Jump to content

Μαζικος Θανατος Δισκων


buelligan75

Recommended Posts

κριμα πραγματικα....

στην θεση σου επειδη επειδη εχω παθει παρομοια ιστορια με μαζικο θανατο 8 δισκων πριν κατι χρονια.........

εαν δεν πεταξες ολο το νερο ηδη,

παρε δειγμα και πηγαινε το σε ενα χημειο για αναλυση μηπως βρεις κατι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πώ πώ ρε Σάκη ...μου σπαράζει η καρδιά. Κουράγιο φίλε μου!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το χομπυ μας εχει και τις κακες στιγμες του....

Μην σε περνει απο κατω και απλα δεστο σαν μαθημα και πρχωρα δυνατοτερα....

Link to comment
Share on other sites

το νερο ως χθες ειχε μια θολουρα η οποια ωςπου να ανοιξω το φιλτρο δεν ξερω αν ειναι απο την αμμο ή απο bacterial bloom!

σημερα 48ωρες μετα η θολουρα εχει εξαφανιστει εντελως, κρυσταλλινο νερο με τα 2 2080 να δουλευουν αλλα το ενυδρειο ειναι αδειο απο οποιο οργανισμο(μονο κανα 2 ορατοι λαθρεπειβατες) με θερμοκρασια 23 αφου οι θερμαντηρες ειναι κλειστοι μετραω ακομα αμμωνια 0,2mg/lt.........ειναι δυνατον?......τι γινετε?

σας ευχαριστω ολους σας για την συμπαρασταση!!

κωστα το νερο ειχε αλλαχτει το 70%

Έγινε επεξεργασία - buelligan75
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σάκη,

Εγώ θα έλεγα να τραβήξεις μια γραμμή και να τα αφήσεις όλα πίσω σου.

Αν μπορείς να πάρεις λίγο νερό και να το στέιλεις σε κάποιο χημείο να σου πει αν βρίσκει κάτι ύποπτο (ακόμη και με το 70% αλλαγμένο μπορεί να υπάρχει μια ένδειξη), καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς.

Το να καθόμαστε και να σου λέμε πόσο άσχημα νιώθουμε και να σε χτυπαμε στην πλάτη, δεν βοηθάει πουθενά. Πιο πολύ κακό κάνει.

Ανασκουμπώσου, κάνε μια καλή απολύμανση του ενυδρείου και ξαναξεκίνα.

Λυπάμαι που δεν έχω βγάλει μια γέννα (μέσα στο κοινόβιο δεν παίζει να βγουν μικρά) να σου έστελνα 7-8 μικρά να ξαναξεκινούσες, αλλά αυτό είναι το εύκολο.

Έφτιαξες ένα πολύ όμορφο ενυδρείο μια φορά, είμαι σίγουρος πως μπορείς να το ξαναφτιάξεις.

Καλή συνέχεια, και αν μπορώ να βοηθήσω οπουδήποτε, είμαι στην διάθεση σου.

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σάκη,

Εγώ θα έλεγα να τραβήξεις μια γραμμή και να τα αφήσεις όλα πίσω σου.

Αν μπορείς να πάρεις λίγο νερό και να το στέιλεις σε κάποιο χημείο να σου πει αν βρίσκει κάτι ύποπτο (ακόμη και με το 70% αλλαγμένο μπορεί να υπάρχει μια ένδειξη), καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς.

Το να καθόμαστε και να σου λέμε πόσο άσχημα νιώθουμε και να σε χτυπαμε στην πλάτη, δεν βοηθάει πουθενά. Πιο πολύ κακό κάνει.

Ανασκουμπώσου, κάνε μια καλή απολύμανση του ενυδρείου και ξαναξεκίνα.

Λυπάμαι που δεν έχω βγάλει μια γέννα (μέσα στο κοινόβιο δεν παίζει να βγουν μικρά) να σου έστελνα 7-8 μικρά να ξαναξεκινούσες, αλλά αυτό είναι το εύκολο.

Έφτιαξες ένα πολύ όμορφο ενυδρείο μια φορά, είμαι σίγουρος πως μπορείς να το ξαναφτιάξεις.

Καλή συνέχεια, και αν μπορώ να βοηθήσω οπουδήποτε, είμαι στην διάθεση σου.

Κων/νος

Σωστόοοοος!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σάκη,

Εγώ θα έλεγα να τραβήξεις μια γραμμή και να τα αφήσεις όλα πίσω σου.

