Jump to content

Πρασινη Θολουρα Στο Ενυδριο


aris910i

Recommended Posts

Γεια σας εχω ενα δεκαπενταλιτρο ενυδρυο και πριν απο καν μηνα εγινε θολο να μια φωτο(πως ειναι τωρα) img471j.jpg

το εχω καθαρισει αρκετες φορες γινεται καθαρο και μετα απο κανα δυο μερες παλι τα ιδια μηπως εχετε ιδεα τι ειναι?λογικα απο νιτρικα δεν, ειναι γιατι ειχα κανει προσφατα μετρησεις(και ηταν σε αυτη την κατασταση)και το τεστ δεν βρηκε νιτρικα

Έγινε επεξεργασία - aris910i
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δες εδώ για το είδος της άλγης. Επίσης καλό θα ήταν να μας παραθέσεις μερικές λεπτομέριες για το ενυδρείο σου. Πόσο καιρό τρέχει , πρόσφατες μετρήσεις , ρουτίνες και τεχνικά χαρακτηριστικά ώστε να μπορέσουν και τα υπόλοιπα μέλη να σε βοηθήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου και μαλλον ειναι η αιωρουμενη αλγη,αλλα περιμενω και αλλες απαντησεις μηπως υπαρχει κανενας που ειχε το ιδιο προβλημα και να μου πει πως το αντιμετωπισε

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά καλό είναι να παραθέσεις τις πληροφορίες του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα σου μάλλον είναι το green water. Το εξής συμβαίνει:α) όταν έχεις μεγάλη φωτοπεριοδο β) από υψηλά στοιχεία γ )υπερβολική λίπανση.δ) έκθεση στις ηλιακες ακτίνες ε) αναταραξη του βυθού από μεταφυτευσεις στ) από φυτά μόνο αργης ανάπτυξης.

Τρόποι νσ το αντιμετοπισης είναι η πλήρη συσκωτιση του ενυδρειου για 5 μέρες με 50 % αλλαγή νερού την πρώτη κ τελευταία μέρα , και η χρήση φυτών επιφάνειας κ φυτών γρήγορης ανάπτυξης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δες εδώ για το είδος της άλγης. Επίσης καλό θα ήταν να μας παραθέσεις μερικές λεπτομέριες για το ενυδρείο σου. Πόσο καιρό τρέχει , πρόσφατες μετρήσεις , ρουτίνες και τεχνικά χαρακτηριστικά ώστε να μπορέσουν και τα υπόλοιπα μέλη να σε βοηθήσουν. :)

σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου και μαλλον ειναι η αιωρουμενη αλγη,αλλα περιμενω και αλλες απαντησεις μηπως υπαρχει κανενας που ειχε το ιδιο προβλημα και να μου πει πως το αντιμετωπισε

αφού θέλεις περισσότερες γνώμες τότε να πω και εγώ πως ναι είναι αιωρούμενη άλγη και η αντιμετώπιση της αναγράφετε στο λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...