Jump to content

Aμμος


Recommended Posts

Μηπως μπορειτε να μου πειτε ποσα κιλα περιπου θα χρειαστω για 240lt ενυδρειο?

Επισης μηπως διαθετει καποιος αμμο σε καλη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

με 20 κιλα πιστευω θα εισαι κομπλε

φτηνη αμμο εχει ο Ερμης , αλλα θελει αρκετες φορες καθαρισμα και δεν ειναι λευκη ( ειναι μπεζ )

καλυτερα ομως παρε αμμο απο καποιο καταστημα με ενυδρειακα προιοντα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά έχει μεγάλη σημασία πόσο πάχος θα έχει ο βυθός σου. Και αυτό εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις. Θέλεις φυτεμένο; Θέλεις με κιχλιδες που σκάβουν; Που ακριβώς προσανατολίζεσε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα εγω εχω κιχλιδες αφρικα!!!

ποσα κιλα θα χρειαστω σε ενυδρειο με διαστασεις 120χ40

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα εγω εχω κιχλιδες αφρικα!!!

ποσα κιλα θα χρειαστω σε ενυδρειο με διαστασεις 120χ40

το ιδιο περιπου ( 20 κιλα )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα εγω εχω κιχλιδες αφρικα!!!

ποσα κιλα θα χρειαστω σε ενυδρειο με διαστασεις 120χ40

Εξαρτάται από το ύψος που θέλεις να φτάσει η άμμος. Μιας και μιλάμε για Αφρική με 7εκ περίπου θα χρειαστείς κοντά στα 30 κιλά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για φυτεμένω (δηλαδή δεν έχω πέτρες) στο Rio125 με βυθό 80 x 35 εκατοστά χρησιμοποίησα περίπου 30 κιλά άμμο για να πετύχω τα 7 με 8 εκατοστά

Link to comment
Share on other sites

Αρα θελω σιγουρα 30 κιλα διοτι νομιζω πως 7 εκατοστα χρειαζονται

μπορω να το μπερδεψω με αραγωνιτη και με απλη αμμο?

και αν ναι βαζω κατι πρωτα και μετα το αλλο (δλδ πρωτα αραγωνιτη και μετα αμμο η το αντιθετο)

η τα μπερδευω καλα μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Για Αφρική μπορείς να μπερδέψεις χαλαζιακή άμμο, με αραγωνίτη ή και άμμο θαλάσσης αμα θέλεις. Δεν έχει σημασία η σειρά, αρκεί να είναι κοντά οι κοκκομετρίες και το χρώμα για να φαίνεται ωραία. Τα ψάρια σου με το σκάψιμο θα σου κάνουν το ανακάτεμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακη αμμο απο πετ σοπ την αγοραζω?

εχει καποιο συγκεκριμενο χρωμα (σορυ αλλα δεν γνωριζω)

διοτι ο αραγωνιτης που εχω ειναι λεπτος και χρωματος κρεμ -ασπρομπεζ καπως ετσι

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακή θα βρεις σε ενυδρειακά καταστήματα σε διάφορες αποχρώσεις και κοκκομετρίες. Βρε μια να ταιριάζει με τον αραγωνίτη σου και πρόσθεσε την.

:)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακή θα βρεις σε ενυδρειακά καταστήματα σε διάφορες αποχρώσεις και κοκκομετρίες. Βρε μια να ταιριάζει με τον αραγωνίτη σου και πρόσθεσε την.

:)

ok thanks

φανταζομαι κοκκομετρια θα ειναι αρκετα ψιλη διοτι πρεπει να την μασουλανε και ολας και χρωμα θα ειναι παρομοια με τον αραγωνιτη

Link to comment
Share on other sites

Σε αφρικανικό επειδή βάζουμε πρώτα τις πέτρες(πολλές) και μετά την άμμο, με 25Κg θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα με 25 κιλα ειμαι οκ! Ετοιμαζετε σιγα σιγα το ενυδρειο! Σημερα εβαψα και την πλατη, το γεμισα, και εβαλα την αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες ; :) Θα πάς για φυτεμένο τελικά ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι φυτεμενο, βραχακια θα βαλω! Να μια πρωτη γευση, ειμαστε στο στρωσιμο!

http://imageshack.us...8/58838545.jpg/

Aκομα δεν εχει κατσει η θολουρα..

Έγινε επεξεργασία - NikosG
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές ! Προσοχή με τις πέτρες όμως. Αν θέλουμε να στήσουμε τα λεγόμενα νταμάρια, πρώτα βάζουμε τις πέτρες στο γυαλί ή πάνω σε dow και μετά την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο την αμμο εχω βαλει κομματια ιδιου αφρολεξ που εχω και κατω απο το ενυδρειο παχους περιπου 5mm! :) Εχω κανει ενα ψιλοδιαβασμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο την αμμο εχω βαλει κομματια ιδιου αφρολεξ που εχω και κατω απο το ενυδρειο παχους περιπου 5mm! :) Εχω κανει ενα ψιλοδιαβασμα ;)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Tελικα με 25 κιλα ειμαι οκ! Ετοιμαζετε σιγα σιγα το ενυδρειο! Σημερα εβαψα και την πλατη, το γεμισα, και εβαλα την αμμο!

νικο 25 κ αμμο εβαλες τελικα? σε τι διαστασεις ενυδρειου και σε ποσα εκατοστα εφτασε περιπου.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον θα πας σε αφρική έπρεπε πρώτα να βάλεις τις πέτρες και μετά την άμμο για να σταθεροποιήσει το οικοδόμημα

Link to comment
Share on other sites

εφόσον θα πας σε αφρική έπρεπε πρώτα να βάλεις τις πέτρες και μετά την άμμο για να σταθεροποιήσει το οικοδόμημα

Παρακαλω ξαναδιαβασε τα ποστ 19-20-21.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...