Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες!

Το ενυδρείο μου (Juwel Rio 125) είναι σε διαδικασία στρωσίματος (με μπόλι και με αμμωνία) εδώ και δύο εβδομάδες (λόγω αποτυχημένων προσπαθειών μπολιάσματος μου έχει πάρει τόσες μέρες, αλλά ευτυχώς το τελευταίο μπόλιασμα έπιασε σύμφωνα με τις μετρήσεις που πήρα!!). Μέσα υπάρχουν μόνο ο βυθός (υπόστρωμα + χαλίκι), μερικές πέτρες λάβας και μία μεγάλη ρίζα-ξύλο (όχι φυτά ακόμα ούτε ψάρια).

Μέχρι σήμερα πάνω στο ξύλο ήταν τοποθετημένες πέντε πέτρες για να παραμένει το ξύλο στο βυθό και να βοηθήσουν με τη σειρά τους στη διαδικασία μουλιάσματός του.

Επειδή θα με ρωτήσετε σίγουρα, το ξύλο είναι αγορασμένο από γνωστή αλυσίδα pet shop και σύμφωνα με ένα πολύ χρήσιμο αρθράκι που βρήκα εδώ http://www.aquazone....ndpost&p=167248 πρόκειται για Red Moorwood http://images.google...noCwDg&tbm=isch (ταιριάζει και στο χρώμα, και στην υφή και στην αρχιτεκτονική το δικό μου - μοιάζει λες και βγήκε από ταινία τρόμου :holloween: xexe)

Πριν λίγο που γύρισα σπίτι και έβγαλα τις περισσότερες πέτρες (άφησα μόνο τη μία για λίγες μέρες ακόμη, γιατί το ξύλο είχε μια μικρή τάση να επιπλεύσει πάλι), διέκρινα κάποια "σημάδια ζωής" πάνω στο ξύλο:

1) κάποιες επιφάνειες (όχι στα κλαδιά) είχαν πιάσει ένα γλοιώδες υλικό (σαν μύξα - sorry για την λέξη αλλά ήταν η κατάλληλη για να το περιγράψω) χρώματος διάφανου απαλού καφέ

2) κάποιες καφέ πολύ λεπτές τριχίτσες σε απειροελάχιστα σημεία.

Αμέσως οι κινήσεις που έκανα ήταν να αφαιρέσω περίπου το 95% αυτό το γλοιώδες υλικό. Τις περισσότερες τριχίτσες δε μπόρεσα να τις αφαιρέσω γιατί ήταν κυριολεκτικά ένα με το ξύλο. Οι καφέ τριχες δεν είχαν τόσο άσχημο αισθητικό αποτέλεσμα, αντιθέτως φαινόταν πολύ φυσικό το ξύλο, σε αντίθεση με αυτή τη "μύξα" που αφαίρεσα.

Μπορεί να είναι από εντελώς αυτονόητη η απάντηση στην ερώτησή μου μέχρι και εντελώς "κουτή" η ερώτησή μου, αλλά sorry παιδιά μιας και είμαι κάτι παραπάνω από πρωτάρης το θεώρησα απαραίτητο και πολύ σημαντικό να ρωτήσω για να αποφύγω τυχόν παρατράγουδα...

Είναι φυσιολογικά αυτά που παρατήρησα πάνω στο ξύλο στην παρούσια διαδικασία του στρωσίματος του ενυδρείου και μουλιάσματος του ξύλου ή όχι ??

Υ.Γ.

ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ: NH3=4 - NO2=0,5 - NO3=25

ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 3 x 28W (σύνολο 84 Watt για περίπου 100 καθαρά λίτρα ενυδρείου)

ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ: 1 x 28W 16:00 - 02:00 & 2 x 28W 17:30 - 00:30

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην σε αγχωνει ειναι φυσιολογικο!

Ειναι μια μουχλα του ξυλου!

