Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια Στο Θαλασσινό Ενυδρείο


jimmal

Recommended Posts

Καλοριζικες οι πρώτες σου ανεμονες!!!

Η βγαλε το βραχακι έξω να ξεραθει η πάρε κολα 2 συστατικών και αφου τις καψεις με ξύδι ή ρεύμα βουλωσετες μετα με την κολα. Αν είναι παρά πολλές δεν πάμε καλά.

Τώρα όσο για το sump.

Αν έχεις μια και μόνο επιστροφή, αυτή που είναι η βανα το νου σου μην πλημμυρισεις.

Μπορείς να βάλεις μια καλτσα στο τέλος του σωλήνα υπερχυλησης για να γλυτωσεις απο την φυσαλιδα και τα αλατια στο πρώτο διαμέρισμα.

Κάτω απο τον βράχο βάλε και εκει αποστάτες, όχι ψηλούς 2-3 εκ. Και σε περνει για λίγο ακομα βράχο.

Ο αισθητήρας αναπλήρωσης που είναι; Είναι στο τελευταίο διαμέρισμα με την αντλία επιστροφής;

Και μάλλον εκτός του ενυδρείου θα έχεις και μπετονακι με νερό για αναπλήρωση. Αυτό υπάρχει τρόπος να το βάλεις μέσα στο sump αν θέλεις.

Η κάθε γωνία σου κόβει αρκετή ροή απο την αντλία και την κουράζει. Μπορείς να βάλεις εφκαμπτο σωλήνα και να τον στερεωσεις στο ξύλο.

Σε γενικές γραμμές είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Αυτά απο μένα καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικες οι πρώτες σου ανεμονες!!!

Η βγαλε το βραχακι έξω να ξεραθει η πάρε κολα 2 συστατικών και αφου τις καψεις με ξύδι ή ρεύμα βουλωσετες μετα με την κολα. Αν είναι παρά πολλές δεν πάμε καλά.

Λέω να βάλω ξύδι, την κόλα από πού την αγοράζω (είναι κάποια εξειδικευμένη για ενυδρειακή χρήση ;)

Μόνο 3ης έχω δει δεν νομίζω να έχει άλλες.

Τώρα όσο για το sump.

Αν έχεις μια και μόνο επιστροφή, αυτή που είναι η βανα το νου σου μην πλημμυρισεις.

Ναί μόνο μία έχω.

Μπορείς να βάλεις μια καλτσα στο τέλος του σωλήνα υπερχυλησης για να γλυτωσεις απο την φυσαλιδα και τα αλατια στο πρώτο διαμέρισμα. είναι στο πρόγραμμα για αγορά.

Κάτω απο τον βράχο βάλε και εκει αποστάτες, όχι ψηλούς 2-3 εκ. οκ Και σε περνει για λίγο ακομα βράχο.

Ο αισθητήρας αναπλήρωσης που είναι; Είναι στο τελευταίο διαμέρισμα με την αντλία επιστροφής;

Δεν τον έχω συνδέσει ακόμα θα γίνει μάλλον σήμερα.

Και μάλλον εκτός του ενυδρείου θα έχεις και μπετονακι με νερό για αναπλήρωση. Αυτό υπάρχει τρόπος να το βάλεις μέσα στο sump αν θέλεις. Η βάση του ενυδρείου έχει με διαχωρηστικό και άλλο χώρο που δεν φαίνεται στις φώτο και έχω βάλει εκεί ένα βαρελάκι 10lt.)

Η κάθε γωνία σου κόβει αρκετή ροή απο την αντλία και την κουράζει. Μπορείς να βάλεις εφκαμπτο σωλήνα και να τον στερεωσεις στο ξύλο.

Σε γενικές γραμμές είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Αυτά απο μένα καλή συνέχεια.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

epoxy2.jpg

κολλα που κολας κοραλλια δυο συστατικων(σαν πλαστελινη).τι βρισκεις σε ενυδρειακα μαγαζια η στο net.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

epoxy2.jpg

κολλα που κολας κοραλλια δυο συστατικων(σαν πλαστελινη).τι βρισκεις σε ενυδρειακα μαγαζια η στο net.

