Jump to content

Reboot?


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα.μιας και το κακο με τις αιπταζιες εχει παραγινει,ειναι παντου και σε διαφορα μεγεθη σκεφτομουν να βγαλω ολο το βραχο,να το ξερανω,να φτιαξω ενα aquascape κολλημενο οπως το φανταζομαι και με μπολι καθαρο ζωντανο βραχο να ξαναρχισω.τα ψαρια φυσικα θα δωθουν.το θεμα ειναι τα κοραλια.θα μπορουσα να τα διατηρησω στο ενυδρειο χωρις ζωντανο βραχο και χωρις ψαρια που ρυπαινουν το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου!

Γιατί δεν τις καταπολεμάς με κάποιο τρόπο;

Αυτό που σκέφτεσαι είναι πολύ επικίνδυνο για τα ζωντανά σου.

Link to comment
Share on other sites

εχει μπει μια chelmon πεταλουδα για αυτο το λογο αλλα δεν τις ακουμπαει καν,ουτε τις πολυ μικρες.

και στη περιπτωση που γινεται ειναι μεγαλο πισωγυρισμα αλλα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Αν έπερνες δανεικό εξωτερικό φιλτρο να το βάλεις να τρέχει για λίγο καιρό μαζι με τον βράχο θα μπορεί να σου κρατήσει βιολογία για τα κοραλια. Αλλα όταν πας να βάλεις τον νεκρό πάλι μέσα…… τι θα κανείς τότε.

Νεκρός σημάνει κύκλος απο την αρχή χαμηλή φωτό περίοδο αμμωνία νιτρικα κτλ κτλ.

Τι να σε κάνω δεν είσαι και κοντά να τα ρίξω μέσα σε μένα !!!! Χα χα.

Βρες ξενοδοχείο πρώτα και μετα reboot

Link to comment
Share on other sites

Αν έπερνες δανεικό εξωτερικό φιλτρο να το βάλεις να τρέχει για λίγο καιρό μαζι με τον βράχο θα μπορεί να σου κρατήσει βιολογία για τα κοραλια. Αλλα όταν πας να βάλεις τον νεκρό πάλι μέσα…… τι θα κανείς τότε.

Νεκρός σημάνει κύκλος απο την αρχή χαμηλή φωτό περίοδο αμμωνία νιτρικα κτλ κτλ.

Τι να σε κάνω δεν είσαι και κοντά να τα ρίξω μέσα σε μένα !!!! Χα χα.

Βρες ξενοδοχείο πρώτα και μετα reboot

εχεις δικιο μιας και αυτο δεν το ειχα σκεφτει.

το κακο ειναι πως δεν υπαρχει καποιος να τα φιλοξενησει αλλα δεν θα ηθελα με τιποτα εστω και μια στο τοσο να μεταφερω καμμια η κατι αλλο <<κακο>> στο αλλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν τη θέλεις, εγώ είμαι εδω...

μιας και απο οτι καταλαβα δεν εχω και πολλες εφικτες επιλογες θα της δωσω μια διορια μπας και.... και αν οχι το βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

μιας και απο οτι καταλαβα δεν εχω και πολλες εφικτες επιλογες θα της δωσω μια διορια μπας και.... και αν οχι το βλεπουμε.

Ότι πεις Κώστα...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις το ψάρι;

Έχεις σκεφτεί κάποιο προϊόν από τα έτοιμα που κυκλοφορούν στην αγορά;

Εγώ πρώτα αυτό θα έκανα και αυτό έκανα όταν είχα τις αιπταζιες!

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ψαρι δεν εγκλιματιζεται αμεσα.Ποσο μαλλον ενα "δυστροπο" και απαιτητικο ψαρι......

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα file fish

Ουτε αυτο ειναι 100% σιγουρο Νικο οτι θα τις φαει.Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που οχι μονο δεν εφαγε απταισιες,αλλα χτυπησε και κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

ναι Στρατο συμφωνο απλα ειπα ενα αλλο ζωντανο η pepermint shrimp

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτο ειναι 100% σιγουρο Νικο οτι θα τις φαει.Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που οχι μονο δεν εφαγε απταισιες,αλλα χτυπησε και κοραλια.

το σκεφτηκα και αυτο αλλα φοβηθηκα τα κοραλλια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Στράτο...αποτελέσματα δεν βλέπεις αμέσως...πάρε ένα χημικό σκεύασμα και ξεκίνα την μάχη εντατικά κάθε βδομάδα,μέχρι να πάρει μπρος και η πεταλούδα.Εμένα η pepermint 3 μήνες έκανε να αρχίσει να τρώει.Και φυσικά λιτότητα στο τάισμα γιατί αν είναι χορτάτο το ψάρι σιγά μην προτιμήσει τις παλιό-ανεμώνες.

Για το restart δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις γιατί θα σε πάει πολύ πίσω.Άσε που αυτές οι ανεμώνες δεν πεθαίνουν εύκολα...χωρίς φως και μεγαλώνουν κανονικά...έξω απο το νερό μόνο και θέλει βδομάδες για να είσαι σίγουρος...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις το ψάρι;

Έχεις σκεφτεί κάποιο προϊόν από τα έτοιμα που κυκλοφορούν στην αγορά;

Εγώ πρώτα αυτό θα έκανα και αυτό έκανα όταν είχα τις αιπταζιες!

