Jump to content

Tunze 6025 Η Hydor Koralia Evolution 2800


Recommended Posts

θελω να παρω 2 κυκλοφοριτες , αναμεσα σε tunze turbele nanostream 6025 και Hydor koralia evolution 2800 τι προτεινεται ?

Πιο αθορυβος , καλυτερη ποιοτητα κατασκευης , μεγεθος, καλυτερη ροη νερου .... ??

Ακουω γνωμες για να παραγγειλω !!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 πολύ καλοί! Σίγουρα ο tunze θα υπερέχει απο τον κοράλια σε θέμα κατασκευής. Όμως ο κοράλια θα έχει μεγαλύτερη κυκλοφορία. Επίσης αν σου σπάσει το αξονάκι του tunze κλάφτα, ενώ στον κοράλια βρίσκεις.

Απο θέμα θορύβου είναι και οι 2 αθόρυβες.

Σε πόσα λίτρα θέλεις να τους βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 ειναι πολυ καλες αντλιες!

η τουνζε κανει λιιιιγο παραπανω θορυβο απο την κοραλια.

κ η κοραλια εχει λιγο πιο τυχαια ροη,"χτυπαει" λιγο μεγαλυτερη επιφανεια απο την τουνζε.

η τουνζε βεβαια ειναι λιγο πιο μικρη κ εχει περισσοτερες επιλογες στο που θα την στρεψεις...

τις εχω δουλεψει κ τις 2 κ πραγματικα ειναι πολυ κοντα μεταξυ του.

αν με εβαζες να διαλεξω θα επαιρνα και τις 2 αν χρειαζεσαι στο ενυδρειο 2 αντλιες...

Link to comment
Share on other sites

σε 220 λιτρα θα μπουν , και φυσικα 2 , τωρα εχω στο ενυδρειο δυο koralia 2 2400λ/ω μια απεναντι απο την αλλη και διαγωνίως να κανει στροβιλισμο το νερο, και θελω να τις αλλαξω.

Τunze που εχω ακουσει εχει εναν μικρο θορυβο αλλα μου εχουν πει στην αρχη μολης ειναι καθαρη , οταν πιασει κοραλινες γινεται πιο σταθερη και αθορυβη.

Απλα επειδη το ενυδρειο ειναι στο υπνοδωματιο θελω να ειναι τελειως αθορυβες οι αντλιες , αν μπορω να κερδισω και λιτρα παραπανω με τις evolution ακομη καλυτερα , θελω και κυκλοφορια και αλλο 2400 Χ2 (tunze) και αλλο 2800 Χ2 (koralia)

Kαι καλο ειναι πηστευω να χτυπαει μεγαλυτερη επιφανια .

νωμιζω το αξονακι της tunze ειναι μεταλικο και ειναι κολημενο στο σωμα της ανλτιας , αν πει και βγει η στραβωσει πας για αλλη αντλια , στις koralia 2 που εχω υπαρχει στην συσκευασια και ανταλακτικο κεραμικο μαλιστα στην μια που εχω εχει σπασει και την δουλευω με σπασμενο παρα πολυ καιρο , κανενα προβλημα !!!!

Έγινε επεξεργασία - aquamimis
Link to comment
Share on other sites

πηστευω στο οριο , σε μερικα σημεια του βραχου εσωτερικα κυριως εχω κατι μικρα σφουγγαρακια , νομίζω πως θελω κατιτις παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επαιρνα και τις 2 εφοσον θα επαιρνα 2. Ειναι δυσκολο να διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επαιρνα και τις 2 εφοσον θα επαιρνα 2. Ειναι δυσκολο να διαλεξεις.

τι εννοεις μια και μια , μπα ...... να χω δυο ιδιες καλυτερα ειναι πηστευω.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις μια και μια , μπα ...... να χω δυο ιδιες καλυτερα ειναι πηστευω.

Όπως θες.

Link to comment
Share on other sites

γιατι?δεν ειναι κακο να ειναι διαφορετικες!

ισα ισα που οτι δεν θα σου δινει η μια θα το παιρνεις απο την αλλη κ

θα τις τοποθετησεις αναλογα με την αναγκη που θα εχεις καθε στιγμη

εαν εχουν μεγαλη διαφορα στο οικονομικο τοτε αλλο θεμα,εκει παρε τη φθηνοτερη φιλε μου :bigemo_harabe_net-64:

ειναι πολυ κοντα για να σου πω οτι η μια αξιζει περισσοτερο τα λεφτα της απο την αλλη

Link to comment
Share on other sites

Η 6025 αν την τροποποιήσεις λίγο χτυπάει πάνω απο 5000λ/ώρα.

Πάντως και οι 2 είναι εξίσου καλές αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

Η 6025 αν την τροποποιήσεις λίγο χτυπάει πάνω απο 5000λ/ώρα.

Πάντως και οι 2 είναι εξίσου καλές αντλίες.

Oπα .... !! ^_^ για κανε το πιο λιανα αυτο ...... δηλαδη ??? τι τροποποποιηση ??

