Jump to content

Καλημέρα Και Απο Μένα ! Φυτεμένο 450+ Lt , Κοινωνικό Με Δίσκους


Jtace

Recommended Posts

ουτε θαλασσινα δεν εχουν τετοια ''πραματα''.................οχι δισκαδικο!!!

να σαι καλα να το χαιρεσαι......................κ συ κ φυσικα η κορη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Νέο μέλος στην οικογένεια......που ομολογουμένως έχει κερδίσει τις εντυπώσεις. Ειναι 11-12 cm και ειναι πρώτη φορά που βλεπω τέτοια προσαρμοστικότητα σε δίσκο, έκανε βόλτες και έφαγε απο την πρώτη ημέρα κιόλας

post-50769-0-23568600-1353331073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το ενυδρείο σου! Συγχαρητήρια! Γέννες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

οχι απο δίσκους, μόνο κάτι ζωοτόκα, που σκέφτομαι να τα ξεφορτωθώ.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις συντομα γέννες αν εχεις τις καταλληλες (και σταθερές) συνθήκες για τους "βασιλιάδες" σου! Αν (για τα ζωοτοκα) αναφερεσε σε γκάπυ... εγω ειμαι εδω!!! Χρειαζομαι μερικα! :D

Link to comment
Share on other sites

χαχα...ναι Γκάπυ,Πλάτυ/Ξιφοφόρους, Μόλυ και όλες αυτά που ήθελα να αποφύγω εξαρχής, αλλά οι κόρες μου ήθελαν να τα ρίξουμε μέσα και τους έκανα το χατήρι

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχο ενυδρείο. Ευγε και καλή συνέχεια στο πολύ πετυχημένο έργο σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα μπραβο για το μερακι σου,,,,,εχεις ριξει πολυ δουλιτσα ,,,,,πολυ ομορφη η ενυδρειαρα σου,,,το κυριως ενυδρειο τι διαστασεις εχει?περιμενουμε κ αλλες φωτο,,,,,να το χαιρεσαι!!!!

αν και λατρης της ξεραιλας,,,οπως ειπε ο σακης.οι εκτροφης στο φυτεμενο ειναι αλλο πραμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το setup σου και ακόμη πιο όμορφα τα δισκακια σου.

Πολύ λειτουργικό το όλο σύστημα σου.

Να τα χαίρεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

:thaman: συνχαρητηρια φιλε μου!!! το τελευταιο ψαρακι που το κονομησες;;;;; :bigemo_harabe_net-64:
Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πιστέψετε....(οσον αφορά το τελευταίο ψαράκι). Ειναι το μοναδικό ψάρι που έχω πάρει απο PetCity!

Είχα τρομακτικό ενδοιασμό (το είχαν φέρει μόλις μια εβδομάδα και δεν είχα διαθέσιμη καραντίνα) , αλλά την πήρα την απόφαση.

Κατα τα άλλα οι δίσκοι εκεί είναι δυστυχώς για κλάματα....σε πολλά απο τα μαγαζιά τους , είναι τελείως αφρόντιστοι. Ειδα χαρακτηριστικά ενυδρείο τους το Σάββατο με 2 νεκρούς δίσκους μέσα και τους υπόλοιπους να μετράνε ...ώρες! Ηθελα μάλιστα να το τραβήξω φωτο και να σας το ανεβάσω , αλλά το μετάνοιωσα.....

Έγινε επεξεργασία - Jtace
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα μπραβο για το μερακι σου,,,,,εχεις ριξει πολυ δουλιτσα ,,,,,πολυ ομορφη η ενυδρειαρα σου,,,το κυριως ενυδρειο τι διαστασεις εχει?περιμενουμε κ αλλες φωτο,,,,,να το χαιρεσαι!!!!

αν και λατρης της ξεραιλας,,,οπως ειπε ο σακης.οι εκτροφης στο φυτεμενο ειναι αλλο πραμα!!!

Επισυνάπτω τις διαστάσεις του κυρίως ενυδρείου

post-50769-0-53718100-1353407969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πιστέψετε....(οσον αφορά το τελευταίο ψαράκι). Ειναι το μοναδικό ψάρι που έχω πάρει απο PetCity!

Είχα τρομακτικό ενδοιασμό (το είχαν φέρει μόλις μια εβδομάδα και δεν είχα διαθέσιμη καραντίνα) , αλλά την πήρα την απόφαση.

Κατα τα άλλα οι δίσκοι εκεί είναι δυστυχώς για κλάματα....σε πολλά απο τα μαγαζιά τους , είναι τελείως αφρόντιστοι. Ειδα χαρακτηριστικά ενυδρείο τους το Σάββατο με 2 νεκρούς δίσκους μέσα και τους υπόλοιπους να μετράνε ...ώρες! Ηθελα μάλιστα να το τραβήξω φωτο και να σας το ανεβάσω , αλλά το μετάνοιωσα.....

Κατα την γνωμη μου αυτο ηταν τεραστιο σφαλμα....Ας το ειχαν εκει και 4 και 5 μηνες....Δεν ειναι θεμα αποφασης.....

