Jump to content

Προετοιμασια Νερου Σε Βαρελι


Recommended Posts

Τελευταιες μετρησεις του νερου στο ενυδρειο με τροφεους ειναι:

pH:8,2

Γενική σκληρότητα (GH):21 dh

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):13

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):15

Αλλαγές νερού:Καθε εβδομαδα το 30%

Θερμοκρασία:25 βαθμοι

Το νερο της βρυσης μου δινει ph 7.8.Ο τροπος αλλαγης του νερου που κανω ειναι απλος.75 λιτρα απλο νερο βρυσης και αντιχλωριο prime.Mετρωντας σημερα μετα απο μια ωρα αφου εκανα αλλαγη νερου το ph ηταν κοντα στο 8.Επειδη εχω για υποστρωμα κοραλλιογεννη αμμο μου ανεβαζει το ph στο 8.2-8.4 τις επομενες μερες.Δεν πρεπει να προσαρμοσω το ph της αλλαγης του νερου στα δεδομενα του νερου ενυδρειου?Πως μπορω ν 'ανεβασω το ph στο βαρελι προετοιμασιας?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις προετοιμασία με αβεστολιθικές πέτρες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι τραγικα μεγαλη διαφορα και γι αυτον τον λογο θα σου ελεγα να μην κανεις απολυτος τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιες μετρησεις του νερου στο ενυδρειο με τροφεους ειναι:

pH:8,2

Γενική σκληρότητα (GH):21 dh

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):13

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):15

Αλλαγές νερού:Καθε εβδομαδα το 30%

Θερμοκρασία:25 βαθμοι

Το νερο της βρυσης μου δινει ph 7.8.Ο τροπος αλλαγης του νερου που κανω ειναι απλος.75 λιτρα απλο νερο βρυσης και αντιχλωριο prime.Mετρωντας σημερα μετα απο μια ωρα αφου εκανα αλλαγη νερου το ph ηταν κοντα στο 8.Επειδη εχω για υποστρωμα κοραλλιογεννη αμμο μου ανεβαζει το ph στο 8.2-8.4 τις επομενες μερες.Δεν πρεπει να προσαρμοσω το ph της αλλαγης του νερου στα δεδομενα του νερου ενυδρειου?Πως μπορω ν 'ανεβασω το ph στο βαρελι προετοιμασιας?

Ευχαριστω

εννοεις οτι εχεις αραγωνιτη μαλλον ετσι? ο αραγωνιτης ανεβαζει μεχρι ενα σημειο τις σκληρότητες και καθε φορα που θα κανεις αλλαγη θα τις πηγαινει παντα στο ιδιο σημειο! δεν υπαρχει νοημα να προετοιμαζεις το νερο σου αφου ετσι και αλλιως θα στο ανεβασει! αν στο ειχε παει 8 και κατι παλι εκει θα στο παει! οχι αμεσως ομως..τοσο ΡΗ εχεις μονο απο τον αραγωνιτη ή εχεις και ασβεστολιθικές πετρες?

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες ειναι μη ασβεστολιθικες.Μονο απο το υποστρωμα(coral sand) ανεβαινει το ph.Απλως ρωταω για το διαστημα οπου μπαινει το φρεσκο νερο με ph 7.8 μεχρι να ισορροπησει με το υπολοιπο νερο του ενυδρειου στο 8,2 αν ειναι επικυνδυνο για τα ψαρια αυτη η αυξομειωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...