Jump to content

Διαδικασία Κατασκευής Ενός Diy Co2 System


Noutsman

Recommended Posts

Καλησπέρα! Γράφω αυτό το "θέμα", γιατι σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να υπάρχει κάτι τέτοιο ώστε να βοηθησει τους χομπιστες να φτιάξουν γρηγορότερα και ευκολότερα ενα DIY CO2 System!

DIY CO2 System- διαδικασία κατασκευής:

Αρχικά, θα χρειαστούμε τα παρακάτω υλικά:

1. Ένα 2λιτρο μπουκάλι και ένα μπουκάλι 330ml

2. Σιλικόνη

3. Ψαλίδι

4. Σωληνάκι αεραντλίας (γύρω στο ένα μέτρο για καλό και για κακό)

5. Μια "βαλβίδα αντεπιστρωφής"

6. Ζάχαρη

7. Μαγιά

8. Ένα φλυτζάνι

9. Έναα κουτάλι

11. Σφυχτηράκια ή μονωτική ταινία

12. Όρεξη για δουλειά

Αρχικά, παίρνουμε τα μπουκάλια. Στο 2λιτρο, βάζουμε 3 φλυτζάνια ζάχαρης και 1/4 του κουταλιού μαγιά. Έπειτα, στο ίδιο μπουκάλι, βάζουμε και 3 δάχτυλα νερό. Στο μπουκάλι των 330ml γεμίζουμε νερό μέχρι την μέση περίπου. Στη συνέχεια εννώνουμε τα μπουκάλια όπως την παρακάτω φώτο με δύο σφυχτηράκια ή μονωτική ταινία

diyco21stpicture.png

Το "μίγμα" στο 2λιτρο μπουκαλι, ΔΕΝ το ανακατεύουμε και ΔΕΝ το κουνάμε. Έπειτα, κλείνουμε καλά τα μπουκάλια και κάνουμε μια τρύπα στο καπάκι του 2λιτρου και δύο τρύπες στο καπάκι του άλλου μπουκαλιού! Στο πρώτο μπουκάλι, περνάμε το σωληνάκι απ'την τρύπα του καπακιού, και μεσα στο μπουκαλι θα εξέχει 2-3 cm (ΔΕΝ θα ακουμπάει στο μίγμα).Απο εκει, συνδέουμε το σωληνάκι με το αλλο μπουκαλι και η ακρη του θα ειναι μεσα στο νερο! Στην δευτερη τρυπα απ'το μικρο μπουκαλι περναμε κι αλλο ενα σωληνακι το οποίο θα είναι συνδεδεμένη η βαλβίδα αντεπιστρωφης. Το σωληνάκι αυτό θα οδηγεί μεσα στο ενυδρειο στην υποδοχή του φίλτρου (δηλαδή απο εκει που το φίλτρο "ρουφάει" το νερο για να το φιλτράρει).

υγ: Πριν αρχισετε να το χρησιμοποιείτε γυρω γυρω απ'τις τρυπες που καναμε στα καπακια, θα βαλετε σιλικόνη ώστε να μην "διαφεύγει" καθόλου co2 (διοξείδιο του άνθρακα).

υγ2: Για να αρχίσει να παραγεται διοξείδιο του άνθρακα στο ενυδρείο ίσως πάρει 1+ μέρα! Πρέπει να έχει δηλαδή την κατάλληλη θερμοκρασία για να πραγματοποιηθεί η παραγωγή co2.

Με λιγα λογια κανουμε οτι δίχνει η παρακάτω φωτογραφία!

co2r.png

Παρατηρήσεις/σχόλια/διορθώσεις ολα δεκτά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και από εδώ. :) Να αναφέρουμε ότι το μικρό μπουκάλι είναι δικλείδα ασφαλείας. Εδώ επίσης υπάρχει ξανά το άρθρο. ;)

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως δεν κρίνω την παρουσίασή σου χωρίς χρησιμότητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και από εδώ. :) Να αναφέρουμε ότι το μικρό μπουκάλι είναι δικλείδα ασφαλείας. Εδώ επίσης υπάρχει ξανά το άρθρο. ;)

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως δεν κρίνω την παρουσίασή σου χωρίς χρησιμότητα. ;)

Ωπα, σορρυ δεν ειχα προσεξει οτι υπηρχε και αλλο παρομοιο άρθρο! ;) Αα και ναι, οπως ειπες, το δευτερο μπουκαλι δεν ειναι απαραιτητο! Ειναι "Δικλείδα Ασφαλείας"... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζουμε 3 δάχτυλα νερό αλλά μέχρι εκεί που αρχίζει να στενεύει το μπουκάλι.

Βάζουμε μισό κουταλάκι μαγιά και ένα κουταλάκι μαγειρική σόδα.

Επίσης είναι προτιμότερη η ακατέργαστη ζάχαρη γιατί κρατάει περισσότερο στη ζύμωση.

Αν η θερμοκρασία του μείγματος είναι 27-28ο C η ζύμωση ξεκινάει σε 4 ώρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Οι αναλογίες ειναι 3 φλυτζανια ζαχαρη και 1/4 του κουταλιου μαγια (σε 2λιτρο μπουκαλι)! Αν πας σε 4λιτρο τοτε, φυσικα, οι αναλογίες αλλάζουν (δηλαδή διπλασιάζονται)! Όσο για το νερό δεν παιζει και μεγαλο ρόλο η ποσότητά του! Αλλα απ'οτι ξερω και εχω διαβασει, βαζουμε 3-4 δάχτυλα!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω δοκιμασει ποτε να ριξω στο μειγμα σοδα,βλεπω και το προτεινουν πολλοι!