οκ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

asset_9347_4.gif.270x330_q95_autocrop.pngΜονο 5ε.Οσοι την εχουν δουλεψει δεν αντιμετωπισαν ποτε προβλημα.

ΥΓ Στο Praktiker ή σε αλλα καταστηματα που εχουν προιοντα της Bison...γιατι ο τζαμπας ζει :D :D :D

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγιναν μερικές αλλαγές.

Μπήκε αντιφώσφορο, έβαλα την αυτόματη αναπλήρωση, ανακάλυψα και άλλες αιπτασίες (σύνολο 6) και αφαιρέθηκαν, ελάττωσα τις ώρες του φωτισμού και τέλος άλλαξα και το στήσιμο του βράχου.

Κάθε 4-5 μέρες ρίχνω λίγο τροφή για να επισπεύσω τον κύκλο του αζώτου, καλά κάνω ή να το σταματήσω;

Ο βράχος και το πίσω τζάμι έχουν γεμίσει με πράσινη άλγη. Μπορώ να κάνω κάτι με αυτό αυτό;

Επίσης χρησιμοποιώ έναν θερμοστάτη 200w που τον έχω στο sump αλλά η θερμοκρασία sump με την θερμοκρασία του ενυδρείου έχουν διαφορά έναν βαθμό, (26 στο sump, 25 στο ενυδρείο) να βάλω μεγαλύτερο θερμοστάτη;

Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγιναν μερικές αλλαγές.

Μπήκε αντιφώσφορο, έβαλα την αυτόματη αναπλήρωση, ανακάλυψα και άλλες αιπτασίες (σύνολο 6) και αφαιρέθηκαν, ελάττωσα τις ώρες του φωτισμού και τέλος άλλαξα και το στήσιμο του βράχου.Αυτό μην σου γίνει συνήθεια!!Κατέληξε σε ένα στήσιμο και άσε το ενυδρείο να ηρεμήσει και να αρχίσει να κτίζει την βιολογία του!!

Κάθε 4-5 μέρες ρίχνω λίγο τροφή για να επισπεύσω τον κύκλο του αζώτου, καλά κάνω ή να το σταματήσω;Ρίχνεις βακτήρια;

Ο βράχος και το πίσω τζάμι έχουν γεμίσει με πράσινη άλγη. Μπορώ να κάνω κάτι με αυτό αυτό;Θα κάνει το κύκλο της και θα φύγει.Αν παρόλα αυτά σε ενοχλεί και έχει αναπτυχθεί αρκετά,μπορείς να την κουρέψεις από πάνω!

Επίσης χρησιμοποιώ έναν θερμοστάτη 200w που τον έχω στο sump αλλά η θερμοκρασία sump με την θερμοκρασία του ενυδρείου έχουν διαφορά έναν βαθμό, (26 στο sump, 25 στο ενυδρείο) να βάλω μεγαλύτερο θερμοστάτη;Δεν χρειαζεται.Αν θες ανεβασε την θερμοκρασια στο sump 1 βαθμο,για να εχεις δηλαδη 27 στο sump και 26 στο ενυδρειο!

Ελπίζω να μην σας κουράζω με τις ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να επισπευσεις τον κυκλο εκτος απο τροφη θα πρεπει να ριξεις και βακτηρια ή να σου δωσει καποιος χομπιστας βραχο ετοιμο στρωμενο ή εστω αραγονιτη.

Απο Ταυρο εισαι? παιζει να ειμαστε και γειτονακια!! που ακριβως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ρίξει βακτήρια όταν έβαλα το νερό για πρώτη φορά, τώρα θα ξανά βάλω όταν κάνω αλλαγή, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να επισπευσεις τον κυκλο εκτος απο τροφη θα πρεπει να ριξεις και βακτηρια ή να σου δωσει καποιος χομπιστας βραχο ετοιμο στρωμενο ή εστω αραγονιτη.

Απο Ταυρο εισαι? παιζει να ειμαστε και γειτονακια!! που ακριβως εισαι?

Μετά την Πειραιώς μένω κοντά στο γήπεδο του Αγιαξ Ταύρου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ρίξει βακτήρια όταν έβαλα το νερό για πρώτη φορά, τώρα θα ξανά βάλω όταν κάνω αλλαγή, σωστά;

Ποια βακτήρια χρησιμοποιείς?

