Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια Στο Θαλασσινό Ενυδρείο


jimmal

Recommended Posts

Όπως σου έιπαν και τα παιδιά βιάστηκες λίγο.

Φίλε μου με τι μετράς? Είσαι σίγουρος για φωσφορικά και νιτρικά 0?

Μετράω με salifet.

Το Σαββάτο έκανα test πριν και μετά την αλλαγή του νερού και είχα 0 και 0.

Τι να πω, να έχω κάνει λάθος το test...δύσκολο το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ανεμώνη θα βάλω σίγουρα για τα υπόλοιπα θα βάλω πρώτα τα clown fish και το blue και μετά αν με παίρνει θα βάλω και κανένα goby που μου αρέσει.

Τώρα από εδώ και πέρα τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω, ξέρω ότι πρέπει να κάνει τον κύκλο του αζώτου, Αλλαγή νερού πότε να κάνω;

Έχω κάνει test αλλά ακόμα δεν μου δείχνει κάτι, μάλλον είναι πολύ νωρίς.

Μην βιαστεις οπως και με τα υπολοιπα κοραλια .....

Εαν ειναι να βαλεις ανεμωνη - ανεμωνες , με μετρο

Υ.Γ : ποιος μιλαει για μετρο .... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη τυχαία το διάβασα εχτές αυτό το άρθρο.

Αλλά τα test είναι ολοκαίνουργια ούτε μήνα δεν τα έχω, αν είναι έτσι κανένα test δεν θα ήταν σωστό.

Πάντως θα κάνω πάλι σήμερα ένα τεστ αφού κουνήσω - χτυπήσω το μπουκαλάκι.

Έχω αρκετή άλγη στο τζάμι του ενυδρείου, παίζει ρόλο αυτό σε σχέσει με τα νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ με τα φωσφορικά έχει να κάνει η άλγη.

Πάντως νιτρικά 0 αποκλείεται να έχεις! Ούτε το καλύτερο σκίμερ στον κόσμο να είχες, έστω ένα 0,1 θα το είχες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνα σχόλιο για τα κοράλλια, αν είναι οκ το στήσιμο αν φαίνονται καλά, αν είναι ωραία, αν είναι μάπα; :waaa:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι! Απλά είναι νωρίς! Να προτιμάς μικρά σε μέγεθος καθώς τα μεγάλα θα σου πιάνουν πολύ χώρο και δεν θα έχεις χώρο να στοκάρεις άλλα είδη. Ιδιαίτερα σε κοράλια που είναι γρήγορης ανάπτυξης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μαπα κοραλλια δεν υπαρχουν.ολα τα ειδη εχουν την δικια τους ομορφια.το θεμα ειναι τι αρεσει σε εσενα και τι μπορεις να διατηρησεις στο ενυδρειο σου.(εννοω βαθμο δυσκολιας με οτι συνεπαγεται,εξοπλισμο συμπληρωματα κ.α)

υπαρχουν χομπιστες που μπορουν να διατηρησουν σκληρα κοραλλια αλλα δεν τους αρεσει η στατικοτητα και προτιμουν την κινηση που δινουν τα μ****α και lps.

το θεμα ειναι πριν βαλεις μεσα καποιο ζωντανο να φροντιζεις να μαθεις τις αναγκες του για να μπορεις να το διατηρησεις και να μην πεταξεις τζαμπα τα λεφτα σου και απογοητευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα συμφωνό απόλυτα μαζή σου, το μάπα που είπα δεν το ενωούσα έτσι ακριβώς.

Μιας και είμαι νέος στο θαλασσινό ενυδρείο προσπαθώ να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα και το forum με έχει βοηθήσει πάρα πάρα πολύ σε αυτό το θέμα αλλά είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να μάθω που κάπου το έχω χάσει.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα πως το εννοεις.η αληθεια ειναι πως ξεκινοντας με μ****α κοραλια αρχιζεις να μπαινεις στη λογικη διατηρησης reef ενυδρειου και μπορουν να συγχωρησουν τα λαθη του νεου χομπιστα.εχω την αισθηση οτι ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε.εδω παντως θα εχεις αμεριστη βοηθεια οπως ειχα και εγω αλλα και αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό τι λέει?

Για πες λεπτομέρειες....

