Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


Χρήστος

Recommended Posts

Μερικές φορές διαβάζω κάποια ενδιαφέρων θέματα που θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας. Έτσι αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα με σκοπό να γράφουμε εδώ νέα γείρω από τον κόσμο του φυτεμένου ενυδρείου. Φασικά η ειδήσεις δεν είναι ανάγκη να είναι φρέσκες μπορεί να είναι και παλιές απλά να μην είναι ευρέως γνωστές οπότε για την πλειοψηφία θα είναι μια νέα είδηση.

Σε λίγο θα ποστάρω ένα θέμα.

ΥΓ
Ανάλογα θέματα θα μπορούσαν να υπάρξουν και στις άλλες κατηγορίες.
Μην περιμένετε όλα να τα ανοίγουν οι συντονιστές, το φόρουμ το φτιάχνουμε εμείς τα μέλη που είμαστε η συντριπτική πλειοψηφία. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

daily-plant.jpg

Σήμερα θα αναφερθώ για το αμφιλεγόμενο mini palm moos στα ελληνικά μίνι φοίνικας.

Ένα σπάνιο και συνάμα δύσκολο φυτό και σπάνει θα το δούμε να πουλιέται ενώ η πληροφορίες για αυτό το φυτό δεν είναι και πολλές.

Η ονομασία του είναι Climacium sp.

Αυτοί που το πουλούν λένε ότι αντέχει σε:

Ph: 6,2-7,2

Θερμοκρασία: 15-26

GH: 2-15

Φωτισμός: Από σκιερό έως υψηλό

Πολλαπλασιάζεται με δρομείς και παραμένει κοντό, ποσό δεν ξέρω, αλλά πουλιέται συνήθως γύρο στα 4 εκατοστά.

Θεωρείτε πολύ δύσκολο φυτό χωρίς να διευκρινίζεται γιατί και σε ποιον τομέα υφίσταται η δυσκολία του.

Η εμπειρία από χομπιστες γύρο από αυτό το φυτό είναι σχεδόν ανύπαρκτη.

Και τώρα έρχομαι να εξηγήσω γιατί είναι αμφιλεγόμενο.

Μετά από ψάξιμο θα δούμε ότι το φυτό αυτό έχει μεγάλες ομοιότητες με το Climacium dendroides, ένας βρύς που ζει και βασιλεύει στα υγρά δάση και στα έλη της κεντρικής Ευρώπης. Μάλιστα σε κάποια σημεία στης όχθες των ελών το χειμώνα καλύπτετε τελείως με νερό ενώ το καλοκαίρι αναπτύσσετε εκτός νερού.

Δεν ξέρουμε 100% αν είναι το ίδιο φυτό αλλά η υποψίες είναι μεγάλες . από τα λίγα που βρήκα κάποιοι ισχυρίζονται ότι το φυτό δεν μπορεί να ζήση για πάντα κάτω από το νερό και για αυτό χαλνάει και θεωρείτε δύσκολο.

Όποιος βρεθεί στην κεντρική Ευρώπη ας το ψάξει και ας πειραματιστεί, αλλιώς καλό ψάξιμο στο διαδίκτυο.

Όπως και να έχει είναι ένα όμορφος βρυς και δίνει άλλη νότο στα μίνι ενυδρεία.

Ακλουθούν φωτογραφίες

185_207.jpg

6824_5681.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία είδηση για σήμερα αύριο πάλι.

Ξέρεται τη δήλωσε ο Takashi Amano σε Workshop 2012;;;

Στο Ανόβερο λοιπόν δήλωσε ότι για να στήσει ένα ενυδρείο πληρώνεται με 10.000 το μέτρο!!!

Εννοείτε δεν το σχολιάζω.

Μεταξύ των άλλων δήλωσε ότι φωτίζει το ενυδρείο του για 4 ώρες την ημέρα και χρησιμοποιεί λάμπες HQI !!!

Εκτός αυτού τα ζουμιά που βάζει μέσα και νεκρά να ήταν τα φυτά θα ζωντάνευαν.

Τέλος ένα καλό κολπάκι που χρησιμοποιεί για να βγάλει όμορφες φωτογραφίες με καλό κυματισμό στην ν επιφάνεια χρησιμοποιεί πιστολλάκι για μαλλιά

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα φιλε Χρηστο!

Για τον μισθο του Αμανο δεν θα το σχολειασω γιατι εκτος απο αυτον σκεψου ποσα βγαζει ακομα απο τα προιοντα που πουλαει και μιλαμε οτι στην Αμερικη ειδικα ολοι Αμανο ψωνιζουν,απο ενυδρεια μεχρι γυαλινους διαχυτηρες co2.

