Jump to content

Γεννησαν Κουνουπια Στο Ενυδρειο Μου!!!sos


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ..ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ...ΕΧΩ ΕΝΑ 60ΑΡΙ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΕ 5 ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ Κ 4 ΓΚΑΠΑΚΙΑ ,1ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ,,,ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΩΣ ΑΦΕΡΕΣΑ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ,,ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΤΟΥ ΣΤΗΣ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ Κ ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΟΝΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ Κ (ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ) ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΣΟΥΠ ΣΚΑΝΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΥΝΟΥΠΑΚΙΑ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ Κ ΟΥΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΩΝ ΟΛΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΠΤ ΔΕΝ ΨΩΦΑΝΕ ...Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΜΟΥ....ΟΠΟΙΣ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ 1ον ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Κ 2ον ΜΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ Κ ΚΑΜΙΑ ΕΛΟΝΟΣΙΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΚΟΛΑΠΤΟΝΤΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΑΠΤΗΣΩΝΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΓΥΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΝΥΜΦΕΣ ΜΙΚΡΑ ΣΚΟΥΛΙΚΑΚΙΑ Κ ΜΕΤΑ ΣΚΑΝΕ ΚΟΥΝΟΥΠΑΚΙΑ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΙ Κ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΗΤΑΝ ΕΣΚΑΣΕ Κ ΠΕΤΑΞΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαθανε στο ετοιμο μαμ για αυτο...αστα αταιστα μια μερα να δεις τι εχει να γινει....βεβαια αυτο μπορει να ειναι λιιιιγο ρισκο,απ την αποψη οτι μπορει να ειναι μολυσμενα και να φυγουν τα γκαπυ...μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.....

Link to comment
Share on other sites

Ααα και αν μπορεις,γραφε με πεζα γραμματα,γιατι ειναι σαν να φωναζεις ετσι ;-)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.Δυστυχώς ενα ενα τα ψαράκια μου φεύγουν.κ εκεί είναι που τρομάζω.Και τα κουνούπια στο ζεστό νεράκι( χλιαρό) γεννουν κ πλυθένουν.το σπίτι μου εχει γεμίσει κουνούπια!!!Είμε ενα βήμα να το αδειάσω ολοκληρο το ενυδρείο,να αλλάξω αμμο-χάλικο...γενικα απο την αρχη ολόκληρο γιατι δεν βλέπω να το σώζω με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Πατσε ρε φιλαρακι μου...μην συνχιζεαι...δωσε μια τις μετρησεις σου,αριθμο ψαριων και ειδοι,λιτρα και θα την βρουμε την ακρη,ενα ενα καθε φορα...γιατι το οτι δεν τα τρωνε περνει αλλη τροπη τωρα...εδω ειμαστε να την βρουμε την λυση :-)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τη να σου πω έχεις καθυστερημένα γκαπάκια :)

Τα δικά μου ετλες παρόλο που είναι πίτσικα τα τρώνε σαν τρελά όλο το καλοκαίρι τα εκτρέφω κουνούπια για τα ετλες.

Μια λύση είναι αν μπορούσες να φιλοξενούσες για λίγο κάποιο άλλο λίγο μεγαλύτερο ψάρι στο ενυδρείο σου πχ κάποιον μονομάχο από φίλο.

Μια άλλοι λύση είναι να βάλεις πάνω στο ενυδρείο κάποια κουνουπιέρα ώστε να μαζεύεις τα κουνούπια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ αλλα δέν εχω μετρήσεις απο το ενυδρείο μου...ΕΙΝΑΙ στα 58ΛΙΤΡΑ ,με 6 ανούμπιες η 3 απο κλαδέμα, υφεστιακά βραχάκια , κ σχετικά χοντρο χαλικάκι...

Έγινε επεξεργασία - guppyfull3
Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρεις τι έχεις στο ενυδρείο σου :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70885&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρεις τι έχεις στο ενυδρείο σου :)

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναί παιδιά είναι ακριβώς το ίδιο,όπως στα βίντεο...Μόνο που τα γκαπάκια μου δεν τα τρώνε νε αποτέλεσμα να γεμίσω κουνούπια...Βασικά εχω κλείσει απο προχθές τον θερμοστάτη μου μπας κ ψωφίσουν αλλα τπτ αυτά...τι μπορώ να κάνω για να μήν έχω συνέχεια σε όλο αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τα αβγά των κουνουπιών μοιάζουν με μικρές σχεδίες που επιπλέουν :

Picture19.jpg

Δεν μπορείς να τα εντοπίσεις και να τα αφαιρέσεις; Αν όχι, θα περιμένεις μέχρι να εκολαφθούν όλα και μετά θα ησυχάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Άφησε τα Guppakia 1-2 μέρες ατάιστα και θα γίνει πόλεμος μετά..!!

Link to comment
Share on other sites

ισως η λυση ειναι αυτα

Pachypanchax playfairi http://www.petsandve...w.asp?animal=66

Χαρακτήρας

Παρά το μικρό τους μέγεθος θέλουν αρκετά μεγάλο χώρο για να κολυμπούν. Ένα ενυδρείο περίπου στα 40 εκατοστά και 20 λίτρα θεωρείται καλό. Η στάθμη του νερού πρέπει να είναι χαμηλή. Ο βυθός θα πρέπει να έχει σπηλιές, κοιλότητες φτιαγμένες από ξύλα, και αρκετά φυτά. Ο φωτισμός θα πρέπει να είναι επίσης χαμηλός. Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιούμε φίλτρα με τύρφη για να μπορέσουμε να κρατήσουμε την ποιότητα του νερού σε άριστη κατάσταση.

Θεωρούνται παμφάγα. Προτιμούν την τροφή ζωικής προέλευσης, νύμφες εντόμων και κουνουπιών, γαρίδες άλμης αλλά και καρκινοειδή.

Κάλο είναι να ξέρετε και...

Είναι ψάρια που συνιστώνται σε αρχάριους, εύκολα στις απαιτήσεις τους και ανθεκτικά σε μη έμπειρα χέρια. Είναι ειρηνικά και μπαίνουν μαζί με άλλα εξίσου μικρά ψαράκια στο ίδιο ενυδρείο. Χαρακτηρίζονται ως επίμονοι κολυμβητές και καλό θα είναι να μπαίνουν με φυλές που δεν είναι νωχελικές. Η σωστή αναλογία είναι ένα αρσενικό προς τρία θηλυκά.

ή μετα πας σε κουνουποψαρα που μοιαζουν καταπληκτικα με τα guppies http://www.tsamisaqu...sia_affinis.htm αλλα μου φαινεται οτι υβριδιζουν δυστυχωσ με τα guppies...

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν τα αφηνεις νιστικα 1-2 ημερες να δεις το αποτελεσμα;

και καλο ειναι να το σκεπασεις τι ενυδρειο με καμια κουνουπιερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για της συμβουλές σας!!! πάρα 2 καινούρια γκαπάκια (γιατι δεν εμεινε κ κανένα) έβαλα κ κουνουπιέρα κ περιμένω να δώ αποτελέσματα..Να στε καλα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...