Jump to content

Μπλε Κηλιδες


Recommended Posts

καλησπερα.σε καποια σημεια του βραχου εχουν δημιουργηθει μπλε γκρι κηλιδες(ο βραχος στα σημεια αυτα μοιαζει σαν τυρι ροκφορ).το περιγραφω μιας και οι φωτο δεν αποτυπωνουν το πραγματικο χρωμα.τι μπορει να ειναι αυτο?

dscn2589ln.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2590x.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2591y.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με απασχολούσαν τόσο οι μπλε κηλίδες που πιθανότατα να είναι ένα είδος σπόγγου όσο οι απτασίες που θα σου δημιουργούν πρόβλημα.

Κάνε κάτι άμεσα ή με κάποιον θηρευτή ή επιθετική δια χειρός αφαίρεση με χημικά σκευάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με απασχολούσαν τόσο οι μπλε κηλίδες που πιθανότατα να είναι ένα είδος σπόγγου όσο οι απτασίες που θα σου δημιουργούν πρόβλημα.

Κάνε κάτι άμεσα ή με κάποιον θηρευτή ή επιθετική δια χειρός αφαίρεση με χημικά σκευάσματα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οι αιπταζιες δυστυχως εχουν εξαπλωθει παντου ενω καποια στιγμη ειχε καθαρισει εντελως το ενυδρειο με την συνδρομη ενος chelmon το οποιο απεβιωσε μιας και δεν ετρωγε ουτε την κατεψυγμενη τροφη.με ενεση εκτος απο καποιες μεγαλες οι υπολοιπες ειναι μικρες και παντου και θα ειναι πολυ δυσκολο να τους ριξω.ειμαι σε αναζητηση πεταλουδας αλλα ακομα δεν εχω βρει σε καποιο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστα ειπαμε βα γεμισει ζωη το ενυδρειο,αλλα το παρακανες...δες στα καταστηματα(εχει και τηλεφωνα)γιατι παρατηρισα πολλα να εχουν νεες παραλαβες και ισως εχουν αυτο που ψαχνεις(αυτη η πεταλουδα ειναι το filefish??)

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωστα ειπαμε βα γεμισει ζωη το ενυδρειο,αλλα το παρακανες...δες στα καταστηματα(εχει και τηλεφωνα)γιατι παρατηρισα πολλα να εχουν νεες παραλαβες και ισως εχουν αυτο που ψαχνεις(αυτη η πεταλουδα ειναι το filefish??)

Chelmon Rostratus.

Chelmon_rostratus_Luc_Viatour.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε ειναι το ψαρι που εδειξε ο Στρατος το οποιο εκτος απο χρησιμο για αυτα τα παρασιτα ειναι και πολυ ομορφο αλλα δυσκολο να το διατηρησεις σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ειναι πανεμορφο ψαρακι,καπου ειχα διαβαση οτι για να το συντηρισεις σε ενυδρειο,καλο ειναι να το εχεις απο μικρο ωστε να μαθει αλλιως αστα...χχμμμ ριξε παντως μια ματια στις κατηγοριες με τα καταστηματα μηπως μπορει κανεις μεχρι και να στο στειλη,ξερω και εγω τι να πω....καμια γαριδα δεν παιζει;;;(εχω φετιχ με τις γαριδες,αυτες παλι οχι μαζι μου :-Ρ....χορατο

να ευθημουμε)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν γαριδες που τις τρωνε αλλα ειναι δυσευρετες και χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα τις φανε.

http://www.liveaquar...8505-shrimp.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πριν λιγο βουτηξε στο ενυδρειο ενα chelmon το οποιο βρεθηκε με την συνδρομη του Στρατου τον οποιο ευχαριστω και δημοσια(απο οτι εχω καταλαβει μεσα απο το φορουμ μιας και δεν τον γνωριζω προσωπικα αν και δεν του αρεσουν τα πολλα ευχαριστω και τα λοιπα <<σαλια>> καποια πραγματα πρεπει να λεγονται).ειχα ενα θεμα μην του την πεσει ο λευκοστερνος αλλα εκτος απο μερικα στραβοκοιταγματα φαιρεται σαν gentleman και δεν ασχολειται συνεχιζοντας να βοσκει απο το βραχο.η συγκεκριμενη πεταλουδα τρωει και κατεψυγμενη μιας και ο πωλητης την ταισε μπροστα μου ελπιζοντας οτι θα μπορεσω να τη διατηρησω στο ενυδρειο μου και ηδη τσιμπαει απο το βραχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να σου πάει καλά Κωστή, είναι από τα ψάρια που θα βάλω μελλοντικά, το γουστάρω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βοηθησα φιλαρακι.:)

Σου ευχομαι να κανει τη δουλεια της και να την εχεις για πολυ πολυ καιρο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να σου πάει καλά Κωστή, είναι από τα ψάρια που θα βάλω μελλοντικά, το γουστάρω πολύ...

να σαι καλα Στελιο.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βοηθησα φιλαρακι. :)

Σου ευχομαι να κανει τη δουλεια της και να την εχεις για πολυ πολυ καιρο :)

να σαι καλα Στρατο. :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και μια μερα θα ξυπνησεις και θα ληπει..χιχιχιιιιι θα στο κλεψω!!!!!!!!!βαλε μια φωτο μολις ξεψαρωση λιγο να το δουμε και εμεις(να ξερω πιο ειναι βασικα μην παρω κανα αλλο!!!!!:-Ρ )...εισαι αρχοντας εσυ ρε,ευχωμε να γιμει τεραστιο και να τις φαει ολες της απταισιες και τα μαμουνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε αφου σου αρεσει οταν μετα το pico φτιαξεις πιο μεγαλο θα σου παρω μια δωρο :P .ας με απαλλαξει απο τα παρασιτα και ας μην γινει και πολυ μεγαλο.

θα τραβηξω αυριο και καμια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρεεε...σιγα...θα ριξω μεσα 2-3 κανονικες...πρεπει να ερθει η ανοιξη πρωτα!!!για αυριο που σου ειχα πει,ειμαι ελευθεροα απ τις 18:30 περιπου και μετα,αλλιγς τεταρτη η οποτε θελεις τεσπα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...