Jump to content

Θάνατος Γκάπυ Μετά Από Αλλαγή Νερού :( !!


AngelinaA

Recommended Posts

μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι πεθανε το γκαπυ μου ηταν μια χαρα κινητικο και εφαγε κιολας ειχα κατι δουλειες οποτε βγηκα και μόλις γυρισα σπιτι το βρηκα νεκρό στον πάτο και τα αλλα ψαρια να το τσιμπανε... εχθες εκανα αλλαγη νερου αλλα εκανα και μετρισεις ηταν ολα κανονικα λιγο τα νιτρικα δηλαδη ηταν περιπου 12 ειναι κακο αυτο μηπως αυτο εφτεξε? η μηπως το παρα ταισα ??:(

Link to comment
Share on other sites

παρατηρισες να εχει κατι διαφορετικο απ τα αλλα εξητερικα??παχος,πτερυγια,ξεθωριασμενα χρωματα??

Link to comment
Share on other sites

παρατηρισες να εχει κατι διαφορετικο απ τα αλλα εξητερικα??παχος,πτερυγια,ξεθωριασμενα χρωματα??

oχι μια χαρα ηταν μηπως ειχε γεραματα?
Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρονια το ειχες;;;η θερμολρασια του νερου αλλαγης με του ενυδρειου ειχε μεγαλη διαφορα στο χερι σου;;;

Link to comment
Share on other sites

περιπου ενα χρονο ! σημερα ανακαλυψα πως το αλλο θυληκο μου ειναι εγκυος !!! τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...αφησε την φυση να κανει το θαυμα της...οταν με το καλο γενηση τριβε λιγη τροφη για τα μικρα...με το καλο!!οχι,σε ενα χρονο δεν ειναι φυσιολογικο...να προσεχεις οταν κανεις αλλαγες την θερμοκρασια του νερου που βαζεις....

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...αφησε την φυση να κανει το θαυμα της...οταν με το καλο γενηση τριβε λιγη τροφη για τα μικρα...με το καλο!!οχι,σε ενα χρονο δεν ειναι φυσιολογικο...να προσεχεις οταν κανεις αλλαγες την θερμοκρασια του νερου που βαζεις....

Σωστό ! Και η δική μου άποψη είναι να προσθέσεις φυτάκια για δημιουργία φυσικών κρυψώνων αν μπορείς και να μην μπεις στη διαδικασία γεννήστρας ή μεταφοράς του θηλυκού.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...αφησε την φυση να κανει το θαυμα της...οταν με το καλο γενηση τριβε λιγη τροφη για τα μικρα...με το καλο!!οχι,σε ενα χρονο δεν ειναι φυσιολογικο...να προσεχεις οταν κανεις αλλαγες την θερμοκρασια του νερου που βαζεις....

δεν θα μου τα φανε τα αλλα ψαρια ?
Link to comment
Share on other sites

Σωστό ! Και η δική μου άποψη είναι να προσθέσεις φυτάκια για δημιουργία φυσικών κρυψώνων αν μπορείς και να μην μπεις στη διαδικασία γεννήστρας ή μεταφοράς του θηλυκού.

το ενυδρειο ειναι φυτεμενο!
Link to comment
Share on other sites

δεν θα μου τα φανε τα αλλα ψαρια ?

Αν έχεις κρυψώνες κάποια θα γλυτώσουν.

το ενυδρειο ειναι φυτεμενο!

Λογικά είσαι καλυμμένη. :)

Link to comment
Share on other sites

Full κερατόφυλλο στην επιφάνια. Τα μικρά πάνε επιφάνεια,οπότε θες κερατόφυλλο για να την βγάλουν...!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να στα φανε,μην νομιζεις οτι γινετε κατι διαφορετικο στην φυση,το ρητο "το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο" ισχυει οσο δεν παει και δεν μπορουμε να ειμαστε πανω απ το ενυδρειο συνεχεια ουτε η λυση της γεννηστρας ειναι λυση πραγματικα...ολα εχουν το λογο τους και τον σκοπο τους....απλα αφεσου στην μαγεια και αστην να εξελιχτει μπροστα σου....

Link to comment
Share on other sites

Και να στα φανε,μην νομιζεις οτι γινετε κατι διαφορετικο στην φυση,το ρητο "το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο" ισχυει οσο δεν παει και δεν μπορουμε να ειμαστε πανω απ το ενυδρειο συνεχεια ουτε η λυση της γεννηστρας ειναι λυση πραγματικα...ολα εχουν το λογο τους και τον σκοπο τους....απλα αφεσου στην μαγεια και αστην να εξελιχτει μπροστα σου....