Μπορει πολυ απλα να εχει κατι και να μην φαινεται,εσυ να τον βαλεις στο ενυδρειο σου,και το πρωι να τα δεις ολα ξαπλωμενα στον αφρο(πραγμα που δεν το ευχομαι για κανεναν).

Εγω προσωπικα και να ξετρελενομουν με το ψαρι αν δεν περνουσε 1 μηνα καραντινα μαζι με δικο μου ψαρι( που το εχω για αυτη τη δουλεια)δεν το εβαζα οχι μεσα αλλα ουτε να κοιταξει τους αλλους μου.

Αυτο στο λεω φιλικα.Προσεχουμε για να εχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Λογικα όλα αυτα που λες , μου κάνει εντύπωση ότι έχεις ψάρι για crash test των νέων στην καραντίνα ! Lol!!!

Αυτο δεν το είχα σκεφτεί ποτέ !! :-)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα όλα αυτα που λες , μου κάνει εντύπωση ότι έχεις ψάρι για crash test των νέων στην καραντίνα ! Lol!!!

Αυτο δεν το είχα σκεφτεί ποτέ !! :-)

Δεν ειναι για crash test...Ζει στην καραντινα κανονικα αρα ειναι παντα ετοιμη με βιολογια στρωμενη για να δεχθει νεα ψαρια και ταυτοχρονα ειναι αυτος που μου δειχνει αν τα νεα εχουν κατι μεταδοτικο....

Οπως ειχα μια κουβεντα με τον rebelo προσφατα,υπαρχουν 2 ειδη καραντινας..Η μια που βαζεις α νεα ψαρια μονα τους και απλα τα παρατηρεις μηπως και εχουν κατι(αλλα αν ειναι μεταδοτικο δεν θα το δεις) και η δευτερη που εχεις ενα ψαρι δικο σου μεσα για να εισαι 100% σιγουρος......Εγω προτιμω την δευτερη και πιο σιγουρη.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, εγω έχω απλώς την πρώτη.....ένα 60λιτρο με νερό απο το ενυδρειο, έτοιμο για αυτη την δουλειά . Απλά καμία φορα τυχαίνει να ειναι κατειλημμένο ( πχ θεραπεια) και τότε έχω θέμα

Έγινε επεξεργασία - Jtace
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι για crash test...Ζει στην καραντινα κανονικα αρα ειναι παντα ετοιμη με βιολογια στρωμενη για να δεχθει νεα ψαρια και ταυτοχρονα ειναι αυτος που μου δειχνει αν τα νεα εχουν κατι μεταδοτικο....

Οπως ειχα μια κουβεντα με τον rebelo προσφατα,υπαρχουν 2 ειδη καραντινας..Η μια που βαζεις α νεα ψαρια μονα τους και απλα τα παρατηρεις μηπως και εχουν κατι(αλλα αν ειναι μεταδοτικο δεν θα το δεις) και η δευτερη που εχεις ενα ψαρι δικο σου μεσα για να εισαι 100% σιγουρος......Εγω προτιμω την δευτερη και πιο σιγουρη.....

χωρις παρεξηγηση, βρε κιμωνα δεν ειναι απαισιο πειραμα αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξηγηση, βρε κιμωνα δεν ειναι απαισιο πειραμα αυτο ?

Μα δεν ειναι πειραμα.Το ψαρι ζει κανονικα εκει και οταν για μεγαλο διαστειμα δεν εχω νεο ψαρι τοτε γυρναει στο κυριως ενυδρειο.

Και δεν ειναι καθολου απαισιο.Ειναι πολυ πιο απαισιο να ξυπνησεις ενα πρωι και να δεις 15 δισκους ψοφιους...Επειτα ειναι δοκιμασμενη και σιγουρη συνταγη απο τον Νικολα και τον εμπειστευομαι σε αυτα με κλειστα ματια....

Αλλωστε αυτον τον ριχνω καραντινα και σε 1 ωρα τρωει παλι απ το χερι μου...Οποτε και στον νεροχυτι να τον βαλω παλι κυριλε θα ειναι.... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειο!!νε ερθω να το παρω για μενα???? :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους !!

Μας προέκυψε και μια γέννα. Δυστυχώς μετά απο 3 ημέρες το ζευγάρι έφαγε τα αυγά (Όχι ότι περίμενα βεβαια σε κοινωνικό να έχω επιτυχία, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)

Πάντως έχω ένα ζευγαράκι που αν αποφασίσω μπορώ να το δουλέψω σε μια γεννήστρα και να το προσπαθήσω

post-50769-0-15085800-1356605128_thumb.jpg

post-50769-0-30522200-1356605130_thumb.jpg

post-50769-0-21053600-1356605132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το εχεις ψαξει πολυ το θεμα..τοσα χρονια που ασχολεισαι με το χομπυ θα εχεις μαζεψει αρκετα πραγματα για τον κοσμο των ενυδρειων.θα ηταν χαρα μας,εμενα και αλλον αρχαριων να τα μοιραστεις μαζι μας :)

οσο για το ενυδρειο,σαν περιβαλλον ειναι απιστευτο! για τον εξοπλισμο δε μιλαω...εχω μεινει αφωνος! αληθεια..ποσο σου κοστισε ολο το προτζεκτ? :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...