Jump to content

Ανεμώνη Τρώει Blue Tang;


vangelis

Recommended Posts

Από ότι έχω διαβάσει στο ίντερνετ όσοι βάζουν controler τον βγάζουν αργότερα. Γενικώς ο controler δεν είναι real time λένε και δημιουργεί προβλήματα. To όζον το έβαλα για να προστατέψω το ενυδρείο μου στο μέλλον από το ich και άλλες αρώστειες. Δυστυχώς ο Λευκόστερνος μας άφησε χρόνους. Τα blue tang κολλήσανε κι αυτά ich αλλά τα βλέπω καλύτερα! Ελπίζω να τα καταφέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή διάβασες κάπου ότι καταργούν τον OPR κοντρόλερ και δουλεύουν το όζον χωρίς αυτόν ή καταργούν γενικά το όζον?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει στο ίντερνετ όσοι βάζουν controler τον βγάζουν αργότερα. Γενικώς ο controler δεν είναι real time λένε και δημιουργεί προβλήματα. To όζον το έβαλα για να προστατέψω το ενυδρείο μου στο μέλλον από το ich και άλλες αρώστειες. Δυστυχώς ο Λευκόστερνος μας άφησε χρόνους. Τα blue tang κολλήσανε κι αυτά ich αλλά τα βλέπω καλύτερα! Ελπίζω να τα καταφέρουν...

Bαζε σε καθημερινη βαση σκορδοζουμο στην τροφη....Αφησε την να μουλιαζει κανενα πενταλεπτο και ταιζε.Αν το νερο σου ειναι καλο απο τιμες θα τα γλυτωσεις τα ψαρακια σου.Το οζον σταματησε το γιατι με τις γνωσεις που εχεις πανω στο θεμα,μονο προβληματα θα δημιουργησεις στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

H ανεμωνη σου δε μου κανει για entecmaea.Πιο πολυ για καποια magnifica μου κανει.Να σου δωσω μια συμβουλη που βοηθαει πολυ ολους τους νεους κ τους παλιους χομπιστες.Οταν πας σε pet shop προσπαθησε στην πρωτη βολτα σου να μη κουβαλας λεφτα πανω σου...Οταν θα βλεπεις κατι που σε ενθουσιαζει κ θελεις να το αγορασεις γραψτο σε ενα μπλοκακι/χαρτακι.Πηγαινε μετα σπιτι κ κανε μια μικρο ερευνα σε καποιο μαγαζι στο διαδυκτιο που στελνει ζωντανα(ολα τα site που σεβονται τον εαυτο τους εχουν ενα μικρο προφιλ απο ολα τα ζωντανα).Π.χ. το live aquaria η το aquatic connection.Δες τι αναγκες εχει το ζωντανο που θελεις κ μετα αγορασε ΑΝ μπορεις να το κρατησεις.Οσο για το ick...το οζον,ο χαλκος κ η UV θα μειωσουν τον πλυθησμο του παρασιτου αλλα δεν θα το ξεφορτωθεις.Να ξερεις πως αν ενα ψαρι δεν ειχε ick στο μαγαζι κ εχει στο σπιτι σου ή ειχε λιγο στο μαγαζι κ στο σπιτι σου εγινε χειροτερα τοτε εχει προβλημα το ενυδρειο σου.Καλη συνεχεια φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φίλε τελικά το τακ τακ βρήκες τι είναι γιατί κ εγώ το ακουόντων στο δικό μου κ εχω φάει το τόπο αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...