Jump to content

Frag Kit Coral Propagation(Εργαλεια Επεξεργασιας Κοραλιων)


Recommended Posts

σιγα-σιγα σκεφτομαι πως θα χρειαστω ορισμενα εργαλεια που δεν εχω για τα κοραλακια μου.

με μια πρωτη ματια ματια σε e-bay..βρηκα τα παρακατω σετακια εργαλειων για την προεργασια-προετοιμασια για τα φραγκακια μας.

http://viewitem.eim.ebay.gr/ULTIMATE-DIY-KIT-FOR-LIVE-CORAL-REEF-FRAG-PROPAGATION/230496444384/item

http://viewitem.eim.ebay.gr/DIY-KIT-FOR-LIVE-CORAL-FRAG-PROPAGATION-reef-plug-disk/230496444218/item

http://viewitem.eim.ebay.gr/MARINO-ULTIMATE-FRAG-KIT-CORAL-PROPAGATION-STAINLESS/280519104070/item

http://viewitem.eim.ebay.gr/MARINO-BASIC-FRAG-KIT-CORAL-PROPAGATION-STAINLESS/270591556231/item

ολα ειναι εξ αμερικης.τελωνειο φανταζομαι πως θα ειναι μηδενικο η σχεδον μηδενικο λογω χαμηλου κοστους,αλλα δεν ξερω κατα ποσο συμφερει η μπορεις να βρεις την ιδια ποιοτητα εδω και ισως και μεμονομενα σε συγκεκριμενα εργαλεια.

αν κοιταξετε τα σετακια παραπανω ενα-ενα,σε καποιο παιζει και δωρακι τα φραγκ πλαγκς,κολες κλπ.

περισσοτερο ανοιξα αυτο το θεμα για να κουβεντιασουμε σχετικα με τοτι εργαλεια μπορουμε να βρουμε σωστα και φτηνα ειτε εγχωρια ειτε απο ιντερνετ και να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα Klaz!

Ψήνομαι για τα δυο τελευταία link που έχεις δώσει!!

Πάμε για καμιά ομαδική;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουν να ζηλέψουν τίποτα άλλο παρά μόνο την θήκη μεταφοράς.

Με μια επίσκεψη σε ιατρικούς εξοπλισμούς και 20-25€ εγινες ιατρός.

Εμείς εδώ έχουμε τον Διγκα για τα ψώνια μας.

Αντε να χρειαστείς και κανένα αξεσουάρ απο τησ γυναίκας σου το σετ μανικιουρ. Χί Χί.

post-16354-0-95251600-1353499536_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

θοδωρε,στο διγκα θα βρω και κοφτες για σκληρα και ανοξειδωτους κλπ..?

ενταξει θα βρω στο διγκα καποια ψαλιδια και λαβιδες,αλλα κοφτες..?

απο θεσσαλονικη,ψηνεται κανενας να παμε μαζι για κανα2 τετοιου ειδους ψωνια στην αγορα..??

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο εργαλείο για χοντρά κομμάτια ή βραχάκια είναι το Dremel με διαμαντόδισκο !!!...(για έξω από το νερό φυσικά)

3338.jpg?id=3338&mvId=1110&clId=21&maxwidth=532&maxheight=269

Link to comment
Share on other sites

θοδωρε,στο διγκα θα βρω και κοφτες για σκληρα και ανοξειδωτους κλπ..?

ενταξει θα βρω στο διγκα καποια ψαλιδια και λαβιδες,αλλα κοφτες..?

απο θεσσαλονικη,ψηνεται κανενας να παμε μαζι για κανα2 τετοιου ειδους ψωνια στην αγορα..??

Κόφτες (κλαδευτήρι) έχει το AquaMendor

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή... τα εργαλεία μου !!! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Κόφτες (κλαδευτήρι) έχει το AquaMendor

θημησε μου που ειναι..?

απο τιμες θυμασαι ποσο..?

Link to comment
Share on other sites

θημησε μου που ειναι..?

απο τιμες θυμασαι ποσο..?

Μεταξύ σταθμού και γέφυρας Κορδελιού

Νομίζω γύρω στα 40

Link to comment
Share on other sites

ενα κοφτη 40 ευρω..?

και δεν παιρνω ενα ολοκληρο σετ απ'εξω με 50 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

ενα κοφτη 40 ευρω..?

και δεν παιρνω ενα ολοκληρο σετ απ'εξω με 50 ευρω?

Γιας το στόμα σου!!

Πρώτη σκέψη που έκανα όταν έμαθα την τιμή!

Link to comment
Share on other sites

και ετσι γυρισαμε παλι στο 0.......