Αν μπορείς να πάρεις λίγο νερό και να το στέιλεις σε κάποιο χημείο να σου πει αν βρίσκει κάτι ύποπτο (ακόμη και με το 70% αλλαγμένο μπορεί να υπάρχει μια ένδειξη), καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς.

Το να καθόμαστε και να σου λέμε πόσο άσχημα νιώθουμε και να σε χτυπαμε στην πλάτη, δεν βοηθάει πουθενά. Πιο πολύ κακό κάνει.

Ανασκουμπώσου, κάνε μια καλή απολύμανση του ενυδρείου και ξαναξεκίνα.

Λυπάμαι που δεν έχω βγάλει μια γέννα (μέσα στο κοινόβιο δεν παίζει να βγουν μικρά) να σου έστελνα 7-8 μικρά να ξαναξεκινούσες, αλλά αυτό είναι το εύκολο.

Έφτιαξες ένα πολύ όμορφο ενυδρείο μια φορά, είμαι σίγουρος πως μπορείς να το ξαναφτιάξεις.

Καλή συνέχεια, και αν μπορώ να βοηθήσω οπουδήποτε, είμαι στην διάθεση σου.

Κων/νος

Πολυ σωστος ο Κωνσταντινος.....

Απλα μην βαλεις τιποτα ζωντανο μεσα αν δεν εισαι 100% σιγουρος οτι το νερο σου ειναι καταλληλο.....

Και κρεμασε και κανα ματακι πανω αν δεν εχεις....(δεν το λεω για πλακα)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος ο Κωνσταντινος.....

Απλα μην βαλεις τιποτα ζωντανο μεσα αν δεν εισαι 100% σιγουρος οτι το νερο σου ειναι καταλληλο.....

Και κρεμασε και κανα ματακι πανω αν δεν εχεις....(δεν το λεω για πλακα)

Σωστά. Εγώ είχα για πολύ καιρό... :bigemo_harabe_net-134: Και με την ευκαιρία πρέπει να ψάξου να το βρω ξανά. :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

σακη,,,ψαξε τι διαφορετικο εκανες απο τις αλλες αλλαγες....πρωτον τυρφη απο γερμανια,,δευτερον τα ιχνοστοιχεια,,,,και παλι ομως μου κανει εντυπωση που δεν παρατηρησες μετα την αλλαγη κατι,,,λογικα θα ειχαν καποια ανεξηγητη συμπεροφορα,,,σπινταρισματα,κοπανηματα,,,και δεν ξερω τι αλλο,,,,καθε εμποδιο για καλο φιλε μου,,,,ειμαι σιγουρος οτι θα στησεις ξανα το καμαρι σου και θα ειναι εξισου ομορφο και πιο ομρφο ακομη,,,,,το ματακι μην ξεχασεις να βαλεις

Link to comment
Share on other sites

κωστα, κιμωνα θανο σας ευχαριστω ολους!!...............δεν ξερω πρεπει να βρω τι γινετε κι εχω ακομα αμμωνια ή τι δεν δουλεψε ''σωστα'' κ εγινε το λαθος

αυτο που γυριζει στο μυαλο μου ειναι γιατι δεν πεθανε κανενα κορυ απο τα 8 κανενα ancistrus cirrhosus απο τα 2 κανενα helena απο τα 6 κ μονο 6 απο τους 10 καρδιναλιους ενω ολοι οι δισκοι κ ολα τα ροδοστομα πανε!!

υγ. θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια που κανουν αναπαραγωγες κ μη που εποικινωνησαν μαζι μου να μου δωσουν ψαρια τους χωρις χρηματα για την νεα αρχη μου!!!..............κ παλι σας ευχαριστω (δεν χρειαζετε να σας ονομασω......ξερετε εσεις ποιοι ειστε)!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστος ο Κωνσταντινος.....

Απλα μην βαλεις τιποτα ζωντανο μεσα αν δεν εισαι 100% σιγουρος οτι το νερο σου ειναι καταλληλο.....

Και κρεμασε και κανα ματακι πανω αν δεν εχεις....(δεν το λεω για πλακα)

NAI-NAI το ματακι να το κρεμασεις και θα παρω κιεγω ενα ματακι γιατι ετσι κιεμενα μου το φαγανε και εχασα οτι φυτο υπηρχε και οτι ζωντανο σε λιγοτερο απο 1 μηνα....

