Jump to content

Green Beard Αλγη


sailor247

Recommended Posts

Καλησπερα!Ταλαιπωρουμε εδω και λιγο καιρο με την συγκεκριμενη αλγη.Αγορασα σημερα το sera algovec αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο για το ενυδρειο μου επειδη διαβασα οτι περιεχει χαλκο(copper).Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?Να το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος από όσο έχω διαβάσει οφείλεται στον πολύωρο φωτισμό και ο καλύτερος τρόπος αντιμετόπισης της είναι zebra snail pleco, κτλ. Το προιον που αγορασες είναι για περιορισμό της όχι αφανισμό της, παρόλαυτά οι οργανισμοί σου δεν θα έχουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι πολυωρος φωτισμος οι 10 ωρες και το ενυδρειο τρεχει 5 μηνες τωρα με τις ιδιες ωρες φωτισμου αλλα τωρα τελευταια μου παρουσιαστηκε η αλγη

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και λίγος... δοκίμασε τις λύσεις και βλέπεις.... B)

Link to comment
Share on other sites

οι λυσεις ειναι ηδη μεσα.3 ancistrus,2 zebra snails 1 sae και δυστυχως δεν γινεται τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδος της άλγης εμφανίζεται σε ενυδρεία με αρκετές ώρες φωτισμού (δέκα και περισσότερο), και συνήθως υπάρχει χαμηλό επίπεδο CO2 και ΝΟ3.

Οπότε μιας και δεν γνωρίζουμε τις συνθήκες του ενυδρείου σου πριν βάλεις κάποιο φάρμακο μέσα για γράψε τις μετρήσεις του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

εχω μπουκαλα co2 δουλευει συνεχως και φουλ ψαροσυνθεση.οι μετρησεις ειναι ph 6,8,kh 10 gh 10,no3 15,nh3/4 0,no2 0

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση για το CO2.

Με βάση τις μετρήσεις σου η ποσότητα του CO2 που εισάγεις στο ενυδρείο σου είναι πολύ υψηλή.

H σχέση ph/kh δείχνει πως με ph 6,8 και kh10 το CO2 που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου είναι γυρω στο 48 που είναι επιβλαβές για τα ψάρια σου βάση του γνωστού πίνακα.

post-16058-0-58715200-1352748335_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μας κάνεις μιά αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου αλλά και των παραμέτρων του νερού.

Επίσης είναι απαραίτητη μιά φωτογραφία της άλγης καθώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να την έχεις αναγνωρίσει λάθος,

Σε αντίθεση με αυτά που πρότεινε ο Antonios θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι όλα τα copper-based (χαλκούχα) σκευάσματα μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα σε σαλιγκάρια/γαρίδες/πλέκο και γενικά σε καρκινοειδή αλλά και ψάρια χωρίς λέπια.

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικo

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):101*41*50

Συνολικά Λίτρα:180 καθαρα(rio-180)

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:hydrophila difformis,cryptocoryne wendti brown,hemianthus micranthemoides,anubias,fissidens fontanus

Ψάρια:3 pearl gourami,3 ancistrus cirrhosus,8 congo tetras,1 kribensis,corydoras aeneus(5 ενηλικα και τα μωρα τους),3 corydoras paleatus,1 sae

Άλλα είδη:amano shrimp,anentome helena

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:-

Πέτρες:λαβα

Ξύλα:1 μοπανι,1driftwood

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:manado

Βυθός:manado

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2x45W juwel daylight και nature,led ταινια moonlight

Διάρκεια φωτισμού:13:00-23:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:eheim 2215,εσωτερικο φιλτρακι 250λτ/ωρα

Θέρμανση/ Ψύξη:200w jewel/4 ανεμιστηρακια με stc-1000

Λίπανση:seachem flourite μια φορα την εβδομαδα,seachem potassium 2 φορες την εβδομαδα

Παροχή CO2:ολοκληρωμενο συστημα με μπουκαλα

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:διαφορες τροφες σε φυλλαρακια,ταμπλετες και αποξηραμενα bloodworms

Παράμετροι

pH:6,8

Γενική σκληρότητα (GH):10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):15

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):26,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30% καθε κυριακη

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:seachem prime,ρητινη mutacal 2 μερες πριν στο βαρελι μεσα σε φιλτρακι

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:post-49179-0-75455600-1352751406_thumb.jpgpost-49179-0-49082300-1352751432_thumb.jpgpost-49179-0-76582900-1352751450_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η λίπανση σου είναι υπερβολική για τα φυτά που έχεις.Μπορείς να βάλεις μία φωτό από ολόκληρο το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι λίγα τα φυτά σου θα σου πρότεινα σταδιακά να μειώσεις την λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

την εχω σταματησει τις τελευταιες 2 εβδομαδες λογω εξαρσης της αλγης.το θεμα ειναι τι να κανω ωστε να φυγει τωρα αυτη που υπαρχει.κοβω συνεχως τα φυλλα που εχουν αλγη αλλα βρισκω παλι σε αλλα φυλλα μετα

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να μειώσεις τη φωτοπερίοδο στις 7 ώρες και από λίπανση να χρησιμοποιείς το 1/3 από τις προτεινόμενες δοσολογίες μιας και αυτές αναφέρονται σε φουλ φυτεμένα. Επίσης πρέπει να μειώσεις και την ποσότητα CO2 που χορηγείς. Αν και δεν μπορώ να το πω με σιγουριά (καθώτι οι φωτο δεν βοηθάνε πολύ) μου φαίνετε πως δεν έχεις μόνο ένα είδος άλγης.

Φωσφορικά δεν έχεις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω τεστ για φωσφορικα.το co2 το μειωσα σε 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε τα φώτα εντελώς για κάποιο χρονικό διάστημα και σταδιακά μείωσε τη φωτοπερίοδο από 8ώρες και κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...