Jump to content

Πότε Ρίχνουμε Βακτήρια;;


Recommended Posts

Ωραία λοιπόν. Σήμερα να κάνω την αλλαγή ή να περιμένω ως την Πέμπτη που κλείνει βδομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια τα θεωρώ υπερβολή και τσάπα έξοδα.

Συνήθως τα περισσότερα σκευάσματα περιέχουν απονιτροποιητικά βακτήρια κάτι που σε ένα μήνα τα έχουμε και εμείς στο ενυδρείο μας.

Κάποια λιγότερα σκευάσματα περιέχουν επιπλέων και άλλα βακτήρια που σταθεροποιούν το σύστημα μας, αυτά μπορούμε να τα βάλουμε μια φορά και αν βρουν φαγάκι θα αναπαράγονται συνέχεια, οπότε δεν έχει νόημα να προσθέτουμε συνέχεια βακτήρια γιατί είδη έχουμε στο ενυδρείο μας και τα νέα βακτήρια απλά δεν θα βρουν τροφή και θα κακαρώσουν.

Στο ενυδρείο μας δεν μπορούμε να έχουμε απεριόριστο αριθμό βακτηρίων υπάρχουν όρια και τα όρια αυτά ανάλογα με τους ρύπους αυξομειώνονται.

Το ότι ένα ενυδρείο ωριμάζει μετά από 6 μήνες δεν αφορά μόνο των αριθμό των βακτηρίων, αλλά και τα πρωτόζωα και άλλοι παράγοντες που προς το παρόν είναι άγνωστοι.

Πάντως αν τα βάζουμε το μόνο κακό που κάνουν είναι στην τσέπη μας.

Χρήστο , εδώ εννοείς ότι τα βακτήρια που χρησιμοποιούμε για το στρώσιμο μπορούμε να τα βάλουμε μια φορά και στη συνέχεια αφού έχουμε ιχθυοφόρτωση δεν χρειάζεται ;

Εννοώ ότι αφού βάλουμε τα απονιτροποιητικά βακτήρια μαζί με ψάρια , παρέχουμε αμέσως τροφή στα πρώτα και επομένως αρχίζει η αναπαραγωγή τους ;

Link to comment
Share on other sites

25 είναι τα νιτρικά μου και τώρα που μέτρησα. Οπότε λέω να μην κάνω αλλαγή, θα ταΐζω μια φορά τη μέρα και ελπίζω μέχρι την Πέμπτη να μην φτάσουν 100!!! :)

Υπάρχει άλλος τρόπος να τα συγκρατήσω σε αυτά τα επίπεδα εκτός της αλλαγής;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διατηρείς τις ρουτίνες σου με έναν συγκεκριμένο ρυθμό?

Πότε έκανες την τελευταία αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , εδώ εννοείς ότι τα βακτήρια που χρησιμοποιούμε για το στρώσιμο μπορούμε να τα βάλουμε μια φορά και στη συνέχεια αφού έχουμε ιχθυοφόρτωση δεν χρειάζεται ;

Εννοώ ότι αφού βάλουμε τα απονιτροποιητικά βακτήρια μαζί με ψάρια , παρέχουμε αμέσως τροφή στα πρώτα και επομένως αρχίζει η αναπαραγωγή τους ;

Τα βακτήρια που χρησιμοποιούμε αποκλειστικά για το στρώσιμο τα βάζουμε ακριβός όπως μας λένε η οδηγίες χρήσεως, όσο για τα άλλα βακτήρια που πολλές η εταιρείες προτείνουν σαν συμπλήρωμα δεν είδα πουθενά να μου διευκρινίζουν τη είδους και ποια βακτήρια περιέχουν και σε τη συγκεντρώσεις.

Επιτρέψτε μου εδώ να πω επί την ευκαιρία λίγα γενικά λόγια

Προσωπικά το ενυδρείο το βλέπω πολύ χαλαρά και αποφεύγω να ρίχνω διάφορα ζουμιά.

Όπως λέει και ο ebenos ποιο πάνω καλό είναι να κρατάμε μια ρουτίνα και τίποτα παραπάνω. Το ενυδρείο δεν θέλει πολλά πασπατέματα.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια που χρησιμοποιούμε αποκλειστικά για το στρώσιμο τα βάζουμε ακριβός όπως μας λένε η οδηγίες χρήσεως, όσο για τα άλλα βακτήρια που πολλές η εταιρείες προτείνουν σαν συμπλήρωμα δεν είδα πουθενά να μου διευκρινίζουν τη είδους και ποια βακτήρια περιέχουν και σε τη συγκεντρώσεις.

Επιτρέψτε μου εδώ να πω επί την ευκαιρία λίγα γενικά λόγια

Προσωπικά το ενυδρείο το βλέπω πολύ χαλαρά και αποφεύγω να ρίχνω διάφορα ζουμιά.

