Jump to content

Μαζικος Θανατος Δισκων


buelligan75

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. δεν εχω κανει παρουσιαση του δισκαδικου μου, σκοπευα πολυ συντομα αλλα τωρα θα σας πω κατι ετσι για να χετε το νου σας κ τ ματια σας 14 κ ν μην χαλαρωνετε ουτε στιγμη!!!

ισως η χειροτερη μερα της ζωης μου..............η τα τελευταια δυο χρονια!...............πανε τα καμαρια μου!!!..............ολα κ τα 10!!!!

8.30 το πρωι σηκωνομαι απο το κρεβατι κ παω για κουζινα περνωντας μπροστα απο το ενυδρειο διακρινω μια πολυ εντονη θολουρα κ κοιταζω κ τι να δω 1ος δισκος ταβλα κ 2ος δισκος ταβλα κ 3ος δισκος ταβλα κ λοιπα κ λοιπα ολοι κ οι 10 νεκροι σε διαφορα σημεια του ενυδρειου......μαζι με σχεδον ολα τα cardinal εκτος απο 2 κ ολα τα ροδοστομα επισης νεκρα. τα μονα που επεζησαν ηταν τα 8 κορυ,τα 2 ενηλικα ancistrus cirrhosus κ τα 2 cardinal.

ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ................ΠΟΛΛΑΠΛΑ!!!

τεσπα θα αναρωτιεστε τι πως γιατι?

κ γω!!!......απλα ο νους μου παει σε ενα discus trace ανοιγμενο εδω κ 7 μηνες αλλα αχρησιμοποιητο τους 4 τελευταιους που ηταν στο μπαλκονι κ το χτυπουσε ζεστη οσο εφτανε στον ηλιο που το βλεπε το απογευμα αλλα κ καυσωνες κ κρυα τωρα.!!!..εκανα αλλαγη οπως παντα το 40% 220 λιτρα χτες γυρω στις 5 το απογευμα κ ως τις 1 το πρωι σημερα που σβησαν τα φωτα τα ψαρια κολλαγαν στο τζαμι για φαγητο μες το παρακαλητο ουτε ανασες γρηγορες, ουτε μαυρισμα ουτε τιποτα που να βλεπα κ να με προηδοποιουσε. φυσικα ολα εγιναν κατα την διαρκεια της νυχτας κ η θολουρα ειναι απο την αμμο. τα ψαρια πρεπει να βασανηστηκαν διοτι υπαρχεια μμος παντου μεσα στο ενυδειο, πανω στα ξυλα στον ποθο κ τα φιλτρα πρεπει να γεμισαν με τηναμμο πουδρα κ ακομα φυσανε εξω θολουρα απο το πρωι, βεβαια οτι ζωντανο εμεινε εχει μπει στο 60αρι που πουσαριζα τα 2 αλενκερ απο γεννα του poppay που ταπουσαριζα εκει αφου μπηκαν για καραντινα, κ ειναι οι μονοι 2 δισκοι που χω τωρα με τα κορυ............τα 2 κιροσους πηγαν στο πετ σοπ της πολης!

κατα την αλλαγη σε 600λτ νερο

1. μπηκαν 220 lt νερο 2 μερες περασμενο απο ναθρακα στο εσωτ juwel που ειχα απο το παλιο ενυδρειο κ 2 μερες τυρφαρησμενο με τυρφη που ενα μερος της ηταν νεο απο γερμανια......κ με την αναλογη ποσοτητα τετρα αντιχλωριο πριν μπει η τυρφη κ ο ανθρακας φυσικα στη 1η ωρα του νερου στο βαρελι πριν ξεκινησει η ωριμανση.

2. μπηκε 40 ml sera blackwater aquatan που ελειξε πριν 1 μηνα αλλα ειχε ξαναχρησιμοποιηθει στις 2 τελευταιες αλλαγες,............. για το χρωμα του μπαινει

3. μπηκε 50 ml seachem discus trace(στην κατασταση που ανεφερα αλλα δεν μυριζε κατι)..............μα@#$ια μου!!

4. μπηκε 50 ml voogle

το μονο που δεν εχε ιχρησιμοποιηθει σε αλλες αλλαγες στο αμεσο παρελθον ηταν το συγκεκριμενο discus trace.......κ να πω οτι το 2. κ το 4. χρησιμοποιουντε κ στο 60αρι με τα αλενκερ που εχει μονο βρυση απο ανθρακα.

