Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια Στο Θαλασσινό Ενυδρείο


jimmal

Recommended Posts

Πάντως αυτό που παρατήρησες και συ το έχω παρατηρήσει και γω. Δηλαδή, στο προηγούμενο όταν το έστρωνα όλα οκ μέχρι που έβαλα sp.blend για καλύτερα και άρχισε το κυανό. Μόλις το έκοψα σταμάτησε και υποχωρούσε, αλλά άργησε. Στο καινούριο που δεν χρησιμοποίησα sp.blend Και γενικά καθόλου βακτήρια δεν είδα καθόλου άλγη(μόνο ελάχιστη διατομα που είναι φυσιολογική στην αρχή). Τώρα δεν θέλω να σχηματίσω άσχημες οικόνες για το προιόν αυτό, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάτι συστατικό έχει που διεγείρει άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που παρατήρησες και συ το έχω παρατηρήσει και γω. Δηλαδή, στο προηγούμενο όταν το έστρωνα όλα οκ μέχρι που έβαλα sp.blend για καλύτερα και άρχισε το κυανό. Μόλις το έκοψα σταμάτησε και υποχωρούσε, αλλά άργησε. Στο καινούριο που δεν χρησιμοποίησα sp.blend Και γενικά καθόλου βακτήρια δεν είδα καθόλου άλγη(μόνο ελάχιστη διατομα που είναι φυσιολογική στην αρχή). Τώρα δεν θέλω να σχηματίσω άσχημες οικόνες για το προιόν αυτό, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάτι συστατικό έχει που διεγείρει άλγη.

Ακολουθησες τις οδηγιες χρησης ΑΚΡΙΒΩΣ;

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες λένε 5ml στα 35 λίτρα και εγω βάζω 30ml στα 250 λίτρα μου.

Δε λενε μονο αυτο οι οδηγιες.

Μιλανε και για χρονους,κατα την εναρξη,αλλα και για συντηρηση ενυδρειου...........

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φάση του ενυδρειου (κύκλο αζώτου) δεν χρησιμοποίησα αυτήν την μάρκα, όταν τελείωσε ο κυκλος αζώτου σταμάτησα να βάζω βακτηρια, αλλα τον τελευταίο μήνα άρχισα να βάζω special blend, απο τότε άρχισαν τα προβλήματα.

Αλλα μάλλον διάβασα ότι ήθελα να διαβάσω και άκουσα μόνο ότι ήθελα να ακούσω, εγω βάζω 35ml μέρα παρα μέρα και όχι κάθε 15μερες που λέει στις οδηγίες, οπότε αυτο είναι σίγουρα λάθος, τώρα αν φταίει αυτο θα φανεί στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Το κυανό μπορεί να κάνει τον κύκλο του δεν είναι κάτι κατά περιόδους
μπορεί να ξανακάνει την εμφάνιση του σε 2-3 σημεία αλλά όχι τόσο έντονα



Σε συνδυασμό όμως με την αλλαγή στο αλάτι το πρόβλημα μεγάλωσε.



Όσες φορές έχω αλλάξει αλάτι βγάζω κυανό! Εκεί το αποδίδω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία που φαίνεται ολόκληρο το ενυδρειο.

enydreio_zps92fbc5af.jpg

Εισαι συγουρος οτι εχεις κυκλοφορια και στα χαμηλα γιατι αλλα βλεπω....

βλεπω οτι οι tunze κοιτανε ''στο θεο'' και η vortech μπροστα της εχει βραχο και την xenia ......

Στην πρωτη φωτο του ενυδρειου σου (οταν πρωτοξεκινησες) η vortech βρισκοταν στην απεναντι πλευρα !!!

τι σε εκανε να την αλλαξεις θεση?

επισης βλεπω το κυανοβακτηριο να ειναι πιο εντονο σε σημεια κοντα στον βραχο ενω σε σημεια με απλα ( εκει που ειναι ο yellow tang της φωτο) ειναι καθαρος ο αραγωνιτης !!!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι συγουρος οτι εχεις κυκλοφορια και στα χαμηλα γιατι αλλα βλεπω....

βλεπω οτι οι tunze κοιτανε ''στο θεο'' και η vortech μπροστα της εχει βραχο και την xenia ......

Ναι οι tunze κοιτάνε ψηλά και οι δύο, θα βάλω την μία να ρίχνει χαμηλότερα απλά φοβάμαι μην μου ανακατέψει τον αραγωνίτη. H Vortech δεν χτυπάει πάνω στον βράχο απλά σε μπερδεύει η φωτογραφία.

Στην πρωτη φωτο του ενυδρειου σου (οταν πρωτοξεκινησες) η vortech βρισκοταν στην απεναντι πλευρα !!!

τι σε εκανε να την αλλαξεις θεση?Στην αρχή την είχα αριστερά αλλά την πείραζε ο μικρός και για να μην την κατεβάσει έπρεπε να την πάω δεξιά, αλλά η αλλαγή έγινε στην αρχή.

