Jump to content

Sos! Αρχάριος Με Μεταχειρισμένο Ενυδρείο!


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι και φίλες! Πρώτη φορά ποστάρω στο φόρουμ καθώς και πρώτη φορά ασχολούμαι με ενυδρεία! Η ιστορία μου εν ολίγοις! Ενας φίλος είχε ένα RIO 125 με εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213 το οποίο το είχε μεν σε λειτουργία, χωρίς περιποίηση και με έναν γλύφτη μέσα που επιβίωσε! Τα υπόλοιπα ψαράκια απεβίωσαν καθώς ο χώρος που ήταν το ενυδρείο ήταν πολύ ζεστος! Έριχνε που και που τροφή) σ'αυτό. Καθάρισα το φίλτρο ( το οποίο ήταν συνεχεια σε λειτουργία) με νερο του ενυδρείου, πέταξα όμως την αμμο της θάλασσας που είχε, ξέβγαλα καλά τις πέτρες που το διακοσμούσαν και πρόσθεσα ψιλό χαλίκι στον πατο. Επίσης έβαλα έναν κουβα νερό απο το παλιό ενυδρείο, τον γλύφτη και συμπλήρωσα το υπόλοιπο με αντιχλώριο όπως τις οδηγίες καθώς και βακτήρια έτοιμα! Έχει 2 μέρες που το έχω σε λειτουργία. Ρίχνω καθε πρωί μισό περίπου κουταλάκι τροφή (σαν χαρτι). Έχω σκοπό να φυτέψω ανουμπιες ή μικροσόρουμ που δεν απαιτουν ιδιαίτερη φροντίδα και υπόστρωμα! Τον γλύφτη τον έχω μέσα γιατί δεν είχα που να τον δώσω. Χθες έκανα μέτρηση αμμωνίας 0,35μγ/λ με υγρό τεστ HAQUOSS. Επίσης, επειδη ο πετσοπας μου πουλησε τεστ NO3 της SERA (λόγω της αρχαριοσύνης μου το αγόρασα) ήταν 0. Δεν έχω αγοράσει ακόμη υγρό τεστ για νιτρώδη. Λόγω του γύφτη έκανα αλλαγή 20 λίτρα απο τα 110 περίπου που έχει καθαρά το ενυδρείο. Πως να πορευτώ για το στρώσιμό του ενυδρείου με τον γύφτη? Να συνεχίζω να βάζω αυτα τα υγρά βακτήρια η δεν χρειάζονται λόγω του "έτοιμου" φίλτρου? Να κάνω αλλαγές νερού αν βλέπω ότι η αμμωνία δεν υποχωρεί? Επίσης σας παραθέτω και μια φωτο του ενυδρείου! Κάθε παρατήρηση-συμβουλή δεκτή!

image.jpg[/img]"]http://img]image.jpg[/img]

