Jump to content

Ενυδρείο-Γεννήστρα


Recommended Posts

Μπράβο Βασίλη….. φωτογραφίες να χαζεύουμε…

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ και τους 2!Φωτογραφίες θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ αλλά δεν έχω πολύ καλή κάμερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζουμε τις 48 ώρες ύπαρξης των περίπου 25 αυγών στο ενυδρειο.Το θηλυκό ειναι πια μόνο του και και γι αυτό την βλέπω αρκετή ώρα να βολταρει στο ενυδρειο επειδη νιώθει ασφάλεια . Δεν ειναι κολλημένη πάνω απο τα αυγά όπως έκανε όταν γεννουσε στο μεγάλο ενυδρειο.Πιστευω οτι θα εκκολαπτουν τις πρώτες ώρες της Πέμπτης .Ειναι έτοιμη μια καλλιέργεια walterworms και microworms για το ταισμα.

Θα ενημερώσω για νεότερα

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Αυγά πια δεν βλέπω και το θηλυκό μένει πολύ περισσότερη ώρα μέσα στην σπηλιά.Πιστευω πως τα αυγά εκκολαφτηκαν.Περιμενω σε 3 μέρες να δω τα μωρά κι όταν καταναλωθει ο λεκιθικος σάκος θα ταισω με walterworms + fishtamin για 2 βδομάδες περίπου , μετά με microworms και τέλος με cyclops κατεψυγμένα .Μετα θα αρχίσω να δίνω τροφές όλων των ειδών.Θα ενημερώσω για εξελίξεις και θα βγάλω φωτογραφίες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και απογόνους

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ακόμα κανένα μικρό αλλά το θηλυκό συνεχίζει να πηγαίνει σε ένα συγκεκριμένο μέρος της σπηλιάς το οποιο είναι το μόνο που είναι τυφλό.Ελπίζω αύριο-μεθαύριο να δω κάτι ποιο ενθαρρυντικό.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι με την φωτογραφική ανά χείρας!

Link to comment
Share on other sites

Θα φανούν, μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτογραφίες

Το ενυδρείο όπως είναι σήμερα.Το θηλυκό βρίσκεται στην σπηλιά καρύδας δεξιά.

post-39178-0-31466800-1356103603_thumb.jpg

Το θηλυκό βγήκε έξω κατευθείαν όταν με αντιλήφθηκε.

post-39178-0-15685000-1356103580_thumb.jpg

Ας ελπίσουμε ότι υπάρχει κάτι εκεί μέσα.Το θηλυκό μπαίνει στην σπηλιά και κάθεται στο δεξιό μέρος δίπλα από την είσοδο που δεν έχω οπτική.

post-39178-0-62454400-1356103477_thumb.jpg

Εκτός από τις αναπαραγωγές apistogramma σε αυτό το ενυδρείο κάνω και αναπαραγωγές ramshorn snail οι οποίες πηγαίνουν περίφημα.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Πια η ύπαρξη μωρών μοιάζει ακόμα δυσκολότερη.Σε άλλες γέννες θα είχα ήδη διακρίνει τα μωρά.Ειλικρινά θέλω να γυρίσω την καρύδα για να δω τι έχει μέσα ή μάλλον τι δεν έχει μέσα.Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να πήγε λάθος.Ειλικρινά δεν μου περνά τίποτα από το μυαλό.

Είναι 2 τα ερωτήματα:

Γιατί δεν βλέπω μωρά

και γιατί δεν φεύγει το θηλυκό από την καρύδα (σε περίπτωση που χάνει τα μωρά φεύγει από την καρύδα στις επόμενες ώρες, κάτι που δεν έγινε)

Τάισα λίγα walterworms έτσι ώστε στην περίπτωση που υπάρχει κάτι να μπορέσει να τραφεί.

Αν δεν πετύχει η όλη διαδικασία θα πάει το θηλυκό πίσω στο μεγάλο και θα μπει στο μικρό ενυδρείο ο αρσενικός με άλλο θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή Βασίλη! Μην πειράξεις την καρύδα αν δεν βγει από μέσα η μάνα!