μα δεν θελω να γινουν μεζες λεω να βαλω την θυληκια μονη της σε ενα αλλο ενυδρειο...
Link to comment
Share on other sites

Full κερατόφυλλο στην επιφάνια. Τα μικρά πάνε επιφάνεια,οπότε θες κερατόφυλλο για να την βγάλουν...!!!

αχ δεν εχω τετοιο φυτο!
Link to comment
Share on other sites

Σωστό ! Και η δική μου άποψη είναι να προσθέσεις φυτάκια για δημιουργία φυσικών κρυψώνων αν μπορείς και να μην μπεις στη διαδικασία γεννήστρας ή μεταφοράς του θηλυκού.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου ειναι λαθος και οι 2 λυσεις,γιατι μιλαμε για ψαρακια που γεννανε συνεχεια μεγαλο αριθμο καθε φορα...ειτε θα γιγαντοθει ο πλυθησμος σου και θα παρακαλας να τα δωσεις η θα τα αφησεις και οτι γινει( και μαντεψε!θα παρακαλας να τα δωσεις),δεν θελω να το παρεις στραβα ουτε τοσο ασχημα ειναι τα πραγματα,απλα ειναι ψαρακια που γεννανε συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Angelina κάνε μία βόλτα από ένα pet shop (έχει περίπου 0,70€) και αν δεν βρεις βάλε μια αγγελία ότι ζητάς κερατόφυλλο κ θα βρεις.

Άγγελε (akridas66), το σωστό είναι να μάθει τι πρέπει να κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις,να το ζήσει και μετά να κάνει την επιλογή της για το αν θα κρατήσει κερατόφυλλο ή τις κρυψώνες της. Με τη λογική σου ότι ειναι λάθος οι κρυψώνες κ τα φυτά επιφανείας, τότε είναι λάθος και το να παίρνει κάποιος ζωοτόκα γιατί θα γεννάνε συνέχεια.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε Κυριακο,δεν μιλαγα για τις κρυψωνες και το κερατοφυλλο,ισα ισα συμφωνω κι ολας...το να μπει στην διαδικασια μεταφορας των εγκυων σε καραντινα/γενηστρα και το σχετικο σκηνικο λεω οτι ειναι λαθος και να αφησει την φυση να κανει την δουλεια της...γιατι ειναι διαφορετικο να πρεπει να δωσεις 10-20 και διαφορετικο 60-80...Συν την υχθιοφωρτισει....πιο πανω εγραψα λαθος....σορρυ!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

τελος παντων εγω την μετεφερα σε ενα αλλο ενυδρειο μονη της και τωρα θα προσθεσω φυτα..!τα γκαπακια θα τα κρατησω εχω χωρο αλλα μπορει και να χαρισω μερικα !

Link to comment
Share on other sites

Angelina κάνε μία βόλτα από ένα pet shop (έχει περίπου 0,70€) και αν δεν βρεις βάλε μια αγγελία ότι ζητάς κερατόφυλλο κ θα βρεις.

Sorry για το off topic, αλλά ποιος καλός επαγγελματίας πουλάει σε τόσο προσιτή τιμή??

γιατί όπου κι αν έχω ρωτήσει στην Αθήνα όλοι μου λένε κάτι τιμές φεύγα (5 - 6 - 7€ το γλαστράκι)

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο 5-6€;;;;; Τελος πάντων ας μην χαλάμε το θέμα της φίλης, αλλά για κερατόφυλλο είναι πάρα πάρα πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε συμφωνώ όπως το θέτεις!!! Angelina αφού τη μετέφερες τώρα, αστην για να μη τη στρεσάρεις κι άλλο, αλλά μόλις κάνει τα πρώτα μετέφερέ τη στο χώρο της!!! Καλές γέννες λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο 5-6€;;;;; Τελος πάντων ας μην χαλάμε το θέμα της φίλης, αλλά για κερατόφυλλο είναι πάρα πάρα πολλά..

κι όμως δε σου κάνω πλάκα... αν σου είναι εύκολο στείλε μου σε παρακαλώ σε pm το μαγαζί για να αγοράσω σε λίγες μέρες όταν με το καλό στρώσει το ενυδρείο μου...

Ευχαριστώ και συγγνώμη AngelinaA για τα off topic, λήγει εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια !! δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη οντος και εγω τα φυτα μου περιπου σε αυτην την τιμη τα αγοραζω μου κανει εντυπωση πως ενα φυτο κοστιζει τοσο λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...