Έγινε επεξεργασία - dimitris_s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες. Πάμε τα πράγματα ένα ένα για να μην χαθούμε. Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα ; Επίσης πολύ γρήγορα μπορώ να σου πω ότι ταΐζεις πάρα πάρα πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μέσα έχει ένα μπλε σφουγγάρι ( το οποίο ξεπλενα με νερό του ενυδρείου) έναν υαλοβαμβακα τον οποίο αντικατέστησα καθως ήταν πολύ βρώμικο και κάτι μαύρες μπάλες και κατι καφε μπιλακια σαν στραγάλια! Ταίζω για να το στώσω καθώς δεν νομίζω ότι είναι έτοιμο να υποδεχτεί ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι και φίλες! Πρώτη φορά ποστάρω στο φόρουμ καθώς και πρώτη φορά ασχολούμαι με ενυδρεία! Η ιστορία μου εν ολίγοις! Ενας φίλος είχε ένα RIO 125 με εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213 το οποίο το είχε μεν σε λειτουργία, χωρίς περιποίηση και με έναν γλύφτη μέσα που επιβίωσε! Τα υπόλοιπα ψαράκια απεβίωσαν καθώς ο χώρος που ήταν το ενυδρείο ήταν πολύ ζεστος! Έριχνε που και που τροφή) σ'αυτό. Καθάρισα το φίλτρο ( το οποίο ήταν συνεχεια σε λειτουργία) με νερο του ενυδρείου, πέταξα όμως την αμμο της θάλασσας που είχε, ξέβγαλα καλά τις πέτρες που το διακοσμούσαν και πρόσθεσα ψιλό χαλίκι στον πατο. Επίσης έβαλα έναν κουβα νερό απο το παλιό ενυδρείο, τον γλύφτη και συμπλήρωσα το υπόλοιπο με αντιχλώριο όπως τις οδηγίες καθώς και βακτήρια έτοιμα! Έχει 2 μέρες που το έχω σε λειτουργία. Ρίχνω καθε πρωί μισό περίπου κουταλάκι τροφή (σαν χαρτι). Έχω σκοπό να φυτέψω ανουμπιες ή μικροσόρουμ που δεν απαιτουν ιδιαίτερη φροντίδα και υπόστρωμα! Τον γλύφτη τον έχω μέσα γιατί δεν είχα που να τον δώσω. Χθες έκανα μέτρηση αμμωνίας 0,35μγ/λ με υγρό τεστ HAQUOSS. Επίσης, επειδη ο πετσοπας μου πουλησε τεστ NO3 της SERA (λόγω της αρχαριοσύνης μου το αγόρασα) ήταν 0. Δεν έχω αγοράσει ακόμη υγρό τεστ για νιτρώδη. Λόγω του γύφτη έκανα αλλαγή 20 λίτρα απο τα 110 περίπου που έχει καθαρά το ενυδρείο. Πως να πορευτώ για το στρώσιμό του ενυδρείου με τον γύφτη? Να συνεχίζω να βάζω αυτα τα υγρά βακτήρια η δεν χρειάζονται λόγω του "έτοιμου" φίλτρου? Να κάνω αλλαγές νερού αν βλέπω ότι η αμμωνία δεν υποχωρεί? Επίσης σας παραθέτω και μια φωτο του ενυδρείου! Κάθε παρατήρηση-συμβουλή δεκτή!

http://img]image.jpg[/img]

καλως ηρθες φιλε μου!!! :D

κατ' αρχην απο μετρησεις θες ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3! οταν τα 2 πρωτα δειξουν 0 και εχεις μετρησιμα νιτρικα(ΝΟ3) τοτε εισαι ετοιμος για ψαρια(ο λεγομενος κυκλος του αζοτου)! πρεπει να επιλεξεις καποιο τροπο για το στρωσιμο του ενυδρειου και οχι απλα να ριχνεις τροφη! στο στρωσιμο του ενυδρειου δεν κανουμε αλλαγες νερου!:D

διαβασε εδω και εδω για το στρωσιμο και τον κυκλο!

ο pleco αδικα ταλαιπωρείται το ζωντανο, ασε που αν ειναι αυτος δεν κανει για το ενυδρειο σου αφου γινεται τεραστιος! καλυτερα να τον δωσεις σε καποιο χομπιστα με κατάλληλο ενυδρειο ή σε καποιο πετ σοπ!

τα υλικα του φιλτρου με ποια σειρα τα εχεις?

οι μπαλες μοιαζουν με αυτες και το στραγαλι με αυτα?

οπως καταλαβαινεις φιλε μου εχεις πολυ διαβασμα να ριξεις αλλα μονο με σωστες κινησεις θα πανε ολα καλα και θα χαρεις το ενυδρειο σου!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μέσα έχει ένα μπλε σφουγγάρι ( το οποίο ξεπλενα με νερό του ενυδρείου) έναν υαλοβαμβακα τον οποίο αντικατέστησα καθως ήταν πολύ βρώμικο και κάτι μαύρες μπάλες και κατι καφε μπιλακια σαν στραγάλια! Ταίζω για να το στώσω καθώς δεν νομίζω ότι είναι έτοιμο να υποδεχτεί ψάρια!

Τα καφέ μπιλάκια λογικά είναι substrat αφού το φίλτρο είναι της eheim. Αυτό που μπορείς να κάνεις σε πρώτη φάση για να αυξήσεις τη βιολογία του φίλτρου είναι να προμηθευτείς επιπλέον substrat και να αντικαταστήσεις τις μαύρες μπάλες.

