Jump to content

Giovanni's 600L Rimless Reef


Giovanni

Recommended Posts

Τι να δωσω βρε Κωστα μου... Αδειο ενυδρειο νερο με βραχια?? σιγα σιγα δε βιαζομαστε,για να κοιμομαστε ησυχοι.. :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

για προπονηση το λεω :D .οταν μπουν τα ζωντανα να εισαι κομπλε.

περα απο την πλακα καλα κανεις και περνεις το χρονο σου και νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο.αργα και σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλλιτεχνικη της επιφανειας..

DSC_0816.jpg

Και μια προσπαθεια με την DSLR ...

Το scape θα αλλαξει οποτε δεν στεκομαστε σε αυτο..

DSC_0838b.jpg

Απο μετρήσεις:

Salinity: 1026

No3: 0.2

Kh: 7.7

Ca: 410

Mg: 1280

Τemp: 25.5

Φωτοπεριοδος στις 4:30 ωρες και ανεβαινουμε σταδιακα..

Γιατι να αλλαξει;

Το στησιμο σου ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να αλλαξει;Το στησιμο σου ειναι μια χαρα
Λέω να παράγγειλω νεκρό βράχο-πιατελες από την Μέρκελ να κάνω κάτι καλύτερο στο στησιμο και να συμπληρώσω κ τα κιλά μου που είναι 32 σε 550 λίτρα..

Γενικά όμως ακόμα το γυρίζω από εδώ το γυρίζω από εκεί... δε ξέρω.. σκέφτομαι να κάνω κ την υπέρβαση να αλλάξω το σκιμερ που είναι εντελώς οριακό για τα λίτρα μου (mce600) και να πάρω το ATI Powercone 250iS .. πολλά σκέφτομαι πολλά θέλω αλλά τι θα γίνει δε ξέρω στην τελική..

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να με πετάξει έξω η γυναίκα μου κ να μην έχω ενυδρείο!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: :hysterical:

οχι μωρε αφου ειμαστε τα καλυτερα παιδια,που θα βρουν καλυτερα?

και εμενα μου αρεσει πολυ το στησιμο,μη το πειραξεις καθολου(ειδικα αν το σκεφτεσαι για σκληρα) και βαλε τα χρηματα που θα εδινες στην #$%#$% λα

για να παρεις βραχο,στο σκιμμερ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όμως λίγο τι θα άλλο θα κερδίσεις (εκτός από βιολογία), προσθέτοντας και παίζοντας με το βράχο λίγο παραπάνω...

post-13206-0-12750400-1354799479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι εκανες παλι ρε βαγγελη!ωραιος! :bigemo_harabe_net-64:

το λες για να κρυψει τις υπερχειλησεις?

αυτες αν βαλει μερικα κοραλια στα βραχακια δεξια και μεγαλωσουν(ειτε ειναι σκληρα ειτε μ****α) θα κρυφτουν,εστω μεχρι τη μεση για αρχη.

ασε που αν πανε μεχρι τοσο ψηλα τα βραχια δεν θα μπορει να βαλει τιποτα εκει πανω

βεβαια αυτα ειναι και γουστα...περι ορεξεως... :D

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

ε καλά δεν είναι και το πραγματικό στήσιμο.... copy/paste τα βράχια γίνανε .... με τον φυσικό θα είναι πολύ διαφορετικά και θα δημιουργηθούν επιπλέον θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω καλύτερα να βάλει ένα μπλε ακριλικό overflow box να κρύψει την ασχήμια και να κρατήσει τον βράχο χαμηλά! Το να φτάσει στον θεό ο βράχος δεν λέει κάτι αν μόνο φραγκάκι μπορεί να μπει από πάνω!

Όταν είναι άδεια τα ενυδρεία και βλέπουμε πολύ τον βράχο τείνουμε να προσπαθούμε να κάνουμε διάφορα ξεχνώντας στην πορεία ότι ο βράχος είναι απλά η βάση για τα κοράλλια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά και συμφωνώ..

Διαφωνώ όμως για τις υπερχειλησεις... εμένα πάλι μου φαίνονται μια χαρά ειδικά αν το σκεφτώ με κουτί μπροστά..δεν θα μου αρέσει.

Όταν έχεις συνηθίσει να τα βλέπεις όλα μέσα σε μια γυάλα λόγω απουσίας σαμπ, τότε αυτό σου μοιάζει σαν να είναι άδειο...

