Jump to content

Neolamprologus Multifasciatus Με Τι Αλλο?


olumpiakos759

Recommended Posts

Mπορείς να βάλεις και ένα ζεύγος τζουλιδόχρωμις. Αλλά απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχεις πέτρες καθώς είναι πετρόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά δοκιμασμένα είναι τα transcriptus. Nομίζω μπορείς και Regani, marlieri και dickfendi. Όχι όλα βέβαια αυτά που σου είπα. Διάλεξε ένα είδος και βάλε. Αν βρεις έτοιμο ζεύγος καλώς! Διαφορετικά παίρνεις 4,5 μικρά και όταν σου κάτσει ζεύγος το κρατάς και τα άλλα τα δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

τα julis που μεγαλώνουν πολύ δεν κάνουν με multies και γενικά με κοχυλόψαρα γιατί χτυπ΄΄ανε ακόμα και ενήλικα ψάρια (τα βγάζουν ακόμα και μέσα από τα κοχύλια). αν πάρεις μικρό είδος όπως τα transcriptus δε θα έχεις πρόβλημα. νομίζω πάντως ότι σε 80 λίτρα (αν δεν είναι μακρύ το ενυδρείο) δε χωράνε δύο είδη. ποιές είναι οι διαστάσεις του;

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά δοκιμασμένα είναι τα transcriptus. Nομίζω μπορείς και Regani, marlieri και dickfendi. Όχι όλα βέβαια αυτά που σου είπα. Διάλεξε ένα είδος και βάλε. Αν βρεις έτοιμο ζεύγος καλώς! Διαφορετικά παίρνεις 4,5 μικρά και όταν σου κάτσει ζεύγος το κρατάς και τα άλλα τα δίνεις.

Τα marlieri μεγαλωνουν αρκετα.Δεν κανουν.

Αλλα γενικα σ'αυτες τις διαστασεις,δεν θα εβαζα δευτερο ειδος.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα μηνα θα παρω αλλο ενυδρειο απο ενα φιλο 100χ40χ65 ας το αφησω για οταν παρω το νεο ενυδρειο λοιπον!!!

Αφου μπορεις να κανεις υπομονη,οτι καλυτερο

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε διάσταση μήκους 80 εκατοστών θα επιχειρούσα ένα ζευγάρι julies μαζί με τα multies. Το έχω κάνει σε ριο 125 φίλου και 1,5 χρόνο τώρα όλα πάνε καλά. Αρκεί να είναι διαχωρισμένες οι περιοχές, πέτρες - κοχύλια.

Link to comment
Share on other sites

σε ενα μηνα θα παρω αλλο ενυδρειο απο ενα φιλο 100χ40χ65 ας το αφησω για οταν παρω το νεο ενυδρειο λοιπον!!!

Την καλύτερη δουλειά!

Σε διάσταση μήκους 80 εκατοστών θα επιχειρούσα ένα ζευγάρι julies μαζί με τα multies. Το έχω κάνει σε ριο 125 φίλου και 1,5 χρόνο τώρα όλα πάνε καλά. Αρκεί να είναι διαχωρισμένες οι περιοχές, πέτρες - κοχύλια.

Το 125 νομίζω έχει 1 μέτρο μήκος!Αυτοι οι 20 πόντοι imho είναι σημαντική!

Επίσεις επειδή τα multi δεν είναι και ότι ποιο κινητικό υπαρχει σε ψάρι η ομορφιά τους είναι να βλέπεις οτ δέσιμο της αποικίας!Πώς κινούνται πανω κατω όλα μαζί κλπ.

Ε καλό είναι να έχεις μια καλού μεγέθους αποικία!

Link to comment
Share on other sites

Το 125 νομίζω έχει 1 μέτρο μήκος!Αυτοι οι 20 πόντοι imho είναι σημαντική!

Επίσεις επειδή τα multi δεν είναι και ότι ποιο κινητικό υπαρχει σε ψάρι η ομορφιά τους είναι να βλέπεις οτ δέσιμο της αποικίας!Πώς κινούνται πανω κατω όλα μαζί κλπ.

Ε καλό είναι να έχεις μια καλού μεγέθους αποικία!

Το 180 έχει 1 μέτρο μήκος. Το 125 έχει 80 εκατοστά.

Εννοείται πως καλύτερες συμπεριφορές θα δεις όσο μεγαλύτερη είναι η αποικία αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως μπορούν να μπουν σε 80 εκατοστά μήκος μαζί με transcriptus, όχι οποιαδήποτε julidochromis.

Γενικά, είμαι φαν των species tanks, οπότε σαν Απόστολος δεν θα έβαζα δεύτερο είδος σε αντίστοιχο ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω γαι της αμεσες απαντησεις σας!!το ενα απο τα πιο μικρα μουλτι μου εινε φουσκομενη η κοιλια του λετε να εινε εγκυος?

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω γαι της αμεσες απαντησεις σας!!το ενα απο τα πιο μικρα μουλτι μου εινε φουσκομενη η κοιλια του λετε να εινε εγκυος?

Ή έφαγε πολύ! Ένα απο τα 2! Παρατήρησε το και πές μας!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω Vallisneria americana (gigantea)?

Απλά φύτεψέ την μακρυά από την αποικία των multies διότι, σε αντίθετη περίπτωση, από το σκάψιμο, δεν θα μείνει πολύ φυτεμένη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...