Jump to content

Ερώτηση Για Μπουκάλα Co2


Recommended Posts

Από σήμερα είμαι κάτοχος μπουκάλας co2 (και μιας νέος γαρ στο εν λόγω κομμάτι) μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες γι αυτό και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

1>έχω ένδειξη εξόδου απο τη μουκάλα 45 psi ή αλλιώς 3.2 bar , είναι φυσιολογικό αυτό?Ρωτάω μιας και έχω διαβάσει σε άλλα πόστ να αναφέρεται το 2 bar ως φυσιολογική ένδειξη εξόδου.

2>Μιας και προς το παρόν δε διαθέτω bubble counter υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να υπολογίσω τις φυσαλίδες/λεπτό (π.χ αν βάλω την έξοδο χωρίς διαχυτήρα σε ένα μπολάκι και μετρήσω είναι το ίδιο)?

3>Αν θεωρηθεί σωστό το ανωτέρω με πόσες να ξεκινήσω(διάβασα για 60) και πότε να ανεβάσω?

Ας απαντηθούν αυτά για αρχή και αν υπάρχει ανταπόκριση συνεχίζουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι κάτοχος μπουκάλας co2 (και μιας νέος γαρ στο εν λόγω κομμάτι) μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες γι αυτό και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

1>έχω ένδειξη εξόδου απο τη μουκάλα 45 psi ή αλλιώς 3.2 bar , είναι φυσιολογικό αυτό?Ρωτάω μιας και έχω διαβάσει σε άλλα πόστ να αναφέρεται το 2 bar ως φυσιολογική ένδειξη εξόδου.

Eιναι πολυ,κατεβασε το στο 1,5 με μεγιστο το 2.

2>Μιας και προς το παρόν δε διαθέτω bubble counter υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να υπολογίσω τις φυσαλίδες/λεπτό (π.χ αν βάλω την έξοδο χωρίς διαχυτήρα σε ένα μπολάκι και μετρήσω είναι το ίδιο)?

Ναι μπορεις να το δεις και ετσι.Απλα με αυτο το τροπο θα το κανεις για να δεις τον αριθμο των φυσαλιδων ετσι;Παντως ενας μετρητης χρειαζεται και το κοστος του ειναι πολυ μικρο.Καποια στιγμη μπορει να χρειαστει να ανεβασεις ή να κατεβασεις τη παροχη.

3>Αν θεωρηθεί σωστό το ανωτέρω με πόσες να ξεκινήσω(διάβασα για 60) και πότε να ανεβάσω?

Παντα παιζει ρολο η φυτομαζα καθως και ποσο μεγαλο ειναι το ενυδρειο.120 φυσαλιδες το λεπτο λενε οι πιο πολλοι.Οπως και να χει αυτο θα το δεις στη πορεια και μονο εσυ θα καθορισεις τον αριθμο βασει μετρησεων μεχρι να καταληξεις.Εγω φαντασου 2 χρονια μετα δεν εχω κατασταλαξει ακομα............

Ας απαντηθούν αυτά για αρχή και αν υπάρχει ανταπόκριση συνεχίζουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την πίεση διαπίστωσα πως στο κουτί από τα μανόμετρα γράφει ''preset 3-4 kg/cm2 at the factory'' (http://www.ebay.com/...=item3a57dc6a05) πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να λύσω το σύστημα και να ρεγουλάρω με το αλεν στην επιθυμητή πίεση ή μήπωσ τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα?

Μετρητή φυσαλίδων εννοείται πως θα πάρω απλώς κοιτάζω για κάτι προσωρινό(αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει και για μια ιδιοκατασκευή με σετ ορού?

Link to comment
Share on other sites

κατεβασες την πιεση οπως σου ειπε ο πανος?

το σετ ορου ειναι για πιο χαλαρες κατασκευες και δεν γνωριζω αν αντεξει σε τετοια πιεση.

Link to comment
Share on other sites

klaz καταρχάς ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης.Τώρα σχετικά με την πίεση δεν την κατέβασα ακόμη γι αυτό ρωτάω:να την κατεβάσω όπως είπε ο panos η να το αφήσω όπως το έχει προεπιλογή ο κατασκευαστής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...