Εγω παντως σε 1.5 λιτρο μπουκαλι βαζω 2/5 κουπες ζαχαρη και μια κοφτη κουταλια μαγια σε σακουλακι απο σουπερ μαρκετ,το μειγμα μου ξεκιναει σχεδον αμεσως.Να σας πω οτι οταν αλλαζω μειγμα,αυτο που καθετε κατω απο το παλιο δεν το πεταω αλλα το αφηνω μεσα.Καπου ειχα διαβασει οτι βοηθαει και αυτο αν το αφηνουμε.Την πατεντα με τα 2 μπουκαλια την ειχα δοκιμασει παλιοτερα γιατι μου περνουσε,για καποιον λιγο, μειγμα στην σκαλα διαχυσης,απο τοτε που εφτιαξα τον diy διαχυτηρα χρησιμοποιω 1 μπουκαλι χωρις προβλημα.

Να προσθεσω οτι το μπουκαλι το εχω μεσα σε κουβα με νερο και θερμοστατη για να κραταω σταθερη την θερμοκρασια του μειγματος τωρα τον χειμωνα.:)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ξεχασα να το αναφέρω, πρέπει το μίγμα να αλλάζει καθε 15 ημερες (καλο ειναι να κρατατε λιγο για να το βαζετε στο επομενο μιγμα ωστε να ξεκινησει γρηγοροτερα η παραγωγη co2). Και εγω, μιλαω για "σκονη" μαγια! Απ'τις αλλη δεν εχω δοκιμασει!

Link to comment
Share on other sites

Οι αναλογίες ειναι 3 φλυτζανια ζαχαρη και 1/4 του κουταλιου μαγια (σε 2λιτρο μπουκαλι)! Αν πας σε 4λιτρο τοτε, φυσικα, οι αναλογίες αλλάζουν (δηλαδή διπλασιάζονται)! Όσο για το νερό δεν παιζει και μεγαλο ρόλο η ποσότητά του! Αλλα απ'οτι ξερω και εχω διαβασει, βαζουμε 3-4 δάχτυλα!

Επιμένω στην ποσότητα που σου έγραψα. Έχω κάνει άπειρα πειράματα και κατέληξα στο ιδανικό.

Και το μείγμα κρατάει σχεδόν ένα μήνα, πέφτοντας βέβαια σταδιακά η απόδοση από την 20η μέρα

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω δοκιμασει ποτε να ριξω στο μειγμα σοδα,βλεπω και το προτεινουν πολλοι!

Εγω παντως σε 1.5 λιτρο μπουκαλι βαζω 2/5 κουπες ζαχαρη και μια κοφτη κουταλια μαγια σε σακουλακι απο σουπερ μαρκετ,το μειγμα μου ξεκιναει σχεδον αμεσως.Να σας πω οτι οταν αλλαζω μειγμα,αυτο που καθετε κατω απο το παλιο δεν το πεταω αλλα το αφηνω μεσα.Καπου ειχα διαβασει οτι βοηθαει και αυτο αν το αφηνουμε.

Και εγώ σε αυτή τη Version παίζω χωρίς σόδα, με νερό μέχρι εκεί που αρχίζει να στενεύει το μπουκάλι στους 26-28 βαθμούς και δεν έχω κανένα θέμα. Αφήνουμε 1 δάχτυλο από το παλιό για να ξεκινάει η ζύμωση γρηγορότερα.!! Συγκεκριμένα σήμερα έφτιαξα πάλι και μου κρατάει περίπου 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε αυτή τη Version παίζω χωρίς σόδα, με νερό μέχρι εκεί που αρχίζει να στενεύει το μπουκάλι στους 26-28 βαθμούς και δεν έχω κανένα θέμα. Αφήνουμε 1 δάχτυλο από το παλιό για να ξεκινάει η ζύμωση γρηγορότερα.!! Συγκεκριμένα σήμερα έφτιαξα πάλι και μου κρατάει περίπου 15 μέρες.

Με την σόδα θα σας πάει πιο πολύ, δοκιμάστε το.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω δοκιμασει ποτε να ριξω στο μειγμα σοδα,βλεπω και το προτεινουν πολλοι!

Εγω παντως σε 1.5 λιτρο μπουκαλι βαζω 2/5 κουπες ζαχαρη και μια κοφτη κουταλια μαγια σε σακουλακι απο σουπερ μαρκετ,το μειγμα μου ξεκιναει σχεδον αμεσως.Να σας πω οτι οταν αλλαζω μειγμα,αυτο που καθετε κατω απο το παλιο δεν το πεταω αλλα το αφηνω μεσα.Καπου ειχα διαβασει οτι βοηθαει και αυτο αν το αφηνουμε.Την πατεντα με τα 2 μπουκαλια την ειχα δοκιμασει παλιοτερα γιατι μου περνουσε,για καποιον λιγο, μειγμα στην σκαλα διαχυσης,απο τοτε που εφτιαξα τον diy διαχυτηρα χρησιμοποιω 1 μπουκαλι χωρις προβλημα.

Να προσθεσω οτι το μπουκαλι το εχω μεσα σε κουβα με νερο και θερμοστατη για να κραταω σταθερη την θερμοκρασια του μειγματος τωρα τον χειμωνα. :)

Υπάρχει και θερμοθήκη σε καταστήματα για camping, γύρω στα 4 €

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αλλαζω μειγμα καθε 10 μερες γιατι θελω καλη ποσοτητα co2,δεν το αφηνω να πεσει πολυ,η διαχυση που κανω ειναι τελεια!

Οσο για την θερμοθηκη που λες,την ξερω,αλλα προτεινω τον κουβα με τον θερμοστατη γιατι ετσι μου ξεκιναει μεσα σε 10-15 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλαζω καθε 15 μερες...αλλα κανει πανω απο 2-3 ωρτες για να "ξαναπαρει μπρος"... -_-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...