Τι ωραιο Τι ωραιο και τσουυυπ!!!! η αρρωστεια!!!

3 φαρμακα εβαλα και δεν ελεγε να στρωσει ωσπου εβαλα και αλατι μαζι με το τελευταιο φαρμακο που ετρεχε και τα φυτα σαπισανε...

Απλα μερικα ψαρια σωθηκαν....

Μετα σκυλοβρωμουσε αφου ειχαν σαπισει οι ριζες μεσα στην αμμο και τωρα μετα απο 2 μηνες αρχιζω δειλα δειλα να ανακαμπτω...

Χθες για πρωτη φορα ειχα σωστες μετρησεις που δειχνουν οτι ειμαι σε καλο δρομο...

Ηταν ματι....γελαω κιεγω πολλες φορες αλλα ολοι μου το ειπανε...

Ηταν ματι....

Ενυδρειο 250λιτρα που ετρεχε 2 χρονια και κλαδευα 3 φορες το μηνα κατερευσε μεσα σε 20 ημερες!!!!

Ηταν το δευτερο χτυπημα που εχω φαει δυνατο υστερα απο μια μαζικη απωλεια δισκων που ειχα πριν 5 καλοκαιρια απο αποτομη αυξηση θερμοκρασιας!!! Απο τοτε δεν ξαναεβαλα δισκους, επαιξα με διαφορα ευκολα ψαρακια και το γυρισα στα φυτα...

Το ενυδρειο εχει αρκετο κοπο και ατελειωτες στεναχωριες και βασανα αλλα οταν το φτασεις εκει που θελεις η ικανοποιηση ειναι τεραστια....

Οποιος πει οτι ειναι ενα ευκολο χομπυ απλα αυταπαταται...

Και στρωμενο να ρολλαρει ...απλα νομιζεις....

Μπορει να σου γυρισει σε χρονο dt η απο αρρωστια ή απο αλλους παραγοντες!!!

Και ιδιως οταν ειναι μικρο το ενυδρειο αυτο ειναι πααααρα πολυ ευκολο.

Γιαυτο λεμε μεγαλο ενυδρειο λιγοτερα βασανα.

Link to comment
Share on other sites

NAI-NAI το ματακι να το κρεμασεις και θα παρω κιεγω ενα ματακι γιατι ετσι κιεμενα μου το φαγανε και εχασα οτι φυτο υπηρχε και οτι ζωντανο σε λιγοτερο απο 1 μηνα....

κωστα πιστευω οτι ναι μπορει να ναι κ ματι!!!...αλλα τωρα ειναι αργα................παντως θα κρεμασω κ σκορδα στο επομενο

Τι ωραιο Τι ωραιο και τσουυυπ!!!! η αρρωστεια!!!

δοξα τω θεο δεν ειχα ποτε!!

3 φαρμακα εβαλα και δεν ελεγε να στρωσει ωσπου εβαλα και αλατι μαζι με το τελευταιο φαρμακο που ετρεχε και τα φυτα σαπισανε...

Απλα μερικα ψαρια σωθηκαν....

αυτο δεν θα το κανα ποτε σε κεντρικο ενυδρειο αλλα κ παλι δεν ειμαι των φυτων!!!

Μετα σκυλοβρωμουσε αφου ειχαν σαπισει οι ριζες μεσα στην αμμο και τωρα μετα απο 2 μηνες αρχιζω δειλα δειλα να ανακαμπτω...

Χθες για πρωτη φορα ειχα σωστες μετρησεις που δειχνουν οτι ειμαι σε καλο δρομο...

σου ευχομαι τα καλυτερα

Ηταν ματι....γελαω κιεγω πολλες φορες αλλα ολοι μου το ειπανε...

Ηταν ματι....

Ενυδρειο 250λιτρα που ετρεχε 2 χρονια και κλαδευα 3 φορες το μηνα κατερευσε μεσα σε 20 ημερες!!!!

κ μενα πριν το 600αρι στο 240αρι για κοντα 2 χρονια ολα σουπερ.ηθελα να τους δωσω χωρο κτλ κτλ

Ηταν το δευτερο χτυπημα που εχω φαει δυνατο υστερα απο μια μαζικη απωλεια δισκων που ειχα πριν 5 καλοκαιρια απο αποτομη αυξηση θερμοκρασιας!!! Απο τοτε δεν ξαναεβαλα δισκους, επαιξα με διαφορα ευκολα ψαρακια και το γυρισα στα φυτα...