Θα κανει τον κυκλο τις και θα φυγει!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχωνει ειναι φυσιολογικο!

Ειναι μια μουχλα του ξυλου!

Θα κανει τον κυκλο τις και θα φυγει!

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Εγώ, μιας και όπως ανέφερα, την αφαίρεσα σχεδόν όλη, υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστεί ή έχω απαλλαγεί μια ώρα αρχίτερα που λένε από δ'αύτην?

Οι "τριχίτσες" που ανέφερα, μήπως είναι κάποιο είδος άλγης, αυτή που εμφανίζεται σε νέα ενυδρεία?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Εγώ, μιας και όπως ανέφερα, την αφαίρεσα σχεδόν όλη, υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστεί ή έχω απαλλαγεί μια ώρα αρχίτερα που λένε από δ'αύτην?

Οι "τριχίτσες" που ανέφερα, μήπως είναι κάποιο είδος άλγης, αυτή που εμφανίζεται σε νέα ενυδρεία?

Πυστευω οτι θα ξανακανει την εμφανιση του!

Αλλα θα φυγει!

Τωρα για τις τριχιτσες που λες το εχω δει σε δικο μου ξυλο μετα απο λιγο καιρο εφυγε οποτε λογικα καποιο ειδος μουχλας θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Πυστευω οτι θα ξανακανει την εμφανιση του!

Αλλα θα φυγει!

Τωρα για τις τριχιτσες που λες το εχω δει σε δικο μου ξυλο μετα απο λιγο καιρο εφυγε οποτε λογικα καποιο ειδος μουχλας θα ειναι!

Α ok, σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις ;)

Υπέθεσα ότι ήταν κάποιο είδος άλγης, λόγω της φωτοπεριόδου και επειδή ακόμα δεν έχω φυτά για να εκμεταλλευθούν το άπλετο φως..

Σκοπεύω να το κάνω πολύ φυτεμένο το ενυδρείο γι αυτό και οι 3 λάμπες.. ρύθμισα από την αρχή τους χρονοδιακόπτες σε αυτή τη φωτοπερίοδο που θα έχει το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειναι σαν μιξα ειναι ενας μυκητας ο οποιος κανει τον κυκλο του και φευγει μονος του.

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ξαναβγει αλλα αυτη τη φορα αστο και θα φυγει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Για τις "τριχίτσες" που λές μάλλον πρόκειτε για άλγη. Τι ποιός τύπος μπορεί να εντοπιστεί αν δούμε κάποια φωτογραφία.

Βέβαια, όταν βάλεις τα φυτά και τα ψάρια θα υπάρξει μια ισσοροπία στην κατανάλωση των θρεπτικών συστατικών απο τα φυτά αλλά και απο τα ψάρια σου.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Για τις "τριχίτσες" που λές μάλλον πρόκειτε για άλγη. Τι ποιός τύπος μπορεί να εντοπιστεί αν δούμε κάποια φωτογραφία.

Βέβαια, όταν βάλεις τα φυτά και τα ψάρια θα υπάρξει μια ισσοροπία στην κατανάλωση των θρεπτικών συστατικών απο τα φυτά αλλά και απο τα ψάρια σου.

Κ

Ακριβώς φίλε μου, είμαι σίγουρος ότι με το που μπουν τα φυτά θα αλλάξει τελείως ο κύκλος του ενυδρείου, αλλά πρωτίστως θέλω να πέσει η αμμωνία στο 1mg για να κάνω τη μεγάλη αλλαγή νερού και μετά με το καλό να φυτέψω, μην τα κάψω κρίμα θα είναι

Να σου πω την αλήθεια, επειδή έχω συγκρίνει με πάρα πολλές φωτογραφίες συγχομπιστών μας που έχουν κατά καιρούς προλήματα με τριχοειδείς άλγες, η δική μου περίπτωση δε μου φαίνεται για άλγη, περισσότερο προς αντίδραση του ξύλου μου κάνει που βρίσκεται τόσες μέρες στο νερό, ή κάποιος μύκητας ή βακτήριο που θα κάνει τον κύκλο του, όπως πολύ σωστά είπαν οι Savou & Rastafarian..

