Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια Στο Θαλασσινό Ενυδρείο


jimmal

Recommended Posts

Ναι το είχα βάλει στο πρόγραμμα για αγορά, αλλά αφού το άλλο είναι ακόμα καινούργιο να μην το χρησιμοποιήσω;

Μπορώ να πάρω και αυτό και να βάζω μία το ένα και μία το άλλο;

Καλό είναι να πάρεις 1 απο τα 2 που σου προτείναμε!

Αυτό που έχεις είναι για αργότερα. Αυτό που έχεις το ρίχνεις όταν το ενυδρείο έχει στρωθεί και θέλεις να διώξεις νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να πάρεις 1 απο τα 2 που σου προτείναμε!

Αυτό που έχεις είναι για αργότερα. Αυτό που έχεις το ρίχνεις όταν το ενυδρείο έχει στρωθεί και θέλεις να διώξεις νιτρικά.

ok ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα βάλει στο πρόγραμμα για αγορά, αλλά αφού το άλλο είναι ακόμα καινούργιο να μην το χρησιμοποιήσω;

Μπορώ να πάρω και αυτό και να βάζω μία το ένα και μία το άλλο;

Όπως είπε και ο φίλος ΠαναγιωτηςCR7 η το ένα η το άλλο!

Βέβαια αν τελειώσει το ένα μπορείς να πάρεις της άλλης εταιρείας,να το δοκιμάσεις!

Ακολούθησε τις οδηγίες που αναγράφονται σε κάθε συσκευασία.

Αφού έχεις 0 νιτρώδη,είσαι ακόμα στην αρχή.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

Έγινε ή τρίτη και τελευταία αλλαγή στο στήσιμο του βράχου, έφυγε ο περισσότερος βράχος και πήγε στο sump και τώρα έχει πολύ χώρο για κολύμπι.

Ελπίζω να σας αρέσει...post-50893-0-01982400-1354006547_thumb.jpg

Έχουν περάσει περίπου 15 μέρες από τότε που μπήκε σε λειτουργιά αλλά ακόμα αμμωνία και νιτρικά είναι στο μηδέν.

Δεν έπρεπε να είχε ξεκινήσει ο κύκλος; Βακτήρια έχω αρχίσει και ρίχνω μέρα παρά μέρα.

Ακόμα στο sump δεν έχω βάλει φως, πρέπει να βάλω ή είναι ακόμα νωρίς;

Και τέλος το δοχείο αναπλήρωσης είναι ένα βαρέλι 10lt και θέλω να βάλω κάτι μεγαλύτερο, σκεφτόμουν κάτι σε πλεξιγκλάς, ξέρει κανείς κάνα μαγαζί που να μπορεί να μου φτιάξει ή να μου κόψει και να το κολλήσω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Πλεξιγκλας για αναπληρωση;; Συγχωρεσε με αλλα μιλας για πεταμενα και πολλα λεφτα μαλιστα.πηγαινε σε κάποια βιοτεχνια πλαστικων και βρες το μπιτινι-καδο-βαρελι που θα σε καλυπτει και πρακτικα και στα λιτρα που θελεις...

Πολλοι εμισησαν τον πλουτο.τον γκουφη κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Πλεξιγκλας για αναπληρωση;; Συγχωρεσε με αλλα μιλας για πεταμενα και πολλα λεφτα μαλιστα.πηγαινε σε κάποια βιοτεχνια πλαστικων και βρες το μπιτινι-καδο-βαρελι που θα σε καλυπτει και πρακτικα και στα λιτρα που θελεις...

Πολλοι εμισησαν τον πλουτο.τον γκουφη κανεις...

