Jump to content

Σχέδια Υπερχείλησης....


ninou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζομαι να φτιάξω ένα καινούργιο ενυδρείο περι τα 400 λίτρα. Διάβασα αρκετά άρθρα και πιστεύω πως έχω κατασταλλάξει κάπου.

Αν και με πρόλαβε ο navy με δικό του post, είπα να ξεκινήσω και εγώ ένα παρόμοιο, μιας και δεν έχω και πολύ χρόνο, αφού παρουσιάζομαι στον στρατό στις 12/2... :)

το ενυδρείο θα είναι 1,05Μ*0,8Υ*0,6Β και θα είναι με sump κατω και προορίζεται για fish only, χωρις όμως να αποκλείω την περίπτωση του reef μελλοντικά.

μετά από την καταπληκτική δουλειά που έκανε ο yiannossavva, και τις προτροπές σας σε αυτόν, αποφάσισα να ακολουθήσω το "δικό" του μοντέλο. απλά έχω μερικές αποριούλες. παραθέτω μια φωτογραφία που βρήκα στο post του yiannossavva γιατί εγώ δεν τα πάω καλά με τα σχέδια. Επίσης, επειδή ούτε με τις ορολογίες τα πάω καλά, θα παρακαλέσω να με συγχωρέσετε για την απλοϊκή μου "διάλεκτο". Τέλος, εάν τυχόν γίνομαι υπερβολικά επεξηγηματικός, δεν είναι επειδή υποτιμώ την αντίληψή σας ( για να απευθύνομαι και σε εσάς, κάθε άλλο), αλλά την δική μου περιγραφή(το ίδιο ισχύει εάν δεν δίνω αρκετές πληροφορίες).

λοιπόν,

σκέφτομαι να κάνω το ενυδρείο, σαν αυτό της φωτογραφιας. το μπλέ θα είναι η υπερχείληση, και τα κόκκινα, οι σωλήνες υπερχείλησης. τα πράσινα, θα είναι οι άκρες των σωληνών υπερχείλησης. Αυτά τώρα, σε ποιό ύψος πρέπει να είναι? Εγώ εικάζω πως πρέπει να είναι λίγο πιο πάνω από το ύψος του κουτιού της υπερχείλησης. για να μην βάζω όμως έξτρα κυκλοφορητές, μπορώ να τα βάλω μεσα στο νερό, ωστε να δημιουργούν ρεύματα? Ετσι όμως, δεν υπάρχει περίπτωση αναρρόφησης??? για μια τέτοια περίπτωση, θα μπορούσε κάποιος να βάλει βαλβίδες μονής εισόδου, ωστε αν το νερό πάει να γυρίσει, αυτές να κλείσουν?

post-2519-1169232368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε ninou

Κατ' αρχήν καλώς όρισες στη "θάλασσά" μας.

Πολύ καλή η επιλογή ενυδρείου με sump, η οποία θα βοηθήσει αρκετά στη σωστή λειτουργία ενός θαλασσινού συστήματος.

Η χρονική επιλογή, λίγο μου φαίνεται άσχημη, αφού σύντομα, πρόκειται να στρατευτείς και θα αναγκαστείς να το εγκαταλείψεις για αρκετό διάστημα.

Επίσης πολύ καλή η επιλογή σου να αντιγράψεις το μοντέλο yiannossavva.

Στο σχέδιο της υπερχείλησης, δεν μπορώ να αντιληφθώ τη χρησιμότητα των κόκκινων σωλήνων. Μήπως εννοείς τους σωλήνες επιστροφής από το sump?

Αν είναι έτσι, γιατί πρέπει να επιστρέφουν μέσα από την κολώνα της υπερχείλησης? Κάτι τέτοιο δεν έχει κανένα νόημα και ταυτόχρονα κάνει την κατασκευή πιο πολύπλοκη, αφού θα χρειαστείς περισσότερες τρύπες και μάλιστα σε πολύ κοντινά σημεία.

Οι βαλβίδες αντεπιστροφής, κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά επικίνδυνες και δεν θα πρέπει να βασιστείς σε αυτές.

Αν βάλεις τις εξόδους κοντά στην επιφάνεια, δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αφού η ποσότητα του νερού επαναφοράς, θα είναι μικρή.

Ότι διευκρινήσεις χρειάζεσαι, οι Φίλοι της θαλασσινής κατηγορίας, είναι πρόθυμοι να σε βοηθήσουν.