Αν θέλετε θα προσθέσω και φωτογραφία, αλλά μετά τις 17:30 που θα έχουν ανάψει τα φώτα για να είναι καλύτερη και πιο ευδιάκριτη η φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου προτεινω να φυτεψεις απο τωρα,δεν θα παθουν κατι τα φυτα σου επειδη εχεις αμμωνια. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου προτεινω να φυτεψεις απο τωρα,δεν θα παθουν κατι τα φυτα σου επειδη εχεις αμμωνια. :)

Μην το λες φίλε μου, εγώ το κάνω σαν την παροιμία όποιος καεί από το χιλό φυσάει και το γιαούρτι..

Είχα φυτέψει ένα σωρό πανέμορφες ρίζες την πρώτη μέρα που έστησα το ενυδρείο και έρηξα από λάθος μου αρκετά μεγάλη ποσότητα υγρής καθαρής αμμωνίας μετά το πρώτο μπόλι για το στρώσιμο και τα έκαψα όλα... :bye2: και στεναχωρήθηκα πολύ!!...

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυσιολογικα ποσοστα αμμωνιας να ξερεις οτι δεν καιγονται τα φυτα!

Εχω στρωσει τουλαχιστον 4-5 ενυδρεια και ολα φυτεμενα απο την πρωτη μερα χωρις κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι φταιει η αμμωνια!

Καταρχην ειμαι εντελος αντιθετος με το να ριξει καποιος αμμωνια στο ενυδρειο του,για ποιο λογο να κανεις κατι τετοιο?Αν θελεις να παραγεις αμμωνια ριξε

5-6 φυλλαρακια απο τροφη και εισαι ετοιμος!

Πιστευω οτι κατι αλλο εφταιγε και χαλασαν τα φυτα σου,μη ξεχνας οτι οταν φυτευουμε ενα φυτο στο ενυδρειο μας χρειαζεται καποιο καιρο για να συνηθησει τις νεες συνθικες και πολλες φορες χαλαει αλλα μετα ξαναπερνει τα πανω του.

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυσιολογικα ποσοστα αμμωνιας να ξερεις οτι δεν καιγονται τα φυτα!

Εχω στρωσει τουλαχιστον 4-5 ενυδρεια και ολα φυτεμενα απο την πρωτη μερα χωρις κανενα προβλημα!

με τα φυσιολογικά, όπως ακριβώς το είπες, μην ξεχνάμε ότι είσαι και κάποιας α' εμπειρίας, εγώ όμως(.......)

Την πρώτη μέρα που τα φύτεψα ήταν καταπράσινα και κατακόκκινα και μετά από λίγες ώρες μετά την αμμωνία αποκτήσαν ένα αχνό πράσινο και σε δυο μέρες σάπισαν τελείως..

Κάποιοι συνχομπίστες που τους είπα την ιστορία και τους είχα δείξει φωτογραφίες μου είπαν πως χίλιες φορές καλύτερα που έκανα λάθος ως αρχάριος με τα φυτά (ξαναβρίσκονται) και όχι με τα ψάρια...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειμενω να λεω οτι το να ριχνεις αμμωνια στο ενυδρειο ειναι λαθος!

Γνωμη μου ειναι να αρχισεις να φυτευεις σιγα σιγα το ενυδρειο σου και να σταματησεις να ριχνεις αμμωνια,αντι για αμμωνια ριχνε τροφη.

Το μπολι γιατι δεν επιασε?Τι ακριβως εκανες?Γραψε λιγο και τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι φταιει η αμμωνια!

