Jump to content

Ανεμώνη Τρώει Blue Tang;


vangelis

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Αγόρασα δύο μικρά blue tang kai mia ανεμώνη bubble με σκούρο μωβ χρώμα και πράσσινες άκρες. Από χθες που έριξα τα blue tang και την ανεμώνη μέσα, είχα κλειστά τα φώτα για να μην στρεσαριστούν. Σήμερα που άνοιξαν το ένα blue tang έχει εξαφανιστεί. Υπάρχει περίπτωση να το έφαγε η ανεμώνη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει συμβει και αυτο.Περιμενε το λιγο ομως, γιατι εχω την εντυπωση πως ειναι κριμενο καπου αναμεσα στα βραχια

Link to comment
Share on other sites

σε 80 λιτρα εβαλες τετοιο θηριο ανεμωνη...???

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο φιλε μου και τι φως εχει?

Link to comment
Share on other sites

120 lt είναι... έχω αλλάξει ενυδρείο. Έχω ψάξει τα βράχια γύρω γύρω και δεν βλέπω τίποτα... Ακόμη και μέσα στα μηχανήματα κοίταξα...

Link to comment
Share on other sites

120 lt είναι... έχω αλλάξει ενυδρείο. Έχω ψάξει τα βράχια γύρω γύρω και δεν βλέπω τίποτα... Ακόμη και μέσα στα μηχανήματα κοίταξα...

Οταν κρυβονται αυτα, απλα δεν τα βλεπεις.Καρφωνονται μεσα σε οποια τρυπα χωρανε.Περιμενε και θα σκασει μυτη

Link to comment
Share on other sites

Και 120 λιτ και 2 blue!!!!!!

Τα πήρες 2 μαζι για να σου κάτσει τουλάχιστον το ένα;

Αν είναι και tiny μπορεί να είναι οπουδήποτε. Απο αντλία, σκιμμερ, μεσα στα βραχια η σε κάποιου την κοιλιά.

Η ανεμονη μπορεί να φάει ένα ψαράκι αν δεν είναι καλά (το ψαράκι) και το πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Το αδερφάκι του όμως κολυμπάει αμέριμνο σαν να μην τρέχει τίποτα... Φοβάμαι μήπως έχουν βγάλει ich. Ένας Acanthurus Leucosternus που πήρα μαζί έβγαλε σήμερα το απόγευμα κάτι άσπρα σημαδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Το αδερφάκι του όμως κολυμπάει αμέριμνο σαν να μην τρέχει τίποτα... Φοβάμαι μήπως έχουν βγάλει ich. Ένας Acanthurus Leucosternus που πήρα μαζί έβγαλε σήμερα το απόγευμα κάτι άσπρα σημαδάκια...

Και Acanthurus Leucosternus?Κακους συμβουλατορες εχεις μαλλον.Μην μου πεις πως τρεχει και κανενα μηνα το ενυδρειο γιατι ειδη τρελαθηκα

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβουλες για τα ψαρια και την ανεμωνη ηταν απο καταστημα φιλε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα κυνήγησε κανένας shoal.

Τι αλλα ζωντανά έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

....ενα -ενα βγαινουν.......μηπως ξεχασες και τις σμερνες....?

Link to comment
Share on other sites

Όχι τρέχει ένα χρόνο τώρα. Τα blue tang που πήρα είναι μικρά. 2,5 εκατοστά μήκος. Η ανεμώνη δεν είναι τόσο μεγάλη όσο φαίνεται στη φωτογραφία. Είναι 5-8 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον πιασαμε απ τη μουρη τον ανθρωπο :)

Ας τον αφησουμε να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα goby, μια σαλιάρα, και δύο percula. Ακούω και τακ τακ ένα χρόνο τώρα τις νύχτες. Έψαχνα να βρώ κάμια μάντις αλλά δεν έχω βρει ποτέ. Έπίσης έχω και δυό λαθρεπιβάτες καβούρια κρυμμένα στο βράχο. Έχουν δαγκάνες κουτάλια. Επίσης ένα σαλιγκαράκι λαθρεπιβάτης και μια αστερίνα που γέννησε και εξαφανίστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μετά από δυο μέρες έκανε την εμφανισή του ξανά το blue tang. :) Πήγα και αγόρασα όζον και το έβαλα για να μην έχω προβλήματα από δω και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μετά από δυο μέρες έκανε την εμφανισή του ξανά το blue tang. :) Πήγα και αγόρασα όζον και το έβαλα για να μην έχω προβλήματα από δω και πέρα...

Οζον;Τι δουλεια εχει τωρα αυτο;

Controler για να το δουλεψεις εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Oζον?.....Παρτο απο την αρχη το πραγμα, γιατι κατι μου λεει πως εχεις πολλα κενα και θα κοπεις στην εξεταστικη :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Πως και αποφάσισες να βάλεις όζον? έχεις ενημερωθεί περί τίνος πρόκειται?

Αν δεν προσέξεις και δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό είναι πολύ επικίνδυνο.

Δες εδώ http://www.aquazone....ED&fromsearch=1 και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78197&hl=ozone&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

μηπως ηθελες να πεις.....ουζον...?

γιατι αν οντως εβαλες οζον.............οτι σου ειπανε τα παιδια παραπανω...επικινδυνα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπλεξεις με το οζον. Θελει μετρησεις και αισθητηρες για να δουλεψει χωρις κινδυνο και το ενυδρειο αλλα και οι ανθρωποι που θα ειναι γυρο απο αυτο. Επειδη φανταζομαι αγχοθηκες λογο του ικ , αν θες να βαλεις κατι αντι του οζον (και αυτο για να κοιμασαι τα βραδια ησυχος οτι κατι εβαλες το οποιο να σκοτωνει παθογονα) βαλε μια λαμπα UV. Αλλα και παλι αν θες την προσωπικη μου γνωμη μην βαλεις ουτε UV ουτε οζον. Εγω σκεψου εχω ικ και ισως και κανα αλλο παρασιτο πανω στο Blue tang μου (το οποιο ειναι και το αγαπημενο μου ψαρι) και εχω την UV και στεκετε στην ακρη. Η UV και πιθανον το οζον θα σου σκοτωσει και οφελειμους οργανισμους που ζουν στο ενυδρειο οπως νυμφες(μωρακια) απο κοπιποδα, βακτηρια που βοηθουν στο βιολογικο σου φιλτρο και αλλους οργανισμους που δεν τους γνωριζουμε.

Για να σου σου φυγει η εμονη του ικ υπαρχει και το microlift Herbtana + σκορδοζουμο για να ενισχυσεις το ανοσοποιητικο των ψαριων. UV + οζον δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση εκτος αν ειχα κατι το πολυ σοβαρο θα εβαζα μονο UV και αυτο με κρυα καρδια γιατι θα δουλευε εις βαρος ωφελημων οργανισμων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...