Jump to content

Rsm 250 Αντικατάσταση Λαμπτήρων Τ5 Σε Led


terlachjohn

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους,

εδώ και 2 περίπου χρόνια έχω ένα RSM 250. Επειδή σε περίπου 1 μήνα πρέπει να αλλάξω το 2ο set απο τις 6 λάμπες Τ5 που έχει σκέφτομαι και θα ήθελα την γνώμη σας σε αυτό να αναβαθμίσω το καπάκι σε LED.

Έχω αρκετές ερωτήσεις και θέλω πραγματικά την βοήθεια σας..... Θα προσπαθήσω να γράψω αυτές που μου έρχονται άμεσα και στην πορεία ανάλογα με την πορεία της συζήτησης θα προσθέτω.

1. Θα έχω χαμηλότερη κατανάλωση σε ρεύμα; (Μεγάλος πόνος στις μέρες μας)

2. Τα κοράλια μου θα χρειαστούν περίοδο προσαρμογής; (Τώρα είναι στα καλύτερα τους και είναι κρίμα να πάει στράφη τόση δουλειά)

3. Το αποτέλεσμα απο οπτικής άποψης θα είναι πολύ καλύτερο;

4. Απο άποψη θερμοκρασιών θα έχω περισσότερη ή λιγότερη;

5. Μπορεί να γίνει μετατροπή στο καπάκι;

6. Πόσο περίπου να υπολογίσω το κόστος. (Θυμίζω οτί έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να αλλάξω τις υπάρχουσες λάμπες)

7. Επειδή υπάρχει και 2ο καπάκι που κάθετε στην αποθήκη υπάρχουν εθελοντές να βαλώ τις πίτσες, μπύρες και να το δοκιμάσουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους,

εδώ και 2 περίπου χρόνια έχω ένα RSM 250. Επειδή σε περίπου 1 μήνα πρέπει να αλλάξω το 2ο set απο τις 6 λάμπες Τ5 που έχει σκέφτομαι και θα ήθελα την γνώμη σας σε αυτό να αναβαθμίσω το καπάκι σε LED.

Έχω αρκετές ερωτήσεις και θέλω πραγματικά την βοήθεια σας..... Θα προσπαθήσω να γράψω αυτές που μου έρχονται άμεσα και στην πορεία ανάλογα με την πορεία της συζήτησης θα προσθέτω.

1. Θα έχω χαμηλότερη κατανάλωση σε ρεύμα; (Μεγάλος πόνος στις μέρες μας.

Εξαρτάται από το τροφοδοτικό και πόσα led θα επιλέξεις...παίζουν στα ίδια watt πάνω κάτω.Τα υπερ-τροφοδοτούμενα της cree μπορούν να φτάσουν μέχρι 5 watt ανα led.

2. Τα κοράλια μου θα χρειαστούν περίοδο προσαρμογής; (Τώρα είναι στα καλύτερα τους και είναι κρίμα να πάει στράφη τόση δουλειά).

Φυσικά περίοδο προσαρμογής χρειάζονται όλα τα κοράλλια απο 15 εώς και 45 μέρες...

3. Το αποτέλεσμα απο οπτικής άποψης θα είναι πολύ καλύτερο.

Εξαρτάται τα γούστα σου για άλλους ναι και για άλλους όχι.

4. Απο άποψη θερμοκρασιών θα έχω περισσότερη ή λιγότερη;

Σίγουρα λιγότερη θερμοκρασία και στο νερό αλλά και στο καπάκι.

5. Μπορεί να γίνει μετατροπή στο καπάκι;

Ναι μπορεί να γίνει μετατροπή με ψάξιμο και υπομονή.Μπορείς να δείς το δικό μου RSM130 και την μετατροπή που έχω κάνει.στην αρχική της μορφή...

6. Πόσο περίπου να υπολογίσω το κόστος. (Θυμίζω οτί έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να αλλάξω τις υπάρχουσες λάμπες).

Μην σε ξεγελάνε τα διάφορα που ακούς για τα led.Για να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές φωτιστικό με τα σωστά ballast,heatsink,υπολογιστές για ανατολή-δύση θέλεις τουλάχιστον 350-450 ευρώ σε υλικά + την δουλειά που θα χρειαστεί που θα είναι πολλές ώρες.

7. Επειδή υπάρχει και 2ο καπάκι που κάθετε στην αποθήκη υπάρχουν εθελοντές να βαλώ τις πίτσες, μπύρες και να το δοκιμάσουμε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την άμεση απάντηση.

Εξαιρετική η δουλεια που έχεις κάνει. Το κόστος δεν ειναι απαραίτητα απαγορευτικό, αρκεί τα κοράλια να έχουν καλύτερη αναπτυξη.

Το πρόβλημα μου ειναι ποιος θα κάνει την κατασκευή.

Μια ακόμα ερώτηση ειναι κάθε ποσα χρόνια κανείς αλλαγη. Γιατι αν κανείς αλλαγη με 10ωρη ημερήσια χρήση κάθε 3 χρόνια τότε πρακτικά κανείς και απόσβεση σε σχέση με τις λάμπες.

Ευχαριστω και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες υπόσχονται 25-50.000 ώρες λειτουργίας αλλά πάντα υπάρχει ένα αλλά.

Κοίταξε και το άλλο,στο δικό μου ενυδρείο δεν θα μπορούσα να κάνω αναβάθμιση σε κάτι άλλο γιατί οι 50/50 compact της red sea είναι απαράδεκτες και κανένας δεν μπόρεσε να κρατήσει απαιτητικά κοράλλια κάτω απο τον στόκ φωτισμό του 130.Το 250 είναι άλλη ιστορία...έχει 6XΤ5 που υπάρχουν παντού στο εμπόριο και με πολύ καλές χρωματικές απολήξεις δες το nervarium πχ....Aσε που το κόστος αντικατάστασης δεν είναι και τραγικό για μια φορά τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...