Jump to content

Νεο Ενυδρειο Guppy


Crowntail8

Recommended Posts

Αυτό που λες παραπάνω για την θερμοκρασία ,στη λάμπα έχεις μετασχηματιστη? Αν ναι που τον έχεις.?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακομα προβληματιζομαι ως προς τη θερμοκρασια !! δεν εχει να κανει με τη λαμπα ... δοκιμασα μια μερα να μην την αναψω καθολου και παλι ι θερμοκρασια εφτασε τους 28,5 !! δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει ... αν δεν ειχα φτιαξει δυο φορες τον θερμοστατη θα ελεγα οτι ειναι απο εκει αλλα με τα ιδια μ τα χερια τον ρυθμισα !! δν ειναι κοντα σε καμια πηγη θερμοτητας αλλα και να ητανε δεν εχω βαλει και καλοριφερ η κατι αλλο να πεις οτι θερμανε εστω τον χωρο !! δεν ξερω !!! η λαμπα φιλε αντωνη ειναι του ενυδρειου στα 15 βατ ... φιλε ακριδα και γω αυτο φοβηθηκα ... μην αφησει τπτ ουσιες ο πηλος και δν τον πηρα !! εχω μεσα μονο το μοπανι με τις 2 ανουμπιες και μια πετρουλα μη ασβεστολιθηκη !! προσεχω τι μ λετε !!! χαχαχ ....

Link to comment
Share on other sites

ο θερμοστατης δν ειναι κατω απο την επιφανεια του νερου ειναι μεσα μεχρι εκει που λεει μινιμουμ μηπως αυτο ειναι το προβλημα ? πρεπει να καλυφθει ?

Link to comment
Share on other sites

ο θερμοστατης δν ειναι κατω απο την επιφανεια του νερου ειναι μεσα μεχρι εκει που λεει μινιμουμ μηπως αυτο ειναι το προβλημα ? πρεπει να καλυφθει ?

Καλημέρα , ποιος θερμοστάτης είναι ; Λογικά πρέπει να μπει ολόκληρος μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν θερμοστάτες που βυθίζονται τελείως μέσα στο νερό και άλλοι πάλη όχι εξαρτε τη είδους θερμοστάτη έχεις.

Είσαι σίγουρος ότι δεν κολλάει ο θερμοστάτης;

Ίσος να είναι ελαττωματικός και τα ελάσματα που έχει μέσα να μην λειτουργούν σωστά και μπορεί μια να κολλά και μια όχι, για αυτό να έχεις αυτές της αυξομειώσεις αλλιώς δεν εξηγείτε.

Link to comment
Share on other sites

θερμοστάτης της JBL PRO S25 !!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να οφειλεται σε αυτο δλδ οι διακυμανσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ωφείλεται και σε αυτό που σου είπε ο Χρήστος. Αν δεν τον βάλεις όμως μέσα στο ενυδρείο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. :)

Link to comment
Share on other sites

οκ , τον βυθιζω και σας λεω αν θα εχω αποτελεσματα αυριο παλι !! και κατι ακομα εκτος απο τις annubia που εχω πανω σε ενα μοπανι τι αλλο φυτο μπορω να βαλω που προσκολαται πανω σε πετρα ?

Link to comment
Share on other sites

java moss

microsorum pteropus

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται κατι να προσεξω σε αυτα ? ας πουμε να κοψω τις ριζες πριν τα βαλω πανω στην πετρα η κατι που αφορα τον φωτισμο ? οτιδηποτε ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανεύκολα φυτά και δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, απλά με κάποια βαμβακερή κλωστή ή με ψιλή πετονιά τα δένεις πάνω στα κλαδιά και στις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα διαβασα καπου οτι μπορει να συνυπαρξει Corydoras trilineatus με μονομαχο !! ποια η γνωμη σας ? και αν μπορει να αλλαξει ο τιτλος σε νεο ενυδρειο για μονομαχο !!

Link to comment
Share on other sites

Στα 20 λίτρα θέλεις να βάλεις εκτός από τον μονομάχο και άλλα ψαράκια ;

:)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

οχι ... γενικα μιλαω !! ξερω οτι ειναι λιγα τα λιτρα για αλλα ψαρακια ... μπορω την java moss να την βαλω και πανω στο χαλικακι ?

Link to comment
Share on other sites

μπορω την java moss να την βαλω και πανω στο χαλικακι ?

Αν εννοείς να την αφήσεις χύμα πάνω στο χαλίκι, όχι γιατί δεν θα μείνει εκεί. Η Moss δένεται πάνω σε πέτρα, ρίζα κτλ. Αν τώρα θές να την βάλεις επίπεδα πάνω στο χαλίκι, μπορείς να πάρεις ένα κομμάτι πλαστική ψιλότρυπη σίτα και να την πλέξεις εκεί. Στην αρχή όμως μέχρι να αναπτυχθεί δεν θα είναι και το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια βαζεις την σιτα μεχρι να ριζωσει μεσα στο χαλικακι και γινει σαν χαλι ?

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια βαζεις την σιτα μεχρι να ριζωσει μεσα στο χαλικακι και γινει σαν χαλι ?

Δεν ριζώνει η Moss, αναπτύστεται και πολλαπλασιάζεται. απλά θα την αφήσεις να αναπτυχθεί έτσι ώστε να καλύψει την επιφάνεια και μετά θα την κουρεύεις από πάνω.. να δίνεις και κανένα κλαδεματάκι..χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Η moss γενικά βοηθάει στο να ντυσεις πράγματα...αν θες για κάτω μπορεις να βάλεις γρασιδακι....

Link to comment
Share on other sites

δν εχω υποστρωμα ... μονο χαλικακι εχω και λεπτη στρωση !! οποτε δν νομιζω να μπορει να μπει γρασιδακι ε ?!

Link to comment
Share on other sites

δν εχω υποστρωμα ... μονο χαλικακι εχω και λεπτη στρωση !! οποτε δν νομιζω να μπορει να μπει γρασιδακι ε ?!

Θα σε δυσκολέψει το γρασιδάκι , άποψή μου είναι να μην ταλαιπωρηθείς. Δοκίμασε με μος όπως σου είπαν τα παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο τρόπος που μπορείς να το κάνεις...στην αρχή φαίνεται λίγο άσχημο αλλά μετά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το ανουμπια στο ενυδρειο μου εχει ενα φυλλαρακι καφε !! να ανησυχω για κατι ? αναπτυσσεται κανονικα απλα παρατηρησα αυτο ... θελει μηπως να ριξω καπιο λιπασμα ?

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες είναι από τα πιο ανθεκτικά φυτά, δεν χρειάζονται και πολλά "βοηθήματα".

Φρόντισε απλά να τις τοποθετείς σε σημείο με χαμηλό φωτισμό γιατί πιάνουν εύκολα άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...