Δεν έχω ιδέα πόσο μπορεί να μου στοιχίσει το πλεξιγκλάς αλλά εκτός ότι δεν έχω πολύ χώρο για να βάλω ένα ψιλό δοχείο, το σκέφτομαι και μελλοντικά, αφού μπορώ μετά να βάλω 3-4 χωρίσματα και να το κάνω και δοχείο για δοσομετρική!!!!!! :)

Πολλοι εμισησαν τον πλουτο.τον γκουφη κανεις... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδεα δεν ειναι κακη αλλα εγω τις κολλησεις του πλεξι δεν τις εμπιστευομαι σαν στεγανες σε βαθος χρονου.εχω ισως τα ψυχολογικα μου με το χλωροφορμιο...

Πολλοι εμισησαν τον πλουτο.τον γκουφη κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

Έγινε ή τρίτη και τελευταία αλλαγή στο στήσιμο του βράχου, έφυγε ο περισσότερος βράχος και πήγε στο sump και τώρα έχει πολύ χώρο για κολύμπι.

Ελπίζω να σας αρέσει...post-50893-0-01982400-1354006547_thumb.jpg

Έχουν περάσει περίπου 15 μέρες από τότε που μπήκε σε λειτουργιά αλλά ακόμα αμμωνία και νιτρικά είναι στο μηδέν.

Δεν έπρεπε να είχε ξεκινήσει ο κύκλος; Βακτήρια έχω αρχίσει και ρίχνω μέρα παρά μέρα.

Ακόμα στο sump δεν έχω βάλει φως, πρέπει να βάλω ή είναι ακόμα νωρίς;

Και τέλος το δοχείο αναπλήρωσης είναι ένα βαρέλι 10lt και θέλω να βάλω κάτι μεγαλύτερο, σκεφτόμουν κάτι σε πλεξιγκλάς, ξέρει κανείς κάνα μαγαζί που να μπορεί να μου φτιάξει ή να μου κόψει και να το κολλήσω εγώ;

Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο από πριν, αυτό που βλέπω στην πλάτη είναι άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο από πριν, αυτό που βλέπω στην πλάτη είναι άλγη?

Ναι άλγη είναι, είχα πολύ περισσότερο και στους βράχους, αλλά έκλεισα τα φώτα και μέσα σε 3ης μέρες έφυγε η πολύ και έμεινε μόνο στην πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, όντως και εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο τώρα.

Δυστυχώς σήμερα είδα στο ένα βραχάκι στα αριστερά πάνω από 20 αιπτασιες. :bigemo_harabe_net-86: Οπότε θα το βγάλω να το νεκρώσω και θα το ξαναβάλω όταν θα έχουν πεθάνει.

Link to comment
Share on other sites

20 μαζεμένες?? Έξω έξω γρήγορα.. το Πάσχα ξαναβαλτο μέσα.. Ωραίο το στήσιμο σου απλό λιτό κ όμορφο..

Link to comment
Share on other sites

.. και θα πεθάνει σ ένα μήνα !!!

Link to comment
Share on other sites

.. και θα πεθάνει σ ένα μήνα !!!

Δεν ειναι σιγουρο μπορει να ζησει ειναι 80/20 το ψαρι αυτο αλλα εχω δει σε ενυδρειο να ζει πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

.. και θα πεθάνει σ ένα μήνα !!!

+100000... άντε πες ότι παίρνει chelmon κ άντε πες ότι τρώει απταιζιες ( μπορεί να μην τις ακουμπήσει καν) όταν τις πάει όλες τι θα φάει???? Οεο?

Μην ταλαιπωρουμε άδικα τα ζωντανά λέω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

και αν φαει και σου καθαρισει τις απταισιες,ξερεις ποσο ευκολο ειναι να το δεις να κανει μια μπουκια κανα πανακριβο clam......?πανευκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σιγουρο μπορει να ζησει ειναι 80/20 το ψαρι αυτο αλλα εχω δει σε ενυδρειο να ζει πολυ καιρο

χα χα σε βρίσκω "ανοιχτοχέρη" στα ποσοστά !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να τον ξαπλωσεις τον θερμοστατη σου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου χαιρομαι για την ενυδρειακή εξελιξή σου και για τον ενθουσιασμό σου.Καλή συνέχεια και υπομονήηηηηηη.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...