Το φυτο που εβαλες πιο πανω δεν το εχω ξαναδει και μπορω να πω οτι φαινεται ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες Χρηστο και ανοιξες το θεμα.........Οσο για το φυτακι, ενδιαφερων ιδικα για Aquascapers, αλλα εδω στο ελλαδα λιγο δυσκολο να το βρουμε σιγουρα.

Οσο για τον Αμανο, καπου με χαλαει λιγο η εικονα του μια που το παιζει κατα την αποψη μου πολυ Ντιβα και το μονο που βλεπει ειναι δολλαρια χανοντας την ποιητικη ομορφια του χομπυ μας.

Δεν αμφιβαλω οτι ειναι μαστερ αλλα ειναι και πολυ εβραιος.......... :bigemo_harabe_net-75:

Προτιμω μια ποιο Bleher κατασταση εαν ηταν στη μοιρα μου να ακολουθησω το χομπυ μας σε αυτο τον δρομο, αλλα με εμφαση πανω στα φυτα περισσοτερο............

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ράστα το που θα βρούμε το φυτό είναι άλλο θέμα εγώ το αναφέρω σαν είδηση.

Ρικαρδε και εμένα με αρέσουν τα ατημέλητα ενυδρεία όχι τα πολύ στημένα θέλω να βλέπω ότι έβαλε το χέρι της η φύση και λιγότερο ο Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

daily-plant.jpg

Ξέρεται ότι την Hemianthus callitrichoides cuba μπωρείτε να την φυτέψετε και σε λάβα!

Επειδή η λαβα είναι πορώδες μπορεί το φυτό με το λεπτό του ρίζωμα να ιστορήσει στις τρύπες της λάβας.

Βέβαια θέλει λίγο τέχνη και συνήθως τη προκαλλιεργούμε εκτός νερού αλλά δεν είναι λίγοι και αυτοί που κατάφεραν να την κάνουν να πιάσει εντός του νερού.

Καλές δοκιμές.

626_0.jpg4556083.jpg

file_54_10.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον αυτο με την cuba αλλα το θεμα ειναι να μπορεσεισ να την κρατησεις και μετα μεσα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάσει μια φορά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί να μην κρατηθεί;

Δες στην αριστερή μεριά του βράχου

dsc01851edit.jpg

ή αυτο

DSC_0091AA-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες φωτογραφιες!

Ενοουσα αν θα μπορεσεις να την κρατησεις ζωντανη μεσα στο ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν τρέλα και θέλουν να ασχοληθούν όχι με δύσκολα αλλά με πολύ δύσκολα φυτά τότε ας πάρουν κάποια από αυτά.

ΥΓ. μη με ρωτάτε που θα τα βρείτε.

Eriocaulon sp. 'Mato Grosso'

373_Mato_Grosso_Eriocaulon_sp_Mato_Grosso.e.jpg

Ludwigia inclinata var. verticillata 'Pantanal'

3746997060_9da2ef80da_o.jpg

Nesaea sp. 'Red Leaved'

NESAEA-SP.-RED-LEAVED.jpg

Ranunculus limosella

78A.jpg

Syngonanthus cf. Inundatus

imageurl_2_item205.jpg

Syngonanthus macrocaulon

imageurl_3_item204.jpg

Tonina fluviatilis

tonina-fluviatilis_popup_l.jpg

Tonina sp. 'Belem'

ToninaBelem.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και σήμερα έχω κάποια παλιά νέα :)

Όσοι έχετε τρέλα με σπάνια φυτά και σας αρέσει το ψάξιμο να τα βρείτε έχω κάτι να σας προτείνω.

Echinodorus tunicatus, τον γνωρίζουμε εδώ και 100 χρόνια αλλά στην Ευρώπη ήρθε το 2003.

E.tunicatus.jpg

Είναι ένας εχινοδορος μέτριας δυσκολίας αλλά έχει μια ιδιαιτερότητα πολλαπλασιάζεται υπερβολικά αργά και μόνο με σπόρους κάτι που τον κάνει δυσεύρετο. Έως τώρα η εταιρίες δεν τον έχουν στον κατάλογο τους γιατί προφανώς δεν συμφέρει οικονομικά παρόλο που τον έχουν πολλαπλασιάσει με vitro-Kultur.

Αυτήν την στιγμή το φυτό καλλιεργείτε μόνο από χομπιστες και ανταλλάσει χέρια μέσο αυτόν για αυτό θεωρείτε από τα σπάνια ενυδρειακά φυτά.

Έχει μεγάλες ομοιότητες με άλλους εχινόδορους ιδιαίτερα με τον Echinodorus horizontalis που για να τους ξεχωρίσουμε 100% θα πρέπει να περιμένουμε να ανθήσει το φυτό από όπου μετά η διαφορά είναι εμφανείς στα άνθη και στο ότι δεν δημιουργεί νέα φυτά στο στέλεχος όπως οι άλλοι εχινοδοροι.