απωλεια ως τωρα ποτε απο τοτε που ασχοληθηκα μετους βασιλιαδες!απο φυτα κατι βαλισνεριες δεν αντεξαν θερμοκρασιες!.αλλα δισκοι κ παλι δισκοι

Το ενυδρειο εχει αρκετο κοπο και ατελειωτες στεναχωριες και βασανα αλλα οταν το φτασεις εκει που θελεις η ικανοποιηση ειναι τεραστια....

το ξερω φιλε μου!!!................

Οποιος πει οτι ειναι ενα ευκολο χομπυ απλα αυταπαταται...

πες μου ενα χομπι που ναι ευκολο........απλα ο βαθμος ευκολιας αλλαζει

Και στρωμενο να ρολλαρει ...απλα νομιζεις....

οπως νομιζα κ γω δυστηχως!!

Μπορει να σου γυρισει σε χρονο dt η απο αρρωστια ή απο αλλους παραγοντες!!!

συμφωνω κ επαυξανω

Και ιδιως οταν ειναι μικρο το ενυδρειο αυτο ειναι πααααρα πολυ ευκολο.

σχετικο ειναι αυτο

Γιαυτο λεμε μεγαλο ενυδρειο λιγοτερα βασανα.

μυθος ή πραγματικοτητα?...πιστευω εξαρταται απο το ειδος του ενυδρειου κ των ψαριων που θα φιλοξενησει αλλα κ τον σκοπο υπαρξης του!!!

....................... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα κάνεις μια νέα αρχή με την βοήθεια των χομπίστων αυτό πιστεύω πως είναι δεδομένο, ότι έγινε έγινε, όμως καλό θα ήταν να βρούμε τα αίτια ώστε να μην υπάρξει περίπτωση να ξανά συμβεί και συνάμα θα γίνει ένα καλό δίδαγμα για όλους τους υπόλοιπους.

Για να κάνουμε μια προσπάθεια να βρούμε τη συμβαίνει θα πρέπει να έχουμε της τελευταίες μετρήσεις πριν την καταστροφή και μετά την καταστροφή και γενικά δώσε μας όσο περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς, προσωπικά θα με ενδιέφερε να ψάξω να δω τη είχε συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

εμενα να δεις χρηστο που....ακομα μετραω NH4 0.3ml-lt(sera)!!.......ειμαι σιγουρος οτι το συστημα μου κρασαρε!!

κ κατι παιχτηκε με τη βιολογια μου κ την θολουρα που σημερα το νερο ειναι κρυσταλλινο νομιζα οτι η θολουρα ηταν απο την αμμο που μαλλον τα ψαρια θα βασανιστηκαν αλλα σημερα που ρθε ενας φιλος δισκας σπιτι εβαλα χερι μεσα κ ανακατεψα οσο πιο πολυ ενα σημειο της αμμου ..............ναι σηκωσε ανταρα αλλα μετα απο1 λεπτο τα παντα κρυσταλινα κ παλι.................αρα μαλλον κατι σαν bacterial bloom, αλλα εχω μονιμα αεροπετρα κ τα spraybar παραλληλα μετην επιφανεια με σουπερ αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο να είχε θέμα το ίδιο το νερό αλλαγής;

Τραγικό το όλο σκηνικό αλλά πιστεύω πως είναι από αυτές τις καταστάσεις που σε κάνουν να θες να συνεχίσεις με περισσότερο πείσμα! ;)

Καλή δύναμη!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα σύστημα δεν κρασάρει χωρίς αιτία κάτι πρέπει να συνέβη.

Το ότι έχεις ΝΗ και δεν κατεβαίνει δυο συμπεράσματα βγάζω ή δεν λειτουργεί η βιολογία του ενυδρείου, φίλτρο, βυθός κτλ η υπάρχει κάτι μέσα που ανεβάζει το ΝΗ.

Αναφέρεις ότι είχες αμμωνία 0,5 μετά 0,2 και τώρα έχεις 0,3! Τη έγινε ανέβηκε;

Όπως και να έχει με 0,5 ΝΗ4 δεν ψωφάν τα ψάρια ακόμη και 5 ΝΗ4 να είχες με το ph τον 6,8 πάλι δεν σχηματίζεται το επικίνδυνο ΝΗ3.