Έχεις όμως μέσα ένα καημένο πλέκο , ψαράκι δεν είναι και αυτός ; ;)

Ο πλέκο από μόνος του είναι αρκετά ρυπογόνος. Η προσθήκη μεγάλης ποσότητας τροφής δεν σημαίνει ότι θα στρώσει σωστά το ενυδρείο. Εκτός από την κατακόρυφη άνοδο αμμωνίας και νιτρωδών μπορεί να σου δημιουργήσει και άλγη από την περίσσεια θρεπτικών συστατικών.

Αν μπορείς κάνε έναν κόπο και διάβασε εδώ στην κατηγορία στρώσιμο ενυδρείου.

Άποψή μου είναι να αποφασίσεις την ψαροσύνθεσή σου και να δώσεις αν γίνεται τον πλέκο σε κάποιον που μπορεί να του προσφέρει μεγαλύτερο "σπίτι".

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Φιλε Στάθη αυτά που περιέχει το φίλτρο μου είναι αυτα που περιέγραψες! Το φίλτρο δεν σταμάτησε να δουλεύει. Απλά είχε μόνο τον πλέκο εδω και 6 μήνες μόνο του. Χωρίς αλλαγές νερού.... Για το στρώσιμο του ενυδρείου διάβασα όσο μπορούσα καλύτερα! :/ Το θέμα είναι πως δεν έχω κάπου να το δώσω και το λυπάμαι το καημένο! Προσπαθώ να κάνω στρώσιμο με ρίψη τροφής καθημερινά! Την αλλαγή κατα 20 λίτρα την έκανα χθες διότι βρέθηκε 0,35 μγ/λ αμμωνια για να μην τυραννιεται ο πλεκο αρκετα! Δηλαδη δεν υπάρχει πιθανότητα να "στρώσει" (έστω και με ρυθμούς χελώνας) η ακόμη να είναι έτοιμο το ενυδρείο ( καθώς το φίλτρο δούλευε και πήρα 25 λίτρα απο το "παλιό νερό) με τον πλέκο μέσα? είναι περίπου 10 εκ το ζωντανό. Αργότερα δεν "συμβαδίζει" ο πλέκο με guppy πχ που σκέφτομαι να βάλω? Υ.Γ. Τέρμα κάτω στο φίλτρο έιναι τα καφέ σαν στραγάλια, μετά τα μαύρα, μετά ο υαλοβαμβακας και τέλος το σφουγγάρι! απο κάτω προς τα επάνω!

Έγινε επεξεργασία - dimitris_s
Link to comment
Share on other sites

το οτι εβαλες νερο απο το προηγούμενο ενυδρειο φιλε Δημητρη δεν λεει τιποτα.. τα βακτήρια κατοικουν σε πολλα μερη του ενυδρειου αλλα κυριως στο φιλτρο! αν το φιλτρο δεν σταμάτησε να δουλευει τοτε θεωρητικά μπορεις να βαλεις ψαρι απο την 1η μερα! λεω θεωρητικά, γιατι πρωτα πρεπει να γινουν μετρησεις! να δεις αν το φιλτρο ειναι στρωμμενο κ.τ.λ.

οι αλλαγες νερου το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να καθυστερήσουν το στρωσιμο! υπαρχουν σκευασματα οπου μπορεις απο την 1η μερα να βαλεις ψαρι!

μετα την αλλαγη εκανες μετρησεις?

ο πλεκο δυστυχως δεν ταιριαζει με τιποτα με τα γκαπυ!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία λόγια σου με στεναχώρησαν! :( Τι ψαράκια θα μπορούσα να βάλω για να ταιριάξει κι αυτός μέσα? Είναι φιλότιμος και καθαρίζει τα τζάμια! δυστυχώς θέλω να πάρω και τεστ ΝΟ2 γιατί έχω μόνο για ΝΗ3/4 και για ΝΟ3 που μου πούλησε ο πετσοπας... μετρήσεις μετά την αλλαγή νερού δεν έκανα. 12-11-2012 το εστησα το απόγευμα. 13-11 έκανα τεστ αμμωνίας πάλι το απόγευμα και βρέθηκε περίπου 0.30 μγ/λ. μετά έκανα αλλαγή νερού! Τώρα θα κάνω ξανά και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχιν ο πλεκο χρειαζεται δικια του τροφη!! ειναι πραγματικα αξιαγάπητα ψαρια αρκει να εχεις το καταλληλο ενυδρειο! και εξοπλησμο!

