Jump to content

Ενυδρείο-Γεννήστρα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ρε Κώστα τρελά πράγματα.

Μωρά άλλη φορά δεν είδα και αυτός είναι ο λόγος που είμαι μπριζωμένος.Ταίζω πολλές φορές και ελπίζω να ζήσουν.Δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο.Η αλήθεια είναι ότι έπρεπε ως τώρα να κολυμπάνε...

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερα από 5 είναι παιδιά, αλλά είναι ζωντανά(άλλαξα και μπαταρίες στον φακό επειδή πριν δεν έβλεπα την τύφλα μου).Είναι πολύ αδύναμα και δεν κολυμπάνε.Ελπίζω να καταφέρουν να φάνε κάτι και να πάρουν τα πάνω τους.Ξέρει κανένας κανένα γιατροσόφι που μπορεί να τα τονώσει???

Μέχρι τότε υπομονή, πολλά ταίσματα, αλλαγές νερού και αισιοδοξία....

Link to comment
Share on other sites

bbetta συγχαρητηρια για την γεννα! συνεχισε ετσι και θα τα καταφερεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ krouser!Το θέμα τώρα είναι να πάρουν τα πάνω τους αυτά τα ολίγα μικρά.Ο αριθμός τους δεν είναι πρόβλημα επειδή σε λίγο καιρό περιμένω να γεννήσει ξανά κάποιο θηλυκό και θα εκμεταλλευτώ μια τεχνική που κάνουν στην φύση την οποία θα αναλύσω αργότερα αν φτάσουμε σε εκείνο το σημείο.Όπως είπα και πριν αν κάποιος μπορεί να προτείνει οτιδήποτε που θα τα βοηθήσει ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο έψαξα και βρήκα κάποιες πληροφορίες και στις μεταφέρω.

1.Τα ψάρια αφού γεννηθούν μέχρι να καταναλώσουν τον λέκιθο σάκο δεν μπορούν να κολυμπήσουν, αρχίζουν να κολυμπούν μετά από 24 ώρες.

2.Μετά από της 24 ώρες πρέπει να έχουμε διαθέσιμες αρτεμιες

3.Πολύ που στο ενυδρείο τους είχαν φύλα για βυθό αποδείχτηκε καταστροφικό γιατί πολλά ψαράκια στις αρχές που δεν μπορούσαν να κολυμπήσουν ή μισό κολυμπούσαν χάνονταν μέσα στα φύλα και η μάνα τους δεν τα έβλεπε ή δεν τα έβρισκε.

.

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε Χρήστο ειλικρινά δεν είχα ιδέα για το τρίτο :Ο

Τα αλλα 2 τα ήξερα και για αυτό περίμενα 4 μέρες πριν να αρχίσω να τα ψάχνω .

Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον σου.

Βλέπω οτι είσαι εξπερ στην αναπαραγωγή σκαλαριων.Ειχες χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι για να δυναμωσεις τον γονο;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το σκέφτηκα αλλιώς θα στο έλεγα ποιο νωρίς και εγώ σήμερα το διάβασα και απλά στο μεταφέρω.

Τώρα για την τροφή Δεν υπάρχει καλύτερο δυναμωτικό από την φρέσκια ζωντανή αρτεμια

Μέχρι όμως να μπορούν να φάνε την Αρτέμια έμεινα 100% ικανοποιημένος από την Liquifry No1 την οποία χρόνια τώρα την παραγγέλνω από έξω. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες εξίσου καλές τροφές αλλά όταν μια συνταγή σου βγαίνει καλά και έχεις επιτυχία 100% δεν μπαίνεις στον κόπο να ρισκάρεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι αν φάνε Artemia Salina μετά δεν θα τρώνε Walterworms...

Υπάρχουν όμως και κάποια νέα που ίσως είναι καλά....

Το θηλυκό μετακόμισε πάνω στην moss.Αν υπάρχουν ακόμα μωρά αυτό είναι πολύ πολύ ενθαρρυντικό.

Πρώτον επειδή εκεί έχει infusoria με το κιλό να φάνε, επειδή αυτό μπορεί να είναι σημάδι ότι είναι ζωντανά και επειδή για να πάνε εκεί χρειάζεται να κουνηθούν και λίγο...

Χρήστο τώρα τσεκάρω και την Liquifry No1

Link to comment
Share on other sites

Μετακίνησα το ψυγείο και τα έπιπλα της κουζίνας αλλά τελικά άξιζε τον κόπο!