πιστευω οτι τα ψαρια δηλητηριαστηκαν!!!....μετρησα αμμωνια το πρωι με σερα τεστ υγρο 0,5 αλλα με τοσα ψαρια ψοφια μεσα στο νερο νομιζω πρεπει να ναι φυσιολογικο!! δεν ανοιξα τα φιλτρα αλλα πρεπει να ναι γεματα αμμο γιατι αδειασα το 70% του νερου με φιλτρα κλειστα κ ειχε φυγει η θολουρα σιγα σιγα............οταν το γεμισα με νερο που ξεκινησα χτες να φτιαχνω για την επομενη αλλαγη μου κ τα ξαναβαλα μπροστα κ απο κεινη την ωρα πλυντηριο παλι θολο τοσο που δεν βλεπεις ουτε την πλαυη του ενυδρειου!!

εχουμε φρικαρει ολοι οικογενειακως!!!!................τα ψαρια εχουν φωτογραφηθει νεκρα για να δειτε τα χρωματα τους ολα κανονικα!!!

δεν το ευχομαι ουτε στον χειροτερο εχθρο μου...................κ προσεχτε τα ζουμια σας!!!!

σακης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σορυ αλλα δεν μπορω να ηρεμησω ολη μερα...................παω αλλη μια βολτα με το ακιτα μου κ τα λεμε αργοτερα παιδες!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειλικρινα λυπαμε πολυ για αυτο που σου συνεβη και φυσικα για τα ψαρακια που πρεπει να βασανιστικαν. φιλικα γιωργος. σου ευχομε να το ξαναστησεις απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Τεράστια απώλεια ρε φίλε Σάκη, κρίμα….τι να πω…

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη ζημια :rip: κριμα ρε φιλε :bigemo_harabe_net-104: καλο ξεκινημα παλι :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Κριμα φιλε μου οτι και να σου πω εναι περιτο!!!!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμε φίλε μου, είναι πολύ σκληρό να ξυπνάς και να αντικρύζεις τέτοιο θέαμα...

το έχω ζήσει πριν απο χρόνια και σε καταλαβαίνω.

Μη μασάς, παρά την τεράστια απώλεια θα το στήσεις πάλι.

Πρέπει να βρείς τι προκάλεσε την καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς ... κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμε φίλε μου, είναι πολύ σκληρό να ξυπνάς και να αντικρύζεις τέτοιο θέαμα...

το έχω ζήσει πριν απο χρόνια και σε καταλαβαίνω.

Μη μασάς, παρά την τεράστια απώλεια θα το στήσεις πάλι.

Πρέπει να βρείς τι προκάλεσε την καταστροφή.

Βασικο !!!

Μαθαινουμε απο τα λαθη μας και απο τις στραβες που μας καθονται !!!

καλη επάνοδο παλι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τι πεχα ειχες μεσα στο ενυδρειο σου ?

αεραντλια εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

o εξοπλισμος δουλευε κανονικοτατα γιωργο....το ph 6.8 gh 8 kh 4.......θερμοκρασια ηταν στις 28 με την αλλαγη 5.30 ηωρα κ 29 το πρωι που ξυπνησα αφου εκει ειναι ρυθμισμενοι οι jager.

τα 2 2080 η ροη τους κανονικη.......οπως πριν κ η αεραντλια δουλευε φουλ

μολις ειχα κανει αλλαγη κ τα φιλτρα να σταματησαν δεν παιζει τοσο αμεση δηλητηριαση απο αυξηση αμμωνιας αποτομα.

εχω πεθανει ολη μερα να σκεφτομαι τι το προκαλεσε αλλα επειδη εχω το μικρο με τα αλενκερ συγκρινω τι δεν χρησιμοποιησα.

το trace ηταν στο τελος.............αλλα βλεπεις η μακακια μου να μην το πεταξω λεω ιχνοστοιχεια ειναι τι να παθαν?κ τσουπ μεσα........αυτο ηταν η μονη διαφορα στην εβδομαδιαια ρουτινα μου κ το συστημα τρεχει 4 μηνες ετσι κ 1μιση χρονο σε 240λτ τα 6 δισκια κ τα ψιλα αλλα πριν 3 μηνες μπηκαν κ 4 νεοι κατοικοι.

τα χω δει ολα μαγκες!!

κ απο τις 5.30 ως τις 1 το πρωι τα ψαρια ηταν σουπερ σουλεω αν ηταν θα δειχναν κατι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναποδιές τuxαίνοuν στο χόμπι μας......Καλό θα ήταν βέβαια να μην uπήpχαν αλλά....... Σuνεχίζοuμε και μαθαίνοuμε από τα λάθη.....

Πεpιμένοuμε εικόνες από το νέο κοπάδι ;) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πω ειναι λιγο...Πραγματικα σου ετυχε οτι χειροτερο...

Κουραγιο και ξανα απο την αρχη....

Παντως ετσι οπως μας τα λες και εμενα το μυαλο μου στα αλλοιωμενα ιχνοστοιχεια παει....