Το φωτιστικό έχει 49 led των 3w

20 led white cree

8 led royal blue cree

9 led royal blue bridelux

4 led blue cree

4 led red cree

4 led green cree

και τον έλεγχο αναλαμβάνει ένα arduino με πρόγραμμα ανατολής - δύσης και moonlight.

Επίσης έχει αστραπές και σύννεφα τα οποία πραγματοποιούνται τυχαία.

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τους χρωματισμούς και έχει καλύψει όλο το ενυδρείο παρόλο που είναι 50 εκ. πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως καποιες μαλλον τις περισσοτερες φορες δεν εισαγονται οι συγκεκριμενες γαριδες,αλλα "παρομοιες"

Ριξτε αν θελετε μια ματια..... :)

http://www.ultimater...ad.php?t=509734

Έχει πολύ δίκαιο ο Δίας.Σε κάθε θάλασσα φυτρώνουν ξεχωριστές pepermint...Την δικιά μου την βλέπω για boggessi αλλά δεν άφησε τίποτα απο aptaisia...άσε που χτυπάει κατά καιρούς κανένα πληγωμένο LPS..

To φωτιστικό πολύ καλό φαίνεται.Στην θέση σου θα έβαζα περισσότερο ακτινικό φάσμα και καθόλου πράσινο.Πάντως είναι αξιόλογη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ξανά έκανα το τεστ για τα νιτρικα και βγάζει 0, το έκανα και στο ενυδρειο ενός φίλου και μου έβγαλε 25 άρα φαντάζομαι ότι δεν έχει πρόβλημα το test.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Alexpsycho το θέμα για μένα ήταν να φάει τις αιπτασια, αφού τις καθάρισε όλα καλα, τώρα για κάποιους πιο ψαγμενους σίγουρα θα έχει κάποια διάφορα.

Το πράσινο δεν μπορω να το βγάλω για ψυχολογικές και μόνο λόγους :) πίστευω να κατάλαβες...

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να μου δώσει κανένα link για dip στα κοραλλια, με οδηγίες κλπ. Γιατι όσο και αν εψαξα δεν βρήκα κάτι;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τις τελευταίες μέρες δεν έχει αλλάξει κάτι στο ενυδρείο παρά μόνο η προσθήκη 5 Trochus histrito που έβαλα πριν 5 μέρες.

Το Σαββάτο έκανα νέες μετρήσεις και τα αποτελέσματα ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα (αποτελέσματα στην υπογραφή μου).

Την Κυριακή το πρωί όμως η sinularia δεν άνοιξε ολόκληρη όπως κάθε πρωί αλλά η μισή, παρατήρησα ότι πάνω στο βραχάκι που είναι φυτεμένη είχε βγάλει μια απταισια αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος 100% μιας και η θέση της είναι λίγο περίεργη για να την διακρίνω καλά.

Δεν έδωσα και πολύ σημασία μιας και είπα να αφήσω τις γαρίδες να κάνουν την δουλεία τους.

Σήμερα το πρωί όμως εκτός από την sinularia δεν άνοιξέ ούτε το σαρκόφυτο...

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Πριν φύγω για την δουλεία πρόλαβα και έκανα τεστ Νο3, Po4 και ήταν στα ίδια επίπεδα με του Σαββάτου και η αλλατότητα στα 1026.

Σας παραθέτω και 2 φωτογραφίες σημερινές.

post-50893-0-68797700-1355135338_thumb.jpgpost-50893-0-43750900-1355135350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως άλλαξες καθόλου την ροή των κυκλοφορητων;

Παίζει να τα ενοχλεί και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη ιδέα, τι μπορεί να φταίει έχουμε;

πρέπει να ανησυχώ ή δεν είναι κάτι σοβαρό;

επειδή σκέφτομαι να βάλω και κάνα ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Το κανουν αυτο κοραλια αυτου του ειδους,χωρις να συντρεχουν λογοι τις περισσοτερες φορες.Παντως καλο ειναι να εχουν αποσταση μεταξυ τους,γιατι τα βραδια πεφτει πολυ ξυλο(ενας λογος ακομα) :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το κανουν αυτο κοραλια αυτου του ειδους,χωρις να συντρεχουν λογοι τις περισσοτερες φορες.Παντως καλο ειναι να εχουν αποσταση μεταξυ τους,γιατι τα βραδια πεφτει πολυ ξυλο(ενας λογος ακομα) :bigemo_harabe_net-64:

οκ σε ευχαριστώ.

Πάντως από απόσταση είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...