Jump to content

Ενυδρείο-Γεννήστρα


Recommended Posts

τώρα που πήρες φόρα ποιος σε πιάνει!! :buttrock:

χα χα χα έτσι :bigemo_harabe_net-82:

Τώρα θα σας πω και το σχέδιο που επεξεργάζομαι επειδή έχω μόνο μία γεννήστρα. Το σχέδιο αυτό το συζητάω και με τον Mike Wise ειδικό του γένους που με βοήθησε όπως και εσείς σε όλη την διαδικασία.Τα θηλυκά Apistogramma στην φύση προσπαθούν να κλέψουν η μία γόνο από την άλλη για να αυξήσουν τα ποσοστά επιβίωσης.Ένα μικρό το οποίο είναι μεγαλύτερο σε ηλικία από τα υπόλοιπα, ξέρει τι να τρώει και πως να κολυμπάει.Έτσι και τα μικρότερα μαθαίνουν γρηγορότερα τα αναγκαία για την επιβίωση τους.Όταν με το καλό γεννήσει ξανά κάποιο θηλυκό τότε θα την μεταφέρω από το κυρίως ενυδρείο στο μικρότερο μαζί με τα αυγά της και θα απομονώσω (εδώ θέλω να μου πείτε τρόπους) ένα μικρό μέρος για τον παλαιότερο γόνο μέχρι να εκκολαφτεί ο νέος και να εντάξω στο κοπαδάκι τον παλιό.Τον τρόπο δεν τον βρήκα ακόμα αλλά είμαι σίγουρος πως κάτι θα σκεφτούμε .Σε γεννήστρα δεν μου πάει η καρδιά να τα χώσω για μια βδομάδα εκτός αν δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική.

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τότε που άρχισε αυτό το θηλυκό την φροντίδα των μωρών την ταΐζω μόνο ποικιλία κατεψυγμένων και ζωντανών τροφών ώστε να έχει δυνάμεις για το δύσκολο έργο της.Τώρα ενώ έβαζα σε σωληνάριο νερό και Mysis το έκοψα όσο καλύτερα μπορούσα και το άφησα για λίγο ώστε να καθίσουν κάτω τα μεγάλα κομμάτια και ρούφηξα με μία σύριγγα τα μικρά κομματάκια και προς μεγάλη μου έκπληξη τα ξεσκίσανε :bigemo_harabe_net-193: .

Τώρα θα αρχίσω να πειραματίζομαι με τις κατεψυγμένες που έχω (bloodworms,mysis,daphnia και θέλω να πάρω cyclops) και επίσης θα φτιάξω μια πολύ επιτυχημένη τροφή που είχα χρησιμοποιήσει και στα μωρά cacatuoides.

Όποιος μπορεί ας ρίξει καμιά ιδέα για το πως θα χωρίσω το ενυδρείο όπως λέω στο προηγούμενο ποστ.

Ευχαριστώ Πολύ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

12η Μέρα σήμερα... όλα τα μωρά εκτός από ένα το οποίο φαίνεται πιο αδύναμο επειδή δεν έχει φάει πολύ καλά είναι εντάξει.Ελπίζω να τα καταφέρει και αυτό

Καλή Χρονιά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμεινα με 4-5 μικρά ήξερα οτι τα περιθώρια στενεύουν και οτι τα πράγματα μόνο εύκολα δεν θα ήταν.Σημερα ,16η μέρα εχω 3 μικρά ,δυο εκ των οποίων αναπτύσσονται με παρόμοιο ρυθμό και ενα που ειναι διπλάσιο τους.Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειναι οτι για ανεξήγητο λόγο έχασα την καλλιέργεια Walterworms και μου έχουν μείνει μόνο λίγα Microworms ,τα οποία πρέπει να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο χώρο μπας και αναπτυχθούν .Ισως χρειαστεί να κάτσουν μια μέρα με ελάχιστη ζωντανή και πολλά κατεψυγμένα.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, αυριο το πρωί ελέγχω την δική μου καλλιέργεια με walterworms και αν είναι εντάξει σου την φέρνω!

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Εχουν μείνει 2 μικρά.Παιδια βοηθήστε λόγο πείτε καμία ιδέα πως να χωρισω ενα μέρος του ενυδρείου για τα μωρα

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα αλλα ισως γινει να το κανεις με διχτυ.να απομονωσεις τα μωρα στη μια πλευρα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Σουβειπα πως ειναι δυσκολο.οχι γεννηστρα.μινο στρες θα φερει.αλλο μικρο ενυδρειακι δεν εχεις;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Οχι...και να είχα θα με εδιωχναν απο το Σπιτι αν έβαζε κι άλλο.Φοβαμαι πως αν βάλω το νέο ζευγάρι μέσα ο αρσενικος θα σκοτώσει τα μικρά .Αλλος τρόπος δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν βρίσκω το μεγάλο μικρό και θα τρελαθώ....