η αληθεια ειναι οτι ισως βιαζομαι να δω αποτελεσμα μιας και αγχωθηκα.το ψαρι ειναι 2μερες μεσα.

παλιοτερα ειχα χρησιμοποιησει αυτο

ELIMI-AIPTAS.jpg

αλλα δεν εφτανα παντου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Στράτο...αποτελέσματα δεν βλέπεις αμέσως...πάρε ένα χημικό σκεύασμα και ξεκίνα την μάχη εντατικά κάθε βδομάδα,μέχρι να πάρει μπρος και η πεταλούδα.Εμένα η pepermint 3 μήνες έκανε να αρχίσει να τρώει.Και φυσικά λιτότητα στο τάισμα γιατί αν είναι χορτάτο το ψάρι σιγά μην προτιμήσει τις παλιό-ανεμώνες.

Για το restart δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις γιατί θα σε πάει πολύ πίσω.Άσε που αυτές οι ανεμώνες δεν πεθαίνουν εύκολα...χωρίς φως και μεγαλώνουν κανονικά...έξω απο το νερό μόνο και θέλει βδομάδες για να είσαι σίγουρος...

οκ.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την γνωμη μου....

Για νεκρωμα βραχου ....ουτε συζητηση (πιο οικονιμικα θα σου ερθει να παρεις καινουργιο)

Chelmon ή filefish = σαν να παιζεις τυχερα παιχνιδια ...πολλοι παιζουν λιγοι κερδιζουν!!!

Χημικα συσκευασματα = θα εξαφανιστουν για 2-3 μηνες και θα ξαναβγουν σε μεγαλυτερη ποσοτητα οι απταιζιες.

Pepermint= κανουν δουλεια αλλα χρειαζεσαι μπολικες (μεγαλο κοστος συνολικα)

Bergia =δυσεβρετα αλλα τα ΜΟΝΑ ζωντανα που εχουν στη διατροφη τους ΜΟΝΟ τις απταιζιες

Υ.Γ. Η δικια μου επιλογη θα ηταν ολοκαινουργιος βραχος

Link to comment
Share on other sites

Να πω την γνωμη μου....

Για νεκρωμα βραχου ....ουτε συζητηση (πιο οικονιμικα θα σου ερθει να παρεις καινουργιο)

Chelmon ή filefish = σαν να παιζεις τυχερα παιχνιδια ...πολλοι παιζουν λιγοι κερδιζουν!!!

Χημικα συσκευασματα = θα εξαφανιστουν για 2-3 μηνες και θα ξαναβγουν σε μεγαλυτερη ποσοτητα οι απταιζιες.

Pepermint= κανουν δουλεια αλλα χρειαζεσαι μπολικες (μεγαλο κοστος συνολικα)

Bergia =δυσεβρετα αλλα τα ΜΟΝΑ ζωντανα που εχουν στη διατροφη τους ΜΟΝΟ τις απταιζιες

Υ.Γ. Η δικια μου επιλογη θα ηταν ολοκαινουργιος βραχος

Και εδώ το κόστος δεν είναι λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Να πω την γνωμη μου....

Για νεκρωμα βραχου ....ουτε συζητηση (πιο οικονιμικα θα σου ερθει να παρεις καινουργιο)

Chelmon ή filefish = σαν να παιζεις τυχερα παιχνιδια ...πολλοι παιζουν λιγοι κερδιζουν!!!

Χημικα συσκευασματα = θα εξαφανιστουν για 2-3 μηνες και θα ξαναβγουν σε μεγαλυτερη ποσοτητα οι απταιζιες.

Pepermint= κανουν δουλεια αλλα χρειαζεσαι μπολικες (μεγαλο κοστος συνολικα)

Bergia =δυσεβρετα αλλα τα ΜΟΝΑ ζωντανα που εχουν στη διατροφη τους ΜΟΝΟ τις απταιζιες

Υ.Γ. Η δικια μου επιλογη θα ηταν ολοκαινουργιος βραχος

φανταζει η πιο καλη και αμμεση λυση και συμφωνω πως τα παραπανω τελικα ειναι σε καποιες περιπτωσεις ημιμετρα και σε αλλες λαχειο αλλα δυστυχως για εμενα αυτη τη στιγμη η αντικατασταση ολου του βραχου με νεο ειναι απαγορευτικη οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια σε 5 μερες αφου εβαλα την γαριδα peperminτ αρχισε να τις τρωει. Και σε ενα μηνα δεν υπηρχε ουτε πλοκαμι απο πταισια. (Μιλαμε για ενυδρειο 150 λιτρων). Και ταιζω αρκετα θα ελεγα. Ειναι και θεμα τυχης να σου κατσει το ζωντανο που να τις τρωει. Δοκιμασε γαριδουλα. μην απογοητευεσαι και τα ξεστινεις ολα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...