Δεν μας αναφέρεις καθόλου το ΝΟ2

Είσαι σίγουρος ότι δεν είχες διακοπή ρεύματος;

Μήπως το βράδυ κόλλησε το φίλτρο και δεν δούλευε;

Link to comment
Share on other sites

Ένα σύστημα δεν κρασάρει χωρίς αιτία κάτι πρέπει να συνέβη.

συμφωνω σπαω το κεφαλι μου να δω τι???

Το ότι έχεις ΝΗ και δεν κατεβαίνει δυο συμπεράσματα βγάζω ή δεν λειτουργεί η βιολογία του ενυδρείου, φίλτρο, βυθός κτλ η υπάρχει κάτι μέσα που ανεβάζει το ΝΗ.

δεν λειτουργει ενω λειτουργουσε , τωρα απο νεκρο οργανισμο τ αφαιρεσα ολα!!

Αναφέρεις ότι είχες αμμωνία 0,5 μετά 0,2 και τώρα έχεις 0,3! Τη έγινε ανέβηκε;

δεν ανεβηκε απλα το 0.2 μπορει να ταν κ 0,3, απλα το τεστ της σερα μου βγαζει μεταξυ 0 που ναι κιτρινο κ 0,5 που ναι πρασινο κατι στο ενδιαμεσο.

μετραω βρυση κ μου πρασινιζει ακομα λιγοτερο δηλ μου δεν μου δινει μηδενικοΝΗ4 στην βρυση.......τι ναπω?

η πτωση θερμοκρασιας αποτομα απο 29 στους 23 μπορει να σκοτωσει βιολογια???

ξερω θα μου πεις παρε νεα τεστ αλλα εδω στην επαρχια με 1 πετσοπ μονο sera βρηκα κ μολις αγορασα ολοκαινουριο τεστ κ θα το κανω το μεσημερι σπιτι.

Όπως και να έχει με 0,5 ΝΗ4 δεν ψωφάν τα ψάρια ακόμη και 5 ΝΗ4 να είχες με το ph τον 6,8 πάλι δεν σχηματίζεται το επικίνδυνο ΝΗ3.

το ξερω αυτο...γιατυτο πηγε ο νους μου σε δηλητηριαση απο κατι αλλο!!................κ μην ξεχναμε οτι τα κορυ ειν;αι πολυ ευαισθητα στη αμμωνια κξ δεν εχασα ουτε 1!!!

Δεν μας αναφέρεις καθόλου το ΝΟ2

μηδενικα πριν κ μετα!!!....κ χτες βραδυ!!

Είσαι σίγουρος ότι δεν είχες διακοπή ρεύματος;

σιγουροτατος!!!...υπαρχει tv στο υπν/δωμ ολο βραδυ οποτε αν κοπει ρευμα παει σε standby κ το βλεπω οταν ξυπναμε........αυτη δουλευε!!!

Μήπως το βράδυ κόλλησε το φίλτρο και δεν δούλευε;

εχω 2 2080 ανεξαρτητα μεταξυ τους με 12 λτ βιολογια το καθενα.................κ αεροπετρα!!

χρησταρα μου ...................... αυτα...............πωτα οτι αλλο θες!

Έγινε επεξεργασία - buelligan75
Link to comment
Share on other sites

η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας μπορει να σκοτωσει τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας μπορει να σκοτωσει τα ψαρια.

ναι φιλε ελιοτ......εγω ρωτησα για την βιολογια κ αναφερομαι σε αυτο διοτι εγινε μετα τους θανατους.

κατα την αλλαγη νερου απο 29 παει στους 26.5

Link to comment
Share on other sites

Τι τάισες εκείνη την μοιραία νύχτα? Μήπως άλλαξες τροφή και είχε μέσα τίποτα παράξενο και την πάθανε μόνο όσα πρόλαβαν να φάνε?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση της φτωχές γνώσεις που έχουμε

Το ΝΟ2 το αποκλείσαμε

Το ΝΗ3 το αποκλείσαμε

Την θερμοκρασία την αποκλείσαμε

Μένει να το οξυγόνο και η δηλητηρίαση

Το ότι το νερό σου ήταν θολό αυτό είναι ένα σημάδι που μπορούμε να το ψάξουμε ποιο αναλυτικά, είχα κάτι στο μυαλό μου αλλά δεν κολάει γιατί έχει στο ενυδρείο σου αερόπετρα.