Είμαι ένας πολύ χαρούμενος παππους 13 χρονών με περίπου 10 εγγονάκια τα οποία κολυμπάνε, έχουν καταναλώσει τον σακο και εχουν φάει ένα σκασμό σκουλίκια :cheers::drunk::band::wootwoot: :wootwoot: :wootwoot::buttrock:

Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ όλους εσάς που με υποστηρίξατε και με βοηθήσατε να φτάσω ως εδώ.Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε κάλά :bowdown:

Σας ευχαριστώ και πάλι

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είσαι!! :D αναμένουμε εξελίξεις και φωτογραφικό υλικό από τα εγγονάκια!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη ! Καλή συνέχεια εύχομαι και να μας ενημερώνεις ! Χαίρομαι να διαβάζω τέτοια θέματα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια

Φωτογραφίες ακόμα δεν γίνεται είναι πολύ μικρά.

Βέβαια δεν άντεξα έκανα και μία πατάτα, αλλά σε γενικές γραμμές τα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε βασιλακο! Να τα χαίρεσαι τα μικρά σου, κουράστηκες αλλά ανταμείφθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα προσπάθα να τα βγάλεις και καμιά φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς Νίκο!

Σήμερα έχω μόνο καλά πράγματα να σας πω. :D

Κατά την διάρκεια της νύχτας δεν φαίνεται να χάθηκε κανένα μωρό.Όλα δείχνουν να μεγαλώνουν με τον ίδιο ρυθμό και ευτυχώς τρώνε!Σήμερα είναι στην 7η μέρα της ζωής τους και κολυμπάνε δειλά δειλά, όσο τα αφήνει η ανάδοχη μητέρα τους.Όταν μπαίνει η τροφή βλέπω μεγάλη κινητικότητα και με τον μεγεθυντικό φακό μπορώ να τα δω και να τρώνε.

Ίσως στις προηγούμενες προσπάθειές μου η Artemia ήταν πολύ μεγάλη γι αυτά και ίσως γι'αυτό δεν κατάφερνα κάτι ουσιαστικό.

Βέβαια είναι πολύ λίγα τα μικρά και πρέπει να βάλω να τα δυνατά μου.

Χρήστο προσπαθώ να βγάλω φώτο άλλα ούτε η οπτική γωνία είναι καλή, ούτε η κάμερα αλλά ούτε και το μέγεθος τους βολικό

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Τότε ζωγράφισε τα :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκεσαι σε διαγωνισμό φωτογραφίας μια χαρά φαίνονται, πόσα είναι; Εγώ βλέπω 2-3 ή σκόρπισαν τόσο πολύ από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τουμπανα είναι τα μικρά, σε λίγες μέρες θα σουλατσάρουν από εδώ και από εκεί!

Σκαστα στο φάει!

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα όντως έχουν πολύ φάση!

Όταν λείπει η μητέρα τους δεν βλέπω σχεδόν κανένα, όταν όμως είναι εκεί ξεπετάγονται από τις κρυψώνες τους.Στην τελευταία καταμέτρηση παρουσιάστηκαν 6 αλλά όλο και κάποιο θα κρύβεται!

Τα ταίζω walterworms με το τσουβάλι.Κάνουν μερικές ώρες να καταναλώσουν την ποσότητα που τους δίνω και μετά ξανά φαί!Γίνεται αλλαγή νερού περίπου 20% κάθε μέρα.

Σε 10 μέρες θα ταίσω microworms και ίσως λίγη artemia.Μετά σιγά σιγά κατεψυγμένα...

Link to comment
Share on other sites

Όγδοη μέρα σήμερα για τα μικρά, τα όποια έχουν πια ξεθαρρέψει.Αρχίζουν να εξερευνούν το ενυδρείο, όσο τα αφήνει το θηλυκό και από γόνος που μόλις κατανάλωσε τον λεκιθικό σάκο γίνονται μικρά δραστήρια ψαράκια. Ο αριθμός τους είναι ίδιος με τον χθεσινό, είναι 5-6 μωράκια.Κάτι το ενθαρρυντικό είναι ότι όλα τους έχουν φουσκωμένες κοιλίτσες από το πολύ φαγητό.Προς μεγάλη μου έκπληξη, το θηλυκό και τα μωρά δεν με φοβούνται καθόλου και όταν πλησιάζω να ταΐσω με τη σύριγγα δεν απομακρύνονται ίσα ίσα έρχονται πιο κοντά.Βλέπω ότι η κατανάλωση των σκουληκιών δεν είναι άμεση αλλά σταδιακή.Δεν τα βλέπω να πέφτουν με τα μούτρα στο φαγητό αλλά να τσιμπολογάνε λίγο τα σκουλήκια, λίγο τα φύλλα, λίγο τη moss.Εξάλλου πόσα σκουλήκια να χωρέσει η κοιλιά τους?

Τα ψάρια είναι περίπου 4 χιλιοστά.

Βασίλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...