καταγονται απο την αμερικη και ζουν σε μ****α νερα!! δυστυχως σου επαναλαμβανω οτι στο δικο σου δεν θα ζησει ανετα ενα πλεκο λογο του χωρου και σιγουρα των λανθασμενων παραμετρων και ποιοτητας νερου που του προσφερεις! ελπιζω να μην με παρεξηγήσεις, εγω απλα σε πληροφορω φιλε μου, απο εκει και περα δικο σου ειναι το ενυδρειο και κανεις οτι θελεις! ;)

νομιζω οτι τα γκαπυ σαν 1ο ενυδρειο ειναι οτι πρεπει για να δεις χρωματα, κινηση, γεννες!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία λόγια σου με στεναχώρησαν! :( Τι ψαράκια θα μπορούσα να βάλω για να ταιριάξει κι αυτός μέσα? Είναι φιλότιμος και καθαρίζει τα τζάμια! δυστυχώς θέλω να πάρω και τεστ ΝΟ2 γιατί έχω μόνο για ΝΗ3/4 και για ΝΟ3 που μου πούλησε ο πετσοπας... μετρήσεις μετά την αλλαγή νερού δεν έκανα. 12-11-2012 το εστησα το απόγευμα. 13-11 έκανα τεστ αμμωνίας πάλι το απόγευμα και βρέθηκε περίπου 0.30 μγ/λ. μετά έκανα αλλαγή νερού! Τώρα θα κάνω ξανά και θα σου πω!

Μην το λες αρνητικά αυτό , είναι ένα πολύ χρήσιμο τεστ των νιτρικών.

Δυστυχώς ο πλέκο δεν κάνει για τα λίτρα του ενυδρείου σου συνονόματε.

Όπως σου είπε και ο Στάθης, το ενυδρείο σου θα είναι στρωμένο όταν θα μετράς μηδέν αμμωνία , μηδέν νιτρώδη και θα έχεις μετρήσιμα νιτρικά.

Κάνε προσθήκες στο φίλτρο , βάλε δόσεις βακτηρίων να το ενισχύσεις και τροφή να ρίχνεις με φειδώ...

:)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις μετρήσεις που έγιναν μόλις τώρα ΝΗ3/4 περίπου 0,50 μγ/λ με υγρό τεστ της HAQUOSS και ΝΟ3 υγρό τεστ της SERA 0 απ'οτι φαίνεται! ΝΟ2 έλεγχο δεν έχω. Να θυμίσω ότι χθες και σήμερα πρωι έριξα τροφη! Έχω και υγρα βακτήρια αλλά δεν ξαναχρησιμοποίησα! :/ είμαι πολύ μπερδεμενος. Κάθε πότε να ρίχνω βακτήρια Δημήτρη? Έχω τα BIONITRIVEC της SERA

Έγινε επεξεργασία - dimitris_s
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να πηγαινεις με τις οδηγίες του κατασκευαστη!

το οτι εχεις 0 νιτρικα σημαινει οτι δεν εχει κανει ακομα κυκλο! παρε και ενα τεστ ΝΟ2 για να εισαι καλυμμενος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη , έχεις και το ψάρι μέσα και αυτό περιπλέκει τα πράγματα. Αν μπορείς να τον δώσεις δώσε τον. Αλλιώς αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι μια αλλαγή μεγάλη της τάξης του 50% (μπορεί και περισσότερο ίσως κάποιος πιο έμπειρος να μας πει) και να το αφήσεις έτσι μέχρι αύριο χωρίς τροφές χωρίς τίποτα. Το ότι έχεις νιτρικά 0 σημαίνει ότι δεν υπάρχει αρκετή βιολογία για να "καταναλώσει" την αμμωνία και τα νιτρώδη που σίγουρα θα έχεις.

