστης ειμαι,αλλα ετσι λειτουργη το φορουμ και υπαρχει μια μεγαλη λιστα απο καταστηματα που εχουν βημα στο φορουμ και μπορει να θιχτουν.....ελπιζω να καταλαβενεις τι εννοω και να ξερεις οτι στα λεω ολα τελειως φιληκα........οτι χρειαστης εδω ειμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

για τα ψαρακια το ειπα ... δν ηθελα να διαφημισω κανεναν !! εξαλλου οση διαφημιση τους κανω λεγοντας το καταστημα τοση δυσφημιση ειναι εφοσον διατηρειται ετσι αυτο το ειδος ψαριου !! αν θυχτηκε καποιος ιδιοκτητης λυπαμαι πολυ και να αφαιρεθει το σχολιο !! για καλο το ανεφερα φιλαρακο !! συγνωμη !

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγινε κατι,μην στεναχωριεσαι...να ξερεις οτι πολλα πραγματα στα πετ σοπ θα αργησουν να αλλαξουν,αν γινει ποτε....τεσπα,καλη καρδια :-)

Link to comment
Share on other sites

εχω ρυθμισει το θερμοστατη στους 25,5 ... η θερμοκρασια το μεγαλυτερο διαστημα της ημερας ειναι στους 25 με 26 βαθμους κελσιου αλλα παρατηρω αυξομοιωσεις !! ας πουμε κατα τις 6 το απογευμα ανεβαινει και μπορει να φτασει και τους 29 και μετα πεφτει παλι και μπορει να φτασει και τους 22 !! εχω κανει το καλιμπραρισμα στο θερμοστατη οποτε δν εχει να κανει με το θερμοστατη ... μετα σκεφτηκα και το φως που αναβω οτι ισως να ανεβαζει την θερμοκρασια και γι αυτο σημερα το εσβησα στις 4 ωρες και το αναψα μετα απο 2 ωρες παλι ... αλλα η θερμοκρασια ηταν ψηλα !! (28,5) ξερω οτι ειναι κομπλε ο μονομαχος απο 22 μεχρι και 28 απλα ρωταω μηπως σκεφτεσετε κατι εσεις που οδηγει στις αυξομοιωσεις ? για να μην κανουν κακο οι αυξομοιωσεις στον ψαρουλι μ !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι απ την λαμπα σου...αμα φτανει με εκει καλα εισαι...τωρα για κακο δεν νομιζω γιατι γινοντε πολυ αργα...τον θερμοστατη βαλτον στου 26 και αστον εκει...υπαρχει περιπτωση να το εχεις κοντα σε καλοριφερ η σε πηγη θερμοτητας;;;

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι μακρια απο καθε πηγη θερμοτητας και δν το βλεπει ο ηλιος (οταν υπαρχει ) !! χαχαχ ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,βαλτον 26 και αστον εκει...παρατηρισε μεχρι ποσο ανεβενη η θερμοκρασια σου και αν χτυπαει στους 30 μειωσε την φωτοπεριοδο σου....μην αφησεια ανοιχτο καπακι γιατι θα πηδηξει απ εξω το ψαρι...αν εχει κανα μικρο πορτακι για ταισμα και ετσι ανοιξε αυτο...αλλιως μειωνης τις ωρες της λαμπας...

Link to comment
Share on other sites

τα πηλινα αντικειμενα επιτρεπονται εντος του ενυδρειου ή μηπως οχι ? βρηκα κατι διακοσμητικα γι αυτο ρωταω !!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα γενικά να βάζεις φυσικά πράγματα πέτρες ξύλα ζωντανά φυτα

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει και ζωντανα φυτα και πετρες και μοπανι αλλα και ο πηλος απο χωμα αποτελειται ετσι ?! .... :P

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι είναι κατηγοριματικοί εγώ πιστεύω είναι θέμα γούστου...εγώ δεν θα έβαζα από εκεί και πέρα ότι θες.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πυλινα,εννοεις σκευει;;που τα βρεικες;;δεν μπορω να θυμηθω αν επιρεαζει ο πυλος τις συνθηκες του νερου(σκληρπτιτα,Ph)ή αμα βγαζει τπτ ουσιες που δεν πρεπει να μπουν στο νερο σου, αμα ειναι απο πετ,βαλτα,αλλα προσπαθισε να ειναι κατι ειτε σε φυσικο(σε στυλ κορμων,δεντρωμ,κομματια ξυλου),η να μην ειναι τελειως οτι ναι γιατι μπορει να μην σου αρεσει μετα(σπιτακια,κακτακια,διαστημοπλοια)....θα κανω ενα θα τωρα για αυτο για να ειμαστε συγουροι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...