Καλή συνέχεια

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

Δυστυχώς, χθες αντιμετώπισα προβλημα με το site καθώς έκανα το ποστ. εξού και το διπλό θέμα που άνοιξα. Sorry, αλλά νόμιζα πως το χθεσινό δεν είχε βγεί. Αν μπορείτε, σβήστε το, πριν το δούν και άλλοι... :thumbup: και μας πάρουν με τις ντομάτες.... :)

:excl:

η επιλογή πιστεύω θα είναι τέλεια, γιατι θα έχω πολύ χρόνο για να το στήσω...

ναι συγνώμη, τις επιστροφής εννοώ. έλεγα να τις βάλω εκεί, για να μην φαίνονται. Δηλαδή πού προτείνεις να μπούνε?? όταν λες κοντά στην επιφάνεια, εννοείς και οχι μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Την ή τις επιστροφές, μπορείς να τις βάλεις στις γωνίες δεξιά και αριστερά, ίσα που να βυθίζονται στην επιφάνεια, για να μην πιτσιλάνε.

Δεν χρειάζεται τρύπα-ες στο ενυδρείο, θα έρχονται από πάνω και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.

Σου ευχομαι καλη αρχη στο χομπυ και καλη τυχη στην θητεια σου.

Πολυ καλο το σχεδιο σου.Μονο μια σκεψη μου θελω να σου πω.

Το πλατος ειναι πολυ καλο οπως και το βαθος που ισως αν το εκανες reef

να χρειαζοταν πολυ δυνατο φωτισμο αλλα μηπως το μηκος του ενυδρειου θα

επρεπε να ηταν μεγαλυτερο?

Ειδικα για fish only και επειδη ειναι σιγουρο οτι θα βαλεις ψαρια

που θα γινουν μεγαλα θα χρειαζοντε χωρο για να κινουντε και

πιστευω οτι το μηκος παιζει ρολο και οπτικα.

Απλα μια σκεψη για να αποφυγεις το μολις το φτιαξεις να πεις επρεπε να το κανω μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια λύση, αλλά επειδή μελλοντικά, το ενυδρείο μπορεί να τοποθετηθεί αλλού και να φαίνονται και οι 2 πλευρες του, δεν θέλω να φάίνεται τίποτα... Άσε που έτσι, το ενυδρείο δεν μπορεί να πάει πίσω πίσω ( χωρίς να ακουμπάει τον τοίχο βέβαια), κάτι που θα ήθελα...

Για τις επιστροφές τώρα, από οτι είδα και ο yiannossavva τις είχε μέσα στο κουτι...

Οι βαλβίδες αντεπιστροφής γιατί δεν προτείνονται?

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά το μέγεθος, φίλε costasm, έχεις δίκιο.

μακάρι να μπορούσα, αλλά δυστυχώς δεν έχω χώρο, μιας και το ενυδρείο, θα "κουμπώσει" σε μια εσοχή που έχω, και άρα οι διαστάσεις μήκους - πλάτους είναι συγκεκριμένες. Για αυτό άλλωστε, το ύψος είναι αρκετά μεγάλο, προκειμένου να κερδίσω λίτρα από εκει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια λύση, αλλά επειδή μελλοντικά, το ενυδρείο μπορεί να τοποθετηθεί αλλού και να φαίνονται και οι 2 πλευρες του, δεν θέλω να φάίνεται τίποτα... Άσε που έτσι, το ενυδρείο δεν μπορεί να πάει πίσω πίσω ( χωρίς να ακουμπάει τον τοίχο βέβαια), κάτι που θα ήθελα...

Για τις επιστροφές τώρα, από οτι είδα και ο yiannossavva τις είχε μέσα στο κουτι...

Οι βαλβίδες αντεπιστροφής γιατί δεν προτείνονται?

Μπορείς να ρωτήσεις το yiannossavva, στο δικό του θέμα για περισσότερες επεξηγήσεις.

Οι βαλβίδες αντεπιστροφής, δεν μπορούν να θεωρηθούν αξιόπιστες σε βάθος χρόνου και απαιτούν συντήρηση, ώστε να εξασφαλίσουν τη καλή λειτουργία τους, όταν γίνει κάτι, σε περίπτωση που απουσιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη γρήγορη ερώτηση....

Ο πύργος υπερχείλησης, τι διαστάσεις θα ήταν καλό να έχει?