Όπως με πρόλαβε ο Στάθης , τα βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες , 5ml για κάθε 40 λίτρα νομίζω ;

Κάνε μια αλλαγή όμως γιατί είναι τοξικό το περιβάλλον.

Υ.Γ. Αλλαγή πάντα με αντιχλώριο. Περίμενε καμιά ωρίτσα και μετά βάζεις βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

To τεστ νιτρικών της Sera δε μου έδωσε σχεδόν ποτέ σωστή ένδειξη. Από την πρώτη μέρα μέχρι και τώρα 0 μου δείχνει, ενώ μετράω με Salifert και Tropical χαλαρά 25 από αλλαγή σε αλλαγή! Το μπουκαλάκι με τον αριθμό 4 χτύπησέ το δυνατά αρκετές φορές και μετά κούνησε το μπουκαλάκι όσο αντέχεις.. Επίσης την "κουταλιά" με τη σκόνη κοφτή, όχι να πέφτει από παντού.

Εάν το τεστ δεν έχει πρόβλημα, σε συνδυασμό και με τις υπόλοιπες τιμές, μάλλον δεν είναι στρωμένο το φίλτρο σου.. Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού αύριο και δεν θα ρίξω τροφή. Πάντα με αντιχλώριο. Θα ρίξω και βακτήρια μετά! Απλά δεν ξέρω αν και πόσο θα προχωρήσει το στρώσιμο έτσι. Δεν έχω κάποιον εδώ να ασχολείται με ενυδρεία να του δώσω τον πλέκο. και είναι κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα βακτήρια, επειδή και εγώ μόνο αυτά χρησιμοποιώ από την αρχή, η δόση είναι 10ml (1 καπάκι γεμάτο) ανά 25 λίτρα νερού. Οπότε υπολόγισε πόσα χρειάζεσαι... ;)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ατακτούλη το ενυδρείο έχει 2 μέρες που στήθηκε. μαλλον έχεις δίκιο και το φίλτρο δεν είναι στρωμένο... το θέμα έιναι με το ψάρι μέσα τι μπορώ να κάνω? Οι απόψεις διίστανται! ¨Αλλος λέει γίνεται στρώσιμο και με ψάρια! Άλλος να κάνω αλλαγες νερού άλλος όχι! Υπομονή έχω αρκετή! Γνώσεις δεν έχω! απλά δεν υπάρχει μια γενική άποψη που να πω ότι έτσι γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα οταν ειμαστε στο σταδιο του στρωσιματος ΔΕΝ κανουμε αλλαγες νερου! οπως επισης αποφευγουμε να στρωνουμε ενυδρειο με ψαρι μεσα! για να μπει ψαρι απο την 1η μερα θελει προϋποθέσεις!

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δωσεις εστω για λιγο καιρο το ψαρι σου καπου, μεχρι να στρωσεις το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Στάθη. Καλό είναι να βγει το καημένο το ψαράκι από μέσα γιατί θα ταλαιπωρηθεί. Ίσως εξωτερικά να μην είναι εμφανής η ταλαιπωρία του, αλλά εσωτερικά θα καίγεται και είναι κρίμα. Εγώ στο στρώσιμο έριχνα βακτήρια για τις πρώτες 10 μέρες κάθε μέρα τη μισή δόση (δηλαδή 1 καπάκι ανά 50lt) σύμφωνα με υποδείξεις του πετσοπα και τροφή έριχνα μέρα παρά μέρα. Στις 3 εβδομάδες μετρούσα 0 αμμωνία+νιτρώδη και περίπου 15 νιτρικά.

Αν υπάρχει συσκευασία των 500ml στο πετ που αγοράζεις πάρε αυτή, συμφέρει πολύ πολύ σε σχέση με τις μικρότερες.

