Jump to content

120L Piranha


panoss

Recommended Posts

Λοιπόν ανοίγω νέο θέμα και ρωτάω. Στα παραπάνω λίτρα θα μπορούσα να βάλω έστω και ένα μοναχικό piranha??

Επειδή διάβασα κάποια άλλα θέματα ήθελα να ρωτήσω σαν μόνιμη κατοικία ποιο είδος να βάλω?? :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με πιράνχας, θα σου έλεγα να κοίταζες για περισσότερα λίτρα αν μπορείς. Αλλά και σ΄αυτά έχεις κάποια επιλογή. Θα σου πρότεινα αδιαμφισβήτητα μόνο απο Serrasalmus και συγκεκριμένα το Sanchezi. Δεν μεγαλώνει πολύ όσο τα άλλα πιράνχας και είναι μοναχικό ψάρι, όποτε καλύτερα και ασφαλέστερα να είναι μόνο του, όπως και θες..

Link to comment
Share on other sites

Σε ζευγος δεν μπορεί να μπει ε???

Link to comment
Share on other sites

Σε ζευγος δεν μπορεί να μπει ε???

Από τα λίγα που γνωρίζω μάλλον όχι συνονόματε, αλλά για να είσαι 100% σίγουρος περίμενε να σου απαντήσουν οι πιο παλιοί και ειδικοί στο αντικείμενο

Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα σου το μονο που μπαινει ανετα , και μονο του , ειναι το Serrasalmus Sanchezi,

Πριν ομως προχωρησεις σε αγορα τετοιου ειδος , ειναι κατα την γνωμη μου απαραιτητο να ενημερωθης σωστα για την διατηρηση ενος ψαριου με αρκετες ιδιαιτεροτητες,οπως ειναι τα πιρανχα γενικα και πιο συγκεκριμενα το γενος Serrasalmus. Πληροφοριες υπαρχουν στο διαδικτυο , για οτι ερωτησεις εχεις εδω ειμαστε ;)

Y.Σ καλως ηρθες :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει μια ενδεικτική τιμη.Μάλλον για μη-ενηλικο ψάρι.. :bigemo_harabe_net-138: :bigemo_harabe_net-138:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα Αθήνα 80 ευρώ. + 10 μεταφορικα. Νομιζετε πως είναι καλή τιμή?? (περίπου 10 cm) :bigemo_harabe_net-126: :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Serrasalmus Sanchezi...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα και λίγα παραπάνω μπορείς να πάρεις και Rhombeus ή και Manueli που είναι πιο άγρια!!!

Λόγω το ότι έχουν πολύ αργή ανάπτυξη μπορείς να τα κρατήσεις άνετα στα λίτρα σου αρκεί να έχεις ένα πάρα πολύ καλό φίλτρο!!!

Link to comment
Share on other sites

προτιμώ το sanchezi.Δεν θέλω να μπλέξω μετά με επιπλέον αγορές ενυδρείων...Δηλαδή δεν είναι καλή τιμή???

Link to comment
Share on other sites

Καλη ακουγετε για το μεγεθος.

Nick S3 δεν υπαρχει πιο αγριο πιρανχα.Καποια ειδη εχουν μια ταση να ειναι πιο επιθετικα αλλα εξαρτατε απο το ατομo.Οσο για την αργη αναπτυξη,γινετε σε μικροτερο ενυδρειο δεν λεω αλλα δεν θα το εκανα εκτος αμα μιλαμε για πολυ μικρο χρονικο διαστημα οποτε δεν αξιζει.Το λεω αυτο γιατι, ναι , ενταξη , μεγαλωνουν αργα , αλλα αμα τα εχεις σε μικροτερα λιτρα απο οτι τους αρμοζουν ουτος η αλλος δεν θα δεις σωστη αναπτυξη.Μπορει να φτασει π.χ ενα Rhom τα 12 εκατοστα σε 200 λιτρα ,και μετα να σταματησει να αναπτυσετε σωστα , και εσυ σαν ιδιοκτητης δεν θα το καταλαβεις καν και μπορει να προκαλεσεις σοβαρη ζημια του ψαριου

αυτα ;)

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Καλη ακουγετε για το μεγεθος.

Nick S3 δεν υπαρχει πιο αγριο πιρανχα.Καποια ειδη εχουν μια ταση να ειναι πιο επιθετικα αλλα εξαρτατε απο το ατομo.Οσο για την αργη αναπτυξη,γινετε σε μικροτερο ενυδρειο δεν λεω αλλα δεν θα το εκανα εκτος αμα μιλαμε για πολυ μικρο χρονικο διαστημα οποτε δεν αξιζει.Το λεω αυτο γιατι, ναι , ενταξη , μεγαλωνουν αργα , αλλα αμα τα εχεις σε μικροτερα λιτρα απο οτι τους αρμοζουν ουτος η αλλος δεν θα δεις σωστη αναπτυξη.Μπορει να φτασει π.χ ενα Rhom τα 12 εκατοστα σε 200 λιτρα ,και μετα να σταματησει να αναπτυσετε σωστα , και εσυ σαν ιδιοκτητης δεν θα το καταλαβεις καν και μπορει να προκαλεσεις σοβαρη ζημια του ψαριου

αυτα ;)

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις...την μία λες ότι δεν υπάρχει και την άλλη ότι καποια είδη έχουν μια τάση να είναι πιο επιθετικά.