Ποια θα μπορούσε να ήταν η minimum διάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη γρήγορη ερώτηση....

Ο πύργος υπερχείλησης, τι διαστάσεις θα ήταν καλό να έχει?

Ποια θα μπορούσε να ήταν η minimum διάσταση?

15Χ15cm ή 12Χ12cm, νομίζω πως είναι αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση, που το ύψος θα είναι 80 ( θα έρθει στα 70 βέβαια, λόγω του ζωντανού συστήματος άμμου, αλλά όχι και στον πύργο υπερχείλησης) θα μπορούσε να πάει στα 10*10 ή θα ήταν υπερβολή? Τον πύργο, θα μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω για Refugium, πέρα αυτού που θα υπάρχει στο sump? Αν όχι, μπορώ να τον εκμεταλλευτώ κάπως?

Link to comment
Share on other sites

10Χ10cm καλά είναι, έτσι και αλλιώς η ροή του νερού εξαρτάται από το μέγεθος της τρύπας. Καλό, όμως είναι να χωράει το χέρι σου, ώστε να μπορείς να πιάσεις κάτι.

Πως θα δουλέψει η κολώνα υπερχείλησης σαν sump, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοώ, να δουλέψει σαν sump. το sump θα υπάρχει από κάτω. απλά αν θα ήταν καλό - σωστό - αποτελεσματικό, να βάλω μέσα στον πύργο, φίλτρο άλγης και κανέναν αχινο, για καλύτερο αποτέλεσμα. (refugium θα υπάρχει ούτως η άλλως στο sump)

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοώ, να δουλέψει σαν sump. το sump θα υπάρχει από κάτω. απλά αν θα ήταν καλό - σωστό - αποτελεσματικό, να βάλω μέσα στον πύργο, φίλτρο άλγης και κανέναν αχινο, για καλύτερο αποτέλεσμα. (refugium θα υπάρχει ούτως η άλλως στο sump)

Δεν έχω ακούσει ποτέ παρόμοια χρήση του πύργου.

Ειδικά για άλγη το βλέπω λίγο επικίνδυνο να μπουκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει ποτέ παρόμοια χρήση του πύργου.

Ειδικά για άλγη το βλέπω λίγο επικίνδυνο να μπουκώσει.

Eως πολυ μεγαλος κυνδινος, αφου λογο ροης ειναι θεμα (λιγου) χρονου να πανε ολα στο sump.. Ο πυργος πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι καθαρος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς (ευτυχώς) όσο περισσότερο ψάχνω, τόσο περισσότερο προβληματίζομαι για την κατασκευή..... Θα ήθελα (για μια ακόμη φορά) την βοήθειά σας....

Αυτό που θα ήθελα, είναι μια σύγκριση του συστήματος με σωλήνα Durso, με το "κλασσικό" σύστημα υπερχείλησης - καταρράκτη με τρύπα στον πάτο. Θα ήταν ακόμα καλύτερα αν στην σύγκρισή συμπεριληφθούν και οι υπερχειλήσεις της Τunze ( εσωτερική και εξωτερική με τρύπα στο τζάμι).

Ποια από τις 4 προτείνεται? Και γιατι οχι τις άλλες? τι πλεονεκτήματα και μειονεικτήματα έχει η κάθε μια?

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πώ πως για τις tunze, δεν θέλω σύγκριση μεταξύ τους, καθώς με έχει καλύψει το Post toy ΝAVY...

Link to comment
Share on other sites

ο θόρυβος είναι μια σημαντική διαφορά ανάμεσα στα δυο συστήματα υπερχείλισης ..

.. ο κλασικός καταρράχτης κάνει θόρυβο… έχω δει να βάζουν σφουγγάρια μέσα στον πύργο για να τον αποφύγουν ..

να σε μπερδέψω λίγο ακόμα? :lol:

σύστημα stockman

http://home.nc.rr.com/stockmanreef/interest.htm

http://www.premiumaquatics.com/Merchant2/m...;Category_Code=

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ στο ίδιο δίλημμα.

Τελικά τι είναι καλύτερο ?

Είμαι ανάμεσα σε Durso και Stockman.

Tο πιο αθόρυβο θα νικήσει....

Aν το δείς σε κατασκευαστικά, νομίζω ότι και τα δύο είναι εύκολα.

Το κακό είναι ότι μέχρι να μαζέψεις κοραλίνη θα φαίνονται λίγο άσχημα.

