Jump to content

Ενυδρείο-Γεννήστρα


Recommended Posts

Άξιος !! Να ρωτήσω , με αλλαγές νερού , μετρήσεις τι κάνεις ; Τι διαδικασία ακολουθείς ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλαγές νερού κάθε μέρα ένα 10%-20% σε αναλογία περίπου 80% RO και 20% Βρύση.Το νερό φιλτράρεται για καμιά ώρα από τύρφη και μπαίνει διπλή δόση Prime.

Μετρήσεις έχω να κάνω από τότε που το έφτιαξα και κατάλαβα ότι το φίλτρο είναι στρωμένο.Είναι παρόμοιες με του κυρίους ενυδρείου και λίγο πιο κάτω.Σήμερα-αύριο θα κάνω για να δω ακριβώς που είμαστε αν και τα τεστ μου μάλλον τα έχουν παίξει (και που λεφτά για καινούρια :( )

Link to comment
Share on other sites

Άψογος ! Δεν ρώτησα για μετρήσεις για να κάνω έλεγχο , από ενδιαφέρον και για την εμπειρία ρώτησα. :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο βοήθεια επείγει!

Το θηλυκό μετακόμισε δίπλα στο φίλτρο :bigemo_harabe_net-87: και φοβαμαι ότι απο κάποιο άνοιγμα στο τουλι θα μου ρουφήξει τα μωρά μου! Μπορώ εύκολα να το κλείσω με ένα κοινό λαστιχάκι είναι κατάλληλο για να μπει μέσα??

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω λαστιχακι στον diy διαχυτηρα και δεν εχω δει κατι περιεργο

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Mετά από την παρατήρηση του Χρίστου, αποφάσισα να αφαιρέσω όλα τα φύλλα του ενυδρείου για διευκόλυνση της μητέρας

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχάκι είναι ακίνδυνο, μην σε ανησυχεί!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα έχουν βάλει σκοπό να με τρελάνουν.Χώρισαν από την μάνα τους και χωριστηκαν μεταξύ του.Ακόμα και σε ένα ενυδρείο χωρίς απειλές δεν ξέρω αν και πως μπορούν να ζήσουν.Τι προτείνετε? Σκέφτομαι την απομόνωση τους σε μια γενηστρα μεσα στο ενυδρειο.

Δυστυχως επειγει και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Ξαναμάζεψε τα μωρά το θηλυκό αλλά επειδή τα είχε αφήσει λάσκα κανα δύωρο έχουν μείνει 5

Σκέφτομαι σοβαρά την παραγωγή μιας καλλιέργειας αρτέμιας, αλλά το πρόβλημα είναι ότι θα γίνει σε θερμοκρασία δωματίου.Θα έχουμε καθόλου ποσοστά εκκόλαψης?

Link to comment
Share on other sites

Ιδεαααααααα

Τι γνώμη έχετε για τα Ocean Nutrition Instant Baby Brine Shrimp???

Φαίνεται πολύ καλή ιδέα.Είναι νεκροί ναυπλιοι αρτεμιας

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα ποτέ αλλά δεν άκουσα και κάτι το αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

10η μέρα σήμερα με τον ίδιο αριθμό μικρών...Έχουν μεγαλώσει αρκετά δεν μπορώ να πω.Στις παραμέτρους που τα έχω αν υπήρχε ένας μεγαλύτερος αριθμός μωρών θα έβγαζα κάτι σε 60% αρσενικα και 40% θηλυκά.Τώρα που έχουν μείνει μόνο πέντε είναι τα πιο δυνατά ψάρια, που κατα πάσα πιθανότητα είναι αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 από τα 5 μωρά στην πρώτη τους προσπάθεια να φτάσουν την επιφάνεια...Είναι 10 ημερών

post-39178-0-46212000-1356880353_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε βασιλακο….μπράβο ρε αγορίνα, συνέχισε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Βασίλη! Έχεις υπομονή, επιμονή και θέληση να μάθεις!!! Ιδανικός συνδιασμός για να πετύχει κάποιος στο χόμπι μας!

Γιατί ξεκινάς αρτέμια;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Εσείς είστε αυτοί που μου δίνετε δύναμη για να συνεχίσω!

Θεόδωρε μια χαρά πανε τα walter και οπότε θες περνά για Grindal!Οπως τα είχαμε πει και απο κοντά η αρτεμια εκτός απο ακριβή ειναι βαρετή διαδικασία και πολλές φορές μια σκέτη αποτυχία επειδη δεν ειναι καλά τα αυγα.Εχω κάνει 10 φορές καλλιέργεια στην ζωή μου με τον ίδιο ακριβώς τροπο,κάποιες είχαν μέχρι και 99% επιτυχία και είχα τόση αρτεμια που έφτανε και για του γείτονες και άλλες φορές ενα απόλυτο μηδενικό.Δεν παύει όμως να ειναι η πιο θρεπτική τροφή για τον γονο.Επειδη εχω φρηξει με την παραγωγή της αρτεμιας θέλω να πάρω το instant BBS της ocean nutrition για να το δοκιμάσω.Η χρήση αρτεμιας θεωρείτε απο πολλους καθοριστική για την Γρηγόρη και σωστή ανάπτυξη.Σε λίγες μέρες θα ταισω και microworms.

*Μπαινει και σε αναπαραγωγικη περίοδο και η άλλη θηλυκια :D

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει και σε αναπαραγωγικη περίοδο και η άλλη θηλυκια :D

τώρα που πήρες φόρα ποιος σε πιάνει!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...