Λόγο της μεγάλης ομοιότητα του με τον horizontalis πολύ πέφτουν θύμα απατεώνων νομίζοντας ότι έχουν στην κατοχή τους έναν tunicatus .

Όποιος το βρει ας σφυρίξει προς τα εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που δεν ασχοληθηκες με τα αλατια χρηστο..και κριμα για μενα που δεν ασχολουμαι πλεον με το φυτεμενο.οι γνωσεις και η αγαπη σπυ για το αντικειμενο ειναι μοναδικες καλε μου φιλε.συνεχισε να μας δινεις πληροφοριες.μας βελτιωνεις ολους μας.

Δεν το στελνω απο tapaltak

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για κάθε ένα ποστ σε αυτό το θέμα! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και φυσικά πολύ όμορφα αυτά τα σπάνια φυτακια. Μακάρι να μπορέσουμε να βρούμε κάποια Απο αυτά. Προσωπικά θα κάνω εκτενή αναζήτηση στο νετ μήπως και καταφέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

daily-plant.jpg

***ANUBIAS NEWS***

Πολλοί θα γνωρίζεται την Anubias Barterii nana ως την ποιο μικρή ανουμπια, αν ναι τότε είστε λάθος.

Η μικρότερη ανούμπια είναι η Anubia Barterii nana var petite ή αλλιος bonsai, ή mini δεν ξεπερνά τα 4-5 εκατοστά σε ύψος και αναπτύσσετε με ακόμη ποιο πυκνό φύλλωμα από την συνηθισμένη nana, δεν ξέρω για στην Ελλάδα αλλά στο εξωτερικό την βρίσκουμε σχετικά εύκολα, καλό θα ήταν να την δούμε και στην ελλαδίτσα μας.

Τα νέα όμως δεν είναι αυτά αλλά τα παρακάτω.

Αν τα 5 εκατοστά σας είναι πολλά για Anubia ε τότε ψάξτε για μια ακόμη ποιο μικρή ανουμπια που φτάνει μόλις τα 1-2 εκατοστά (τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται ο πολωτής) την ανουμπια αυτή την πουλά κάτω από το όνομα Anubias barteri var. nana Dwarf, από όσο ξέρουμε όμως Dwarf Anubias ονομάζουν την κοινή nana. !!!

Τρία πράγματα παίζουν

1. Η ο τύπος μας δουλεύει

2. Η έκανε λάθος στο όνομα του φυτού

3. Η είναι κάποια σπεσιαλ έκδοση της nana που γεννήθηκε σε κάποιο εργαστήριο.

Την πουλά στην τιμή των 9.99 ευροπουλα και διευκρινίζει ότι δεν πρόκειται για την petit.

Τη να πω ίσος κάπου αλλού να την πουλούν κάτω από διαφορετικό όνομα.

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτά που γράφει στο προφίλ του φυτού, για να το διαπιστώσουμε πρέπει να αγοράσουμε το φυτό. Το περίεργο είναι ότι δεν βρήκα κάποια άλλοι πληροφορία ώστε να έχω μια ποιο ολοκληρωμένη άποψη παρόλο που γκοκλαρα για μια 1+ (τόσο υπομονή είχα).

Όσοι μένουν Γερμανία και ενδιαφέρονται ας κάνουν την θυσία να την πάρουν και να μας διαφωτίσουν και εμάς.

Η σελίδα είναι η παρακάτω.

http://www.wasserpfl...3acc60cd2337a8d

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη ανουμπια που λες την ξερω και την εχω δει,οχι μπροστα μου αλλα σε ξενο φορουμ,συνηθος την χρησιμοποιουν για να κανουν μικρα θαμνακια λογο του χαμηλου της υψους.Τωρα για την αλλη δεν ξερω τι γινεται και πρωτη φορα την ακουω. :)

Link to comment
Share on other sites

daily-plant.jpg

Bucephalandra

Οι οικογένεια αυτή έχει πανέμορφα φυτά με σκληρά φύλα τα οποία έχουν ιδιαίτερα χρώματα, αποχρώσεις, σχήματα με όμορφες ραβδώσεις, και η υφή του φύλου διαφέρει από τα άλλα φυτά είναι κάτι το διαφορετικό.

Η ιδιαιτερότητα των φυτών αυτών είναι ότι κάνει για όλες της χρήσεις, μπορούν να φυτευτούν κανονικά αλλά μπορεί να μεγαλώσει και να αναπτυχτεί πάνω σε πέτρες και σε ξύλα. Έχει τρομερά γερό ρίζωμα που πιάνει ακόμη και στην ποιο λεία πέτρα.

Απολαύστε της παρακάτω φωτογραφίες, αρχίζοντας από απλές τραβηγμένες φωτογραφίες από χομπιστες έως άκρος ενδιαφέρουσες επαγγελματικές.