Όσο για τα άλλα που λες περί ανάπτυξης έχω διαφορετική άποψη από δική μου εμπειρία με έναν Rhom που είχα παλιότερα.....

Η γνώμη μου είναι ότι το παν είναι να του προσφέρεις καλή ποιότητα νερού και ποικιλία τροφών,σίγουρα δεν λέω να το βάλεις σε ένα ενυδρείο που δεν χωράει να στρίψει αλλά ένα 120άρι για ένα Serrasalmus τον 10 πόντων είναι υπέρ αρκετό!!!

Προσωπική μου άποψη έτσι χωρίς παρεξήγηση :thumbup:

Φίλε καλή είναι η τιμή χτύπα το

Link to comment
Share on other sites

Να σου εξηγησω.Υπαρχουν ειδη που οπως ειπα εχουν ταση να ειναι πιο επιθετικα, σε γενικες γραμμες ομως. Δηλαδη αμα αγορασω εγω ενα Manueli και ενα Sanchezi και τα βαλω σε 2 ξεχωριστα ενυδρεια , δεν παει να πει οτι το manueli θα εναι σιγουρα πιο επιθετικο , εχει παραπανω πιθανοτητα να ειναι , μα δεν ειναι παντα ετσι,εξαρτατε κυριως απο το ιδιο το ψαρι. Καταλαβες ;)?

Link to comment
Share on other sites

http://www.abyssos.gr/abyssos/images/peru2/222%20004.jpg

Αυτό είναι το ψάρι...!!

Link to comment
Share on other sites

σε τοσο μικρο μεγεθος δεν μπορω μα καταλαβω τι ειναι , αλλα ειμαι σιγουρος για το αυτο το μαγαζι οποτε θα ειναι sanchezi , επειδη εχω ενα τετοιο ειδος οταν μεγαλωση δεν θα ειναι καθολου κινιτηκο δες τα θεματα μου , επισης βαλε και οσμωση ειναι αγρια ψαρεμενα και σε νερα βρυσης δεν θα βγαλει σωστη συμπεριφορα(τουλαχιστων ετσι ηταν το δικο μου) επειδη ειναι ψαρεμενο ρωτα αν εχει φαει κατεψηγμενη τροφη αν οχι πρεπει να ξερεις οτι υπαρχει περιπτωση να δoκιμασεις ζωντανη τροφη μεχρι να μαθει τα κατεψηγμενα, πριν το παρεις σκεψου το πολυ καλα ειναι πολυ ιδιαιτερα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος φόβος μου είναι πως ο κύριος που το έχει στην αρχή του το έδωσαν σαν ser. rombeus αλλά μετά από ψάξιμο λέει πως είναι sanchezi...Όσμωση δεν μπορώ να βάλω... Σίγουρα θα τα ρωτήσω τα παραπάνω και άλλα πολλά όταν έρθει η ώρα...!!!

Link to comment
Share on other sites

φαινεται να ειναι ιδιο με του Νick S3 ισως κ με το δικο σου Βασιλη.

προσωπικα δεν μπορω ακομα να καταλαβω τι ειναι.

ακομα κ για sanchezi αμφιβαλω αλλα σημασια εχει οτι ειναι ser!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός... Δεν ξέρω τι θα κάνω. Όποιος μπορεί ας με βοηθησει!!! πλιζ.. :waaa: :waaa: :waaa: :waaa: :umm:

Link to comment
Share on other sites

φιλε σαν sanchezi το κοβω αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος.Μπορει να ειναι και Rhom ,εχουν διαφορους χρωματισμους απο ποταμι σε ποταμι , ειδικα σε μικροτερη ηλικια.Εγω θα το αγοραζα παντως οτι και νανε ...ειναι SERASSALMUS! :ballistic: :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

swstosss!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: και έτσι θα γίνει!! :bigemo_harabe_net-126: :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Και σε πολύ καλή τιμή μην το σκέφτεσαι!!!!

Δεν θα ξαναβρείς τέτοια τιμή σε μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγο πιο γενικό.Θα μπορούσα να βάλω κάποιο άλλο είδος στο ενυδρείο?? Πληροφοριακά και μόνο.. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πιράνχα. Πάντα.. ή κάποιο εξίσου επιθετικό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...