Jump to content

Προβλημα Με Αλγη No2...


sharkie

Recommended Posts

Και σαν να μην εφτανε η εμφανιση της καφε αλγης, τωρα εμφανιστικε και μια μορφη χνουδιου ασπρου στους βραχους και στα λουλουδια!!!!! Τι γινεται ρε γαμτ... Τι να κανω??? Μηπως να ξαναβαλω γλυφτη μεσα??? Η ειναι φυσιλολογικα ολα αυτα????

post-7945-0-70412300-1353781478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι εχει κιτρινησει εντονα...τι προσθετα/λιπασματα ριχνεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι εχει κιτρινησει εντονα...τι προσθετα/λιπασματα ριχνεις;;;

πλαστικα ειναι τα λουλουδια...

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα και εγω "τοσο τελεια καμπομπα και να κιτρινησει!",μετρησεις;;γιατι λες και για Νο2....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσφατα τα έβαλες τα πλαστικά φυτά;Γιατί μου μοιάζει σαν τον μύκητα που βγαίνει σε καινούρια ενυδρεία!

Από μετρήσεις τι έχεις;;Γιατί γράφεις ΝΟ2;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί Νούμερο 2 ; :)

:bigemo_harabe_net-82: την πατήσαμε..δίκιο έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσφατα τα έβαλες τα πλαστικά φυτά;Γιατί μου μοιάζει σαν τον μύκητα που βγαίνει σε καινούρια ενυδρεία!

Από μετρήσεις τι έχεις;;Γιατί γράφεις ΝΟ2;;

Από τη στιγμή που λέει στην αρχή και καφέ άλγη ίσως να πρόκειται για νέο ενυδρείο.

Φίλε μου που άνοιξες το θέμα , αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις αληθινά φυτά κάνε το. Μόνο καλά μπορούν να προσφέρουν τα καημένα. :)

Όσο για τη γλίτσα , μάλλον είναι αυτό που λέει ο \/ag.

//edit Τώρα διάβασα ότι το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια αλλά με αφρικάνες κάνα μήνα περίπου.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

το οτι τρεχει 5 χρονια εμενα δεν μου λεει κατι... ό,τι εχει εμφανισει το ενυδρειο μεχρι τωρα(και την καφε αλγη αλλα και αυτη) δειχνει οτι μαλλον δεν ετρεχε/τρεχει σωστα ή γενικα κατι πηγε στραβα! θα μας βοηθουσε πολυ ο φιλος αν εβαζε μετρησεις και γενικα εξοπλισμό, υλικα φιλτρου κ.τ.λ. :D

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία βρε παιδιά....δεν εγινε και κατι με λίγη καφε αλγη στο ενυδρειο......θα κανει τον κυκλο της.....

Φιλε sharkie μην ανυσηχείς.... ουτε για την καφε αλγη ούτε για τον μύκητα που πολύ σωστα επισήμανε o Vag στο πλαστικό φυτό σου.....

H καφε αλγη προφανώς προήλθε απο μεταβολή της αναλογιας νιτρικών/φωσφορικών λογο απομάκρυνσης καποιων ψαριών που είχε σαν αποτέλεσμα λιγοτερη ποσοτητας τροφης οποτε λιγοτερα φωσφωρικα λιγοτερα νιτρικα....

Ο μύκητας στο πλαστικό φυτο θα φουντώσει λιγο ακομα πιθανόν και μετα θα φυγει.....

οπως προαναφέρθηκε καλό θα ηταν να βαλεις μερικά αληθινά φυτα π.χ valisneria.

Με την πρωτη ευκαιρία δωσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρειο σου οπως διαστασεις φιλτρανση καθως και τι είδη εχεις μεσα....

:)

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα και εγω "τοσο τελεια καμπομπα και να κιτρινησει!",μετρησεις;;γιατι λες και για Νο2....

Λεω ΝΟ2 γιατι εχω ξαναποσταρει θεμα "Προβλημα με αλγη" και επειδη δεν μπορουσα να ξαναβαλω φωτο του λουλουδιου στο ιδιο θεμα εκανα νεο και το ονομασα ΝΟ2..

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία βρε παιδιά....δεν εγινε και κατι με λίγη καφε αλγη στο ενυδρειο......θα κανει τον κυκλο της.....

Φιλε sharkie μην ανυσηχείς.... ουτε για την καφε αλγη ούτε για τον μύκητα που πολύ σωστα επισήμανε o Vag στο πλαστικό φυτό σου.....