Aν δείτε της φωτογραφίες σίγουρα θα θέλατε να αποκτήσετε και εσείς μια Bucephalandra :)

bucephal4.jpg

24332879.jpg

5475781301_21203bcff5.jpgDSC01176.JPG77d6a3345ae3dcfe.jpg66cbfb0309673c2d.jpg1557610d25e36e2b.jpgbcfe816e0ff8154b.jpg97bb426be1b7408e.jpg5720915f31e00bb2.jpgd5c6b93ede977dad.jpgf8c1b9af988186c5.jpga90014ed3d04e0b8.jpg8f53ecda80937dbe.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερο φυτακι αυτο Χρηστο!Μπορουμε να το βρουμε?

ΥΓ Καθε πρωι που μπαινω στο φορουμ,εχεις βαλει και κατι νεο στο θεμα,σαν να διαβαζω εφημεριδα φυτεμενου ειναι!:)

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο φυτακι αυτο Χρηστο!Μπορουμε να το βρουμε?

Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν μπορούμε να τα βρούμε πάντως στο εξωτερικό υπάρχουν και μπορείς να παραγγείλεις.

Αλλά το φυτό από την φύση του είναι ακριβό γείρω στα 10 ευρώ το ένα 2-3 να πάρεις πάει το 30αρι συν κανένα 20αρικο τα μεταφορικά πάει το 50αρι. Στην κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα λίγο δύσκολα να διαθέσουμε τόσα χρήματα, μένει η ελπίδα να τα φέρει κάποιος έλληνας. Πάντως σαν δήγμα στέλνω ένα γερμανόφωνο λινκ

http://www.wasserpflanzen-freunde.de/catalog/bucephalandra-motleyana-bukit-kelamsintang-p-1306.html?osCsid=eb550e05c7e750c129c0197f9b838249

ΥΓ Καθε πρωι που μπαινω στο φορουμ,εχεις βαλει και κατι νεο στο θεμα,σαν να διαβαζω εφημεριδα φυτεμενου ειναι! :)

Κάπως έτσι το σκέφτηκα έχω πολλά θέματα καβατσα και κάθε μέρα θα ανεβάζω και ένα, έως ότου δεν θα έχω κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος χομπιστας να το φερει απ εξω,να το βαλει στο ενυδρειο του και μετα να το μοιρασει σε αλλους,ετσι καποια στιγμη το φυτο θα ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα απο χερια χομπιστων.

Ενας ωραιος τιτλος για το θεμα σου θα ηταν: Η εφημεριδα του φυτεμενου. :P

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος χομπιστας να το φερει απ εξω,να το βαλει στο ενυδρειο του και μετα να το μοιρασει σε αλλους,ετσι καποια στιγμη το φυτο θα ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα απο χερια χομπιστων.

και αυτό δύσκολο γιατί μεγαλώνουν ακόμη ποιο αργά από ότι η ανουμπιες. Μέχρι να μας μοιράσει εγώ θα βλέπω την Bucephalandra από κάτω εσύ μπορεί να την προλάβεις με κανένα μπαστούνι στο χέρι. :P

Ενας ωραιος τιτλος για το θεμα σου θα ηταν: Η εφημεριδα του φυτεμενου. :P

Δεν έχω πρόβλημα αν κρίνετε ότι πρέπει να αλλάξει :)

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχαχαχ!Αν μεγαλωνει τοσο αργα την κατσαμε την βαρκα.

Οσο για τον τιτλο εγω μια ιδεα ειπα,δικο σου ειναι το θεμα φιλε μου Χρηστο.:)

Link to comment
Share on other sites

daily-plant.jpg

Elatine hydropiper

Ένα δικό μας φυτό.

Είναι ένα από τα μικρότερα φυτά ενυδρείου με ύχος 3-5 εκ. Μόλις το 2010 η εταιρεία ανουμπιας έφερε στην αγορά το συγκεκριμένο φυτό το οποίο είναι ένα καθαρόαιμο ευρωπαϊκό φυτό.

Στην Κεντρική και βόρεια Ευρώπη ευδοκιμεί ή Elatine hydropiper ενώ στην μεσόγειο επικρατή η Elatine macropoda και ή Elatine gussonei η τελευταία έχει δοκιμαστή και μεγαλώνει μια χαρά στα ενυδρεία και μάλλον στο μέλλον θα τα συναντήσουμε αυτά τα φυτά ποιο συχνά.

Η ιδιαιτερότητες της είναι ότι είναι ποιο εύκολο στην συντήρηση από την κουβα και την γκλοσο και για αυτό κάνει και για χομπιστες που έχουν μικρή εμπειρία και θα ήθελαν ένα όμορφο γρασιδάκι.

29a_Aquarium.jpg

elatineh2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...