Καταρχην ειμαι εντελος αντιθετος με το να ριξει καποιος αμμωνια στο ενυδρειο του,για ποιο λογο να κανεις κατι τετοιο?Αν θελεις να παραγεις αμμωνια ριξε

5-6 φυλλαρακια απο τροφη και εισαι ετοιμος!

Πιστευω οτι κατι αλλο εφταιγε και χαλασαν τα φυτα σου,μη ξεχνας οτι οταν φυτευουμε ενα φυτο στο ενυδρειο μας χρειαζεται καποιο καιρο για να συνηθησει τις νεες συνθικες και πολλες φορες χαλαει αλλα μετα ξαναπερνει τα πανω του.

Όχι φίλε μου, 100% έκανα εγώ #@$#@$& με την αμμωνία... να φανταστείς είχα ρίξει τόσο πολύ που είχε ξεφύγει από το χρωμοδιάγραμμα του υγρού τεστ..

Και ακόμη, πως εξηγείς ότι την πρώτη μέρα ήταν τα φυτά καταπράσινα και κατακόκκινα και μετά είχαν πρασινίσει όλα (ξεθωριασμένο πράσινο)?...

Link to comment
Share on other sites

μη ξεχνας οτι οταν φυτευουμε ενα φυτο στο ενυδρειο μας χρειαζεται καποιο καιρο για να συνηθησει τις νεες συνθικες και πολλες φορες χαλαει αλλα μετα ξαναπερνει τα πανω του.

Όχι φίλε μου, 100% έκανα εγώ #@$#@$& με την αμμωνία... να φανταστείς είχα ρίξει τόσο πολύ που είχε ξεφύγει από το χρωμοδιάγραμμα του υγρού τεστ..

Και ακόμη, πως εξηγείς ότι την πρώτη μέρα ήταν τα φυτά καταπράσινα και κατακόκκινα και μετά είχαν πρασινίσει όλα (ξεθωριασμένο πράσινο)?...

Μια εξηγηση σου δινω στη παραπανω παραθεση.Επεισης υπαρχουν πολλοι παραγωντες για να χαλασει ενα φυτο.Τι φυτα φυτεψες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειμενω να λεω οτι το να ριχνεις αμμωνια στο ενυδρειο ειναι λαθος!

Γνωμη μου ειναι να αρχισεις να φυτευεις σιγα σιγα το ενυδρειο σου και να σταματησεις να ριχνεις αμμωνια,αντι για αμμωνια ριχνε τροφη.

Το μπολι γιατι δεν επιασε?Τι ακριβως εκανες?Γραψε λιγο και τις μετρησεις σου.

Αμμωνία δεν ρίχνω κάθε μέρα, έριξα μεγάλη ποσότητα μόνο μια φορά, και με την πάροδο των ημερών έφτασα στις μετρήσεις τις χθεσινές που γράφω πάνω-πάνω..

Το μπόλι τις 2 πρώτες φορές δεν έπιασε: την πρώτη ήταν με υαλοβάμβακα και "βρώμικο" νερό, την δεύτερη με bio-chem stars και "βρώμικο" νερό. Το λάθος από ότι κατάλαβα τώρα που μου έπιασε το μπόλι με την τρίτη φορά, ήταν ότι τα υλικά από τον δότη έπρεπε να ήταν ΣΤΕΓΝΑ. Ο Μιχάλης (Frangisk) που μου έδωσε το επιτυχημένο μπόλι μου το έμαθε αυτό, και μάλιστα ήταν συμβουλή ενός παλαιότερου του ΣΤΑΜΑΤΗ, χάρις τη μέθοδο του οποίου εγώ τώρα έχω μπολιάσει επιτυχώς! :thumbup: Τις δύο πρώτες φορές τα νιτρώδη και τα νιτρικά ήταν κολλημένα στο 0 και με την αμμωνία στα ύψη από το λάθος μου. Οι τελευταίες μου μετρήσεις οι χθεσινές είναι NH3=4 - NO2=0,5 - NO3=25