ΑΧ πότε θα'ρθει αυτή η όμορφη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

φτιάξε ότι σου φαίνεται ότι θα κάνεις πιο σωστά .. πιστεύω ότι όποιο και να διαλέξεις δεν θα το μετανιώσεις .. είναι και τα δυο δοκιμασμένα

Link to comment
Share on other sites

Αν στον κλασσικό καταρράκτη βάλει κανείς βιόσφαιρες (δεν ξέρω αν κάνουν κακό σε ένα θαλασσινό ενυδρείο) και φτιάξει 2 όμορφα σχαράκια από πλέξι (ένα πάνω, ένα κάτω, όπως έχω φτιάξει εγώ :lol:)), τότε σας διαβεβαιώ πως ο καταρράκτης δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ θόρυβο και μπορούν να το βεβαιώσουν και οι φίλοι που έχουν δει το ενυδρείο μου από κοντά! Περισσότερο θόρυβο κάνει η αντλία επιστροφής (Eheim) παρά ο καταρράκτης....

Παραθέτω και φωτό από την κατασκευή της πάνω σχάρας. Να σημειωθεί πως όλα τα λεφτά για να μην κάνει θόρυβο είναι η πίσω τρύπα της σχάρας που φαίνεται και της οποίας το ύψος θα πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να είναι ΠΑΝΤΑ έξω από το νερό.

construction10.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, επειδη κατέληξα στον τρόπο που προτείνεις φίλε γιάννη, σκέφτηκα τώρα κάτι...

στο θαλλασινό, μπορεί να μπουκώνει την σχάρα που λές το αλάτι....

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Η λυση του Γιαννη ειναι εξαιρετικη αλλα θα την απεφευγα σε Θαλασσινο (το ενυδρειο istellas ειναι γλυκο)...

Επειδη και εγω εχω σφουγγαρια για τον θορυβο και σκοπευω να τα αλλαξω (οχι λογο φασαριας βεβαια) θα προτεινα μια απο τις αλλες λυσεις...

Στο θαλασσινο ενυδρειο τα σφουγγαρια θα θελουν παρα πολυ συχνο καθαρισμα για να μην ανεβαζουν τα Νιτρικα..ασε που υπαρχει κινδυνος να λειτουργει το ολο συστημα (σφουγγαρια - Βιοσφαιρες) σαν wet-dry φιλτρο με αποτελεσμα παλι την αυξηση των Νιτρικων... η βρωμα που βγαζω απο τα σφουγγαρια ειναι απιστευτη....:lol:

Καλυτερα να πας σε μια απο τις αλλες λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. δεν έχω καταλάβει κάτι...

Οταν λέτε για τον θόρυβο, ποιόν εννοείται? Τον θόρυβο που θα κάνει ο καταρράκτης? Ή τον θόρυβο που θα κάνει η τρύπα όταν ρουφάει?

Για τον καταρράκτη,, θα μπορούσε να γίνει το εξής: (εγώ δεν ξέρω και απλά προτείνω, εσείς μου λέτε....)

θα μπορούσε στην κορυφή του καταρράκτη, από την μέσα πλευρά του πύργου, να τεντωθεί αυτή η κάλτσα που βάζουμε στην είσοδο του νερού στο sump? Αυτό δεν θα μείωνε κάπως την ορμή του νερού στην πτώση, με αποτέλεσμα να κάνει λιγότερη φασαρία? και από ότι ξέρω, αυτή δεν μπουκώνει, ούτε θέλει συχνό καθάρισμα...

και άλλη μια ερώτηση:

μέσα στον πύργο, θα μπορούσα να βάλω μια τέτοια "κάλτσα", γεμάτη με σπασμενο κοράλι? κρεμασμένη σε τέτοια θέση ωστε να μήν ενοχλεί την τρύπα, αλλά και να βρέχεται....

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αποφύγεις τα πολλά πράγματα μέσα στον πύργο.

Τα πάντα μπουκώνουν και θέλουν επίβλεψη. Αν τύχει και λείπεις, όμως, μπορεί να έχεις εκπλήξεις.

Θα έλεγα ξεκίνα το ενυδρείο σου να δουλέψει και κατόπιν αναζητάς πατέντες, αν κάτι δεν σε ικανοποιεί.

Προσωπικά ο ήχος του καταρράκτη, μου αρέσει πολύ και τον απολαμβάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...