Jump to content

Ενυδρείο-Γεννήστρα


Recommended Posts

Πιστεύω ότι συντόμως θα έχω γέννα από τα apistogramma borelli μου και αν έρθει αυτή η ώρα θέλω να κάνω κάτι πιο δραστικό για να αυξήσω τα ποσοστά επιβίωσης.Θελω να στήσω ένα ενυδρείο-γεννήστρα για τα μικρά.Να μεταφερθούν μετά τη γέννησή τους εμπεριέχει πολυ ρίσκο και τεράστια ποσοστά αποτυχίας,άρα πρέπει να μεταφερθούν όσο ειναι ακόμα αυγά μαζί με τη μητέρα τους.Το ερώτημα είναι :

Αν τα ψάρια γεννήσουν π.χ. την Παρασκευή και την ίδια μέρα στήσω την γεννήστρα (23λ) με 100% νερό από το ενυδρείο, λίγα φυτά και υλικά από το ενυδρείο καθώς και με ενα μικρό φίλτρο το οποίο θα περιέχει την απαραίτητη δόση sera nitrivec ένα σφουγγάρι και βιολογικό υλικό απο το φίλτρο του μεγάλου ενυδρείου, θα ειναι έτοιμο να δεχθεί τα αυγά και τη μητέρα τους την επόμενη μέρα ή θα έχουμε απρόοπτα???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί η παράμετροι του νερού θα είναι ίδιοι.

Βιολογία το φίλτρο θα έχει όχι μεν 100% αλλά και τα ψάρια που θα έχει μέσα δεν προλαβαίνουν να βρωμίσουν το νερό. Μέχρι να μεγαλώσουν θα έχει σταθεροποιηθεί και το φίλτρο.

Έχω μόνο λίγους ενδοιασμούς για αυτό γράφω και νομίζω γιατί το ενυδρείο είναι λίγο μικρό. Αν ήταν καμιά 50αρια λίτρα θα σου έβαζα και το χέρι στην φωτιά.

Πάντος εγώ χρόνια τώρα με τα σκαλάρια έτσι κάνω και δεν είχα πρόβλημα ποτέ, με την μονη διαφορά οτι εχω μεγαλήτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Χριστο ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση.Ξερω οτι το ενυδρειο ειναι μικρό αλλα δεν υπάρχει δυνατότητα μεγαλύτερου .Ετσι κι αλλιώς αυτά τα ψάρια γεννανε λίγα αυγά άρα δεν νομίζω να εχω πρόβλημα . ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο τρέχει από χτες στις 10

Σε μια ώρα θα μετακινήσω ένα ζευγάρι

από τα apistogramma ελπίζοντας ότι θα αναπαραχθούν.

Αυτή είναι μια φωτό μόλις στήθηκε, θα βάλω μια καρύδα και ενα σωλήνα pvc ακόμα καθώς και λίγη τύρφη και λίγες μικρές ρίζες από java fern nana.post-39178-0-34430800-1354374059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!!Καθημερινά κάνω μικρές αλλαγές μέχρι να φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω.Ελπίζω να τα καταφέρω να γεννήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν γέννησαν μια φορά που θα πάει θα ξανά γεννήσουν.

Όσο για τα σχόλια που περιμένεις θα σου πω, αφού έκανες που έκανες τον κόπο γιατί σκόνταψες στο να βάλεις λίγο άμμο ή χαλικάκι έτσι ένα δυο δάκτυλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ίσως ήταν καλύτερα λίγη χαλαζιακή αμμος αλλά δεν μπορούσα να βρω τόσο λίγη ποσότητα και επίσης σκέφτηκα ότι η έλλειψη υποστρωματος θα με βοηθησει στο να διακρινω με το καλο τα μωρα.Σκεφτομαι να διπλασιάω τα νεκ΄ρα φυλλα στο υπόστρωμα

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα αν βάλεις και άλλα νεκρά φύλα τα μικρά θα κρύβονται στις σχισμές και στα κενά που δημιουργούν τα φύλα, εξάλλου ότι και να βάλεις μόλις ξεπεταχτούν λίγο θα τα βλέπεις μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, το ενυδρείοέτσι κι αλλιώς το έστησα με ότι υλικά μου περίσσευαν και μοναδικός του στόχος είναι η αναπαραγωγή των ψαριών και μετά το ευκολότερο και πιο ελεγχόμενο μεγάλωμα των μικρών.

Θα ενημερώσω για νέα

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Βασίλη. Μια χαρά στημένο είναι το ενυδρειάκι σου! Έτσι και αλλιώς είναι ενυδρείο "ειδικού σκοπού" και η οπτική του εικόνα λίγο ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Θεόδωρε,

Στο ενυδρείο κάνω καθημερινές αλλαγές κρύου νερού 20-30% και ταίζω με τεράστια ποικιλία ξηρών,κατεψυγμένων και φυσικά ζωντανών τροφών.

Στο ενυδρείο θα διπλασιάσω την ποσότητα νεκρών φύλλων και τύρφης για να φτιάξω ένα καλό ''φυσικό'' υπόστρωμα καθώς και ψάχνω λίγο κερατόφυλλο για να καλύψω την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο όπως είναι σήμερα

post-39178-0-40282100-1355158769_thumb.jpg

Και μία φωτογραφία του αρσενικού ενώ απολαμβάνει μερικά Grindal

post-39178-0-00037600-1355158886_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο , άρχισε να παίρνει και χρωματάκι το νερό ! Πανέμορφος και ο κύριος ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα με τα περισσότερα φύλα έδηξε ποιο ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Χρήστο! Θα μπει και ένα μικρό ξυλαράκι( το περιμενω να μουλιασει) για decor και κλείσαμε.Ελπίζω να πάει καλά το όλο εγχείρημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Βασίλη, κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πέτυχα αυτό που ήθελα.Λογικά γεννήσαμε :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: !

Θα ενημερώσω για περισσότερες εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι ή κορίτσι; :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι ή κορίτσι; :)

Βάση της θερμοκρασίας και του σχετικά ''υψηλού'' Ph περιμένω κάτι σε 60% αρσενικά και 40% θηλυκά.

Αυγά είδα ότι υπάρχουν αλλά δεν είναι πολλά, ελπίζω να τα καταφέρει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...