Παρόλο αυτά το αναφέρω, υπάρχουν περιπτώσεις που εισχωρούν στο ενυδρείο μας κάποιου είδους βακτήρίων (συνήθως μετά από αλλαγή νερού) σε μικρό πληθυσμό φυσικά, όταν όμως βρουν της κατάλληλες συνθήκες τροφής και θερμοκρασίας πολλαπλασιάζονται ραγδαία με αποτέλεσμα το νερό να φαίνεται θολό. Τα βακτήρια αυτά μέσα σε σχετικά λίγο χρονικό διάστημα καταναλώνουν το οξυγόνο του ενυδρείου με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη έλλειψη οξυγόνου με συνέπεια τον θάνατο των ψαριών αλλά και των ιδίων των βακτηρίων. Ο θάνατος των βακτηρίων μετά ανεβάζει το ΝΗ. Έχουμε ενδείξεις για μια τέτοιου είδους δηλητηριάσει αλλά με προβληματίζει η αεροπετρα θα έπρεπε να ανταπεξέρθει στην έλλειψη του οξυγόνου.

Μην ξεχνάμε η αεροπετρα δεν εμπλουτίζει κατ’ εξοχήν το νερό με οξυγόνο αλλά το νερό εμπλουτίζεται με οξυγόνο περισσότερου από την ανατάραξη που δημιουργούν οι φυσαλίδες. Μήπως η ανατάραξη του ενυδρείου σου δεν ήταν επαρκής;

Το σενάριο της δηλητηρίασης από το τρανς δεν μπορούμε αν το αποκλείσουμε αλλά μου φαίνεται απίθανο, το τρανς μέσα έχει μόνο ιχνοστοιχεία και αυτά από την φύση τους δεν αλλάζουν σύσταση με θερμοκρασίες των 40-50 βαθμών (αφού τα είχες στον ήλιο) ψάχνω να βρω αν ο συνδυασμός των στοιχείων αυτών κάτω υπό χψ συνθήκες μετατρέπετε σε δηλητήριο αλλά η έρευνες μου είναι έως τώρα άγονες.

Τέλος παίζει να συνέβηκε κάτι άλλο που την δεδομένη στιγμή δεν πάει το μυαλό μας.

Link to comment
Share on other sites

κωστα, κιμωνα θανο σας ευχαριστω ολους!!...............δεν ξερω πρεπει να βρω τι γινετε κι εχω ακομα αμμωνια ή τι δεν δουλεψε ''σωστα'' κ εγινε το λαθος

αυτο που γυριζει στο μυαλο μου ειναι γιατι δεν πεθανε κανενα κορυ απο τα 8 κανενα ancistrus cirrhosus απο τα 2 κανενα helena απο τα 6 κ μονο 6 απο τους 10 καρδιναλιους ενω ολοι οι δισκοι κ ολα τα ροδοστομα πανε!!

υγ. θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια που κανουν αναπαραγωγες κ μη που εποικινωνησαν μαζι μου να μου δωσουν ψαρια τους χωρις χρηματα για την νεα αρχη μου!!!..............κ παλι σας ευχαριστω (δεν χρειαζετε να σας ονομασω......ξερετε εσεις ποιοι ειστε)!

Μπράβο παιδιά !!! :bigemo_harabe_net-64: .

Άντε να θυμηθούμε λίγο και τους λόγους ύπαρξης του forum γιατι τους ξεχάσαμε μου φαίνεται.... :bigemo_harabe_net-134:

Κ

Link to comment
Share on other sites

Τι τάισες εκείνη την μοιραία νύχτα? Μήπως άλλαξες τροφή και είχε μέσα τίποτα παράξενο και την πάθανε μόνο όσα πρόλαβαν να φάνε?

ελα που δεν ταισα κατι παραξενο μετα την αλλαγη!!!..μονο πελετς για δισκους της ON............κ λιγο σχετικα!!!αν κ τα ψαρια ζητιανευαν στο τζαμι!

Με βάση της φτωχές γνώσεις που έχουμε

Το ΝΟ2 το αποκλείσαμε

Το ΝΗ3 το αποκλείσαμε

Την θερμοκρασία την αποκλείσαμε

Μένει να το οξυγόνο και η δηλητηρίαση

Το ότι το νερό σου ήταν θολό αυτό είναι ένα σημάδι που μπορούμε να το ψάξουμε ποιο αναλυτικά, είχα κάτι στο μυαλό μου αλλά δεν κολάει γιατί έχει στο ενυδρείο σου αερόπετρα.