επισης βλεπω το κυανοβακτηριο να ειναι πιο εντονο σε σημεια κοντα στον βραχο ενω σε σημεια με απλα ( εκει που ειναι ο yellow tang της φωτο) ειναι καθαρος ο αραγωνιτης !!! Το παρατηρώ και εγώ, άρα είναι θέμα της κυκλοφορίας;

Σταύρο κερνάω καφέ, όποτε έχεις χρόνο θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά, να μου δώσεις και καμιά ακόμα συμβουλή. :)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι πως τα βακτηρια που βαζεις δεν φταινε για το κυανοβακτηριο που εχεις στο ενυδρειο σου.Μηπως βαζεις αυτο το διαστημα βοτκα η καποια αλλη πηγη ανθρακα?

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι πως τα βακτηρια που βαζεις δεν φταινε για το κυανοβακτηριο που εχεις στο ενυδρειο σου.Μηπως βαζεις αυτο το διαστημα βοτκα η καποια αλλη πηγη ανθρακα?

Όχι δεν ρίχνω βότκα και κανένα άλλο πρόσθετο στο ενυδρείο.

Μπορεί να παίζει ρόλο η τροφή;

Το μόνο που ρίχνω είναι tropic marine snow, phyton και zooton μια φορά την εβδομάδα και μια φορά κατεψυγμένη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Το κυανο εμφανιζεται πολυ συχνα και σε ενυδρεια με λιγα θρεπτικα.Αλλα σχεδον παντα μετα απο ανισορροπια του συστηματος.PO4 και NO3 σε ποια αναλογια βρισκονται στο ενυδρειο σου? Ο φωτισμος ειναι ενας αλλος παραγοντας που μπορει να παιζει ρολο σε αυτο.Θα σου ελεγα να σταματησεις το φυτο-ζωοπλακτον για οσο διαστημα εχεις κυανο,να ταιζεις με ευλαβεια και να συνεχισεις να ριχνεις βακτηρια.Τα βακτηρια θελουν να υπαρχει NO3 αλλα και PO4 σε αναλογια (16-1) στο ενυδρειο για να λειτουργησουν σωστα.Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?/topic/82477-Redfield-Ratio να κατανοήσεις αυτο που λεει ο φιλος clooyn.

Link to comment
Share on other sites

Το κυανο εμφανιζεται πολυ συχνα και σε ενυδρεια με λιγα θρεπτικα.Αλλα σχεδον παντα μετα απο ανισορροπια του συστηματος.PO4 και NO3 σε ποια αναλογια βρισκονται στο ενυδρειο σου? Ο φωτισμος ειναι ενας αλλος παραγοντας που μπορει να παιζει ρολο σε αυτο.Θα σου ελεγα να σταματησεις το φυτο-ζωοπλακτον για οσο διαστημα εχεις κυανο,να ταιζεις με ευλαβεια και να συνεχισεις να ριχνεις βακτηρια.Τα βακτηρια θελουν να υπαρχει NO3 αλλα και PO4 σε αναλογια (16-1) στο ενυδρειο για να λειτουργησουν σωστα.Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

Οι μετρήσεις Po4 - No3 του τελευταίου μήνα:

12/01/13: Po4: 0,1 - No3: 10

19/01/13: Po4: 0,1 - No3: 5

22/01/13: Po4: 0,1 - No3: 25

27/01/13: Po4: 0,03 - No3: 5

02/02/13: Po4: 0 - No3: 5

09/02/13: Po4: 0 - No3: 5

Ριξε και μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?/topic/82477-Redfield-Ratio να κατανοήσεις αυτο που λεει ο φιλος clooyn.

Το διάβασα το άρθρο, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι όταν άρχισα τα βακτήρια ταυτόχρονα ελάττωσα και το τάισμα.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Μετά από 2 μήνες λέω να σας κάνω μια ενημέρωση της πορείας του ενυδρείου μου.

Δυστυχώς το κυανό δεν έχει φύγει τελείως, αλλά είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση και τώρα έχω μόνο στον αραγωνίτη.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν στην κυκλοφορία που είχα μέσα στο ενυδρείο, που ενώ από κυκλοφορητές ήμουν καλυμμένος, δεν ήταν σωστά ρυθμισμένοι για να καλύπτουν όλο το ενυδρείο. Εδώ να πω ένα ευχαριστώ και στον Σταύρο (vrilo) για την βοήθεια του.

Έχουν γίνει αρκετές προσθήκες από ψάρια και κοράλλια (να είναι καλά τα παιδιά στο frag swap) και επίσης 1 vortech mp10 ακόμα.

Από ρουτίνες συνεχίζω να κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 60lt, σύνολο 240lt τον μήνα και χρήση special blend.

Ακολουθούν φωτογραφίες και ένα video.

Link to comment
Share on other sites

Aσε το μπλα μπλα και τα ευχαριστω και δωσε φωτο και βιντεο στο λαο.....

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη μου που έκανε split μέσα σε ένα μήνα αφού την αγόρασα!!!!

IMG_0263_zpsc92b6cfa.jpg

Εδώ φαίνεται και ο βράχος πώς ήταν πριν φύγει το κυανό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προλάβετε να με :ballistic: για τα ψάρια που έχω βάλει να σας πω ότι είναι οι τελευταίες φωτογραφίες που βάζω από το 180lt ενυδρείο καθώς μετά το Πάσχα θα πάω σε μεγαλύτερο. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...