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο βράχος τοποθετήθηκε για να κρύψει τους σωλήνες και τίποτα άλλο. Εννοείτε ότι σε αυτή τη θέση θα τοποθετηθούν οργανισμοί και ο βράχος θα είναι χαμηλότερα απ ότι είναι τώρα στη "fake" φωτο !!

Link to comment
Share on other sites

Φωτιές μας αναψες μου φαίνεται.. φαντάσου πόσο καλό μοντάζ έκανες και δεν ξεχωρίζει ότι είναι fake..

Link to comment
Share on other sites

.

Διαφωνώ όμως για τις υπερχειλησεις... εμένα πάλι μου φαίνονται μια χαρά ειδικά αν το σκεφτώ με κουτί μπροστά..δεν θα μου αρέσει.

Εγώ πάντως νομίζω ότι ένα μικρό ακρυλικό κουτί στο ίδιο χρώμα με το φόντο θα κρύβεται πολύ καλύτερα από 2 γκρι pvc σωλήνες!

Link to comment
Share on other sites

μεγεια το ζωντανο!

ομορφο κοραλι αλλα να το προσεχεις,μπορει πολυ ευκολα να κατακτησει ολοκληρο το ενυδρειο

και να γινει σχεδον pest!

και δεν βγαινει και ευκολα μετα!

αν ειναι μονο σε αυτο το βραχακι βαλτο καπου να μην ακουμπαει πουθενα αλλου και να μπορεις να το ελεγχεις!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειναι καλυμμενο το τζαμι του τυπου ειναι

http://i282.photobuc...nk/DSC_0073.jpg

http://i282.photobucket.com/albums/kk265/Gio217_photos/big%20tank/DSC_0061.jpg

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Χεχε άμα δεις την φωτο του ενυδρείου είναι το βραχακι που είναι μόνο του μπροστά από το αριστερό νησί.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα βραχάκια από το αριστερό νησάκι κατέβασε τα στην άμμο για να τα αποικίσεις με φραγκ από ζοανθους και μην πειράξεις-προσθέσεις τπτ άλλο

Το χτύπησες τελικά το ΑΤΙ;Το 250 ή 200;

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε το aquascape δεν θα είναι αυτό.. απλά παίζω ακόμα με τα βράχια μέχρι να έρθουν οι πιατελες να δω τι θα κάνω..

Το σκιμερ ακόμα ψάχνομαι.. βασικά πρέπει να δω σε ποιο διαμέρισμα θα το βάλω .. προφανώς για το 200αρι πάω γιατί το άλλο νομίζω είναι υπερβολή..

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοράζεις skimmer , όσο μεγάλο και να είναι,, δεν κανείς ποτέ υπερβολή.

Έχεις ρε παιδί μου …… κάτι …… πως να το πω……;;; Σαν απαλλακτικο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις αποδείξει άλλωστε ότι εμεις οι reefάδες είμαστε υπερβολικοί σε όλα, αλλά το 250 νομίζω είναι πολύ ψηλό και δε θα μπορώ να βγάζω το κύπελλο.. θα μετρήσω σήμερα και θα δω..θέλει το νερό να είναι στους 22 πόντους και εμένα είναι στους 26 οπότε πρέπει να το βάλω να κάτσει πάνω σε eggcrate, αν με παίρνει τότε ίσως πάω για το μεγάλο μιας και η χρηματική διαφορά δεν είναι μεγάλη.. έτσι κ αλλιώς στο διαμέρισμα που έχω τώρα το σκιμερ δε χωράει ούτε το ένα ούτε το άλλο κ αναγκαστικά θα το βάλω στο μεγάλο διαμέρισμα..

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεληξα στο 200αρι γιατι το 250 θα ηταν πολυ οριακο στο υψος για το επιπλο μου και θα δυσκολευομουν να βγαζω το ποτηρι για καθαρισμα/αδειασμα.

Επομενη σταση φωτστικο.. το ATI Sunpower 6x39 ειναι μικρο για ενυδρειο 1.20χ65 και φυσικα οχι τωρα αλλά σε κανα 3 μηνο/4 μηνο λεω να κανω μια αναβαθμιση..ακουω προτασεις σε λογικα χρηματικά πλαισια.. :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...