Όχι! Τον πρώτο καιρό ριχνεις συχνά! Μέρα παρα μέρα ή κάθε 3 μέρες! Μόνο όταν παλιώσει το ενυδρείο σου ρίχνεις κάθε αλλαγή(και αν θες).

Link to comment
Share on other sites

Ποια βακτήρια χρησιμοποιείς?

Όχι! Τον πρώτο καιρό ριχνεις συχνά! Μέρα παρα μέρα ή κάθε 3 μέρες! Μόνο όταν παλιώσει το ενυδρείο σου ρίχνεις κάθε αλλαγή(και αν θες).

έχω πάρει τα Microbe-lift αυτά.

Οπότε θα ξεκινήσω να βάζω κάθε 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

(κοντα στο υπουργειο ειμαι εγω!) Διαβασε τις δοσολογιες που γραφει το προιον που εχεις(τα βακτηρια) και πραξε αναλογα. Για να καταλαβεις αν ειναι ετοιμος ο κυκλος θα πρεπει να εχεις τεστακια αμμωνιας, νιτρωδη και νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

asset_9347_4.gif.270x330_q95_autocrop.pngΜονο 5ε.Οσοι την εχουν δουλεψει δεν αντιμετωπισαν ποτε προβλημα.

ΥΓ Στο Praktiker ή σε αλλα καταστηματα που εχουν προιοντα της Bison...γιατι ο τζαμπας ζει :D :D :D

πήγα να την αγοράσω αλλά στο πίσω μέρος λέει ότι είναι τοξική για τους υδρόβιους οργανισμούς http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEgQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.bison.gr%2Fupload%2Faf993e0fc2c7dd2dc07bbe.pdf&ei=JT-uUPyrIMfi4QT22YGADw&usg=AFQjCNHDqG1fZ3p3LzkoxCiN8CXrU6JNpw&sig2=H9A7eJ_JXucVYmv7ugjZNA&cad=rja

Link to comment
Share on other sites

(κοντα στο υπουργειο ειμαι εγω!) Διαβασε τις δοσολογιες που γραφει το προιον που εχεις(τα βακτηρια) και πραξε αναλογα. Για να καταλαβεις αν ειναι ετοιμος ο κυκλος θα πρεπει να εχεις τεστακια αμμωνιας, νιτρωδη και νιτρικα.

έχω πάρει test αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς μιας και τρέχει 15 μέρες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει τα Microbe-lift αυτά.

Οπότε θα ξεκινήσω να βάζω κάθε 1-2 μέρες.

Aυτό που έχεις δεν κάνει και τόσο!

Πάρε αυτό:

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2897

Είναι κορυφαίο! Διάβασε και τις δοσολογίες και ρίχνε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετρήσεις την αμμωνία και τα νιτρώδη.

Αυτά είναι που σε ενδιαφέρουν τώρα.Μετά μέτρα και τα νιτρικά.

Δηλαδή δεν έχεις κάνει καθόλου μέτρηση;Στο κουτουρού;

Link to comment
Share on other sites

όχι έχω κάνει 2 φορές, περισσότερο για την διαδικασία.

ph: 8.0 με 8.3

No2: 0

No3: 0 ( την πρώτη φορά είχα 10)

nh3: >2

με test της salifert

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχεις δεν κάνει και τόσο!

Πάρε αυτό:

http://petcumulus.gr...roduct&pid=2897

Είναι κορυφαίο! Διάβασε και τις δοσολογίες και ρίχνε!

Να προσθέσω και εγώ αυτά

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1290

Ίσως και ένα από τα δυο καλύτερα που κυκλοφορούν στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχεις δεν κάνει και τόσο!

Πάρε αυτό:

http://petcumulus.gr...roduct&pid=2897

Είναι κορυφαίο! Διάβασε και τις δοσολογίες και ρίχνε!

Ναι το είχα βάλει στο πρόγραμμα για αγορά, αλλά αφού το άλλο είναι ακόμα καινούργιο να μην το χρησιμοποιήσω;

Μπορώ να πάρω και αυτό και να βάζω μία το ένα και μία το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...