Γιατι ειδη σημερα το πρωι πηρα τελικα 2 tunze , τωρα δουλευουν, μια χαρα μου φενονται , και αθορυβες !!

Τωρα σε σχεση με τις koralia 2 που ειχα δεν μπορω να καταλαβω διαφορα στην ροη , εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγακι πιο δυνατες οι tunze ,ασε που σχετικα ειναι μικρες , παρολο που ειναι σαν μπαλιτσα :lol:

χχμμμ μπας και λες κατι

?? θα το δοκιμασω , εχω εργαλιο trimer και θα την κανω μια χαρα , με προσοχη λιγο μην σπασει η στραβωσει γιατι η φτερωτη ισα ισα ειναι στο πλαστικο .

Γιατι ειδα οτι κοβουν και το μπροστινο μερος να γηνει πιο κοντο .

Έγινε επεξεργασία - aquamimis
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα βρε παιδια αυξανει την ροη της,η μηπως την πλατιαζει περισσοτερο και φαινεται κατι τετοιο οπτικα μονο?

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα σε ενα ξενο φορουμ οτι ισχυει η εγγυηση ακομα και μετα την μετατροπη

Απιστευτη η tunze !!!

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω να δω , μονο το εσωτερικο πλαστικο θα φαω , τον λαιμο δεν τον κοβω γιατι μετα χρειαζομαι την σχαρα και δεν εχω, εκτος και αν την παραγγειλω απο το site της tunze που εριχνα μια ματια και μπορεις ανετα να ψωνησεις , και οι τιμες πολυ καλες π.χ. το μοτερ της 6025 με τα μεταφορικα ερχεται 28.07 ευρω , δεν ειναι πολυ ακριβο για μοτερ αντλιας

Σε γκουγλαρισμα που εκανα πολλοι λενε παντως οτι αυξανεται κατα πολυ η ροη αλλα και ανοιγει , χχχμμ να ανοιγει νταξει λογικο ειναι , αλλα για αυξηση ....... θα το δουμε στην πραξη !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αυξήσεις την ροή? Δεν σου κάνουν καλή δουλειά?

Είμαι της άποψης ότι η καλύτερη επίδοση είναι του κατασκευαστή! Αν πειραχτεί κάτι τότε αργά η γρήγορα ή θα χαλάσει ή θα χάσει τις επιδόσεις του.

Link to comment
Share on other sites

να ΧΙΛΙΟευχαριστησω τον φιλο Alexpsycho που ειχε την ιδεα και αναφερθηκε στο mod για τις tunze .

Eκανα την μια , με ενα ψαλιδακι εκοψα μεχρι κατω σε φετες (κοβεται ευκολα) μετα με πενσουλα τα εκοψα και με dremel τα λιμαρα και βγηκε τελειο !!

Εβαλα το χερι μου 10cm μπροστα απο την κομενη και μπροστα απο την αλλη την κανονικη και επαθα σοκ !!!!

Ουδεμια μα ουδεμια σχεση η μια αντλια με την αλλη , τουλαχιστον την διπλασια ροη εχει , ασε που ανοιγει και η ροη καλυτερα .

Kαι ειναι παρα πολυ πιο αθορυβη !! τιποτα δεν ακουγεται , πραγματικα μαγικο !!!!!

Αφου την εβαλα ακριβως στο ιδιο σημειο και σε 5 λεπτα ειχε σχηματίσει γουβα ο αραγωνιτης που πριν ουτε καν ειχε κουνηθει !! χα χα !!

Τωρα φτιαχνω και την αλλη !!

Ευχαριστω για την ιδεα φιλε Alexpsycho !!!

post-49296-0-39713100-1352981835_thumb.jpg

post-49296-0-35825300-1352981847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γιατι να καιει παραπανω , αφου το μοτερ της 5watt ειναι , πως θα καψει παραπανω ?

Απλα το πλαστικο που ειχε την στραγγαλιζε μαλλον λιγο , οποτε τωρα που εφυγε απέδωσε καλύτερα .

Έγινε επεξεργασία - aquamimis
Link to comment
Share on other sites

Και όμως γίνεται όσο και αν σου φαίνεται δύσκολο. Πχ, οι αντλίες που έχουν ρυθμιστή ροής, νομίζεις το ίδιο καίνε στα 2000λ/ω και το ίδιο στα 4000? Γίνεται να κάψει παραπάνω απο το κανονικό, εφόσον της έδωσες βήμα!

Link to comment
Share on other sites

εστω και να ειναι ετσι , αν καποιος ειναι σχετικος με το θεμα θα μας απαντησει.

καιει 5 watt , ποσο να ανεβει στα 7 , στα 8 ??? και οι δυο μαζι ειναι το πολυ σαν να βαζεις μια τριτη αντλια , αν συμβαίνει αυτο .

και μαλλον αναφερεσαι σε αντλιες μεγαλες , π.χ. eheim compact που η 3000 για παραγειγμα καιει 55watt , εκει μπορει να εχεις διαφορες αν την μειώσεις στην μεση την ροη.

τελος παντων δεν ειναι μεγαλη η διαφορα .

Έγινε επεξεργασία - aquamimis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...