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχουν μείνει 2-3 και γι'αυτό έχει πλήρη έλεγχο πάνω τους και δεν τα αφήνει να κουνηθούν.Αυτήν τη στιγμή που μιλάμε μέσα στην καρύδα είναι.... Ίδωμεν :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τι να πω θα τρελαθουμε τελειως!!!!!!!! το νεο θηλυκο πηρε τη θεση του παλιου στο ιδιο σημειο!Αυγα και μωρα δεν υπαρχουν όμως.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα έγινα μάρτυρας του μεγαλείου της φύσης.

Αυτό που είδα σήμερα δεν το περίμενα και ίσως είναι και η πρώτη τέτοια μαρτυρία.

Σήμερα το μεσημέρι αφού βεβαιώθηκα ότι δεν υπάρχουν μωρά μέσα(επιστράτευσα φακούς, μεγεθυντικό φακό και το αετίσιο μάτι μου) αφαίρεσα το θηλυκό και μετέφερα το καινούριο θηλυκό στην γεννήστρα. Κατευθείαν χώθηκε στην καρύδα και δεν ξαναβγήκε από εκεί.Είναι μία συμπεριφορά που δεν μπορώ να εξηγήσω και έφαγα ένα μισάωρο παρατηρώντας το.Πάλι μωρά δεν είδα και το θηλυκό δεν είχε κανένα ανησυχητικό σημάδι ( είχε τα εξαιρετικά χρώματα της περιόδου αναπαραγωγής , είχε κανονική αναπνοή και δεν φαινόταν στρεσαρισμένο).Μισή ώρα μετά μπήκε και ο αρσενικός που μου στήθηκε απέξω από την φωλιά , χωρίς να φλερτάρει και να κυνηγάει το θηλυκό, απλά καθόταν εκεί.Τώρα στις 12 και ενώ έβλεπα το θηλυκό να μην βγαίνει από την σπηλιά, είπα να ρίξω μια πιο προσεκτική ματιά με τον φακό και κατάφερα να την δω με 2 μικρά!!!

Πώς είναι δυνατόν? Έγινε ανάδοχη μητέρα σε μωρά που δεν είχε ξαναδεί και μάλιστα πολύ καλή!Το αρσενικό από την άλλη δεν τους επιτέθηκε όπως συνηθίζεται όταν θέλει να αναπαραχθεί!

Το όλο γεγονός με έχει αφήσει άφωνο και θα κάνω ότι μπορώ για να τα καταφέρουν.

Άλλη μια απόδειξη ότι αυτά τα ψάρια άξιζαν όλους τους κόπους μου και την τεράστια αναμονή.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Η μαγεία των Χριστουγέννων στο ενυδρείο σου! ;)

Αυτό ακριβώς!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτή την φορά μας επηρέασε η θερμοκρασία και άργησαν να εκκολαφτούν (είμαστε στους 25.5 άρα -1.5 από την θερμοκρασία του μεγάλου.Επίσης τα ψάρια φαίνονται πολύ κουρασμένα και λίγα...Ο λόγος είναι ο μέχρι τώρα υποσιτισμός τους αφού δεν είχα ιδέα για την ύπαρξή τους και φοβόμουν να ταΐσω για να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ.Αυτό όμως θα αλλάξει και θα ταΐζω περίπου ανά 3 ώρες με την ελπίδα να πάρουν τα πάνω τους.Θα γίνονται φυσικά και μικρές αλλαγές νερού.Το αρσενικό σε λίγο θα φύγει, όχι επειδή ήταν επιθετικό αλλά για την μικρότερη επιβάρυνση νερού και βιολογίας.

Θα επιστρατεύσω πολλές τέτοιες δόσεις fishtamin και walterworms ( χάρη στον theodor72)

post-39178-0-47295600-1356424828_thumb.jpg

Καλά Χριστούγεννα σε όλους

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την υπομονή σου bbetta

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...