οι βορειοι ριφαδες δηλαδη εδω μεσα εχουν καβαντζωθει απο τετοιο εξοπλισμο....?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο εργαλείο για χοντρά κομμάτια ή βραχάκια είναι το Dremel με διαμαντόδισκο !!!...(για έξω από το νερό φυσικά)

3338.jpg?id=3338&mvId=1110&clId=21&maxwidth=532&maxheight=269

Η Dremel έχει βγάλει για το παραπάνω εργαλείο, μια εύκαμπτη προέκταση η οποία υποθέτω πως μπαίνει στο νερό μιας και δεν έχει ρεύμα στο κομμάτι εκείνο. Υπάρχει σίγουρα στο Praktiker και όπου έχει προϊόντα Dremel.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω, την έχω... αλλά έχει μεταλλικά μέρη που θα σκουριάζουν.

Άλλωστε μέσα στον μεταλλικό σπιράλ σωλήνα υπάρχει πολύ λιπαντικό γράσο και κάτι τέτοιο δεν θα ήταν καλό για το ενυδρείο φαντάζομαι !!

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ του σταθμού και της γέφυρας του κορδελιου είναι 5 χιλ. Χα χα

Είναι πάνω στην μοναστηριού άμεσος μετα το φανάρι τον αμπελοκηπων με κατεύθυνση την έξοδο στο δεξί σου χέρι.

Αλλα είναι φαρμακείο.

Οδοντιατρικο κοφτακι ανοξιδοτο δεν κάνει τόσο.

Διγκας και πάλι διγκας έχει απ΄ολα και τις σκονες απο εκει τις παίρνουμε για kh mg ca.

Βαγγέλης; Εργαλεία; Ποια εργαλεία; Ενα νυστερακι Νο 2 είναι δικό σου. ( μάλλον ήταν) :-))))

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα.... άντε πάλι να τρέχω στον Δίγκα !!!

Link to comment
Share on other sites

αρχικα εμενα με ενδιαφερει ενας κοφτης για σκληρα.

εχει τετοιον ο διγκας και αν θυμαστε ποσο..??

αλλος ψωνια απο εκει δεν θελει..?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανών να έχει κάποιο εργαλείο που να κάνει αυτή τη δουλειά..... αλλά μπορεί να είναι ακριβότερο λόγω ότι θα είναι από ειδικό ιατρικό ατσάλι

Αν το ζητήσεις για κοράλλια θα σε κοιτάει με μισό μάτι χα χα

Link to comment
Share on other sites

κααλα...

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα DIY στην μπροστάρη το έχει προσφορά με την προέκταση και το κεφάλι γρηγορης αλλαγής και μεγάλο σετ απο τροχακια στα 100€

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι λετε εσεις οι ντρεμελακηδες...αλλα εγω μολις χτυπησα το νουμερο 3 στο λινκ. :rolleyes::icon_dance:

μαζι με τις αλλες αναμονες λοιπον,

αλλη 1.....χεχε

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Βαγγέλη μην πας με φορά και σκονταψεις.

Στο κατάστημα εξυπηρετούν άψογα γιατι έχουν να κάνουν και με γιατρούς. Ζητάτε να σας διξουν ανοξιδοτα κοφτακια και πόσο κάνουν.

Ο Βαλεντινος μπορεί να μας κατατοπισει καλλίτερα.

Εχουμε και κάποιον οδοντιατρο εδώ μέσα νομίζω.

Και τον θείο της darlas. :-)

Link to comment
Share on other sites

ενα κοφτη 40 ευρω..?

και δεν παιρνω ενα ολοκληρο σετ απ'εξω με 50 ευρω?

Ασε που και τα υπολοιπα δεν εχουν και καμια σχεση με αυτα του Θοδωρη ....ε...του Βαγγελη ηθελα να πω :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει ο Θοδωρής.

Έχει απ όλα το κατάστημα αλλά τον διαφημίζουμε τζάμπα τόσο καιρό και μας έχει πάρει χαμπάρι ενδεικτικά βλέπω αύξηση στις τιμές των χημικών μέχρι και 100% ...Το ότι είναι ανοξείδωτα αυτά τα εργαλεία δεν λέει κάτι γιατί αν δεν τα περιποιηθείς σωστά με οινόπνευμα και βράσιμο θα γεμίσουν σκουριά σχετικά γρήγορα.Με θαλασσινό νερό δεν είναι να παίζεις και τα νυστέρια θέλουν πέταμα μετά απο την πρώτη χρήση.

Από αυτά τα εργαλεία που τα δουλεύω χρόνια το πιο ακριβό είναι ο κόφτης...Επειδή δεν με βολεύει ο μεγάλος έχω καταλήξει σε ένα πενσάκι για καλώδια που αγόρασα 5 ευρώ...Μετά την επίσκεψη μου στον Σταύρο είδα ότι δεν είμαι και ο μόνος...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι ανοξείδωτα αυτά τα εργαλεία δεν λέει κάτι γιατί αν δεν τα περιποιηθείς σωστά με οινόπνευμα και βράσιμο θα γεμίσουν σκουριά σχετικά γρήγορα.Με θαλασσινό νερό δεν είναι να παίζεις και τα νυστέρια θέλουν πέταμα μετά απο την πρώτη χρήση.

πες μας λιγα πραγματα για την συντηρηση τους αγαπητε αλεξανδρε,για να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...