Jump to content

Αλάτι Που Δεν Σπάει?


tsagklisgiannis

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση... Έχω βάλει το αλάτι σε κουβά να σπάσει (εδώ και μια βδομάδα) και έχει υπολείμματα κάτι κόκκους άσπρους οι οποίοι κάθονται στον βυθό. Αυτό γιατί συμβαίνει? Γνωρίζει κανείς κάτι? Έχει ξανασυμβεί σε κάποιον? Ο κουβάς ήτανε καθαρός και χρησιμοποιείται (όπως και στο παρελθόν) μόνο για χρήση νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκας αλάτι είναι? μήπως το έχεις καιρό? μήπως είχε πάρει υγρασία?

Συμβαίνει σε μερικά "παλιομένα" αλάτια

Link to comment
Share on other sites

μια βδομαδα να σπασει στο κουβα..?γιατι το αφησες τοσο πολυ?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τι μάρκας είναι γτ το πήρα μεταχειρισμένο από έναν χομπίστα με το κιλό. Και έχει μείνει μια εβδομάδα γιατί έγινε ως εξής... Έβαλα να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού (είναι φρέσκο το ενυδρείο), τελικά δεν το έκανα όλο αλλαγή και κράτησα μερικά λίτρα στον κουβά και παρατήρησα ότι το αλάτι ακόμα και μετά από τόσες μέρες (από την τετάρτη σπάει, αλλαγή έκανα το σαββάτο) εξακολουθεί να έχει κατάλοιπα!

Το θέμα είναι ότι κατάλοιπα μπήκανε και στο ενυδρείο γιατί όταν έκανα την αλλαγή νερού υπέθεσα ότι απλά δεν έχει λιώσει τελείως και θα λιώσει, αλλά έχει κάτσει στα βράχια και στην άμμο..... Τι κάνω τώρα?Είναι επικίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό το αλάτι. Και εγώ την είχα πατήσει με ένα της Serra που είχα κρατημένο από παλιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...