Καμία ιδέα για το πως θα τα χωρισω προσωρινά ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ρίξτε καμιά ιδέα.....

Πάρτε και ένα φωτοupdate

Σήμερα 13/1/13 είναι 24 μερών και είναι 2 σε αριθμό.

post-39178-0-66823400-1358079274_thumb.jpg

post-39178-0-25768300-1358079340_thumb.jpg

post-39178-0-25965600-1358079350_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη , δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις να χωρίσεις το ενυδρείο , συγνώμη. Σε ένα θέμα με Σκαλάρια πριν από λίγες ημέρες είδα ένα χώρισμα που έκανε ο φίλος και ήταν καλό, αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα.

Δεν μπορείς να βάλεις αυτό το eggcrate πως το λένε με κάποια σίτα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη θέλω όταν ξαναγεννήσουν τα ψάρια να χωρίσω το ενυδρείο γιατί τα μεγάλα μωρά μπορεί να φάνε τα νεογέννητα και οι γονείς για να το αποτρέψουν αυτό μπορεί να επιτεθούν στα μεγάλα.Μετά από λίγο καιρό θα ζήσουν όλα τα μικρά μαζί.

Το egg crate με τούλι ή συρματόπλεγμα είναι η καλύτερη λύση.Το ανοξείδωτο σίδερο μπαίνει σε ενυδρείο(συρματόπλεγμα,βεντούζες για στήριξη)????

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη θέλω όταν ξαναγεννήσουν τα ψάρια να χωρίσω το ενυδρείο γιατί τα μεγάλα μωρά μπορεί να φάνε τα νεογέννητα και οι γονείς για να το αποτρέψουν αυτό μπορεί να επιτεθούν στα μεγάλα.Μετά από λίγο καιρό θα ζήσουν όλα τα μικρά μαζί.

Το egg crate με τούλι ή συρματόπλεγμα είναι η καλύτερη λύση.Το ανοξείδωτο σίδερο μπαίνει σε ενυδρείο(συρματόπλεγμα,βεντούζες για στήριξη)????

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με diy η λογική μου λέει ότι eggcrate με τούλι για να έχεις και κυκλοφορία νερού θα κάνουν δουλειά. Το eggcrate θα το έκοβα έτσι ώστε να "σφηνώνει" στο μπροστά και το πίσω τζάμι χωρίς να βάλω κάτι άλλο.

Θα πρόσεχα όμως να μην ασκείται μεγάλη πίεση στα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με diy η λογική μου λέει ότι eggcrate με τούλι για να έχεις και κυκλοφορία νερού θα κάνουν δουλειά. Το eggcrate θα το έκοβα έτσι ώστε να "σφηνώνει" στο μπροστά και το πίσω τζάμι χωρίς να βάλω κάτι άλλο.

Θα πρόσεχα όμως να μην ασκείται μεγάλη πίεση στα τζάμια.

:busted_cop: :busted_cop: :busted_cop: :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε τον ένα μήνα και φτάσαμε σχεδόν το ένα εκατοστό σε μέγεθος!

Φωτογραφικο υλικό σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Κλείσαμε τον ένα μήνα και φτάσαμε σχεδόν το ένα εκατοστό σε μέγεθος!

Φωτογραφικο υλικό σύντομα!

:buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πως μου ξεφυγε το θεμα σου ρε Βασιλη??? μπραβο για ολη την προσπαθεια!!

το ανοξείδωτο θα πρεπει να ειναι πολυ καλης ποιοτητας για να το εμπιστευθεις! προτεινω το eggcrate με τουλι και tire up για δεσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Στάθη σε ευχαριστώ!

Δημήτρη τίποτα ακόμα αλλά θα δουλέψω με την ιδέα που μου πρότεινες :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

1 Μήνα και 9 ημερών ...

Σήμερα αποφάσισα να μεταφέρω το θηλυκό πίσω στο μεγάλο ενυδρείο.Ξέροντας εκ πείρας ότι θα πέσει πολύ ξύλο, βγάζω και το άλλο θηλυκό έξω από το ενυδρείο για περίπου 20 λεπτά.Έτσι θα πέσει λιγότερο ξύλο επειδή κανένα από τα 2 ψάρια δεν θα θεωρείται ήδη κυρίαρχο στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...