Επίσης, όπως γράφει και ο Στάθης δεν κάνεις καμία αλλαγή νερού! Όταν καταφέρεις να μετρήσεις νιτρικά και έχεις μηδέν αμμωνία και νιτρώδη, κάνε μια μεγάλη αλλαγή (50%), βάλε ξανά την κανονική όση βακτηρίων και μετά από 4-6 ώρες βάζεις και ψαράκια. Τι σκέφτεσαι να βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κανε ενα κοπο να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου.το τεστ της σερα νο3 σωστα σου δειχνει 0 γιατι δεν εχει γινει ο κυκλος του αζωτου.θα μηδενισει το nh3/nh4 μετα το no2 και μετα το no3 θα σου διχνει τιμη.κατα την περιοδο του στρωσιματος δεν αλαζουμε νερο.τωρα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ριχνεις λιγο τροφη να βαλεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου π.χ. σιποραξ η substrat pro.αν μπορεις ζητησε μπολι απο κανενα χομπιστα.υπαρχουν σκευασματα που γραφουν οτι μπορεις να βαλεις ψαρι σε 24 ωρες.

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα κάνω αλλαγή αν είναι! Θα ρίχνω βακτήρια μισή δόση και μέρα παρα μέρα τροφή! Σκέφτομαι να βάλω γκαπυ σαν αρχάριος! Βέβαια θα ήθελα κανένα "εύκολο" ψαράκι που να γίνεται λιγάκι μεγαλύτερο σε μέγεθος καθώς διάβασα ότι τα γκαπυ είναι μια σταλιά.

Link to comment
Share on other sites

αν ψαξεις στην κατηγορια "ζωοτοκα" φιλε μου θα βρεις και μεγαλυτερα σε μαγεθος! επισης μην νομιζεις οτι επειδη λενε πως ειναι για αρχαριους σε εμποδιζουν απ΄το να κανεις ενα μαματο ενυδρειο!!!! πολυ λιγα ψαρια εχουν τοση κινηση, χρωματα και γεννες σε λιγα λιτρα!! νομιζω οτι τα ζωοτοκα θα σε ανταμείψουν! απο την αλλη βεβαια στρωσε πρωτα το ενυδρειο σου και μπορεις να ψαξεις σε ολα τα θεματικα του φορουμ να παρεις ιδεες και να δεις διαφορα ψαρια που μπορει να σαρεσουν γιατι κανενα ψαρι δεν ειναι δυσκολο αν ξερουμε τις αναγκες του! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες φιλε μου στο φορουμ μας!:)

Υπαρχει καποιος εκει που να εχει ενυδρειο και να μπορει να σου δωσει μπολι?

Το μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο στρωμενο φιλτρο το οποιο θα βαλεις μεσα στο δικο σου φιλτρο και θα ενισχυσεις την βιολογια σου.

Αν οχι,προτεινω να πας το ψαρακι σου σε ενα πετ σοπ και να το δωσεις η να το χαρισεις-πουλησεις σε καποιον χομπιστα ωστε να στρωσεις το ενυδρειο σου χωρις αγχος και να διαλεξεις και τα σωστα ψαρακια για τα λιτρα σου.

Να μας ενημερωνεις για τις μετρησεις σου,παρε και τεστ για νο2,για να σου λεμε τις επομενες κινησεις που πρεπει να κανεις.

Μολις λυσεις το θεμα με το στρωσιμο θα συζητησουμε για την ψαροσθνθεση αλλα και την διακοσμιση του ενυδρειου σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε Στάθη! Ας στρώσει πρώτα το ενυδρείο και μετά θα διαβάσω εντατικά για ψαράκια! Πάντως κλίνω περισσότερο σε ζωοτόκα! Θα φυτέψω και μερικές ανούμπιες και μικροσόρουμ (που δεν απαιτούν υπόστρωμα και κάνουν καλό στο στρώσιμο) και ένα άλλο φυτό που μένει στην επιφάνεια για τα μωρά γκάπυ (δεν θυμάμαι το όνομα) και θα κάνω τις μετρήσεις μου για όσο χρειαστεί! Απλά δεν ξέρω κατα πόσο τα πετ σοπ της θεσ/νίκης έχουν όλα αυτά τα ψαράκια που αναφέρονται στο φόρουμ! Τέλος παρατήρησα πολύ "τσουχτερές" τιμές στα φυτά! ανούμπια 7 ευρω μικροσόρουμ 20!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...