Φαντασου οτι εχει συμβει να σκουλικιασει τροφη χωρις να εχει ληξει και χωρις να εχει ανοιχτει ΠΟΤΕ....

Οποτε αυτο που ειχε φαει τοση ταλαιπωρια μαλλον ηταν σε χαλια κατασταση.....

Link to comment
Share on other sites

Σάκη φίλε τι να πω.

Δεύτερο χτύπημα με ανεξήγητους θανάτους μέσα σε μερικές ημέρες!!!.

Πρωτα εγώ και μετά εσύ.....

Ελπίζω να βρεις τι συνέβει για να μην σου ξανασυμβει στο μέλον, και να προφυλαχτούν και οι υπόλοιποι.

Καλή δύναμη, και ελπίζω να ξαναστειθεί το κοπαδάκι σου το συντομότερο συνατό.

Καλή συνέχεια, και περιμένουμε νέα σου.

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Σάκη! Τι ήταν ετουτο πάλι; Μην αγχώνεσαι....τα έχω περάσει κι εγώ αλλά πάλι εκεί κατέληξα. Τίποτε άλλο δν αξίζει το πάθος μας.

Σου εύχομαι καλή δύναμη γατί ξέρω τι είναι να χάνεις ότι αγαπάς τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω.........καθε εμποδιο για καλο ειναι . πολλες φορες μετα απο ατυχιες ερχονται μεγαλες επιτυχιες .καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους παιδια!!! να κ μερικες φωτο απο το 600αρι μου με τα καμαρια μου μερικες μερες πριν!!!

post-48143-0-29534400-1353865921_thumb.jpg

post-48143-0-61405400-1353865923_thumb.jpg

post-48143-0-10219100-1353865926_thumb.jpg

post-48143-0-44421300-1353865929_thumb.jpg

post-48143-0-57258200-1353865932_thumb.jpg

post-48143-0-72158300-1353865935_thumb.jpg

post-48143-0-53908700-1353865938_thumb.jpg

post-48143-0-06754000-1353865941_thumb.jpg

post-48143-0-38209200-1353865943_thumb.jpg

post-48143-0-42484000-1353865945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κ δω τα ψαρια νεκρα κ η θολουρα.....οσο φαινετε!

υγ. τα πλακακια ειναι 40χ40

post-48143-0-72748700-1353866114_thumb.jpg

post-48143-0-57380200-1353866116_thumb.jpg

post-48143-0-10712100-1353866118_thumb.jpg

post-48143-0-16016400-1353866121_thumb.jpg

post-48143-0-43708600-1353866125_thumb.jpg

post-48143-0-48130900-1353866128_thumb.jpg

post-48143-0-32658400-1353866131_thumb.jpg

post-48143-0-56509500-1353866133_thumb.jpg

post-48143-0-99494700-1353866135_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη σιγουρα δεν ξερουμε απο τι εγινε, απλα κανουμε υποθεσεις, πριν ξαναβαλεις ψαρια μεσα δεν κανεις μια απολυμανση ολου του ενυδρειου και του εξοπλησμου του?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι δισκας το θέαμα είναι για κλάματα κυριολεκτικά.

Με προβλημάτισες με το τρανς γιατί και εγώ έχω ένα μεγάλο μπουκάλι ανοιχτώ εδώ και ενάμιση χρόνο. Το χρησιμοποιώ στο μικρό ενυδρείο για αυτό δεν τελειώνει εύκολα, έως τώρα πρόβλημα δεν είχα αλλά δεν το άφησα και στον ήλιο.

Αναρωτιέμαι πάντως τη χημική αντίδραση να έχει συμβεί που να έγιναν τα 50ml τόσο τοξικά μες σε 600 λίτρα. Μήπως συνέβη κάτι άλλο και δεν είναι το τρανς;

Link to comment
Share on other sites

χρηστο ειναι το μοναδικο πραγμα που δεν εβαλα σε οποια αλλη αλλαγη εγινε τους τελευταιους 3 μηνες.

εφαγε ολο τον αυγουστο στον ηλιο με 40ρια υπο σκια κ κρυο!!!.....αλλα δεν μυρισε τιποτα κ το ριξα για να τελειωνει ειχε το 250 μλ το 1/4 μεσα κ το αδειασα ολο.εβαλα κ sera blackawater aquatan ληγμενο 1 μηνα κ κατι αλλα χρησιμοποημενο σε αλλες αλλαγες κ δεν ειδα κατι κ 40 ml voogle

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι πολυ θληβερο το θεαμα τα συληπητηρια μου φιλε μου.νομιζω ομως πως το παραεκανες με τα ζουμια..μια τυρφη ηταν αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...