Παρόλο αυτά το αναφέρω, υπάρχουν περιπτώσεις που εισχωρούν στο ενυδρείο μας κάποιου είδους βακτήρίων (συνήθως μετά από αλλαγή νερού) σε μικρό πληθυσμό φυσικά, όταν όμως βρουν της κατάλληλες συνθήκες τροφής και θερμοκρασίας πολλαπλασιάζονται ραγδαία με αποτέλεσμα το νερό να φαίνεται θολό. Τα βακτήρια αυτά μέσα σε σχετικά λίγο χρονικό διάστημα καταναλώνουν το οξυγόνο του ενυδρείου με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη έλλειψη οξυγόνου με συνέπεια τον θάνατο των ψαριών αλλά και των ιδίων των βακτηρίων. Ο θάνατος των βακτηρίων μετά ανεβάζει το ΝΗ. Έχουμε ενδείξεις για μια τέτοιου είδους δηλητηριάσει αλλά με προβληματίζει η αεροπετρα θα έπρεπε να ανταπεξέρθει στην έλλειψη του οξυγόνου.

Μην ξεχνάμε η αεροπετρα δεν εμπλουτίζει κατ’ εξοχήν το νερό με οξυγόνο αλλά το νερό εμπλουτίζεται με οξυγόνο περισσότερου από την ανατάραξη που δημιουργούν οι φυσαλίδες. Μήπως η ανατάραξη του ενυδρείου σου δεν ήταν επαρκής;

Το σενάριο της δηλητηρίασης από το τρανς δεν μπορούμε αν το αποκλείσουμε αλλά μου φαίνεται απίθανο, το τρανς μέσα έχει μόνο ιχνοστοιχεία και αυτά από την φύση τους δεν αλλάζουν σύσταση με θερμοκρασίες των 40-50 βαθμών (αφού τα είχες στον ήλιο) ψάχνω να βρω αν ο συνδυασμός των στοιχείων αυτών κάτω υπό χψ συνθήκες μετατρέπετε σε δηλητήριο αλλά η έρευνες μου είναι έως τώρα άγονες.

Τέλος παίζει να συνέβηκε κάτι άλλο που την δεδομένη στιγμή δεν πάει το μυαλό μας.

χρηστο τα 2 σπρειμπαρ απο τα 2 2080 ειναι ακριβως στην επιφανεια το ενα κ το αλλο μισο εκ πιο πανω κ παφλαζι το νερο ση σημει που το ακους στα 6 μετρα!!

παραθετω φωτο απο τεστ πριν μιση ωρα σε ''αδειο'' ενυδρειο............κ ετσι ηταν τις 2 τελευταιες μερες!!

(για κοιταχτε κ πειτε μου γιατι θα τρελλαθω)

στα ΝΗ3/ΝΗ4 αριστερα οπως το κοιταμε ειναι το καινουριο τεστ που αγορασα σημερα κ δεξια το παλιο

οι δυο τελευταιες φωτο ειναι τα ΝΟ2

τι λετε????

post-48143-0-13610700-1354023069_thumb.jpg

post-48143-0-38531000-1354023071_thumb.jpg

post-48143-0-29391900-1354023073_thumb.jpg

post-48143-0-69820300-1354023075_thumb.jpg

post-48143-0-41244000-1354023077_thumb.jpg

post-48143-0-26406000-1354023079_thumb.jpg

post-48143-0-31097000-1354023081_thumb.jpg

post-48143-0-16419000-1354023083_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σάκη,

αν και νομίζω πως η κουβέντα για το τι συνέβει πλεόν γίνεται επι θεωρητικού επιπέδου θεωρώ πως η θολούρα και η αύξηση της αμμωνίας οφείλονται στον θάνατο των ψαριών και όχι το αντίστροφο. Νομίζω πως η αρχή της αποσύνθεσης 10 ψαριών σε ένα θερμό ενυδρείο όπως τα δισκάδικα δημιουργεί μια έντονη θολούρα.

Αν είχες απότομη άνοδο της αμμωνίας σε τέτοιο επίπεδο που να ψοφούσαν τα ψάρια άμεσα, δεν θα είχε επιζήσει τίποτα. Το ίδιο και αν είχαν δηλητηριαστεί απο το συμπλήρωμα ή απο όποια άλλη αιτία.