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα φυτών μου ήταν:

* Hygrophila Corymbosa Siamensis

* Ludwigia Repens Rubin (κατακόκκινο)

* Hygrophila Polysperma Rosanervig (απαλό ροζ στις κορυφές)

* Cryptocoryne Wendtii Brown (καφεπράσινο)

* Myriophyllum Sessiliflora

* Echinodorus Kleiner Bar, υβρίδιο του Echinodorus Barthii (σκούρο βιολετί)

* Hygrophila Difformis

* Anubias Var. Nana

* Stargrass

* Microsorum Pteropus

* Vesicularia Dubyana / Java Moss

να σας ανεβάσω και φωτογραφίες να δείτε το πριν και το μετά της χοήγησης αμμωνίας

η πρώτη φώτο είναι 12/11 και η δεύτερη μια μέρα μετά 13/11

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα φυτών μου ήταν:

* Hygrophila Corymbosa Siamensis

* Ludwigia Repens Rubin (κατακόκκινο)

* Hygrophila Polysperma Rosanervig (απαλό ροζ στις κορυφές)

* Cryptocoryne Wendtii Brown (καφεπράσινο)

* Myriophyllum Sessiliflora

* Echinodorus Kleiner Bar, υβρίδιο του Echinodorus Barthii (σκούρο βιολετί)

* Hygrophila Difformis

* Anubias Var. Nana

* Stargrass

* Microsorum Pteropus

* Vesicularia Dubyana / Java Moss

να σας ανεβάσω και φωτογραφίες να δείτε το πριν και το μετά της χοήγησης αμμωνίας

η πρώτη φώτο είναι 12/11 και η δεύτερη μια μέρα μετά 13/11

...και με την πάροδο των ημερών σαπίζαν όλο και περισσότερο και τα έβγαλα όλα (κάποια είχαν κιτρινίσει και είχαν συρρικνωθεί πάρα πολύ, άσε που βρωμάγαν κιόλας)

Μετά τις 17:30 θα σας το φωτογραφίσω όπως είναι σήμερα, και θα σας φωτογραφίσω και κοντινό το ξύλο γιατί λίγο το ξεχάσαμε το θέμα μας :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά σήμερα είδα περισσότερη τριχοειδή από χθες, τουλάχιστον από την άλλη τη γλίτσα δε βρήκα καθόλου, την αφαίρεσα όλη χθες...

Υ.Γ.1 Η πέτρα θα φύγει σε λίγες μέρες μέχρι να μουλιάσει τελείως το ξύλο και να μείνει στον πυθμένα χωρίς να επιπλέει

Υ.Γ.2 Ένα διακοσμητικό βραχάκι με σπηλιά που φαίνεται στο βάθος είναι για το μικρό 16άρι ενυδρειάκι το οποίο επίσης ετοιμάζεται

Link to comment
Share on other sites

πανο φιλε μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικες αλγες κ θα τις εχεις για λιγο καιρο!........αν το ενυδρειο σου ηταν στρωμενο , ενα ancistrus πχ θα τις λατρευε οπως κ το ξυλο σου!! κ να μεινει σε ενα βιοτοπικο ενυδρειο δειχνει ωραια μερικες φορες.

τιποτα ανυσηχητικο!

τωρα οσον αφορα το βυθισμα της θα περιμενεις μπορει κ μηνα κ παραπανω!!

για φυτα στους σχετικους μιας κ που ειμαι ξερακιανος!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο σου τώρα στρώνεται και τα βακτήρια αρχίζουν σιγά σιγά να κάνουν την εμφάνισή τους όχι μόνο στα υλικά του φίλτρου αλλά και στα ξύλα και στο βυθό θα σου έλεγα για λίγες μέρες απλά να το παρακολουθήσεις και να δούμε πώς θα πάει. Δεν ξέρω μήπως είναι και φρόνιμο να μειώσεις λίγο τον φωτισμό σου, αλλά ας μας πούν και οι πιό έμπειροι στις άλγες!