Όπως λέει και ο ebenos ποιο πάνω καλό είναι να κρατάμε μια ρουτίνα και τίποτα παραπάνω. Το ενυδρείο δεν θέλει πολλά πασπατέματα.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση Χρήστο. :) Και εγώ αν και νέος στο χόμπι ακολουθώ αυτήν την τακτική του μη-πασπατέματος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι απλά και χαλαρά τα πράγματα για να απολαύσουμε τα ενυδρείο μας.

Δεν κάθομαι να το καθαρίζω σχολαστικά ρουφώντας και την τελευταία μπιχλα, γρατζουνώντας την τελευταία άλγη κτλ. Ούτε κάθομαι να μελετήσω διεξοδικά την διακόσμηση τοποθετώντας το φυτό με το μοιρογνωμόνιο και της πέτρες με τριγωνομετρία. Όποτε στήνω ενυδρείο πάντοτε έχω άλλα στο μυαλό μου και αλλιώς με βγαίνει στο στήσιμο. Εγώ απολαμβάνω το ενυδρείο μου με τα κουσούρια του και αυτό συστήνω ανεπιφύλακτα να κάνουν όλοι. Έχω άλγη, δεν βαριέσαι που θα πάει θα φύγει θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει, κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι απλά και χαλαρά τα πράγματα για να απολαύσουμε τα ενυδρείο μας.

Δεν κάθομαι να το καθαρίζω σχολαστικά ρουφώντας και την τελευταία μπιχλα, γρατζουνώντας την τελευταία άλγη κτλ. Ούτε κάθομαι να μελετήσω διεξοδικά την διακόσμηση τοποθετώντας το φυτό με το μοιρογνωμόνιο και της πέτρες με τριγωνομετρία. Όποτε στήνω ενυδρείο πάντοτε έχω άλλα στο μυαλό μου και αλλιώς με βγαίνει στο στήσιμο. Εγώ απολαμβάνω το ενυδρείο μου με τα κουσούρια του και αυτό συστήνω ανεπιφύλακτα να κάνουν όλοι. Έχω άλγη, δεν βαριέσαι που θα πάει θα φύγει θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει, κοκ.

1000+

:bigemo_harabe_net-64:

ειμαι της ιδιας θεωριας!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι απλά και χαλαρά τα πράγματα για να απολαύσουμε τα ενυδρείο μας.

Δεν κάθομαι να το καθαρίζω σχολαστικά ρουφώντας και την τελευταία μπιχλα, γρατζουνώντας την τελευταία άλγη κτλ. Ούτε κάθομαι να μελετήσω διεξοδικά την διακόσμηση τοποθετώντας το φυτό με το μοιρογνωμόνιο και της πέτρες με τριγωνομετρία. Όποτε στήνω ενυδρείο πάντοτε έχω άλλα στο μυαλό μου και αλλιώς με βγαίνει στο στήσιμο. Εγώ απολαμβάνω το ενυδρείο μου με τα κουσούρια του και αυτό συστήνω ανεπιφύλακτα να κάνουν όλοι. Έχω άλγη, δεν βαριέσαι που θα πάει θα φύγει θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει, κοκ.

Αυτα ειναι τα ωραια!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι απλά και χαλαρά τα πράγματα για να απολαύσουμε τα ενυδρείο μας.

Δεν κάθομαι να το καθαρίζω σχολαστικά ρουφώντας και την τελευταία μπιχλα, γρατζουνώντας την τελευταία άλγη κτλ. Ούτε κάθομαι να μελετήσω διεξοδικά την διακόσμηση τοποθετώντας το φυτό με το μοιρογνωμόνιο και της πέτρες με τριγωνομετρία. Όποτε στήνω ενυδρείο πάντοτε έχω άλλα στο μυαλό μου και αλλιώς με βγαίνει στο στήσιμο. Εγώ απολαμβάνω το ενυδρείο μου με τα κουσούρια του και αυτό συστήνω ανεπιφύλακτα να κάνουν όλοι. Έχω άλγη, δεν βαριέσαι που θα πάει θα φύγει θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει, κοκ.

Σωστότατος και συμφώνω πως αν γίνει άγχος το χόμπυ, παύει αυτόματα να είναι χόμπυ.. Αλλά εδώ που τα λέμε είναι και θέμα εμπειρίας. Είμαι και εγώ αρχάριος και έχω ζήσει το ''άγχος'' του, απλά με βοήθησε το διάβασμα στο Φόρουμ και το έδιωξα σιγά σιγά.!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λόγω έλλειψης των βακτηρίων που χρησιμοποιούσα (μόνο σε υψηλότατες τιμές βρίσκω) σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα παρακάτω: http://www.seachem.com/Products/product_pages/Stability.html

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Είναι κατάλληλα για στρώσιμο σε νέο ενυδρείο ή να πάρω πάλι Nitrivec από τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος; Ακούω γνώμες-συμβουλές.. Αν γνωρίζει κάποιος άλλο προϊόν που να μην κοστίζει πολύ να μου το προτείνει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...