H καφε αλγη προφανώς προήλθε απο μεταβολή της αναλογιας νιτρικών/φωσφορικών λογο απομάκρυνσης καποιων ψαριών που είχε σαν αποτέλεσμα λιγοτερη ποσοτητας τροφης οποτε λιγοτερα φωσφωρικα λιγοτερα νιτρικα....

Ο μύκητας στο πλαστικό φυτο θα φουντώσει λιγο ακομα πιθανόν και μετα θα φυγει.....

οπως προαναφέρθηκε καλό θα ηταν να βαλεις μερικά αληθινά φυτα π.χ valisneria.

Με την πρωτη ευκαιρία δωσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρειο σου οπως διαστασεις φιλτρανση καθως και τι είδη εχεις μεσα....

:)

400 λιτρα ενυδρειο με φιλτρο eheim εξωτερικο 2217 και το εσωτερικο της μανας του, στα φιλτρα το μονο που εχω ειναι ανθρακα και μεχρι μια εποχη (προ κρισης) στο εξωτερικο, μακαρονι της DANNERLE... Απο ψαρια εχω lampido,demasoni.katango και ahli blue...

Παντος την αλγη και τον μυκητα μου τα εμφανισε εδω και 3 εβδομαδες και παρατηρησα οτι εχω αυξησει την ποσοτητα του φαγητου (λογο περισσοτερων ψαριων) αλλα και τον φωτισμο απο 2 ωρες σε 6.

Οσον αφορα τα λουλουδια και γω θα ηθελα να βαλω κανονικα αλλα λογο κοστους το σκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αγορι γιατι μονο ανθρακα;;το μακαρονη δεν χρειαζεται να τξ αλλαζεις και υπαρχουν και φθηνες λυσεις σε χυμα η κινεζικο,φυτα μπορω να σου δωσω λιγα ματσακια καμπομπας και ντεσνα....αμα βλαω και τπτ αλλο ατην πορεια σου λεω...τι φωτισμο εχεις;υποστρωμα;;κανε μια παρουσιαση να το δουμε βρε!:-)

Link to comment
Share on other sites

Αγορι γιατι μονο ανθρακα;;το μακαρονη δεν χρειαζεται να τξ αλλαζεις και υπαρχουν και φθηνες λυσεις σε χυμα η κινεζικο,φυτα μπορω να σου δωσω λιγα ματσακια καμπομπας και ντεσνα....αμα βλαω και τπτ αλλο ατην πορεια σου λεω...τι φωτισμο εχεις;υποστρωμα;;κανε μια παρουσιαση να το δουμε βρε!:-)

Α) τι εννοεις μονο ανθρακα??? στο εσωτερικο εχω σφουγγαρακια, ανθρακα και αυτο που μοιαζει με υαλοβαμβακα, και στο εξωτερικο ολα αυτα συν το μακαρονι, δηλαδη τι αλλο να βαλω???? αλλωστε ετσι τρεχει το ενυδρειο χωρις θεμα 5 χρονια τωρα..

Β) φωτισμο εχω της μανας του τα φωτα ( juwel rio 400) χωρις να τα εχω αλλαξει ποτε..

Γ) υποστρωμα δεν ξερω καν τι ειναι... καποτε ειχα κατι πλακακια πλαστικα αν εννοεις αυτο και

Δ) παρουσιαση πως κανεις ρε παιδια!!!!! δεν φτανουν απλες φωτο???

Ε) μετρησεις αυριο που θα παρω τεστ καινουργια...

post-7945-0-61938600-1353869532_thumb.jpg

post-7945-0-37709300-1353869540_thumb.jpg

post-7945-0-31663000-1353869549_thumb.jpg

post-7945-0-55961900-1353869562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρουσιαση φιλε μου κανεις με την φορμα! :D

μια χαρα ειναι το ενυδρειο σου!! μ'αρεσει πολυ! φυσικα θα πρεπει να προσθεσεις και αλλες πετρες..

τον ανθρακα καθε ποτε τον αλλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα βαζουμε στα φουλ φυτεμενα ενυδρεια,ειναι ενας συνδιαζμος λυπασματος που βοηθαει ταφυτα στην σωστη αναπτυξη προσφεροντας τους οτι χρειαζωντε...αλλα βλεπω Αφρικη(αν δεν κανω λαθος) δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις σε φυτα...η προσφορα παντως υπαρχει για κλαδεματα μου,αν θελεις να αλλαξεις τα πλαστικα,χωρις χρεωσει φυσηκα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...