Καλό θα ήταν να μας βάλεις και τίς μετρήσεις σου.

Η γλίτσα που αφαίρεσες είναι κάτι πολύ φυσιολογικό που εμφανίζεται πάντα όταν βάζεις μέσα καινούρια ξύλα ή διακοσμητικά, κάνει το κύκλο του και φεύγει.

Το ξύλο φαντάζομαι το έβρασες πρίν το βάλεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάιδες και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Εννοείται ότι το έβρασα πρώτα (είπαμε, έχω αφιερώσει πάνω από ένα μήνα μόνο στο διάβασμα εδώ μέσα :bigemo_harabe_net-65: xexexe)

Όσο για τον φωτισμό:

1ον) κάνει φοβερό φωτισμό σε όλο το σπίτι μιας και βρίσκεται στο χωλ-pc room στο κέντρο ακριβώς του σπιτιού και

2ον) μιας και σκοπεύω να το κάνω φουλ φυτεμένο κι επειδή ούτως ή αλλιώς θα ανάβουν οι λάμπες γιατί να μην ξεκινήσουν από τώρα... αφού τις άλγες θα τις υποστώ ότι και να γίνει.. :ballistic:

Όσο για τις μετρήσεις όπως αναφέρω και παραπάνω= NH3=4 - NO2=0,5 - NO3=25 (χθεσινές / αύριο απόγευμα θα ξαναμετρήσω)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εκανες ενα μεγαλο λαθος κατα τη γνωμη μου και αυτο ηταν να προσθεσεις κατευθιαν πολλα φυτα και απο τα οποια καποια ηταν απαιτητικα.

Βαζοντας ολα αυτα τα φυτα και λογο οτι εισαι στο στρωσιμο τα φυτα σου δεν ειχαν να φανε και μοιραια τα εχασες.Στην αρχη καλο ειναι να ξεκιναμε με λιγα και ευκολα φυτα που δεν εχουν πολλες απαιτησεις μεχρι το συστημα μας να ερθει σε ισοροπια,μετα σιγα σιγα αρχιζουμε να προσθετουμε και τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εκανες ενα μεγαλο λαθος κατα τη γνωμη μου και αυτο ηταν να προσθεσεις κατευθιαν πολλα φυτα και απο τα οποια καποια ηταν απαιτητικα.

Βαζοντας ολα αυτα τα φυτα και λογο οτι εισαι στο στρωσιμο τα φυτα σου δεν ειχαν να φανε και μοιραια τα εχασες.Στην αρχη καλο ειναι να ξεκιναμε με λιγα και ευκολα φυτα που δεν εχουν πολλες απαιτησεις μεχρι το συστημα μας να ερθει σε ισοροπια,μετα σιγα σιγα αρχιζουμε να προσθετουμε και τα υπολοιπα.

Η μόνη ένσταση που έχω στην δική σου γνώμη είναι ότι το κακό έγινε αμέσως μετά την προσθήκη αμμωνίας, άρα δε νομίζω ότι τείθεται θέμα μη ύπαρξης τροφής και φωτισμού (μόνο CO2 δεν εχω ακόμα, κυρίως για τα απαιτητικά φυτά).

Όπως και να 'χει όμως, δυστυχώς φίλε μου το κακό ήδη έγινε...

Παρ' όλα αυτά, είναι σωστή η σκέψη μου να μειωθεί πρώτα η αμμωνία (<= 1mg) και εκείνη τη στιγμή να φυτέψω??

Εξάλλου και τα νιτρικά ήδη από προχθες είναι στο φουλ (25mg) και έχω επαρκή φωτισμό...

Υ.Γ. Θα κάνω μετρήσεις ξανά σε λίγη ώρα για να δω πως πάει το στρώσιμο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...