Απο τν άλλη, αν είχαν σταματήσει τα φίλτρα (που δεν συνέβει) η βιολογία δεν θα είχε "κρασάρει" με τέτοιο τρόπο.

Προσωπικά σκέφτομαι την θερμοκρασία σαν μια πιθανή αιτία της καταστροφής.

Άν κόλλησε ο θερμοστάτης σου και είτε τα έβρασε είτε τα πάγωσε ?

Στην πρώτη δεν πιστεύω να είχε επιζήσει τίποτα αλλά στην δεύτερη τα κόρυ ίσως να την είχαν σκαπουλάρει.

Βέβαια, για ποιό λόγο μια συσκευή να σταματήσει και μετά να συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά δεν μπορώ να στο πω, αλλά είναι το ίδιο πιθανό με το σταμάτημα των φίλτρων κλπ

Όσο για την αμμωνία που δεν μηδενίζει, δες μήπως έχεις πουθενά κανένα ακόμη ψάρι νεκρό και αυτό σου απελευθερώνει συνέχεια αμμωνία.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω ή σε μπερδεύω περισσότερο, αλλά το σημαντικό τώρα είναι να σιγουρευτούμε πως ότι και να συνέβη, δεν θα ξαναγίνει μόλις ξαναστήσεις το ενυδρείο σου.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά !!! :bigemo_harabe_net-64: .

Άντε να θυμηθούμε λίγο και τους λόγους ύπαρξης του forum γιατι τους ξεχάσαμε μου φαίνεται.... :bigemo_harabe_net-134:

Κ

:bigemo_harabe_net-64:

Σάκη,

αν και νομίζω πως η κουβέντα για το τι συνέβει πλεόν γίνεται επι θεωρητικού επιπέδου θεωρώ πως η θολούρα και η αύξηση της αμμωνίας οφείλονται στον θάνατο των ψαριών και όχι το αντίστροφο. Νομίζω πως η αρχή της αποσύνθεσης 10 ψαριών σε ένα θερμό ενυδρείο όπως τα δισκάδικα δημιουργεί μια έντονη θολούρα.

δεν το γνωριζω

Αν είχες απότομη άνοδο της αμμωνίας σε τέτοιο επίπεδο που να ψοφούσαν τα ψάρια άμεσα, δεν θα είχε επιζήσει τίποτα. Το ίδιο και αν είχαν δηλητηριαστεί απο το συμπλήρωμα ή απο όποια άλλη αιτία.

Απο τν άλλη, αν είχαν σταματήσει τα φίλτρα (που δεν συνέβει) η βιολογία δεν θα είχε "κρασάρει" με τέτοιο τρόπο.

γιατι να σταματησαν τα φιλτρα?

Προσωπικά σκέφτομαι την θερμοκρασία σαν μια πιθανή αιτία της καταστροφής.

Άν κόλλησε ο θερμοστάτης σου και είτε τα έβρασε είτε τα πάγωσε ?

Στην πρώτη δεν πιστεύω να είχε επιζήσει τίποτα αλλά στην δεύτερη τα κόρυ ίσως να την είχαν σκαπουλάρει.

τα corry την σκαπουλαραν κ τα αντσιστρους κ 4 καρδιναλ

εχω 2 θερμοστατες jager ολοκαινουριοι μπηκαν σε λειτουργια πριν 2 μηνες

Βέβαια, για ποιό λόγο μια συσκευή να σταματήσει και μετά να συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά δεν μπορώ να στο πω, αλλά είναι το ίδιο πιθανό με το σταμάτημα των φίλτρων κλπ

Όσο για την αμμωνία που δεν μηδενίζει, δες μήπως έχεις πουθενά κανένα ακόμη ψάρι νεκρό και αυτό σου απελευθερώνει συνέχεια αμμωνία.

οχι το χω φαει δαγκα το ενυδρειο κ το νερο ειναι τοσο διαυγες που διαβαζεις βιβλιο απο πλαινο σε πλαινο κ ειναι 1,80

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω ή σε μπερδεύω περισσότερο, αλλά το σημαντικό τώρα είναι να σιγουρευτούμε πως ότι και να συνέβη, δεν θα ξαναγίνει μόλις ξαναστήσεις το ενυδρείο σου.

αυτο θελω κ γω φιλε!!!

Κ

το ΝΗ4 απο χρωμα πωσ σας φαινετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...